Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Drugar je pre 19 dana imao malu temperaturu dan-dva i praktično ništa više, ali je sumnjao na koronu jer je devojka malo pre njega izgubila čulo mirisa i ukusa. Pošto je ogromno cimanje oko testiranja i pošto mu je to brzo prošlo, nije jurio tad test i ostao je karantiran dve nedelje. Juče mu se ukaže prilika da odradi test, PCR, i danas stižu rezultati - pozitivan. Iako već više od dve nedelje nema nikakvih simptoma. To ne znači da je i dalje zarazan, pošto ako dobro shvatam PCR ne može da otkrije da li je virus aktivan. Šansa da je i dalje zarazan je jako jako mala, čak su mu i ovi rekli da ne mora da praktikuje samoizolaciju, ali da se svakako pridržava ostalih mera i nosi masku svuda.

 

Zašto ovo pišem? Pa u kontekstu onog mog pitanja od pre koji dan, koliko dugo čovek ostaje zarazan. Već sad je očigledno, a tek će biti na jesen, da će biti nemoguće da svako ko preleži bolest čeka negativan test da bi mogao da izađe iz samoizolacije. Test neće moći da dobiju, kao što ne mogu ni sada, ni oni koji trenutno imaju simptome, a ne oni koji sumnjaju da su virus preležali. A šta ako i dobiju test i on i dalje pokaže pozitivan, kao u ovom slučaju? Takođe, biće nerealno očekivati i od ljudi da praktikuju one najkonzervativnije preporuke od 14 dana samoizolacije nakon prestanka simptoma. A tek kad krenu obične prehlade, šta ćemo onda? Svako koga bude bolelo grlo sedeće kući po tri nedelje? Nema šanse.

 

Zato maske, maske, maske. To je najefikasnije i najbezbolnije rešenje.

 

 

Edited by djole
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Malocas citam na jednom forumu u BiH pita covjek zna li neko da li je momak od 28 godina (danas umro od posljedica virusa) imao neko oboljenje. 

Citiram:"Pitam za njega jer smo slicnih godina,imam problema s bronhitisom te dva karcinoma u zadnjih par godina.Ovakve vijesti nisu bezazlene ,barem u mom slucaju."

 

E zbog ovakvih slucajeva mrzim negatore virusa, ma sta ga ja imam nositi masku, 'ta ce ljekari, veze oni nemaju, zavjere i tako dalje. I njihovu bezosjecajnost cesto skrivenu laznim pravednistvom, moralom i postenjem. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Belgrade said:

Vec je negde bilo ali da ponovimo: vezano za proteste tj. derbi/izbore i sl.

 

I jedan info: zaboravite sve sto sam/smo pisali za Torlak - tamo je sad poveca kolona za testiranje ( + na ovo dodajte 50ak metara od kapije do "kontejnera"...).

 

Ko se testira na Torlaku? 

Postoje li u Bg covid ambulante gde se testiraju iskljucivo ljudi s simptomima koji ukazuju na covid, ili svi ovde cekaju: i ovi sa simptomima, i oni znatizeljni da vide jesu li imali, i oni koje malo grebe grlo, i oni kojima treba test za putovanje, operaciju,....?

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ko se testira na Torlaku? 

Postoje li u Bg covid ambulante gde se testiraju iskljucivo ljudi s simptomima koji ukazuju na covid, ili svi ovde cekaju: i ovi sa simptomima, i oni znatizeljni da vide jesu li imali, i oni koje malo grebe grlo, i oni kojima treba test za putovanje, operaciju,....?

 

Torlak je jedna od institucija ( uz Batut, institut za javno zdravlje i ne znam da li ima jos neka) gde je moguce da se testira na licni zahtev.

Da, postoje Covid ambulante - tu je moguce testiranje samo ako se imaju simptomi, ne moze na licni zahtev.

 

E sad, ovo gore je vazilo do prosle nedelje - da li su (opet) nesto menjali ne znam, mada cisto sumnjam.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Belgrade said:

 

Torlak je jedna od institucija ( uz Batut, institut za javno zdravlje i ne znam da li ima jos neka) gde je moguce da se testira na licni zahtev.

Da, postoje Covid ambulante - tu je moguce testiranje samo ako se imaju simptomi, ne moze na licni zahtev.

 

E sad, ovo gore je vazilo do prosle nedelje - da li su (opet) nesto menjali ne znam, mada cisto sumnjam.

 

Hvala!

 

U tom slucaju, taj ogromni red ne mora znaciti i ogroman broj zarazenih, jer veliki broj testiranja na licni zahtev najcesce nije zbog akutnih simptoma....pretpostavljam

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ko se testira na Torlaku? 

