Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Quote

Jeste me delimično iznenadilo, jer sam se ipak nadao da će se stanovništvo ponašati shodno predloženim merama i da će njihovo ponašanje više biti zasnovano na sili argumenata. Ali, ako vi dođete u situaciju da morate da primenjujete argument sile - da ograničite kretanje, uvedete obaveze, to nije ista situacija. Uvek sam bio protiv primene ovog drugog jer ljude prvo treba informisati, naučiti, ponuditi im edukaciju i objašnjanje. Očekujete da postanu svesni situacije i da će se ponašati na odgovarajući način, a to znači da će pokušati da smanje rizik. E, mi to nismo imali, i sa te strane nisam iznenađen pikom - kaže prof. dr Tiodorović.

Znaci policijski casovi od 80+ su ok ali zato obaveza nosenja maske preterano restriktivna :79:

Koliko gadjenje osecam prema doktorima, od preteranog samopouzdanja u projekcijama a pojma nemaju protiv cega se bore, do toga sto sluze kao stit za sadizam kojim se rukovodio Vucic u resavanju epidemije, do ovakvih izjava koje su sramotne za bilo koje mislece bice, edukovanje pritvorom i zatvaranjem ljudi u kuce, koji ce izaci prosveceni cim se zavrsi policijski cas. Mrs.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Jel mogu da ga nadglasaju za ostavku?

 

Quote

On je, reagujući na svoj post na Facebooku, koji je kasnije obrisao, da će sa zadovoljstvom prepustiti svoju udobnu fotelju profesoru u penziji Zoranu Radovanoviću, rekao da u ovom trenutku i u ovoj situaciji ne može da napusti svoj položaj.

 

:lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 12
Link to comment
Share on other sites

Ko vise da uzme za ozbiljno bilo kakve izjave ljudi koji predstavljaju "struku" u kriznom stabu , narocito nakon katastrofalnih odluka istog da se sve pokrene i otvori bez kontrole, a uz spustanje odgoornosti na nivo gradjana jelte?

Sve je jasno, pusten sistem niz vodu posle onoliko naricanja i brige za nase stare/nasu decu...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Cyber said:

 

Ovo sa postojanjem "neke" granice se cuje svaki put u poslednjih ... koliko? ... godina. I svaki put ... sta? Nista. A sto bi se onda nesto bas promenilo sada usred pandemije?

 

Ipak mislim da je u datim pandemisjkim okolnostima najracionalnije sacuvati sebe i svoju okolinu od bolesti, iskoristiti nemilu priliku pa zastati malo, promisliti o nekim stvarima, nauciti nesto o sebi, drugima i svetu,  pa ... kad opasnost prodje, okrepljen, zdrav, prav i racionalan, organizovano menjati sta treba da se menja. Nista se ne menja na bolje od danas do sutra iz pravednickog besa. Narocito ne usred pandemije. Jedini rezultat tu moze viti da se jos vise ljudi zarazi. A to je neozbiljno, neodgovorno i na kraju krajeva bezumno. 

 

U nekim drugim zemljama, gledam mesecima kako su se ljudi distancirali; babe i dede stoje na ulaznim vratima / kapiji a unucici na druge strane ulice, tek da se vide ili digitalno druzenje, ne organizuju se svadbe, krstenja, ne slave se mature, rodjendani i sl. cak su i mnoge sahrane samo digitalne. A po Srbiji se setkaju i skupljaju na gomilu samo tako. Radi se o zivotu i smrti. Ko to ne razume i nije za bolje nego za policijski cas i pod kljuc. 

