Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Sprivel said:

Ne znam sad tacno, ali svaka odluka se mora objaviti da bi pocela da vazi.

 

Pa i ja tako mislim, koliko se secam sa fakulteta. Ti si vise u materiji sigurno.

 

Oni te naredbe nigde ne objavljuju, a u njima pise da vaze od dana donosenja. To je potencijalno vrlo opano i gradjani mogu biti kaznjeni, a da ne znaju da je nesto zabranjeno.

 

Na taj nacin su uveli obavezno nosenje maski, ogranicili rad lokala,  sad su zabranili kupanje na jezeru i bazenu. Generalno niko ne zna da su zabranili, a inspekcije jure po opstini. 

 

Aj ako te ne mrzi i imas vremena proveri to. Mislim da oni na taj nacin ozbiljno krse cak i ustav. Bas sam pregledao Sluzbeni list opstine, nigde nijedna naredba i preporuka staba za vanredne situacije nije objavljena. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ja sam preneo u aprilu informaciju koju sam dobio iz Slovenije od Gospodjine drugarice, da je njenom suprugu umrla baka i da su ih u bolnici pitali da li mogu da je vode kao preminulu od kovida, iako bakica s kovidom nije imala veze. To je informacija 1/1. Cuo sam neke price i za ovde o dobijanju para, cak sam cuo i koja je cifra u pitanju; medjutim, verujem da je to vec izmisljotina.

Ko bi ovde plaćao i sa kojim ciljem bi to radio?

Link to comment
Share on other sites

Nisam pravnik, ali nadjoh ovo za Beograd:

 

https://www.propisi.net/odluka-o-proglasenju-vanredne-situacije-na-teritoriji-grada-beograda/

 

Quote

Odluka o proglašenju vanredne situacije na teritoriji grada Beograda

6 jula, 2020

Na osnovu člana 38. stav 1. i člana 39. stav 1. tačka 3. Zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama ("Službeni glasnik RS", broj 87/18), člana 24. Zakona o glavnom gradu ("Službeni glasnik RS", br. 129/07, 83/14 - dr. zakon, 101/16 - dr. zakon i 37/19) i člana 52. Statuta Grada Beograda ("Službeni list Grada Beograda", br. 39/08, 6/10 i 23/13, "Službeni glasnik RS", broj 7/16 - odluka US i "Službeni list Grada Beograda", broj 60/19), na predlog Gradskog štaba za vanredne situacije na teritoriji grada Beograda sa 51. vanredne sednice održane 3. jula 2020. godine, Gradonačelnik grada Beograda donosi

Odluku o proglašenju vanredne situacije na teritoriji grada Beograda

Odluka je objavljena u "Službenom listu grada Beograda", br. 84/2020 od 3.7.2020. godine, kada je i stupila na snagu.

1. Proglašava se vanredna situacija na teritoriji grada Beograda, zbog elementarne nepogode prouzrokovane širenjem epidemije zarazne bolesti COVID-19, na teritoriji grada Beograda.

2. Vanredna situacija se proglašava radi daljeg sprovođenja preventivnih mera zaštite bezbednosti i zaštite života i zdravlja stanovništva.

3. Obavezuje se Gradski zavod za javno zdravlje, Beograd, kao referentna zdravstvena ustanova da sačini predlog mera u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Službeni glasnik RS", br. 15/16 i 68/20) i isti dostavi nadležnom ministarstvu i Gradskom štabu za vanredne situacije, čime bi se sprečilo širenje zarazne bolesti na teritoriji grada Beograda.

4. Ova odluka stupa na snagu danom donošenja i biće objavljena u "Službenom listu Grada Beograda".

Gradonačelnik grada Beograda

Broj G-020-4187/20, 3. jula 2020. godine

Gradonačelnik

Prof. dr. Zoran Radojičić, s.r.

 

Tako da mora da postoji neka objava, na sta bi se pozivao (pravno) onaj ko nekog tereti za krsenje necega.

Link to comment
Share on other sites

Opsti akti organa Grada/Opstine objavljuju se u "Sluzbenom listu grada/opstine" i stupaju na snagu osmog dana od dana objavljivanja, osim ako donosilac u postupku donosenja ne utvrdi da postoje narocito opravdani razlozi da isti stupi na snagu i ranije.

Tako su juce u Somboru usvojene Naredbe kriznog staba koje su odmah stupile na snagu.

