Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, John Dies at the End said:

Zna se tko umire poslednji 😁 

 

U međuvremenu, ujak ujna uspešno se izlečili od Corona virusa. Ujak šećerni bolesnik, cca mesec dana proveo u Niš-u, dok je ujna, ne toliko kritičan slučaj, svo vreme provela u KS Covid ambulanti ( bolnici). Oboje 65+ godina.

 

E pa upravo ovo, sto rece ti, a i kolege @ZiS, @wrecktangle, onomad i @Laki John Terry... Istina je negde u sredini, treba razmisljati hladne glave i reci: OK, svakako nije grip ali svakako nije ni kuga. Cuvati i fizicko ali i mentalno zdravlje.

 

Stice se slika iz medija a nju kasnije javnost proguta, kako su svi 65+ koji su oboleli od kovida otisli, da svi dijabeticari odu, da odu svi sa drugim teskim bolestima...

A daleko od toga, nije tako i hvala Bogu da nije. Gde su hiljade (sad vec i desetine hiljada) koje su se uspesno oporavile?

 

Jos jednom, nikada nisam relativizovao ili smanjivao opasnost koja nas okruzuje. Pitajte Gospodju koliko joj dosadjujem oko toga i kako trosim maske i dezinfekciona sredstva. Ali, ljudi moji, ja stvarno imam utisak da oni namerno potenciraju neke price jer vise ne znaju kako da se bore protiv ovoga a poverenje naroda su izgubili!

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Imam prilicno pouzdane podatke iz Nisa, koji kazu da je otprilike svaki dvadeseti sa teskom klinickom slikom umro (teska klinicka slika je zapalenje oba plucna krila).

 

Znaci 5% tesko obolelih umre.

 

Na sajtu worldmeter.com imate podatak da je do sada oko 7% razresenih slucajeva umrlo i da je tek 1% aktivnih slucajeva kriticno.

 

To otprilike znaci da ce smrtnos od korona virusa na kraju najverovatnije biti u najgorem slucaju oko 2% a u najboljem i daleko verovatnijem jer ce smrtnost padati sa kolektivnim imunitetom, oko 0.5%.

 

To je svakako opasnije od gripa, ali kada gledate vesti, sto upravo napisa @Ruby Rhod (koji lebdi), ispada da svako ko ima 65+ ili dijabetes, umire sigurno. Ali to prosto nije tacno. 

 

Tacno je, nazalost, da broj onih koji ozdrave nije vest, pogotovo nije senzacionalisticka vest. A mediji, opet nazalost, masturbiraju na senzacionalizam.

 

Dakle, UZAS, CELA PORODICA POMRLA OD KORONE (FOTO)(VIDEO) uz sav rizik placanja kazni zbog dizanja panike, novinama vredi vise nego "99% pacijenata se oporavilo, neko malo teze, neko bez problema".

 

Jebiga, u takvom svetu zivimo.

 

Sto rece John Oliver, "How scared should we be? A LITTLE SCARED! Don't go out licking bus posts, but don't drink bleach either!"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja samo da primetim da ovde u NL, u kojoj je do sad 51,725 zarazenih i 6,136 umrlih (na 17 Mio stanovnika), uopste nema takve histerije po novinama, na TV-u, medju ljudima.....

Maske se nose u javnom prevozu (NE u prodavnicama i drugim zatvorenim prostorima, cak ni kod lekara), svugde su oznake za 1.5 m udaljenost, u prodavnicama su kase odvojene pleksiglasom, sve prodavnice imaju dezinfekciona sredstva na ulazu i odredjen broj musterija koji moze uci....to je sve sto ja vidim za ovih skoro mesec dana ovde.

 

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Laki John Terry said:

Ma nema ni ovde panike, ljudi se ponasaju normalno. Panika je samo na TV-u.

 

Inace, taj broj mrtvih je porilicno veliki, moram da priznam...

