Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

18 minutes ago, Vjekoslav said:

 

 

 

p.s. "casne sestre ne prenose zarazu!" (ovo bi mogao biti dobar naslov nekog romana)

 

  Reveal hidden contents

- Kad je riječ o Đakovu i pričama koje kruže, treba jasno reći, časne sestre ne prenose zarazu po Đakovu i okolici, one su od prvog dana pojave zaraze u samoizolaciji i treba prestati s tom nepotrebnom stigmatizacijom, istaknuo je Ivanović. Također su se, rekao je, pojavile informacije da se smanjuje broj testiranja, što također nije točno. U koordinaciji s epidemiološkim službama svakodnevno se u prosjeku obavlja oko 200 testiranja.

- To što neki pojedinac smatra da bi se trebao testirati, ne može biti osobna procjena, to mora biti procjena ili epidemiologa ili obiteljskog liječnika. Od ponedjeljka stupaju na snagu nove mjere i apeliram da ih se svi pridržavamo za dobrobit svih nas, zaključio je Ivanović.

Đakovački epidemiolog dr. Tomislav Dijanić na pitanje kakva je situacija u tamošnjem samostanu, ponovio je da časne sestre ne izlaze iz njega te da je od 185 sestara, koliko ih je u samostanu, do sada na koronavirus pozitivno 130, ali sve su medicinski obrađene. Dodao je i kako je ukupan broj zaraženih od pojave zaraze na području Đakovštine 241.

 

A kako su casne sestre, njih 130 dobile koronu ako ne izlaze? Divine intervention....

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sprivel said:

E sad ono najbolje, otisla u kovid ambulantu i radili joj brzi test - negativan. Ima temperaturu i nema culo mirisa/ukusa.

Sjajno.

 

Koliko sam ja shvatio to je i logicno, brzi test pokazuje prisustvo antitela, a njih mozes formirati tek odredjen broj dana nakon sto se inficiras, dakle za 2-3 dana ce verovatno biti pozitivna i na njemu ako je takva situacija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

A kako su casne sestre, njih 130 dobile koronu ako ne izlaze? Divine intervention....

 

ok, za ove se ipak zna. kolegice s Kosova dosle u posjet. pravila na drzavnim granicama ne odnose se na diplomaciju, hitne sluzbe i casne sestre. 

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/u-samostanu-180-sestara-prosjecne-dobi-od-70-godina-imale-smo-mozda-neke-susrete-15004180

 

...

 

karijes

 

https://www.novilist.hr/vijesti/hrvatska/milanovic-ljudi-ce-na-kraju-poludjeti-koronu-treba-prihvatiti-kao-karijes-ne-neku-veliku-bolest/

 

glupi, glupi Milanovic. kako je uopce moguce da njega niko dosad od njegovih savjetnika nije opomenuo da izbjegava poredbe, parabole, i ostale stilske figure? uvijek, ali fakat uvijek, ispadne glup.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih se tu slozio sa Milanovicem...Previse stresa je medju populacijom a tome svakako doprinose i mediji...Ako cemo da zivimo sa ovim, treba da zivimo normalno...Gledam pojedince kao zombije, gledaju sta ce da uhvate, pipnu, polivaju se onim sredstvima svakih 5 minuta...ne treba otici u paranoju...

Edited by ZiS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ZiS said:

Ja bih se tu slozio sa Milanovicem...Previse stresa je medju populacijom a tome svakako doprinose i mediji...Ako cemo da zivimo sa ovim, treba da zivimo normalno...Gledam pojedince kao zombije, gledaju sta ce da uhvate, pipnu, polivaju se onim sredstvima svakih 5 minuta...ne treba otici u paranoju...

Ne treba ici u paranoju, ali karijes jeste nesrecno poredjenje. Iako se potpuno slazem s njim da treba da naucimo da zivimo sa ovim virusom, dosta vise panicenja.

Link to comment
Share on other sites

Dobro, karijes je jedan od najcescih uzroka smrti bio u jednom periodu ljudske istorije.

Ali bolje je poredjenje prehlada. Ono sto zovu common cold je takodje korona virus, krajem devetnaestog veka je pobio oko milion ipo ljudi, a danas je minorna smetnja.