Postoje li u Bg covid ambulante gde se testiraju iskljucivo ljudi s simptomima koji ukazuju na covid, ili svi ovde cekaju: i ovi sa simptomima, i oni znatizeljni da vide jesu li imali, i oni koje malo grebe grlo, i oni kojima treba test za putovanje, operaciju,....?

Cekam sutra da vidim tiket na Torlaku: Hanuma, sinko und Ja.

Dobra kvota.

PS. Ulozih na isti 18000, majke im ga.....

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

Hvala!

 

U tom slucaju, taj ogromni red ne mora znaciti i ogroman broj zarazenih, jer veliki broj testiranja na licni zahtev najcesce nije zbog akutnih simptoma....pretpostavljam

Znam jednu osobu koja je otisla na Torlak jer nije mogla u ambulanti i bila pozitivna, imala je simptome, srecom ne teske. Pre 2 nedelje je to bilo. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

 

4 hours ago, Kronostime said:

Lako je EU da ne preporucuje zaprasivanje iz vazduha, ali ovde, de je travuljina narasla i niko je ne kosi - to je jedino resenje.

Ovde je vanredno stanje opravdanje da se ne uradi  nista sto bi u normalnoj, uredjenoj drzavi bilo podrazumevano, pa se cudimo od kud poplave,  komarci, muve, zapuseni kanali za navodnjavanje, rupe na putevima....

Za sve je kriva visa sila, a ne organizacione sposobnosti onih kojima je to POSAO.

 

 

Da dodam nešto...

Virus prenosi tigrasti komarac.

 

main_928px.jpg

 

 

 

 

 

323282_1_En_7_Fig1_HTML.gif

 

 

Za razliku od običnog komarca, ovome treba vrlo malo vode da sa nakoti. Pazite (ako ste u mogučnosti) , da nemate u okolini gde živite bilo kakvu stoječu vodu... npr. več voda koja se kupi u zdelicama od cveča je dovoljna za gornji ciklus. 

 

Ovi komarci su manji od onih klasičnih i 'bodeju' kroz odeču.

 

Više: CDC 

 

 

 

 

 

 

2 hours ago, djole said:

Drugar je pre 19 dana imao malu temperaturu dan-dva i praktično ništa više, ali je sumnjao na koronu jer je devojka malo pre njega izgubila čulo mirisa i ukusa. Pošto je ogromno cimanje oko testiranja i pošto mu je to brzo prošlo, nije jurio tad test i ostao je karantiran dve nedelje. Juče mu se ukaže prilika da odradi test, PCR, i danas stižu rezultati - pozitivan. Iako već više od dve nedelje nema nikakvih simptoma. To ne znači da je i dalje zarazan, pošto ako dobro shvatam PCR ne može da otkrije da li je virus aktivan. Šansa da je i dalje zarazan je jako jako mala, čak su mu i ovi rekli da ne mora da praktikuje samoizolaciju, ali da se svakako pridržava ostalih mera i nosi masku svuda.

 

Zašto ovo pišem? Pa u kontekstu onog mog pitanja od pre koji dan, koliko dugo čovek ostaje zarazan. Već sad je očigledno, a tek će biti na jesen, da će biti nemoguće da svako ko preleži bolest čeka negativan test da bi mogao da izađe iz samoizolacije. Test neće moći da dobiju, kao što ne mogu ni sada, ni oni koji trenutno imaju simptome, a ne oni koji sumnjaju da su virus preležali. A šta ako i dobiju test i on i dalje pokaže pozitivan, kao u ovom slučaju? Takođe, biće nerealno očekivati i od ljudi da praktikuju one najkonzervativnije preporuke od 14 dana samoizolacije nakon prestanka simptoma. A tek kad krenu obične prehlade, šta ćemo onda? Svako koga bude bolelo grlo sedeće kući po tri nedelje? Nema šanse.

 

Zato maske, maske, maske. To je najefikasnije i najbezbolnije rešenje.

 

 

 

20200412-143515673.jpg

 

To što je PCR test prepozano su ostatki rata između  tela i virusa. Telo (=imunski sistem) je  uništio virus i ti deliči su još su u telu. 

 

Znači komadiči nukleotida (RNA na donjoj  slici), na ko je se je vezao reagent (primer) itd. 

@1703444803.jpg

 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Ko se testira na Torlaku? 

Postoje li u Bg covid ambulante gde se testiraju iskljucivo ljudi s simptomima koji ukazuju na covid, ili svi ovde cekaju: i ovi sa simptomima, i oni znatizeljni da vide jesu li imali, i oni koje malo grebe grlo, i oni kojima treba test za putovanje, operaciju,....?