 

Koliko sam ja cula ovde od nekih (zubar, hirurg...) oni su svakog ko je umro, a da je imao bilo koji simptom (znaci nisu morali imati potvrdjen covid) vodili da je umro od/zbog korone (npr. baka koja je umrla u svojoj kuci, a rodbina rekla da je kasljala, vodjena je kao umrla od covid-a.....)

Isto i u Belgiji - zato su i njihove brojke dosta velike.

 

Edit za bold: ne bih rekla, bar po porukama koje dobijam od vecine iz Srbije, svi su isprepadani....

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo malo podataka iz Nemacke:

Prema oficijelnoj statistici do danas se

- zarazilo 201574 ljudi  (52% muskarci, 48% zene)

- umrlo 9084 (potvrdjeno testovima): 55,3% muskarci -  44,7% zene; srednja starost 81 godina, median 82 godine

- racuna se da je oko 187400 ozdravilo

oko 17% je hospitalizovano

 

starosna struktura zarazenih / umrlih (u %):

0-9 -      2,7% od svih zarazenih / od tih zarazenih 0,018% umrlo

10-19 - 5%  od svih zarazenih   /  od tih zarazenih 0,020% umrlo

20-49 - 44%  od svih zarazenih /  od tih zarazenih 0,122% umrlo

50-69 - 30%  od svih zarazenih /  od tih zarazenih 1,985% umrlo

70-89 - 15%  od svih zarazenih /  od tih zarazenih 19,87% umrlo

stariji od 90  - 2,7% od svih zarazenih /  od tih zarazenih 31,60% umrlo

 

86% od svih umrlih su stariji od 70 godina

troje umrlih koji su mladji od 20 godina su svi imali neke druge pratece bolesti

 

Podaci o mestu inficiranja (ukupno inficiranih / hospitalizovanih / umrlih) :

a) bolnice, prakse itd.

    - pacijenti                               3513    /   2533   /   648

   - medicinsko osoblje           14138   /     647   /      20

b) vrtici, skole, deciji domovi  itd.

    - sticenici                                3698   /      76    /       1

    - osoblje                                  2833  /     148    /       7

c) staracki domovi i ostale ustanove za brigu (beskucnici, izbeglice, zatvori)

    - sticenici                              18344  /   4138  /   3593

   - osoblje                                 10083  /     424  /        41

d) fabrike mesa, kafeterije, restorani itd.

                                                      4822  /    207  /          5

e) ostali

                                                    93092 / 16273  /   3469

 

fale podaci o nekih 50000 slucajeva

 

Od medicinskog osoblja 73% slucajeva su zene, 27% muskarci; median 41 godina

 

 

Trenutno imamo neki slucaj zaraze na nekoj svadbi (nisu rekli ko se vencavao, samo da je u pitanju neka velika porodica, moze biti da su neki "Turci"/ostali).

 

  • Like 5
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

Na temu pridržavanja pravila. Odemo danas posle pljuska na Košutnjak u Golf, jer jedino tu sada ima veći razmak između stolova, i što se bašte tiče sve pet. Ali unutra hara svadba. Po buci i onom što se u prolazu videlo kroz vrata nije bila baš neka uobičajena masovka ali jedno dobrih 20-30 ljudi plus muzika jeste bilo. Malo preko onih 10 dozvoljenih i po onima, koji su povremeno izlazili napolje sudeći, niko tu nije nosio masku. Kelneri većina nosila maske, nama je baš zapao jedan, koji je masku nosio samo kao portiklu i kad smo ga pri plaćanju zamolili da stavi masku, stavio je posle negodovanja ali ozbiljno se uvredio i nije hteo da uzme ni bakšiš.