Ako to pitas..? @A sad

Edit:typo

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Pojma nemam, valjda treba pitati te sto izmisljaju take budalastine.

Znaci plaćaju te dr Jovana Stojković, petge d.o.o., i Patrolne šape da nas ovde zbunjuješ, kao čuo sam pa onda kao nemam pojma.

Sladak sendvič, a ? 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Clash said:

Znaci plaćaju te dr Jovana Stojković, petge d.o.o., i Patrolne šape da nas ovde zbunjuješ, kao čuo sam pa onda kao nemam pojma.

Sladak sendvič, a ? 

 

Hahahhahaa idi bre, umalo se ne zagrcnuh...od sendvica 🙂

 

Za Patrolne sape si inace u pravu, Celicna Lejdi je vec u uzrastu kad su joj crtaci zanimljivi, pa je to aktuelno 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Opsti akti organa Grada/Opstine objavljuju se u "Sluzbenom listu grada/opstine" i stupaju na snagu osmog dana od dana objavljivanja, osim ako donosilac u postupku donosenja ne utvrdi da postoje narocito opravdani razlozi da isti stupi na snagu i ranije.

Tako su je juce u Somboru usvojene Naredbe kriznog staba koje su odmah stupile na snagu.

Ako to pitas..? @A sad

Edit:typo

 

To pitam.

 

Nije problem da stupe na snagu pre osam dana. Sve je to propisano pod kojim uslovima moze da stupi ranije. Problem je da li mogu da stupe na snagu pre objavljivanja? Po ustavu ne mogu. Znaci mogu da stupe na snagu danom objavljivanja, a ne danom donosenja. 

 

Naredbe staba za vanredne situacije/kriznog staba (to je isto) u mojoj opstini stupaju na snagu danom donosenja i ne objavljuju se nigde. Trazio sam da li negde postoji propis kojim se u odredjenim situacijama dozvoljava da se obidje odredba ustava koja govori da opsti akt moze da stupi na snagu tek objavljivanjem, ali nisam nasao nijedan izuzetak od tog pravila. 

 

Ja jesam pravnik, ali prakticno pravom nisam bavio vec godinama, da ne kazem vise od decenije (jako kratko nakon zavrsetka fakulteta), pa me zanima da li ima neka finesa kojom bi ovakav akt mogao da se odrzi. Mislim da nema, ali ovde, ima ljudi koji su mnogo vise u materiji od mene i bolje znaju.

 

Mislim da se radi o ne znanju, jer je strucni kadar katastrofalno los. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, A sad said:

 

To pitam.

 

Nije problem da stupe na snagu pre osam dana. Sve je to propisano pod kojim uslovima moze da stupi ranije. Problem je da li mogu da stupe na snagu pre objavljivanja? Po ustavu ne mogu. Znaci mogu da stupe na snagu danom objavljivanja, a ne danom donosenja. 

 

Naredbe staba za vanredne situacije/kriznog staba (to je isto) u mojoj opstini stupaju na snagu danom donosenja i ne objavljuju se nigde. Trazio sam da li negde postoji propis kojim se u odredjenim situacijama dozvoljava da se obidje odredba ustava koja govori da opsti akt moze da stupi na snagu tek objavljivanjem, ali nisam nasao nijedan izuzetak od tog pravila. 

 

Ja jesam pravnik, ali prakticno pravom nisam bavio vec godinama, da ne kazem vise od decenije (jako kratko nakon zavrsetka fakulteta), pa me zanima da li ima neka finesa kojom bi ovakav akt mogao da se odrzi. Mislim da nema, ali ovde, ima ljudi koji su mnogo vise u materiji od mene i bolje znaju.

 

Mislim da se radi o ne znanju, jer je strucni kadar katastrofalno los. 

 

Sad baš Rakić-Vodinelić priča o tome i po njoj naš ustav i zakoni ne dozvoljavaju zabranu kretanja čak ni u vreme vanrednog stanja. Postoji samo mogućnost na ograničenje kretanja ali je to nešto u smislu da zabraniš ulazak u park i tome slično a ne da zatvoriš celu državu na 60h u njihove kuće.

 

Vlast tumači zakone kako im treba.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

 
To pitam.
 