Dosao, prijatelj iz Beca, inace medecinski radnik (anesteziolog), kaze da u Subotici vise nema testiranja, moras u BGD. Tako da, da bi imao test mora do BGD-a, a mora da se vrati u nedelju, i vazeci test 72h unazad. 

Kod nas totalno nista nije normalno.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Asterion said:

 

 

 

Da dodam nešto...

Virus prenosi tigrasti komarac.

 

main_928px.jpg

 

 

 

 

 

323282_1_En_7_Fig1_HTML.gif

 

 

Za razliku od običnog komarca, ovome treba vrlo malo vode da sa nakoti. Pazite (ako ste u mogučnosti) , da nemate u okolini gde živite bilo kakvu stoječu vodu... npr. več voda koja se kupi u zdelicama od cveča je dovoljna za gornji ciklus. 

 

Ovi komarci su manji od onih klasičnih i 'bodeju' kroz odeču.

 

Više: CDC 

 

 

 

 

 

 

 

20200412-143515673.jpg

 

To što je PCR test prepozano su ostatki rata između  tela i virusa. Telo (=imunski sistem) je  uništio virus i ti deliči su još su u telu. 

 

Znači komadiči nukleotida (RNA na donjoj  slici), na ko je se je vezao reagent (primer) itd. 

@1703444803.jpg

 

 

 

Znaci, Florida sve uslove za prenos virusa putem komaraca. Tu je i stajaca voda (u enormnim kolicinama) a i tigrasti komarci koji prenose ziku.... lele. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Baby said:

 

Znaci, Florida sve uslove za prenos virusa putem komaraca. Tu je i stajaca voda (u enormnim kolicinama) a i tigrasti komarci koji prenose ziku.... lele. 

 

Taj komarac prenosi dosta stvari...poguglaj: tiger mosquito vector

 

edit: fun fact... ove godine se 'slavi' 30 godina od kako je u vodi odpadnih guma iz Azije preko broda stigao u Genou (Evropu). 

 

 

 

 

 

Edited by Asterion
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Asterion said:

 

Taj komarac prenosi dosta stvari...poguglaj: tiger mosquito vector

 

edit: fun fact... ove godine se 'slavi' 30 godina od kako je u vodi odpadnih guma iz Azije preko broda stigao u Genou (Evropu). 

 

 

 

 

 

 

Da, taj je glavni vampir na Floridi. Sicusan jedva se vidi, a napada dok si na suncu u vodi... ne bira. Kada ujede treba dve nedelje da prodje ujed, a pocne da svrbi cak i dan kasnije. Jezivi su i prenose sve i svasta. Moguce da i to utice na broj obolelih na Floridi. 

 

(puko mi forum, jedva se vratih)

Link to comment
Share on other sites

Meni roditelji (65+) žive u Z Sloveniji... gornji katovi u zgradi...

 

...ispod stanvovi u prizemlju, imaju ljudi vrtove, ovo ono... i niko ne hebe 1% ....ostali susedi u gornjim katovima sve mule...šute, da se nekom ne zamere...

 

Veliki plastični lonci/bureta puni vode (od kiše i slično), voda od klima cele zgrada teče dolje ...i samo se kote....

 

 

Ja ih ubijem dnevno bar15 komada...sve mi ruke umazane od krvi...

 

Sad če rodititelij menjat prozore...i mreže če biti ugrađene...

 

 

 

Kao da se živi u nekoj močvari u Vietnamu...nikad nije bilo ko ovog ljeta...

 

 

Edited by Asterion
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Laki John Terry said:

Verovatno je bilo ovo pitano, ali me zanima sta mislite o ovim pricama da se ljudima placa prilicna suma novca ako pristanu da im se preminuli clan porodice zavede kao zrtva korona virusa?

 

Meni deluje jezivo idiotski, ali sta znam... jel cuo neko nesto o tome?

 

Zvuči kao da je poteklo od istih onih koji non-stop pričaju o Bil Gejtsu, 5G, čipovanju i satanistima što žive u tajnim podzemnim gradovima... (Da, gledao sam Balkan Info, jbg.).
Gde si čuo za to, jel ima nekih dokaza? Koliko plaćaju, koja je procedura? (pitam za rođaka, nešto istražuje... )

Edited by Senn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Senn said:

Zvuči kao da je poteklo od istih onih koji non-stop pričaju o Bil Gejtsu, 5G, čipovanju i satanistima što žive u tajnim podzemnim gradovima... (Da, gledao sam Balkan Info, jbg.).
Gde si čuo za to, jel ima nekih dokaza?

 

Nema nikakvih dokaza, cuo i citao ono klasika na raznim stranama... verovatno bullshit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...