 

Mada se sve više ljudi viđa čak i na ulici sa maskama, trajaće to ipak da se Srbijuksi uvedu u red u odovljnoj meri da se broj novozaraženih osetno smanji. Kad već imamo višak partijskih kadrova u komunalnoj policiji na plati, neka bar idu okolo i opale vlasnike prodajnih i ugostiteljskih objekata koji dopuštaju neke stvari kao i pojedince, koje maska žulja,  dobrano po džepu da malo ubrzamo proces.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U subotu sam obisla nekoliko apoteka i ni u jednoj nisu imali - toplomere. U jenoj su obecali da ce im stici danas. Znaci, meri se temperatura, to znam od meni bliskih osoba. Mirisu se pomade, parfemi, ako ima mirisa, dobro je...A treba mi nov toplomer jer je ovaj moj juce pokazao 34, 7 C. Do sada mi je prosek bio 35,7, znaci - hladim se....😄

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, wwww said:

starosna struktura zarazenih / umrlih (u %):

0-9 -      2,7% od svih zarazenih / od tih zarazenih 0,018% umrlo

10-19 - 5%  od svih zarazenih   /  od tih zarazenih 0,020% umrlo

20-49 - 44%  od svih zarazenih /  od tih zarazenih 0,122% umrlo

50-69 - 30%  od svih zarazenih /  od tih zarazenih 1,985% umrlo

70-89 - 15%  od svih zarazenih /  od tih zarazenih 19,87% umrlo

stariji od 90  - 2,7% od svih zarazenih /  od tih zarazenih 31,60% umrlo

 

Dakle, cak i kad imas 90 godina, 70% je sansa da prezivis. A po nasim medijima, cim se zarazis GOTOVOOOOOOOO, doduse jedino Djokovic ozdravi za tri dana.

 

Salu na stranu, zanimljive su mi dve stvari. Jedna je dakle da nisu samo srpski mladi neodgovorni, i u Nemackoj najvise ima ljudi od 20 do 49 godina, to je udarna radna snaga.

 

Druga stvar je neverovatna razlika u smrtnosti ovih do 69 i od 70 godina, mada cenim da je od tih 50-69 ipak vise onih blize 50 godina starosti. Ali opet, mozda dokaz da statistika ume i da zavara.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Laki John Terry said:

Ali opet, mozda dokaz da statistika ume i da zavara.

:classic_smile:

Ne vara nas statistika, nego, ili nemamo dobre podatke ili ne umemo da ih tumačimo. Ako ja kažem da su 2+2=5, to ne znači da nas matematika zavarava mego da je ne znam ni osnovni račun.
 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Laki John Terry said:

 

Dakle, cak i kad imas 90 godina, 70% je sansa da prezivis. A po nasim medijima, cim se zarazis GOTOVOOOOOOOO, doduse jedino Djokovic ozdravi za tri dana.

 

Salu na stranu, zanimljive su mi dve stvari. Jedna je dakle da nisu samo srpski mladi neodgovorni, i u Nemackoj najvise ima ljudi od 20 do 49 godina, to je udarna radna snaga.

 

Druga stvar je neverovatna razlika u smrtnosti ovih do 69 i od 70 godina, mada cenim da je od tih 50-69 ipak vise onih blize 50 godina starosti. Ali opet, mozda dokaz da statistika ume i da zavara.

 

pazi ovako: u izvestaju koji objavljuju svaki dan, kao i u dijagramima na dashboardu

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Gesamt.html

https://experience.arcgis.com/experience/478220a4c454480e823b17327b2bf1d4/page/page_0/

 

razvrstavaju zarazene i preminule po starosnim grupama na razliciti nacin, tako da sam morala da nadjem zajednicki oblik razvrstavanja da bih vam ispravno prikazala procente.

 

Npr. sa dashboard od danas moze da se ocita sledece:

starosna struktura zarazenih:

muskarci / zene:

0-4 godine: 1485 / 1313

5-14 godina: 3163 / 2964

15-34 godine: 26553 / 26171

35-59 godina: 40028 / 42639

60-79 godina: 18736 / 17025

preko 80 godina: 7671 / 13613

 

u izvestajima zarazene razvrstavaju po godistima drugacije (onako kao sto sam vam u prethodnom postu stavila). Danas nisu stavili taj podatak, ali u izvestaju od petka stoji sledece za zarazene:

