Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, Baby said:

@Slavisa iz Tavankuta kako se provodis u domovini? 😂

 

Toliko si se borio sa avionskim kartama i na kraju dosao u najgorem mogucem momentu... 

 

 

 

Sta ces, najgori momenat dolazka za najbolji momenat povratka :smiley2:

 

Kako se provodim, pa provodim se odlicno. Selo, nema zarazenih , radim u dvoristu posto je sve naraslo duplo od zimus. Idem kod brata, i kod sestre, kod komsija na kafu i tako. Sve uobicajeno. Kad idem u lokalnu prodavnicu nosim masku, a i vecina ljudi nosi maske. Stvarno je sve kao i pre korone. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki John Terry said:

Ovaj broj na respiratoru ne valja uopste. To su ljudi koji su na korak od smrti i sanse su im svega 50-50 da se izvuku.

 

Ali meni nije nesto sad jasno. Ako mi imamo dovoljno respiratora, preko 1000, a trenutno su 120 na njima, neka su jos 120 zauzeti bolesnicima koji nemaju covid, sta je sa ostalima?

 

Kojim ostalim?

 

image.jpeg.4725a2b4938441b641a319638c3a9615.jpeg

  • Ha-ha 10
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Somborska bolnica se setila da pocne da objavljuje dnevne izvestaje o broju zarazenih i hospitalizovanih na teritoriji grada. Posle cetiri meseca od izbijanja epidemije.
Cestitke,pod parolom "nikad nije kasno".

Takodje,opstinski krizni stab juce (nakon javnih pritisaka pojedinih lekara) uveo mere za teritoriju opstine Sombor. Legenda kaze da je neko konacno video i gradonacelnicu Golubovic.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Green23 said:

10 pacijenata preminulo tokom noći u Novom Pazaru 😞 

A kad se setim kako se kuka i motika digla na mogućnost pričešća ljudi za Uskrs (do koga u velikoj meri nije došlo), a za Ramazan ni reč osude... Ovo je negde direktna posledica Ramazana a i generalno ignorisanja mera i tradicionalnog pišanja uz vetar karakterističnog za narod u Srbiji pogotovo za taj kraj oko Pazara...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Ja bi pre rekao da je ovo direktna posledica izbora. Ramazan se završio pre mesec i po dana. Ovo je direktna posledica onih mitinga pre 3 nedelje što se tiče mrtvih.

 

Tacan odgovor je i jedno i drugo. Naime, preminuli su, po logici stvari, bili bolesnici sa tezom slikom. Tezi bolesnici, dokumentovano je, umeli su da se lece i po par meseci od ovog sranja.

 

Ali kako god, poruka je jasna. Banana drzava nije sprecila gomilanje ljudi na uskrs, nije sprecila ni bajram. Banana drzava ne ume nista da uradi. Banan drzava ne moze da zastiti svoj narod.

 

Toeto.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Azazelkg said:

Hm... Ponovo uvođenje mera na Floridi, u Australiji....posledica izbora od pre tri nedelje u Srbiji....


 

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-53175452

 

https://www.washingtonpost.com/national/florida-invited-the-nation-to-its-reopening--then-it-became-a-new-coronavirus-epicenter/2020/07/07/74645c82-c069-11ea-b178-bb7b05b94af1_story.html

 

 

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, zoe Bg said:

Danas je poseban dan, slavimo 0 slucajeva po prognozi ministra i mesec dana kako nema podataka o broju zarazenih po opstinama. 

 

Ali nemoguce, pa mi smo sampioni po obavestavanju o epidemiji.

 

Pitam se, ako vec toliko vole da gledaju preko plota, sto ne pogledaju kako Hrvati izvestavaju o situaciji sa koronom?

 

Link to comment
Share on other sites

U gradskom prevozu dve trećine ljudi ili ne nose masku, ili je nose kao preCednik, onako lepo ispod nosa direktno. 

Korona će svuda nestati, samo će ostati među Srbljima dok ih ili ne istrebi ili oni steknu imunitet na nju. 

Ovo je narod paramecijum bukvalno. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ali nemoguce, pa mi smo sampioni po obavestavanju o epidemiji.

 

Pitam se, ako vec toliko vole da gledaju preko plota, sto ne pogledaju kako Hrvati izvestavaju o situaciji sa koronom?

 

 

Izgleda da te je neko čuo:

 

Nova odluka Kriznog štaba

Krizni štab za suzbijanje epidemije kovida 19 od ponedeljka će se ponovo obraćati javnosti na dnevnom nivou.

 

Jeste da je izvor vesti zombirani domaćin starog foruma, ali OK. Čini mi se da će biti veselo od ponedeljka. Žao mi je što ću to propustiti jer nemam nameru da gledam gomilu stranačkih pajaca, ali svako kome su potrebni laksativi će bar uštedeti na njihovoj kupovini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Direktna posljedice mjera  koje su mijenjane kao ocekaki-necekaki. Jeftini populizam dolazi na naplatu. Najveci su krivci ali nikako ne i jedini. 