Samo, to poredjenje cini ovu situaciju mozda i vise zastrasujucom, al dobro...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2020 at 6:19 PM, Belgrade said:

 

Policija/kontrola:"Dobar dan gospodine"

Gospodin [bez maske]:"Dobar dan"

Policija/kontrola:" Nemate masku, kaznjeni ste sa 5000 dinara zbog nenosenja maske"

Gospodin [bez maske]: " Ali ja..."

Policija/kontrola: "Vasa licna karta, molicemo"

Gospodin [bez maske]: "Ali ja..."

Policija/kontrola: " Izvolite prijavu, duzni ste kaznu da platite u roku od X dana..."

Gospodin [bez maske]: " Ali ja..."

Policija/kontrola:"Hvala na saradnji, ugodan dan Vam zelimo"

 

Sledeci put nece biti "ali"... nosice masku, 100%. Kapiras?  

 

Ovo neki transkript iz utopijskog filma?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, handys said:

Dobro, karijes je jedan od najcescih uzroka smrti bio u jednom periodu ljudske istorije.

Ali bolje je poredjenje prehlada. Ono sto zovu common cold je takodje korona virus, krajem devetnaestog veka je pobio oko milion ipo ljudi, a danas je minorna smetnja.

Samo, to poredjenje cini ovu situaciju mozda i vise zastrasujucom, al dobro...

Karijes se ne prenosi, zato je nesrecno poredjenje. Najbolja varijanta je grip, koji i danas svake godine ubija, iako je grip vise sezonski, a kako vidimo korona nije.

Ako hocemo da koristimo poredjenje, mislim.

Link to comment
Share on other sites

Iz FKCZ Gobeljic i ne znam ko jos ponovo pozitivan na testu na koronu nakon sto je navodno prelezao, Vujadin Savic isto.

Ili su svetska ekskluziva i jos jedna potvrda da se ne stvara imunitet ili su testovi krs kao sto jesu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sprivel said:

Evo i burazerova devojka fasovala. Ne vidim nacin da me moze zaobici.

 

Možda kasno odgovaram, ali spomenuo bih da ima slučajeva da članovi iste porodice ne budu zaraženi, tako da ćeš se možda izvući.

 

Držim fige da se to pokaže i kod tebe.

 

Drži se i čuvaj se i svako dobro.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 
Možda kasno odgovaram, ali spomenuo bih da ima slučajeva da članovi iste porodice ne budu zaraženi, tako da ćeš se možda izvući.
 
Držim fige da se to pokaže i kod tebe.
 
Drži se i čuvaj se i svako dobro.

Ne tripujemo se srecom. Matorci su burazera malo izolovali na distancu...ja ga ionako ne grlim i ne ljubim [emoji1]

Hvala
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Cavani said:

Iz FKCZ Gobeljic i ne znam ko jos ponovo pozitivan na testu na koronu nakon sto je navodno prelezao, Vujadin Savic isto.

Ili su svetska ekskluziva i jos jedna potvrda da se ne stvara imunitet ili su testovi krs kao sto jesu.

 

Baš sam to hteo da napišem. Ili su testovi živo sranje, ili se ne stvara trajni imunitet. Trećeg nema

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Cavani said:

Iz FKCZ Gobeljic i ne znam ko jos ponovo pozitivan na testu na koronu nakon sto je navodno prelezao, Vujadin Savic isto.

Ili su svetska ekskluziva i jos jedna potvrda da se ne stvara imunitet ili su testovi krs kao sto jesu.

 

Fujadin se vratio na Kipar. U Srbiji preležao, bez simptoma. Dobio negativan test. I onda opet pozitivan. Nema teoretske šanse da se u mesec dana dva puta zarazi. Svi slučajevi po svetu koji su bili sa duplom zarazom uglavnom su bili par meseci razmaka. 