 

deca ispod 10 godina (znaci od 0-9) - 5450 (2,7%)

deca i omladina od 10-19 godina: 10012 (5.0%)

onda sve izmedju 20 i 49 godina sabiraju u jednu grupu: 88692 (44%)

grupisu one od 50-69 godina: 60312 (30%)

od 70-89 godina: 30529 (15%)

preko 90 godina: 5393 (2,7%)

 

kad daju broj umrlih tu sad razvrstavaju po dekadama, i to posebno za muskarce i zene:

   0-9:              0 /     1

10-19:            2 /     0

20-29:            6 /     3

30-39:          17 /     6

40-49:          54 /   22

50-59:        236 /   85

60-69:       644 /  232

70-79:     1378 /  671

80-89:     2108 / 1908

90-99:       567 / 1087

preko 100:   6 /      44

 

pa sam, da bih proracunala koliki procenat od zarazenih umre, npr. morala da saberem umrle od 20-29, 30-39 i 40-49 pa da ih uporedim s zarazenim od 20-49 godina.

 

Inace, procenat omladine koja ostane "nedetektvana" kao zarazena je daleko veci od onih u starijim kategorijama, prosto jer nemaju simptome pa se i ne testiraju. Medjutim, ipak je primeceno da broj detektovane omladine (dece i tinejdzera) raste u poslednje vreme brze od ostalih kategorija. Tj. omladina se manje "cuva" nego stariji.

 

Sto se tice panike i toga da "samo" cetvrtina starijih umire: za onoga koga strefi to je 100%. Ovo je samo statistika, znaci govori o velikim brojkama, to konkretnom pojedincu ne znaci puno. Niko ne moze da garantuje jednoj individui da ce bas on biti u ove 3/4 koje ce da prezive, a ne u ovih 25% koji nece. Na stranu to da i ovi koji prezive imaju (trajna?) ostecenja pluca i ostalih organa. Za sada nema statisticke obrade podataka o ostecenjima organa ovih koji prezive (koji procenat ostecenja, kojih organa itd.). Mislim da su tek poceli da rade ovakve studije. Npr. ova:

 

Covid-19 studies increasingly show mental disorders ranging from depression to cognitive reductions, possibly also in the long term. This study from Regensburg, hospital staff, shows traces of nerve damage in the brain even with a slight course.

 

Takodje, treba obratiti paznju da zdravstveno stanje stanovnsitva u Nemackoj i u Srbiji sigurno nije isto. Stanovnistvo u Srbiji sigurno ima  mnogo losije zdravstveno stanje zbog situacije poslednjih 30 godina (razni oblici stresa i ostalih faktora) nego stanovnnistvo Nemacke (koje zivi manje-vise bezbrizno poslednjih 40 godina).

Edited by wwww
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, wwww said:

   - medicinsko osoblje           14138   /     647   /      20

 

Ovo su ljudi ispod 65 godina. Koji su bili izloženi ozbiljnijoj količini virusa.

Od njih je 5% zaraženih moralo u bolnicu. A smrtnost je bila 0,15%.

 

Da li je za očekivati da u grupi od 14000+ ljudi ima 5% sa upitnim imunitetom?
I da je u 0,15% slučajeva on tako loš da se završi smrtnim ishodom?

 

 

Ovo je ljudi histerija.

 

Ne kažem da ne treba da se pazimo, niti da ne nosimo maske. Odgovoran sam i radim to, naravno. Ali ovo je fabrikovana histerija bre.

 

Ljudi sa 70+ kojih i ja imam u svojoj okolini ne mali broj i vrlo su mi dragi su prosto ljudi čiji imunitet slabi i koje mnoge bolesti kose.

 

Ovo je histerija.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jos uvek nisam uspeo da nadjem jasan odgovor na to da li kolicina virusa kojom je neko izlozen odredjuje tezinu klinicke slike. Ako neko zna, bio bih zahvalan.

 

Jebote, od kijavice umre 0.14%...

 

Ovo sto rade sa upozorenjima da umiru mladi... ne znam kako da to protumacim. Mogu samo da predpostavim da je umrlo 5-6 mladih, ali se to nama predstavlja kao da je umrlo 500-600. A o izlecenima se nista ne prica.