 

oprosti Sajberka, ali ako je ova pandemija meni išta (slikom i video snimkama) kristalno jasno pokazala, to je da se ljudi ponašaju upravo identično (neodgovorno) u cijelom zapadnom svijetu, od Srbije do Amerike. jedina istinska razlika koju sam vidio između Beograda i Zagreba, ili Novoga Sada i Osijeka, bila je (i ostala) u odnosu vlasti prema svojim građanima (mada je ona poznata i ranije). isto tako, ova je pandemija pokazala da je pitanje zdravlja kompleksno, pa i relativno. stoga postavljam pitanje: da li je moguće biti "okrepljen, zdrav, prav i racionalan" nakon 8, odnosno 9, ili 10 (kad prođe pandemija) godina života u Vučićevoj Srbiji? koliko je života Vučić odnio prije pandemije? koliko ih je poslao u bolnice, na raznorazna odeljenja? koliko ih je poslao van granica Srbije? koja će biti konačna cifra nakon pandemije, a nevezano za sam covid-19? nota bene, izostavio sam razdoblje Miloševićeve Srbije, mada je i ono također bitno ako želimo uistinu odgovoriti na takva pitanja, obzirom da Đinđićeva pauza za "okrepljenje, zdravlje, i razum" nije predugo (odnosno dovoljno dugo) trajala. masovne demonstracije su se u jeku najžešće pandemije dogodile i u USofA, zemlji koja u svojim liberalnim, građanskim temeljima ima upravo racio i razumno ponašanje (i pojedinaca i institucija). pa da li je onda uopće realno očekivati da se demonstracije ne dogode i u Vučićevoj Srbiji?

 

upravo je Vučićev "policijski čas i pod ključ" bio, s epidemiološke točke gledanja, bezuman. zaključao je ljude u stanove noću, a preko dana dozvolio ne samo kretanje stanovništva po cijeloj Srbiji, već i rad kladionica i frizeraja. nadalje, njegov "krizni štab epidemiologa" toliko je ispolitizirao da njima više nitko u Srbiji ne vjeruje. i na koncu, ja ne znam da li si ti ikada slušala obraćanje Vučića naciji? ja jesam, i premda se nije obraćao meni, uspio me je svaki put ispizdit u tolikoj mjeri da sam gasio tv. dakle predsjednik Vučić (a ne građani Srbije), svojim bezumnim mjerama doveo je ne samo do širenja epidemije, već i do općeg nezadovoljstva ionako nezadovoljnog stanovništva. s tvojim savjetom forumašima ja se dakako slažem; na bezumlje se ne odgovara bezumljem, na ugrožavanje zdravlja se ne odgovara ugrožavanjem zdravlja, na širenje pandemije se ne odgovara širenjem pandemije, a na lošu vlast se ne odgovara razbijanjem imovine građana u Beogradu i Novome Sadu, već smjenom loše vlasti na parlamentarnim i predsjedničkim izborima. ali lako je nama dijeliti savjete iz Švedske ili Hrvatske. tamo je Rhodos, tamo treba skočiti. 

  • Like 22
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Vjeku za precednika, napisao je manje vise ono sto vecina nas ovde i misli. Meni bi policijski cas kudikamo lakse padao da su ga uveli od 8 ili 9 uvece (a verujem da bi ukupan efekat bio isti ili slican). Ovako, od 5 (ili bese 4) su meni napravili nesnosnu atmosferu u kuci koju sam ja koliko toliko izdrzao, ali sama pomisao da ce sada to morati opet je izazivala u meni bes. 

 

Ali evo citam danas, oni nastavljaju sa retardiranim merama. Ne moze vise od 5 ljudi u zatvorenom, ali teretane mogu da rade na primer. Pa covece reci jasno zatvara se to i to, da znamo i da smo nacisto, pa posle 7 dana zatezi ili popustaj. Ali ne... bolje ovako zbuni normalne a ludima kamenje u ruke.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Vjekoslav said:

