Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, momohyoideus said:

Dzabe sad drze konferencije, mole i preklinju... Jedini nacin je da izadju i preuzmu svu odgovornost za trenutno stanje i da svi daju ostavke, i politicari i "struka".

Druze...na fejsbuku niko nece da kaze izvini kad sitno pogrijesi a na prste jedne ruke ces naci primjere gdje je neko preuzeo odgovornost zadnjih 25+godina u ex-Yu. Za ista. Bilo je primjera i pokusaja normalizovanja ali bili su brzo popljuvani.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A sad said:

 

Pa i ja tako mislim, koliko se secam sa fakulteta. Ti si vise u materiji sigurno.

 

Oni te naredbe nigde ne objavljuju, a u njima pise da vaze od dana donosenja. To je potencijalno vrlo opano i gradjani mogu biti kaznjeni, a da ne znaju da je nesto zabranjeno.

 

Na taj nacin su uveli obavezno nosenje maski, ogranicili rad lokala,  sad su zabranili kupanje na jezeru i bazenu. Generalno niko ne zna da su zabranili, a inspekcije jure po opstini. 

 

Aj ako te ne mrzi i imas vremena proveri to. Mislim da oni na taj nacin ozbiljno krse cak i ustav. Bas sam pregledao Sluzbeni list opstine, nigde nijedna naredba i preporuka staba za vanredne situacije nije objavljena. 

 

Evo i ovde sam nesto izguglao

 

http://www.propisi.com/objavljivanje-propisa-obaveza-drzave-i-pravo-gradjana.html

Link to comment
Share on other sites

Pred kolapsom su a i mi zajedno sa njima...Svasta cujem od prijatelja...evo jedan koji radi u hitnoj kaze da im je naredjeno da patroliraju po gradu sa sirenama...da plase narod...Zdravstveni sistem je otisao u pravcu bez povratka...sad nam ostaje da sacuvamo sebe i pre svega one najugrozenije u svom okruzenju posto za koji dan nece imati ko da im pomogne...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ZiS said:

Pred kolapsom su a i mi zajedno sa njima...Svasta cujem od prijatelja...evo jedan koji radi u hitnoj kaze da im je naredjeno da patroliraju po gradu sa sirenama...da plase narod...Zdravstveni sistem je otisao u pravcu bez povratka...sad nam ostaje da sacuvamo sebe i pre svega one najugrozenije u svom okruzenju posto za koji dan nece imati ko da im pomogne...

 

Tako je u principu tamo negde od prvog aprila. Nas zdravstveni sistem ne moze ni 1000 pacijenata da izleci a kamo li vise. Zato je i urodilo plodom zatvaranje, a zbog njihovih izbora to cemo morati ponovo.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wrecktangle said:

Druze...na fejsbuku niko nece da kaze izvini kad sitno pogrijesi a na prste jedne ruke ces naci primjere gdje je neko preuzeo odgovornost zadnjih 25+godina u ex-Yu. Za ista. Bilo je primjera i pokusaja normalizovanja ali bili su brzo popljuvani.  

Naravno da nece. Samo sto sad imaju problem sto drmaju kavez ljudima koje politika ne zanima, a takvih je daleko vise od njihovih glasaca.

Link to comment
Share on other sites

ljudi, nema kukanja, neka svako odradi po svojoj savesti i po preporukama koje prihvatate i bice bolje ...

bili smo i mi u istim  a bogami i vecim g...... sa brojem preminulih i zarazenih , zivi smo i nedamo se boljem jos uvek .

 

Edited by vanjabarsa
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ja se samo nadam da im je ostalo malo vise pameti od sujete i da ako odluce da uvedu novi policijski cas, daju novom kriznom timu da to saopstava i vodi i da se ne pojavljuju javno dok ne prodje ovo sr**** jer ce u suprotnom samo napraviti kontraefekat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ZiS said:

Pred kolapsom su a i mi zajedno sa njima...Svasta cujem od prijatelja...evo jedan koji radi u hitnoj kaze da im je naredjeno da patroliraju po gradu sa sirenama...da plase narod...Zdravstveni sistem je otisao u pravcu bez povratka...sad nam ostaje da sacuvamo sebe i pre svega one najugrozenije u svom okruzenju posto za koji dan nece imati ko da im pomogne...