 

opcija 1...nije ni imao koronu u BG, nego su naši krš testovi to pokazali, pa sada ima koronu što kiparski test i pokazuje

opcija 2...nije ni preležao, tj. dobio lažno negativni test pa ga na Kipru sa boljim testovima potvrdili kao pozitivnog

opcija 3...kiparski testovi nisu ni za krivi

 

Ne postoji virus u istoriji čovečanstva koji ne stvara antitela. Samo je pitanje koliko su dugotrajna i jaka. Evo recimo ova Oxford/Astra Zeneca vakcina što se sprema, stvaraće otprilike 2.5 puta veću dozu antitela od one koju sam organizam stvara. I to će verovatno biti dovoljno za nekih godinu dana imuniteta, što je ok. Trajni imunitet na respiratorne viruse, koliko znam, ne postoji. 

 

I još nešto za testove, po meni, potpuno je pogrešan fokus na testovima. Brate, lečiš kliničku sliku ne administrativno stanje sa brojem obolelih. To služi za epidemiološke svrhe, praćenje kriva kurac palac, ali sa ovako nepouzdanim testovima maltene je nebitan rezultat testa. Ako je tačno da su testovi senzitivni na sve korona viruse (kojih je pitaj boga koliko i ima ih svake godine) onda pitaj boga sta ovi testovi pokazuju. I kada na to dodamo to da mi verovatno kupujemo one najjeftinije jer smo uboga sirotilja, onda je jasno šta se desilo sa ovim mučenicima iz FKCZ. Plus evo Kurc juče apelovao na državljane Austrije i naše gastose tamo da se ne testiraju kod nas zbog kvaliteta testova. Sve jasno :classic_biggrin:

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, NMX said:

 

Fujadin se vratio na Kipar. U Srbiji preležao, bez simptoma. Dobio negativan test. I onda opet pozitivan. Nema teoretske šanse da se u mesec dana dva puta zarazi. Svi slučajevi po svetu koji su bili sa duplom zarazom uglavnom su bili par meseci razmaka. 

 

opcija 1...nije ni imao koronu u BG, nego su naši krš testovi to pokazali, pa sada ima koronu što kiparski test i pokazuje

opcija 2...nije ni preležao, tj. dobio lažno negativni test pa ga na Kipru sa boljim testovima potvrdili kao pozitivnog

opcija 3...kiparski testovi nisu ni za krivi

 

Ne postoji virus u istoriji čovečanstva koji ne stvara antitela. Samo je pitanje koliko su dugotrajna i jaka. Evo recimo ova Oxford/Astra Zeneca vakcina što se sprema, stvaraće otprilike 2.5 puta veću dozu antitela od one koju sam organizam stvara. I to će verovatno biti dovoljno za nekih godinu dana imuniteta, što je ok. Trajni imunitet na respiratorne viruse, koliko znam, ne postoji. 

 

I još nešto za testove, po meni, potpuno je pogrešan fokus na testovima. Brate, lečiš kliničku sliku ne administrativno stanje sa brojem obolelih. To služi za epidemiološke svrhe, praćenje kriva kurac palac, ali sa ovako nepouzdanim testovima maltene je nebitan rezultat testa. Ako je tačno da su testovi senzitivni na sve korona viruse (kojih je pitaj boga koliko i ima ih svake godine) onda pitaj boga sta ovi testovi pokazuju. I kada na to dodamo to da mi verovatno kupujemo one najjeftinije jer smo uboga sirotilja, onda je jasno šta se desilo sa ovim mučenicima iz FKCZ. Plus evo Kurc juče apelovao na državljane Austrije i naše gastose tamo da se ne testiraju kod nas zbog kvaliteta testova. Sve jasno :classic_biggrin:

Vujadin je zbrisao na Kipar zato sto Mirka hoce jos jedno dete.:lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zvezdinho said:

Kon: Ne isključujem uvođenje vanrednog stanja

 

54 minutes ago, CheshireCat said:

 

Izem ti takvog imunologa/epidemiologa/koji god klinac su po struci kad nisu ovo ocekivali! Treba odmah da im se oduzmu sve diplome, pocev od one za zavrseni fakultet do doktroskih titula, pa na njivu da okopavaju kukuruz! Kad ja, koja nemam veze s medicinom, sam mogla da ovo predvidim, koji klinac se oni zovu imunolozi/epidemiolozi/sta god vec?

 

Edited by wwww
  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...