 

Apsolutno je sigurno da je proizvedeno mnogo vise panike nego sto je bilo potrebno. Medjutim, mozda je to i dobar potez, bolje je da se vise plasimo, pa da se ispostavi da nije opasno, nego da ljudi lizu klupice po parkovima, pa da najebemo zbog masovnosti obolelih.

 

Treba uzeti u obzir i da smrtnost u mnogome zavisi od toga da li je zdravstveni sistem preopterecen. Kataklizma u severnoj Italiji je bila upravo zbog dva faktora. Jedan je starost stanovnistva, drugi je sto je puk'o sistem, pa nisu mogli da lece pacijente.

 

Dakle, kad covek stavi prst na celo, zakljucak je samo jedan. Nasa vlast ne misli da smo mi kognitivno i emotivno zrela nacija, pa nam ne smeju reci istinu. Bolje im je da nas naizmenicno plase i smiruju. Jer kod nas nema sredine, samo ekstrema. Ili je virus go kurac, ili smo svi gotovi.

Edited by Laki John Terry
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Laki John Terry said:

Jos uvek nisam uspeo da nadjem jasan odgovor na to da li kolicina virusa kojom je neko izlozen odredjuje tezinu klinicke slike. Ako neko zna, bio bih zahvalan.

 

Jebote, od kijavice umre 0.14%...

 

Ovo sto rade sa upozorenjima da umiru mladi... ne znam kako da to protumacim. Mogu samo da predpostavim da je umrlo 5-6 mladih, ali se to nama predstavlja kao da je umrlo 500-600. A o izlecenima se nista ne prica.

 

Apsolutno je sigurno da je proizvedeno mnogo vise panike nego sto je bilo potrebno. Medjutim, mozda je to i dobar potez, bolje je da se vise plasimo, pa da se ispostavi da nije opasno, nego da ljudi lizu klupice po parkovima, pa da najebemo zbog masovnosti obolelih.

 

Treba uzeti u obzir i da smrtnost u mnogome zavisi od toga da li je zdravstveni sistem preopterecen. Kataklizma u severnoj Italiji je bila upravo zbog dva faktora. Jedan je starost stanovnistva, drugi je sto je puk'o sistem, pa nisu mogli da lece pacijente.

 

Dakle, kad covek stavi prst na celo, zakljucak je samo jedan. Nasa vlast ne misli da smo mi kognitivno i emotivno zrela nacija, pa nam ne smeju reci istinu. Bolje im je da nas naizmenicno plase i smiruju. Jer kod nas nema sredine, samo ekstrema. Ili je virus go kurac, ili smo svi gotovi.

 

https://www.newscientist.com/article/2238819-does-a-high-viral-load-or-infectious-dose-make-covid-19-worse/

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Laki John Terry said:

Jos uvek nisam uspeo da nadjem jasan odgovor na to da li kolicina virusa kojom je neko izlozen odredjuje tezinu klinicke slike. Ako neko zna, bio bih zahvalan.

Ni ja. Obzirom da se brzo razmnožava upitno je koliko je bitno da li si udahnuo 10 000 virisa ilil 100 000 virusa, kad početnih 10k postane milion in no time.

 

 

19 minutes ago, Laki John Terry said:

Dakle, kad covek stavi prst na celo, zakljucak je samo jedan. Nasa vlast ne misli da smo mi kognitivno i emotivno zrela nacija, pa nam ne smeju reci istinu. Bolje im je da nas naizmenicno plase i smiruju. Jer kod nas nema sredine, samo ekstrema. Ili je virus go kurac, ili smo svi gotovi.

Nije u tome stvar, mada je ponižavanje građana jako zgodno. Stvar je u igrama moži, da vlast drži poluge moći i informacija, i time pravi bedem samoodbrane države. Nakaradne, slažem se, što @Vjekoslav reče države sa sumnjivim raison d'être ali tako svaka država funkcioniše.