 

Ovo sam cuo od najmanje 5 ljudi u poslednja 24h. Taj lik sto radi u hitnoj ima prilicno sirok krug prijatelja.
Inace se ovo desava vec nekoliko dana, udaljen sam mozda 300 metara vazdusne linije od glavnog ulaza KCV, primetili smo ovo jos proslog vikenda. Ali nema tu nekog efekta, narod se zaista ponasa neodgovorno, sinoc uzi&siri centar (mimo protesta) pun ljudi, retko ko nosi maske, jutros Strand je do podneva bio krcat (drugacija malo prica, ali opet..), ovde kod mene kafic radi pun gas vec par nedelja, nema slobodne stolice u vecernjim satima a basta im prima 100 ljudi sigurno.

Sad bas pricam sa devojkom da mi re-implementiramo lock-down za nas dvoje, naredne 2-3 nedelje maksimalna izolacija, setnja strogo nocu kada je minimum ljudi prisutan na ulici, komp u sake, ucenje novih skill-ova, bindz serija i napred.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, vanjabarsa said:

ljudi, nema kukanja, neka svako odradi po svojoj savesti i po preporukama koje prihvatate i bice bolje ...

bili smo i mi u istim  a bogami i vecim g...... sa brojem preminulih i zarazenih , zivi smo i nedamo se boljem jos uvek .

 

 

U aprilu je bilo gore nego sad. Samo u aprilu je umrlo oko 600 ljudi. Ali oni to nisu tada javljali.

 

@lord_slawe_ Apsolutno je nepotrebno nositi maske na otvorenom. Jedino ovi na protestu jer su grupisani na malom prostoru. U setnji na otvorenom si bezbedan. Da se virus zaista tako lako prenosi kao sto mediji panice, pa onda putem vazduha kako pominju, niko ne bi mogao da izbegne zarazu, ceo svet bi oboleo i to u roku od mesec dana.

Edited by Laki John Terry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Sprivel said:


Evo dokaza koliko je pravo heterogeno i koliko je tesko vladati materijom u celini (makar priblizno celini). 
 

Ja se bavim privredom i porezima, a ostalo sta god iskoci moram dobro da pretresem paragraf i pojedine komentare zakona. 
 

end off

Link to comment
Share on other sites

 

 

Jedan od najpoznatijih travel vloger-a pazario koronu u Beogradu. Još jedan koji je poverovao da je kod nas prošla opasnost od korone pa došao u pakao. Koga zanima može da čuje iskustvo stranca na lečenju u Srbiji.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wrecktangle said:

Inace je to beskontaktni sport...ne znoje se i ne pušu k’o bafalo u trku...😁

Ja sam gledao jutros reportazu, gde je reporter privo iznela informaciju, a posle rekla da bi zelela da joj neko objasni tu vrstu bezbednosti. Sat vremena se rvu i prevrcu zajedno, a na kraju ne smeju da razmene dresove. 🙂

Zbog toga sam i rekao da sam miliso da ga stavim na coronaUmirimoOdSmeha, ali je ovo ipak vest i ako je budu praktikovali, pricace narod dugo.

:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kod mene u zgradi jedino smo mi i jos jedan dekica ostali nezarazeni: 9 zarazenih i 6 nezarazenih. Jedan komsija je bio na ivici da ide u bolnicu, mada ima inace problema sa plucima pa mozemo reci da je dobro prosao. Njemu je samo jedno od troje dece razvilo simptome a zena je prosla isto relativno ok. Drugi komsija mi danas javio da su fasovali, jedina "rizicna" stvar koju su radili je obdeniste inace se svi vrlo cuvaju. Nema ukus, malaksao, mada je dans drugi dan videcemo kako ce da mu se razvija. 

 

Sad po zakonu verovatnoce, neko mora da najebe a ostali smo samo mi 🙂

  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, sreta-steta said:

kod mene u zgradi jedino smo mi i jos jedan dekica ostali nezarazeni: 9 zarazenih i 6 nezarazenih. Jedan komsija je bio na ivici da ide u bolnicu, mada ima inace problema sa plucima pa mozemo reci da je dobro prosao. Njemu je samo jedno od troje dece razvilo simptome a zena je prosla isto relativno ok. Drugi komsija mi danas javio da su fasovali, jedina "rizicna" stvar koju su radili je obdeniste inace se svi vrlo cuvaju. Nema ukus, malaksao, mada je dans drugi dan videcemo kako ce da mu se razvija. 

 

Sad po zakonu verovatnoce, neko mora da najebe a ostali smo samo mi 🙂

Mozda si i ti fasovao odavno...
Mozda cak i pre svih nabrojanih...