Nije problem da stupe na snagu pre osam dana. Sve je to propisano pod kojim uslovima moze da stupi ranije. Problem je da li mogu da stupe na snagu pre objavljivanja? Po ustavu ne mogu. Znaci mogu da stupe na snagu danom objavljivanja, a ne danom donosenja. 
 
Naredbe staba za vanredne situacije/kriznog staba (to je isto) u mojoj opstini stupaju na snagu danom donosenja i ne objavljuju se nigde. Trazio sam da li negde postoji propis kojim se u odredjenim situacijama dozvoljava da se obidje odredba ustava koja govori da opsti akt moze da stupi na snagu tek objavljivanjem, ali nisam nasao nijedan izuzetak od tog pravila. 
 
Ja jesam pravnik, ali prakticno pravom nisam bavio vec godinama, da ne kazem vise od decenije (jako kratko nakon zavrsetka fakulteta), pa me zanima da li ima neka finesa kojom bi ovakav akt mogao da se odrzi. Mislim da nema, ali ovde, ima ljudi koji su mnogo vise u materiji od mene i bolje znaju.
 
Mislim da se radi o ne znanju, jer je strucni kadar katastrofalno los. 

Mora u aktu da stoji u prelaznim i zavrsnim odredbama kad pocinje da se primenjuje u odnosu na objavljivanje u glasniku. Da bi uopste mogli da kaznjavaju gradjani se moraju upoznati sa odredbama (objavljivanjem u glasniku smatra se da su svi upoznati)... a ne preko medija, ili cuo sam od nekog.

Eto plasticno objasnjeno.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sudeci po informacijama koje sam procitao sa vise strana (a i neposrednih kontakata)..situacije se ozbiljno komplikuje u Srb. Jebga...u pamet i cuvati se. Jebote, kad se nadam da se pretjeruje da bi se umanjila mogucnost za protest. Naopako ali bi mi draze bilo da je tako. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sprivel said:


Mora u aktu da stoji u prelaznim i zavrsnim odredbama kad pocinje da se primenjuje u odnosu na objavljivanje u glasniku. Da bi uopste mogli da kaznjavaju gradjani se moraju upoznati sa odredbama (objavljivanjem u glasniku smatra se da su svi upoznati)... a ne preko medija, ili cuo sam od nekog.

Eto plasticno objasnjeno.

 

Pa da tako bi trebalo.

 

Sad gledam malo po netu te naredbe tih stabova. Jbt nisam nasao jos nijednu kojoj je stupanje na snagu vezano sa objavljivanjem u sluzbenom listu. Evo primera:

 

Quote

 

Na osnovu člana 41. stav 4. Zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanje vanrednim situacijama (”Službeni glasnik RS”, br. 87/18), Gradski štab za vanredne situacije grada Zrenjanina na 32.telefonskoj sednici održanoj
06.07.2020. godine, doneo je sledeću
N A R E D B U

1. OGRANIČAVA SE radno vreme ugostiteljskih objekata na teritoriji grada Zrenjanina i to:
– radnim danom od 07.00 do 23.00 časa, – vikendom od 07.00 do 24.00 časa, uz OBAVEZNO nošenje zaštitnih maski u svim zatvorenim prostorima.

2. Nadzor nad primenom ove Naredbe vršiće Odeljenje komunalne milicije i Odeljenje inspekcija gradske uprave grada Zrenjanina.

3. Naredba stupa na snagu danom donošenja tj. od 06.07.2020.godine.
Naredbu dostaviti:
– Komandantu Gradskog štaba
– Načelniku Gradskog štaba
– MUP RS, PU Zrenjanin
– Arhivi

REPUBLIKA SRBIJA
AUTONOMNA POKRAJINA VOJVODINA
GRAD ZRENjANIN
GRADSKI ŠTAB ZA VANREDNE SITUACIJE
Broj: 06-65-1/20-IV-06-04
Dana: 06.07.2020. godine Z r e nj a n i n

KOMANDANT
GRADSKOG ŠTABA
Čedomir Janjić

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, wrecktangle said:

Sudeci po informacijama koje sam procitao sa vise strana (a i neposrednih kontakata)..situacije se ozbiljno komplikuje u Srb. Jebga...u pamet i cuvati se. Jebote, kad se nadam da se pretjeruje da bi se umanjila mogucnost za protest. Naopako ali bi mi draze bilo da je tako. 

Ne bi me čudilo ako uskoro izbace prave brojke i da se taj "porast" svali na protest

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...