Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, goldberg said:

 

Pa uvek je drustvo bilo socijalno konzervativno, to je bilo i za vreme SFRJ.

 


Do ove mere i u relativno urbanim sredinama nije. Vise su ljude zezali, ali da ispoljavaju otvorenu agresiju jok.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites



Ako ti nikad ne bi nosio odecu roze boje ili ista te boje, pusti druge da rade sa svojim zivotom sta zele.


Ta priča sa roze braunilom je toliko besmislena, da nemam reci. To je ubedljivo najčešće korišćena braunila, pogotovo u internoj medicini (a realno ni ja se ne sećam kad sam poslednji put neku drugu stavio) zbog svog lumena tj. protoka. Nit je mala, nit velika, idealna za infuzije, ako nije baš frka. Boja braunila označava protok, tj. veličinu iste. U krajnjem slučaju, nema pacijent izbora koju boju će da dobije, a uglavnom je roze, eventualno kod konjina kao Čeda bi dobro legla zelena... ili siva ako je sestra/doktor loše volje [emoji16]. Za narandžastu baš moraš da budeš ljakse. A plava je za mice.
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

Pobune pocele cim je on stigao.....Da nije to taj neodlozan posao koji je @Slavisa iz Tavankuta imao u Srbiji? Koincidencija? Strani placenik?!

 

Ne brinite, sve ce se smiriti do septembra, tad se vraca u Francusku!

 

 

Boli tebe uvce, ti si pobegla na vreme, vidis da je Holandija spustila rampu za dolaske iz Srbije 🙂 Sta sko nam @Slavisa iz Tavankuta ne bude te srece (pu pu, daleko bilo)? 😞

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Rien ne peut m'arrêter :smiley2:

29 minutes ago, Sunshine State said:

Pobune pocele cim je on stigao.....Da nije to taj neodlozan posao koji je @Slavisa iz Tavankuta imao u Srbiji? Koincidencija? Strani placenik?!

 

Ne brinite, sve ce se smiriti do septembra, tad se vraca u Francusku!

 

 

Sad kad mi sutra ujutro zakuca policija na vrata , pu pu pu :77:

  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

Tako je to kad idem na sarmice kod tetka Vesne :smiley34:

 

Zezam se ja.

Ljudi nemam vremena glavu da dignem, koliko je sve zbunje i drvece obraslo dvoriste.

Danas sam pokresao sve u prednjem dvoristu, ostalo je jos zadnje. Tamo je tek haos.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Azazelkg said:

Ako neće biti policijskog časa, protiv čega se danas protestuje...? Ako je uopšte i onima koji su na ulici jasno?

 

Kako protiv cega? Pa protiv ponizavanja dostojanstva. Protiv diktature. Protiv zatvaranja u torove. Protiv moralnog kraha jednog drustva. Protiv SNS strahovlade.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

The inventor of the N95 (ffp2) mask, which protects both the wearer and the other person well against Covid-19, has done this great work on reuse. 2 of the recommended methods: "70 degrees / 60min" in the oven or "4 masks rotate one day each"

 

Quote

I propose methods to clean and reuse N95 masks at little or no cost. N95 masks can be rotated every 3–4 days, heated for 60 min, steamed or boiled for 5 min, and then air-dried. These methods retain 92.4–98.5% filtering efficiency (FE). Using soap and water or medical grade alcohol significantly decreases the FE of the masks (54% and 67%, respectively)

 

Quote

 N95 Masks Can be Rotated, 1 Mask Every 3–4 Days

Use 3–4 masks, numbered on the outside as 1–4, for each day. They can be used each day in numerical order. All SARS-CoV-2 viruses on the mask will be dead in 3 days (2). Masks should be kept at room temperature (21–23°C [70–73°F]) and 40% humidity. There is no change in the mask's properties.

 

Quote

 N95 Masks Can be Heated at 70°C (158°F) for 60 Min

Masks will retain 98.5% FE after heating for 24 h, and masks may be heated multiple times without a loss of FE. Hang the mask in an oven using plastic or wooden clips. If the mask contacts or is < 6” from hot metal, there may be severe material compromise and charge loss. For damaged elastic bands, equivalent elastic may be restapled onto the mask. Alternatively, blanket warmers commonly found in hospitals may be used (Figure 1). Masks may be hung using a wooden dowel with end caps (Figure 2).

gr1.jpg

Figure 1(A) Use of a hospital blanket warmer to heat N95 masks to 70°C (158°F) for 60 min. (B) There may be other, better methods to hang N95 masks, but note that masks may need to be > 6″ from the walls of the heater to prevent mask degradation, depending on the temperature of the surface of the walls.

gr2.jpg

Figure 2Assembly of a wooden dowel with end caps used to hang N95 masks.
 