oprosti Sajberka, ali ako je ova pandemija meni išta (slikom i video snimkama) kristalno jasno pokazala, to je da se ljudi ponašaju upravo identično (neodgovorno) u cijelom zapadnom svijetu, od Srbije do Amerike. jedina istinska razlika koju sam vidio između Beograda i Zagreba, ili Novoga Sada i Osijeka, bila je (i ostala) u odnosu vlasti prema svojim građanima (mada je ona poznata i ranije). isto tako, ova je pandemija pokazala da je pitanje zdravlja kompleksno, pa i relativno. stoga postavljam pitanje: da li je moguće biti "okrepljen, zdrav, prav i racionalan" nakon 8, odnosno 9, ili 10 (kad prođe pandemija) godina života u Vučićevoj Srbiji? koliko je života Vučić odnio prije pandemije? koliko ih je poslao u bolnice, na raznorazna odeljenja? koliko ih je poslao van granica Srbije? koja će biti konačna cifra nakon pandemije, a nevezano za sam covid-19? nota bene, izostavio sam razdoblje Miloševićeve Srbije, mada je i ono također bitno ako želimo uistinu odgovoriti na takva pitanja, obzirom da Đinđićeva pauza za "okrepljenje, zdravlje, i razum" nije predugo (odnosno dovoljno dugo) trajala. masovne demonstracije su se u jeku najžešće pandemije dogodile i u USofA, zemlji koja u svojim liberalnim, građanskim temeljima ima upravo racio i razumno ponašanje (i pojedinaca i institucija). pa da li je onda uopće realno očekivati da se demonstracije ne dogode i u Vučićevoj Srbiji?

 

upravo je Vučićev "policijski čas i pod ključ" bio, s epidemiološke točke gledanja, bezuman. zaključao je ljude u stanove noću, a preko dana dozvolio ne samo kretanje stanovništva po cijeloj Srbiji, već i rad kladionica i frizeraja. nadalje, njegov "krizni štab epidemiologa" toliko je ispolitizirao da njima više nitko u Srbiji ne vjeruje. i na koncu, ja ne znam da li si ti ikada slušala obraćanje Vučića naciji? ja jesam, i premda se nije obraćao meni, uspio me je svaki put ispizdit u tolikoj mjeri da sam gasio tv. dakle predsjednik Vučić (a ne građani Srbije), svojim bezumnim mjerama doveo je ne samo do širenja epidemije, već i do općeg nezadovoljstva ionako nezadovoljnog stanovništva. s tvojim savjetom forumašima ja se dakako slažem; na bezumlje se ne odgovara bezumljem, na ugrožavanje zdravlja se ne odgovara ugrožavanjem zdravlja, na širenje pandemije se ne odgovara širenjem pandemije, a na lošu vlast se ne odgovara razbijanjem imovine građana u Beogradu i Novome Sadu, već smjenom loše vlasti na parlamentarnim i predsjedničkim izborima. ali lako je nama dijeliti savjete iz Švedske ili Hrvatske. tamo je Rhodos, tamo treba skočiti. 

 

Ja se od prvog do poslednjeg slova slazem sa tvojim slojevitim pogledom na stvari. Svaka cast!

Uz sve to, znas i sam, uvek ima jedan Aber. Ono sto vazi u jednom slucaju ne (mora da) vazi u nekom drugom. Meni je jedina vertikala pandemija – socijalno distanciranje. Pandemija je u punom jeku i prirotet broj 1 je valjda sacuvati se?! To je za mene pitanje razuma i nuznosti. Glas razuma nije skodljiv. Bespotrebno izlaganje rizicima vrlo cesto jeste. 

 

Pošasti ein Volk-ein Staat-ein Vučić se svakako treba osloboditi i to se ne sme dovoditi u pitanje. 

Ipak, mislim da je masovno okupljanje u trenutnoj epidemioloskoj situaciji samodestruktivno. Od onakve bescasne vlasti nije se ni moglo ocekivati da ce da barem polu-uradi nesto kako treba. On nije vredan rizika koji sa sobom nosi masovno okupljanje ljudi, narocito ne ovako stihijski i neorganizovano. To je neodgovorno. To ne nosi nista dobro. Jedino sto ih primorava da opet biraju izmedju dva zla (Corone i/li njega) je sopstveni akumulirani bes, koji uopste nije neosnovan ali je u ovom trenutku samodestruktivan. Logicno je imati u vidu  i daru i meru. 

 

Tim povodom, moj post nije ni napisan u nekakvom savetodanom duhu; pre ce biti uz razlozan bojazan, ne bez razloga. Drugo, daleko bilo da ja delim savete iz dajine, a narocito ne iz zemlje koja samo moze biti zastrasujuci primer, sto ja na sopstvenoj kozi itekako direktno osecam. No, vazda je bilo da kad nisi direktno ugrozen ne mozes da pojmis neke stvari i ne uvidjas da od igracke lako moze da bude placke. A i vazda je bilo da ljude ne mozes sacuvati od njih samih. Da je srece da neke stvari ne moraju da uce na sopstvenoj kozi. 

