Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Da li moze neko da mi resi jednu logicko matematicku nedoumicu? 

 

Drugaru skakala temperatura par dana, ode kod doktora oni pregledaju pluca kazu to je dobro idi kuci u karantin pij neke lekice i samo pozitivne misli i ne citaj vesti. 

Vec 10 dana ima temp i na svu srecu samo to, tako da sa pravom sumnja na koronu s obzirom da mu cas padne cas skoci temperatura. 

 

Na vestima danas kazu testirano 4000 ljudi pozitivno 200. 

 

Ako spojimo prethodna dva pasusa i logicki ih obradimo dolazimo do sledeceg zakljucka... ako ne testiraju ljude za koje procene da nemaju tezi oblik bolesti vec testiraju samo one koji imaju respiratornih problema ili bas izrazene indikacije kovida i od 4000 testiranih 200 bude pozitivno... sta je onda sa onih 3800 ljudi koji su testirani??? To su takodje ljudi sa simptomima upale pluca. Ne verujem da testiraju potpuno zdrave ljude kad nisu hteli drugara koji je stvarno bolestan.

 

Sad mi nije jasno ako svaki dan imamo 200 sa kovidon sta je sa onih aj nek bude 2000 ljudi za koje se sumnja da imaju kovid, ispada pola miliona ljudi u Srbiji trenutno ima neku vrstu prehlade.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Tamburinjo said:

Sad mi nije jasno ako svaki dan imamo 200 sa kovidon sta je sa onih aj nek bude 2000 ljudi za koje se sumnja da imaju kovid, ispada pola miliona ljudi u Srbiji trenutno ima neku vrstu prehlade.  

 

Pomnozi sve objavljene brojke sa 3 i bices blize istini. A ko zna koliko zapravo ljudi ima koronu a ne zna/nije testirano/nema simptome...Mi kontakte vise ne jurimo i ne testiramo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Tamburinjo said:

Da li moze neko da mi resi jednu logicko matematicku nedoumicu? 

 

Drugaru skakala temperatura par dana, ode kod doktora oni pregledaju pluca kazu to je dobro idi kuci u karantin pij neke lekice i samo pozitivne misli i ne citaj vesti. 

Vec 10 dana ima temp i na svu srecu samo to, tako da sa pravom sumnja na koronu s obzirom da mu cas padne cas skoci temperatura. 

 

Na vestima danas kazu testirano 4000 ljudi pozitivno 200. 

 

Ako spojimo prethodna dva pasusa i logicki ih obradimo dolazimo do sledeceg zakljucka... ako ne testiraju ljude za koje procene da nemaju tezi oblik bolesti vec testiraju samo one koji imaju respiratornih problema ili bas izrazene indikacije kovida i od 4000 testiranih 200 bude pozitivno... sta je onda sa onih 3800 ljudi koji su testirani??? To su takodje ljudi sa simptomima upale pluca. Ne verujem da testiraju potpuno zdrave ljude kad nisu hteli drugara koji je stvarno bolestan.

 

Sad mi nije jasno ako svaki dan imamo 200 sa kovidon sta je sa onih aj nek bude 2000 ljudi za koje se sumnja da imaju kovid, ispada pola miliona ljudi u Srbiji trenutno ima neku vrstu prehlade.  

 

Isto to razmisjanje je @NMX preneo u jedan upis ovde pre otprilike dve nedelje kada se raspravljalo o stvarnom broju testova koji se izvrsi u Srbiji na dnevnom nivou.
zakljucak je bio (shodno tadasnjim objavljenim brojkama koje su se vrtele negde oko 200 novozarazenih /8000 testova) da se testira max 500-800 dnevno.

 

Druga, manje verovatna opcija, koja meni pada na pamet je da gro testova odlazi na raznorazne fudbalere, politicare, starlete i ostale koji ili imaju love/veze, ili im treba napismena potvrda negativnom testa u cilju zadovoljavanja nekih (zakonskih) procedura. U tu grupu ukljucujem i ljude koji npr treba da putuju u inostranstvo, ili cekaju na prijem u bolnicu za sta im treba jedna takva potvrda. Moja komsinica npr treba da ide na bronhoskopiju ovih dana i bila je pre neki dan zbog toga na testiranju. Nije imala nikakve simptome.

Edited by RatzenStadt
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, RatzenStadt said:

Druga, manje verovatna opcija, koja meni pada na pamet je da gro testova odlazi na raznorazne fudbalere, politicare, starlete i ostale koji ili imaju love/veze, ili im treba napismena potvrda negativnom testa u cilju zadovoljavanja nekih (zakonskih) procedura. U tu grupu ukljucujem i ljude koji npr treba da putuju u inostranstvo, ili cekaju na prijem u bolnicu za sta im treba jedna takva potvrda. Moja komsinica npr treba da ide na bronhoskopiju ovih dana i bila je pre neki dan zbog toga na testiranju. Nije imala nikakve simptome.

Meni ovo prvo pada na pamet. Verovatno se testiraju i medicinski radnici stalno.