Oslanjati se na savjest sasvim solidnog djela ljudi (a cijenim da je to minimum 20 posto ljudi) koji u ovo ne vjeruju iz  razlicitih (navedi po zelji) razloga je pogresno. Na zalost, jedino sto se priznaje je lupanje po usima. Ako i to. 
Kako ljudi ne misle na sebe pa posljedicno ni na druge je meni (vjerovatno naivnom) nepojmljivo. A nije da treba mnogo da ucinis. Nedvosmisleno vjerujem da je ispravno koristenje maske medju vecom grupom ljudi (ako je neophodno da budes na takvom mjestu) i u zatvorenom, drzanje fizicke distance, izbjegavanje vecih okupljanja, pojacana higijena, ruku i lica narocito, sasvim dobar put za peglanje krive zarazenosti. A to nije pretesko. 
 

Edited by wrecktangle
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Izgleda da te je neko čuo:

 

Nova odluka Kriznog štaba

Krizni štab za suzbijanje epidemije kovida 19 od ponedeljka će se ponovo obraćati javnosti na dnevnom nivou.

 

Da, ali i ta obracanja ranije nisu mogla da se uporede sa onim u Hrvatskoj. Tamo od jutra pocinju sa podacima iz gradova, zupanija, objavljuju starosnu strukturu preminulih...Sve jasno i pregledno. Ono sto mi se takodje dopalo i sto je jako prakticno je sto sva obracanja rade na otvorenom, gde je verovatnoca transmisije ipak manja i moze da prisustvuje veci broj predstavnika medija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A postoji i taj narativ gdje je i virus ideoloski obojen, barem u ovoj mojoj, relativno maloj sredini. Ne znam da li je to slucaj u Srbiji (duboko vjerujem da ima toga i to vise nego sto mozemo zamisliti) jer se u virus i bolest ne vjeruje ili umanjuje opasnost samo zato sto su na poziciji one koje ne podrzavamo da ne kazem mrzimo. To sam mogao hajde da kazem "podnijeti" dok je bilo ono ne znam nikoga zarazenog pa eto..danas skoro da nema da neko ne zna no i dalje se drvi o tome. Kognitivne sposobnosti nakovnja. Pri tom proturaju neke price o dobijanju para ako potpises da ti je neko umro od covid-19. Dzizs...kad to ja ko antihrist kazem onda jbg. 😁
 

Edited by wrecktangle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Azazelkg said:

Hm... Ponovo uvođenje mera na Floridi, u Australiji....posledica izbora od pre tri nedelje u Srbiji....

 

Kakve to veze ima? Kakvo je opravdanje nama to sto jos negde izbilo sranje? Gluposti... Mi smo DE FACTO mogli da izbegnemo ovo sto se sad desava, ali podilazenje kriminalcima i izbori su vazniji od zivota.

Link to comment
Share on other sites

Da manemo ove koji ne veruju u virus iz ko zna kog razloga, utisak mi je da je prosecan covek slabo informisan o virusu, sto zbog ponasanja kriznog staba i drzave, zato sto su kod nas mediji redovno par dana iza svetskih, a cak i kad je tacno plasiraju preterano senzacionalisticki. Uz efekat policijskog casa, ljudi ocekuju "zatvaranje" kao resenje jer im je to bilo nametnuto i na maske gledaju posprdno, ovo sam licno cula. Nedovoljno je signalisano narodu da je oprez stalno neophodan, ne u vidu pune epidemioloske opreme vec prostih stvari 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Poruka za Nebojsu ili nekog slicnog ko Aleku suflira kada treba makar da proba da drzi svoju bolest pod kontrolom:

Kada izjavis: 

"Osvrćući se na proteste, on je naveo da su "protesti uvek dozvoljeni, ali organizovati prosteste u vreme epidemije pokazuje neverovatnu neodgovornost".

 

bodes ljudima oci i tretiras ih kao retarde. Jer pre tri nedelje si organizovao kolce svaki dan ispred te iste skupstine u tvoju cast. Ljubili ste se ko rodbina kad ste razvalili na izborima a onda pricas da su okupljanja "leglo zaraze". Isti je razlog zasto treba da nosis masku: ne da bi zastitio nego dao primer i pokazao da ne trazis od ljudi nesto sto se ne odnosi samo na tebe. Ne budi toliki debil. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, wrecktangle said:

 Pri tom proturaju neke price o dobijanju para ako potpises da ti je neko umro od covid-19. 

 

Ja sam preneo u aprilu informaciju koju sam dobio iz Slovenije od Gospodjine drugarice, da je njenom suprugu umrla baka i da su ih u bolnici pitali da li mogu da je vode kao preminulu od kovida, iako bakica s kovidom nije imala veze. To je informacija 1/1. Cuo sam neke price i za ovde o dobijanju para, cak sam cuo i koja je cifra u pitanju; medjutim, verujem da je to vec izmisljotina.

Link to comment
Share on other sites

Da ponovim jos jednom pitanje za pravnike sa foruma. 

 

Da li je zakonito, ustavno, da opstinski stab za vanredne situacije donosi naredbe koje stupaju na snagu bez objavljivanja, a odnose se na sve gradjane opstine? 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...