 

Trece, gledala sam sinoc povremeno prenos uzivo iz centra Beograda (pre eskalacije); zelela sam da vidim svojim ocima o cemu se tu radi jer nisam mogla verovati da ce usred pandemije da se neko mobilise i okuplja na gomilu. I sta sam cula i videla? Rasulo, dreku i parole. Jedni vicu, ”Ziveo kralj!, drugi vicu, ”KosoBo-Srbija!”, treci prete Njemu i Njegovim marionetama, cetvrti-peti-sesti-deseti skandiraju neke parole koje ja ni ne razumem. Neka vremesna gospodja kaze ljutito da nece da bude niciji rob ("bolje Corona nego rob!") i da u njenoj porodici niko ”nije bio rob vec deveto koleno!” I sve tako neka cudesa od ljudi koji deluju sasvim uobicajeno. Ruglo, no ipak nenasilno. Posle su valjda tu uleteli i ko zna kakvi banditi sa koca i konopca i doprineli eskalaciji sto se jutros moglo ispratiti na snimkama u svetskim medijima u svakojakim interpretacijama. Pishi propalo!

 

  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

To je zato jer ne zivis u Srbiji, i sa te distance ti sve izgleda drugacije. Evo bas gledam i svi koji su ti dali pluseve su oni koji ne zive u Srbiji. Osim Akira koji zeli da ode ali mu se ne da . Sorry akiro. nadam se da ces uskoro uspeti da odes iz ove bedne drzave.

 

edit:

Nisu svi u Srbiji retardi kakvim ih ovde neki zele prestaviti.

Ako cemo realno, ima svuda u EU i USA onih koji ne postuju mere.

Lako je nama pricati sta i kako koji nismo u Srbiji. Ipak je najbolje ostaviti gradjanima Srbije da odluce o svojoj sudbini.

Namerno sam napisao gradjanima, a ne narodu, jer su za mene oni svi gradjani. 

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

To je zato jer ne zivis u Srbiji, i sa te distance ti sve izgleda drugacije. Evo bas gledam i svi koji su ti dali pluseve su oni koji ne zive u Srbiji. Osim Akira koji zeli da ode ali mu se ne da . Sorry akiro. nadam se da ces uskoro uspeti da odes iz ove bedne drzave.

 

Ovo ti je neutemeljeno. Pa ja sam i za BLM proteste usred pandemije i u USA i u Svedskoj rekla istu stvar kao i za ovo u Srbiji. Nema tu geografske granice, sto je pandemija i  dokazala. Adrenalinska pumpica u masi  funkcionise po istom mehanizmu na bilo kojoj ulici u svetu. Osnovni princip je univerzalan. A i osnovni princip u situaciji pandemije: sacuvati se sto je vise moguce, a sacuvati se znaci sacuvati i druge. To ne pogoduje virusu, virus to ne voli. Ko bi rekao da ovako proste stvari treba crtati. 

 

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Ne treba nista crtati. svaki gradjanin je svestan situacije, zato neki nose maske a neki ne. I molim te nemoj mi reci kako u Svedskoj svi nose maske jer ja prosto ne verujem. Ne verujem jer ih ni u Francuskoj ne nose bar u okoline gde sam ja, a tu definitivno nema mnogo Srba. ( ni ja nisam Srbin). Dakle svako ko zeli cuva sebe i druge, bilo u Srbiji, bilo u Svedskoj, bilo u Francuskoj, bilo bilo gde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

Ne treba nista crtati. svaki gradjanin je svestan situacije, zato neki nose maske a neki ne. I molim te nemoj mi reci kako u Svedskoj svi nose maske jer ja prosto ne verujem. 

 

To ja nigde nisam rekla. U Svedskoj ne nose masku ni mnogi koji rade u zdravstvenim ustanovama. 

Koliko juce je sestra u bolnici htela da mi stavi kanilu bez rukavica! ´Ladno. Drugo da ne pominjem. Svaki put stres i strah.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...