 

U sustini, ne testiramo da nadjemo ko je zarazen, vec testiramo kad odredjenim ljudima treba negativan test iz nekog razloga.

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Dropkick Murphys said:

U Čačku pre jedno 10 dana preminuo dečko od 35 godina. Imao dijabetes+koronu. Sad mi javlja drugar koji radi u bolnici da je tom dečku umro i mlađi brat, 94. godište, u Beogradu, a otac im je u bolnici, takođe zaražen. 

 

Baš užasno. 

U vezi ovog prvog od braće i za to kako vraćaju ljude kući. A i malo o "imanju testova" i struci koja leči. 

 

Medicinske sestre nameravaju da podnesu disciplinsku prijavu protiv doktorke zbog neadekvatnog lečenja preminulog Radoša Đokića

https://moravainfo.rs/medicinske-sestre-nameravaju-da-podnesu-disciplinsku-prijavu-protiv-doktorke-zbog-neadekvatnog-lecenja-radosa-djokica/

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Definitivno nešto smrdi sa brojem testiranih. Dok smo imali "50 zaraženih dnevno" testirali su "9000", sada kada idemo ka novom vrhu testiraju 4.000 ljudi dnevno. Opet "PR SNS-a za vreme kovida" odrađuje svoj deo posla da se zaštiti rejting stranke.

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9000 testova je vrlo veliki broj ako gledamo odnos broj testova prema broju stanovnika.Ako se Srbija uporedi sa Italijom ,na primer, ovaj broj bi odogovarao  broju  od nesto vise od  67000 dnevno testiranih Italiana.

Cak i danas,Srbija,prema zvanicnim podacima koja je prihvatila SZO,sprovodi gotovo duplo vise testiranja po glavi stanovnika od ,na primer, Slovenije,od koje  Srbija   testira dnevno vise ljudi  jos od druge polovine aprila.

Da li se u  dnevnim testiranjima ubrajaju i seroloski testovi?

Da li su PCR testovi koje upotrebljavamo u Srbiji dovoljno pouzdani?

Zbog cega se toliko testova radi ako se testovi rade samo nad sumnjivim slucajevima (vise se ne traze asimptotski prenosioci iliti  kliconose)?

Da li previse testiramo za nase kapacite i da li su nasi epidemiolozi kompletno omanuli sto se tice planiranja za testiranje(ipak sumnja na COVID 19 nije jedini kriterijum)?

 

Link to comment
Share on other sites

Supruga otisla do svojih na 6 dana. Danas odem u Beograd po nju kad u stanu potop - njen rodjeni brat i njegova supruga pozitivni. 
 

Kako je supruga trudna, zabrinut sam. 
 

Moze li IGDE u Novom Sadu da se uredno plati test kao npr. u Torlaku? 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hamilton said:

Supruga otisla do svojih na 6 dana. Danas odem u Beograd po nju kad u stanu potop - njen rodjeni brat i njegova supruga pozitivni. 
 

Kako je supruga trudna, zabrinut sam. 
 

Moze li IGDE u Novom Sadu da se uredno plati test kao npr. u Torlaku? 

Mislim u Higijenskom uz zakazivanje.

Nisam 100% siguran, proveri

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Cyber said:

Da li neko moze da potvrdi ili demantuje informaciju da ce se covid-19 pacijenti iz Beograda rasporedjivati po bolnicama u drugim mestima u Srbiji?

Koliko ja znam vec se rasporedjuju u Pozarevac i Smederevo

 

Edited by Clash
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija pobediti epidemiju koronavirusa i izaći iz nje za 20 dana, kao i da on to lično garantuje. 

6365439535f0b60d56f44a605183800_v4_big.j

Radujte se ljudi još 20 dana i gotovo!
Sve što sam napisao protiv policijskog časa, moram da priznam, bilo je pogrešno. 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija pobediti epidemiju koronavirusa i izaći iz nje za 20 dana, kao i da on to lično garantuje. 

6365439535f0b60d56f44a605183800_v4_big.j

Radujte se ljudi još 20 dana i gotovo!
Sve što sam napisao protiv policijskog časa, moram da priznam, bilo je pogrešno. 

 

Po prvi put zarko zelim da se nesto sto on kaze ispostavi kao istina.

 

...

 

Druga je stvar sto je ovo naucna fantastika vise nego Erik fon Deniken.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Moram da kažem da je u pitanju lična garancija Predsednika Republike Srbije, osobe, da citirima Dr Kona "ličnosti koja personifikuje našu državu", e sad se slažem sa Dr Konom,.

Doduše, pored ove natčovečanske borbe i brige za sve nas, moramo mali deo priznanja da damo za ovu pobedu i članovima Kriznog štaba, njihova stručna uloga jeste  mala, i ne može se porediti sa Predsednikovom, ali je zato skroz nesrećna i sasvim beskorisna.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Clash said:

Znaci pocetkom avgusta Ceca i Lukas ispred Skupstine.
Bonus parada kineskih dronova.
Dan pobede.

dobićemo i s400, još da Šutanovac nije pretopio one tenkove iz 1955. ali i ovako vladaćemo svetom.

20 dana and counting...

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...