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, JohnnyDragon said:

U gradskom prevozu dve trećine ljudi ili ne nose masku, ili je nose kao preCednik, onako lepo ispod nosa direktno. 

Korona će svuda nestati, samo će ostati među Srbljima dok ih ili ne istrebi ili oni steknu imunitet na nju. 

Ovo je narod paramecijum bukvalno. 

 

 

Policija/kontrola:"Dobar dan gospodine"

Gospodin [bez maske]:"Dobar dan"

Policija/kontrola:" Nemate masku, kaznjeni ste sa 5000 dinara zbog nenosenja maske"

Gospodin [bez maske]: " Ali ja..."

Policija/kontrola: "Vasa licna karta, molicemo"

Gospodin [bez maske]: "Ali ja..."

Policija/kontrola: " Izvolite prijavu, duzni ste kaznu da platite u roku od X dana..."

Gospodin [bez maske]: " Ali ja..."

Policija/kontrola:"Hvala na saradnji, ugodan dan Vam zelimo"

 

Sledeci put nece biti "ali"... nosice masku, 100%. Kapiras?  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, sreta-steta said:

kod mene u zgradi jedino smo mi i jos jedan dekica ostali nezarazeni: 9 zarazenih i 6 nezarazenih. Jedan komsija je bio na ivici da ide u bolnicu, mada ima inace problema sa plucima pa mozemo reci da je dobro prosao. Njemu je samo jedno od troje dece razvilo simptome a zena je prosla isto relativno ok. Drugi komsija mi danas javio da su fasovali, jedina "rizicna" stvar koju su radili je obdeniste inace se svi vrlo cuvaju. Nema ukus, malaksao, mada je dans drugi dan videcemo kako ce da mu se razvija. 

 

Sad po zakonu verovatnoce, neko mora da najebe a ostali smo samo mi 🙂

Zvuci kao scenario za neki B produkcija zombi horor.

Strasno sta mi zivimo.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Belgrade said:

 

Policija/kontrola:"Dobar dan gospodine"

Gospodin [bez maske]:"Dobar dan"

Policija/kontrola:" Nemate masku, kaznjeni ste sa 5000 dinara zbog nenosenja maske"

Gospodin [bez maske]: " Ali ja..."

Policija/kontrola: "Vasa licna karta, molicemo"

Gospodin [bez maske]: "Ali ja..."

Policija/kontrola: " Izvolite prijavu, duzni ste kaznu da platite u roku od X dana..."

Gospodin [bez maske]: " Ali ja..."

Policija/kontrola:"Hvala na saradnji, ugodan dan Vam zelimo"

 

Sledeci put nece biti "ali"... nosice masku, 100%. Kapiras?  

Naravno, ali toga nema. 

I sto je nose ako nose ispod nosa??? 

Da se brže zaraze, ne kapiram 🙄

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lord_slawe_ said:

Ovo sam cuo od najmanje 5 ljudi u poslednja 24h. Taj lik sto radi u hitnoj ima prilicno sirok krug prijatelja.
Inace se ovo desava vec nekoliko dana, udaljen sam mozda 300 metara vazdusne linije od glavnog ulaza KCV, primetili smo ovo jos proslog vikenda. Ali nema tu nekog efekta, narod se zaista ponasa neodgovorno, sinoc uzi&siri centar (mimo protesta) pun ljudi, retko ko nosi maske, jutros Strand je do podneva bio krcat (drugacija malo prica, ali opet..), ovde kod mene kafic radi pun gas vec par nedelja, nema slobodne stolice u vecernjim satima a basta im prima 100 ljudi sigurno.


Sad bas pricam sa devojkom da mi re-implementiramo lock-down za nas dvoje, naredne 2-3 nedelje maksimalna izolacija, setnja strogo nocu kada je minimum ljudi prisutan na ulici, komp u sake, ucenje novih skill-ova, bindz serija i napred.

 

Bravo za razuman i produktivan approach!  Od svega treba pokusati napraviti najbolje moguce. To je uvek rewarding ma duge staze.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sta kad  ti vodoinstalater kaze da je sanirao puknutu cev i da je sve ok a ona ponovo poplavi stan nakon mesec dana?

Sta kada ti elekteicar promeni instalaciju i kaze sve ce biti ok a zapali ti se stan nakon mesec dana?

Trazis drugog majstora da ti spase sta se spasiti moze.