Quote

 N95 Masks Can be Boiled for 5 Min

Masks will retain 92.4% FE after boiling. The elastic band should not be immersed in boiling water. Do not stir while boiling to avoid disturbing the physical structure of the mask. Charge loss is insignificant, and wet masks do not decrease FE of the filtering layer. Air-drying masks is recommended. At the time of this writing, FE decrease because of facial fit/contour loss as a result of heat drying or wearing the mask when wet is unknown.

 

Quote

N95 Masks Can be Steam Cleaned at 125°C (257°F) for 5 Min

Masks will retain 91.7–98.5% FE after steaming. Charge loss is insignificant. Charge decay is seen with longer steaming time.

 NOT RECOMMENDED: Using Soap and Water (54% FE) and Alcohol (67% FE)

Medical grade alcohol erases charges and may decrease FE 10 times. Gamma radiation of masks is not recommended.
 
 
In the New England Journal of Medicine, van Doremalen et al. provide evidence that the virus will not survive on plastic for >3 days (2). Since the half-life of the virus is 6.8 h, it is unlikely that there is a clinically significant amount of viable virus on the mask before the full 3-day period. Masks can reasonably be rotated every 3 days. A summary of that research appears below:
  • Up to 3 h postaerosolization (median half-life 1.1–1.2 h)
  • Up to 4 h on copper (median half-life 1.1–1.2 h)
  • Up to 24 h on cardboard (median half-life approximately 3.5 h; estimate from graph)
  • Up to 2 days on stainless steel (median half-life 5.6 h)
  • Up to 3 days on plastic (median half-life 6.8 h)
  • Survival time tested at 70–73°F and 40% humidity

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Laki John Terry said:

 

Kako protiv cega? Pa protiv ponizavanja dostojanstva. Protiv diktature. Protiv zatvaranja u torove. Protiv moralnog kraha jednog drustva. Protiv SNS strahovlade.

 

Mislim da je odgovor malo kompleksniji. U ovom trenutku ovo nije protest sa konkretnim ciljevima kao npr. da se promeni neka politička odluka i slično, već manifestacija nagomilanog revolta. Odluka o policijskom času je bila samo okidač, ali glavni uzrok je nekontrolisano ludovanje AV-a koje je postalo najvidljivije tokom vanrednog stanja i onog cirkusa od izbora. Pre toga su manifestacije njegovog ludila nailazile u talasima i sa pojedinim događajima, praćene sumanitim odlukama njegove ekipe, a tokom korone smo imali prilike da gledamo AV-a kako u kontinuitetu luduje i čaša se prepunila.

 

Jeste da baš i ne volim da citiram Vikipediju, ali evo izvoda iz članka o padu Čaušeskua:

Quote

Tokom 1989. Čaušesku je pokazivao znake potpunog odbijanja da sagleda realnost. Dok je zemlja prolazila kroz izuzetno težak period, a narod deset godina unazad provodio sate u dugim redovima za hleb ispred praznih prodavnica, on je na državnoj televiziji prikazivan u radnjama prepunim hrane kako veliča „visok životni standard" koji je omogućio svom narodu. U drugoj polovini 1989. u TV dnevnicima izlistavani su kolhozi sa tobožnjim rekordnim prinosima, što je bilo potpuno suprotno od nestašica koje su tada osećali obični građani za koje su sapun i mleko bili luksuz, a kamoli nešto više od toga.

 

Nas očekuje jesen, kada će po svoj prilici korona biti i dalje veoma prisutna, privreda je u lošem stanju, a AV-ovo delovanje je za samo nekoliko dana postalo toliko nesnosno da protesta ima u više gradova. Verujem da će snimci policije koja bije bespomoćne građane samo doliti ulje na vatru i da će naredni dani biti veoma usijani. Uprkos opasnosti od korone, AV je uspeo da na ulice istera toliko naroda, što uopšte nije naivno. Nisu u pitanju protesti tamo nekih budala što veruju u ravnu zemlju i sličnih, već su na ulice izašli i levi i desni, i fašisti i antifašisti i mnogi drugi. Evidentno je da je potencijal za zarazu sve veći, da će to izvršiti dodatni pritisak na zdravstvene kapacitete i na već upropašćenu privredu, a ide i jesen, talas otpuštanja i ko zna šta još. Ako se ovako nastavi još koji dan, biće veoma veselo. Jedini izlaz iz opšteg haosa je u rukama AV-a, ali deluje da će samo doliti ulje na vatru ako nastavi da luduje. Da ima mozga, povukao bi ručnu, ali ne znam koliko se čovek može pouzdati u njegov mozak.