Još u zori interneta na nekom BBS-iju beše rasprava treba li li državi tajna policija, i moguća li je država, kao res publica - javna stvar da svoje poslove vodi javno. I kakva je tačno to tajna koju čuva tajna policija.
U tim igrama moći, i strahu da režim, sistem, pokaže slabost kriju se razlozi za laganje i skrivanje informacija. Sasvim smo sazreli za istinu, kao društvo.

Edit: sad kad pogledam post, možda se predomislim. Odaje utisak, Nestor, Vučić, onaj Gojković da su njihovi nastupi u fazonu "ponela me atmosfera, vidi tata, vidi mama evo me na TV" Taj utisak sam stekao kad je izjvao 100 jura za sve, a našli smo još para. Kulminiralo je sa pobedom, lično garantovanom za 20 dana, i vakcinom iz neke zemlje koja pelcuje uveliko građane. Nemam dokaza, imam utisak, da ga ponelo, pa bubnuo. U svoj konstatnoj borbi sa zamišljenim protivnicima imaju ozbiljnu nadmoć, i Đokovićevsku potrebu da budu prihvaćeni, i to ne od "njihovih" nego od "nas" . A to "nas" nismo nužno protivnici, ego neka maglovita vizija, bez ikakvog utemeljenja da smo bolji deo društva, iako su oni de fakto elita po meri društva.

Edited by urosg3
predomislio se kad pročitio, eh...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sunshine State said:

 

S obzirom da sam inzenjer, meni nekako deluje logicno da covek koji je izlozen vecoj kolicini virusa, ima goru klinicku sliku, iz prostog razloga sto se sam virus uspe replicirati znacajnije kada je u startu u vecoj kolicini prisutan u organizmu, a pre bilo kakvog imuno odgovora. Posebno kada se uzme u obrzi eksponencijalnu tendenciju sirenja virusa.

 

Ipak, jasno je da je ovo i dalje siva zona, i da nema jasnih dokaza na jednu ili drugu stranu.

 

Hvala.

 

P.S. Ima li nesto novije, ovo je iz marta meseca, mozda su do sad nasli nesto jos?

Edited by Laki John Terry
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vjekoslav said:

25/1028/2
147 u bolnicama, 9 na respiratoru

1150 aktivnih / prosjecna dob 47

 

...

 

kod mene

2/283/0
39 u bolnici / 5 na respiratoru
165 aktivnih / 492 u samoizolaciji

Bogami dragi kolega, kod vas socijalna disticna konačno postala i fizička 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki John Terry said:

@Vjekoslav Na koju foru ste toliko bolji od nas?

 

bolji smo jugoslaveni i komunisti / imamo bolje razvijen sustav opcenarodne obrane i drustvene samozastite. dobar stos, a? medjutim, ne zezam se. epidemiolozi iz civilne zastite su uspjeli pohvatati kontakte ovih novih zarista, kod vas to vise nije moguce.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Laki John Terry said:

 

Dakle, cak i kad imas 90 godina, 70% je sansa da prezivis. A po nasim medijima, cim se zarazis GOTOVOOOOOOOO, doduse jedino Djokovic ozdravi za tri dana.

 

Ja se u sustini slazem sa tobom, po onome sto se prica i plasira poslednjih nedelju dana od medija i raznih doktora (prevashodno ne od ekipe iz "srtucnog staba") mladi umiru na angro, kao da tek svaki peti mladi prezivi i ozdravi. 
Svakako nije tako. 

Medjutim kakvagod da je statistika i kakve god sanse su da neko mlad i/ili potpuno zdrav izgubio zivot od korone tom jednom koji je preminuo ne znaci puno sto su sanse bile male i sto je statistika bila daleko na njegovoj strani

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Ridji

 

Uopste to ne sporim. Onog kome neko umre zabole tuki za procente, ali je vazno znati realnu opasnost od necega, i vazno je edukovati ljude da iako se razbole i dalje imaju ogromnu sansu da ozdrave. Vazno je zbog mentalnog zdravlja ljudi, da se ne bi osecali kao da stavljaju glavu na panj svaki put kad izadju iz stana.

 

To je teska psihoza.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...