Sace @McLeod da kaze da se ovo ne moze porediti, ali Darija, Kon i Stevanovic su svi rekli da je juli korona free. Loncara i Nestorovica ne racunam ni u sta.
Da ne kopam sad izjave pun ih je net. Znaci ili ne znas ili znas a neces da kazes. Ne znam sta je gore. Nemamo drugih?

Da ne gresim dusu, ali ovde  je cini mi se glavno polje borbe organizacija. Klasicna organizacija ljudstva, logistike, kontrole, komunikacije. Dosta dobrih doktora se nije uopste snaslo kada su ih postavljali za nacelnike odelenja i bolnica. Zasto? Zato sto za to trebaju neka druga znanja, klasicni menadzment. 
Sta ja sad serem i sta hocu da kazem?

Prosirite taj krizni stab sa ljudima koji mogu resavati ove probleme, nek ostanu i Konovi and co. ali neka se bave komunikacijom sa kolegama iz sveta da se ne lupeta da je virus cas oslabio cas nije( doduse i u svetu nisu bas nacisto).

Preporuke svi znamo napamet, maske, distanca, pranje ruku. Nema novih od pocetka epidemije. Nadjite par poznatih licnosti da to ponavljaju na tv svakih pola sata umesto vas. 
Elem, brate struko i sestro struko, vidite da ovo ne fercera bas najbolje, daj da menjamo nesto, izginusmo ko Vlasi na ringispilu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pisala sam da mi je stric u KCV, pitala sestru jutros kako je, kaze ona:"Pricali smo, radi se ujutru kontrola i onda ako je CRap bolje jos 7 dana antibiotik i kuci, a ako nije dodaju jos jedan antibiotik".

 

I pre sat vremena pise:"Sad mi javio, rekli im da se pakuju. Ministar je nalozio da svi koji su stabilni se vracaju u svoje maticne bolnice, jer je sad i Mitrovica postala COVID bolnica."

 

Znaci da se zaguzvalo u KCV...

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, JohnnyDragon said:

Naravno, ali toga nema. 

I sto je nose ako nose ispod nosa??? 

Da se brže zaraze, ne kapiram 🙄

 

Pa da bi lakse disali. Ionako svi disemo na nos.

 

Nekakva pravda je da se sve ovo desava u vreme "najbolje vlasti u istoriji Srbije". Osam godina oni unistavaju sve resurse, osam godina se ponasaju kao skakavci koji jedu sve pred sobom, osam godina oni trube o tome da se "radi i gradi". Sad vise ne mogu da sakriju istinu, ruse im se Potemkinova sela koja izgradise, nema vise iluzije o 900 evra za pet godina, sve vise ljudi ce postati svesno da ludak na vlasti i ovi oko njega ne mogu da im obezbede nista, jer su nesposobni, jer su lopovi i jer su lazovi.

 

Ove brojke su verovatno jos i manje od realnih - i bice manje i kada budu objavljivali da se 700 ljudi dnevno zarazi, a 50 umire. Nije ni prosla vlast bila savrsena, ali bar nismo imali doktora koji se javlja dan nakon izbora sa porukom da iluzija normalnosti prestaje jer je 200 orka uslo u parlament, a to je jedino i bilo vazno. Nisu se ni toliko otvoreno bahatili, toliko otvoreno lagali, toliko pljuvali u lice cak i onima koji verno glasaju za njih.

 

Sta je trebalo uraditi? Mnogo blaze mere koje bi ostale i nakon pada broja slucajeva. Nikakvi derbiji, nikakve proslave titula (u ligi sa dva kluba), nikakva bacanja u masa, nikakvo sumanuto organizovanje botova da protestvuju protiv strajka gladju, nikakvi izborni skupovi.

 

Normalna vlast bi sama trazila privremenu vladu jedinstva u kojoj bi sve stranke podelile odgovornost i delegirale strucna lica da odredjuju mere. Jednostavno, kako uopste da funkcionise bilo sta, ako se skupstina ne sastaje, ako vlada nema legitimitet? Ali, sta ce nama vlada, sta ce nam skupstina, tamo ionako sede potrosni botovi i orci, mi imamo jednog coveka, vladara koji misli za sve nas, uvek je u pravu, a i kad je u krivu i tad je u pravu i on ce nas svojom mudroscu izbaviti iz krize. Svi znamo sta to znaci i kakva je prognoza i za ekonomiju i za zdravstvo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...