  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

Našao sam novi gadget za opsesivne ludake (koji će doduše verovatnije izbeći da ih Covid zakači). Video uveče nakon zatvaranja KFC-a kod OMV-a na Novom Beogradu ekipu koja ih dekontaminira tokom noći i popričao sa njima. Elem, sa industrijskim ozonatorom ili ozon generatorom može odlično da se dekontaminira prostor a i automobil. Poubija viruse i bakterije, uključujući i smrad, ne škodi hrani, escajgu, etc, provuče se kao gas svuda, znači i u ormane. To, naravno, nisu igračke tipa Medisaninih kineza već ozbiljne sprave.

 

Elem, ova ekipa, koja radi KFC uopšte nije skupa, alikoliko god verujem njihovom iskustvu i aparaturi, nešto ne bih želeo da mi u kuću ulazi ekipa, koja radi i državne institucije, fakultete i Covid bolnice. Koliko sam video u KFC ulaze u farmerkama a ne u dedicated garderobi, koja se posle baca, pa ne bih baš da mi posle zemunske bolnice uđu u kuću.

 

Te tako potražih industrijske ozon generatore za kupovinu. Cene za spravu od 10.000mg/h od 140 do 200 Eura. Toliko sam platio i Medisaninu igračku, koja mi jedino očisti malu radnu sobu od duvanskog dima, ali ne pomaže pri zimskom zatrovanom vazduhu niti mediteranskom kuvanju ič. Kamoli da na širem prostoru ubija viruse i bakterije.

 

Naravno, kod nas samo ima kineskih igračaka, a ove ozbiljnije sprave moraju iz Amerike ili Evrope da se naruče. Sad ispitujem, koliko je to sigurno i koliko vekova traje isporuka (naručio neke maske od Kineza u martu i još ih nema a ne vraćaju ni pare, ali valjda su Ameri ozbiljniji, jedino je problem avionskog saobraćaja). Neki dobar odnos cene-kvaliteta i dobre testove ima Airthereal. Kod proizvođača je 179 USD, preko Amazona oko 350 Eura sa transportom i carinom.

 

Eto, info za one koji u ovoj situaciji cene ovakve gadgete. Obzirom na malu cenu sprave ako je sam koristiš a i prihvatljivu cenu pružaoca usluga (oko 5.000 RSD za oko 90kvm), poslodavci bi stvarno mogli da dekontaminiraju radni prostor svojih zaposlenih. Jedna jača sprava od 10.000 mg/h može i par stotina kvadrata da odradi pa se poslodavci stvarno ne bi ubili od troškova da kupe nekoliko spravica, u svako odeljenje stave po jednu, noćni čuvar uključi tajmer i izađe da prošeta dok sprava radi (ne sme niko da je u prostoru) i ujutru dekontaminiran prostor. Ali, o čemu pričam, ovo je Srbija. Na trenutak sam se zaneo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Mislim da je odgovor malo kompleksniji. U ovom trenutku ovo nije protest sa konkretnim ciljevima kao npr. da se promeni neka politička odluka i slično, već manifestacija nagomilanog revolta. Odluka o policijskom času je bila samo okidač, ali glavni uzrok je nekontrolisano ludovanje AV-a koje je postalo najvidljivije tokom vanrednog stanja i onog cirkusa od izbora. Pre toga su manifestacije njegovog ludila nailazile u talasima i sa pojedinim događajima, praćene sumanitim odlukama njegove ekipe, a tokom korone smo imali prilike da gledamo AV-a kako u kontinuitetu luduje i čaša se prepunila.

 

Jeste da baš i ne volim da citiram Vikipediju, ali evo izvoda iz članka o padu Čaušeskua:

 

Nas očekuje jesen, kada će po svoj prilici korona biti i dalje veoma prisutna, privreda je u lošem stanju, a AV-ovo delovanje je za samo nekoliko dana postalo toliko nesnosno da protesta ima u više gradova. Verujem da će snimci policije koja bije bespomoćne građane samo doliti ulje na vatru i da će naredni dani biti veoma usijani. Uprkos opasnosti od korone, AV je uspeo da na ulice istera toliko naroda, što uopšte nije naivno. Nisu u pitanju protesti tamo nekih budala što veruju u ravnu zemlju i sličnih, već su na ulice izašli i levi i desni, i fašisti i antifašisti i mnogi drugi. Evidentno je da je potencijal za zarazu sve veći, da će to izvršiti dodatni pritisak na zdravstvene kapacitete i na već upropašćenu privredu, a ide i jesen, talas otpuštanja i ko zna šta još. Ako se ovako nastavi još koji dan, biće veoma veselo. Jedini izlaz iz opšteg haosa je u rukama AV-a, ali deluje da će samo doliti ulje na vatru ako nastavi da luduje. Da ima mozga, povukao bi ručnu, ali ne znam koliko se čovek može pouzdati u njegov mozak.

Nazalost, on je po prirodi spletkaros (to je po raznim svedocenjima radio i u svojim strankama) i piroman, cak i da hoce ne zna drugacije od toga da deli ljude na patriote i izdajnike. Ova atmosfera tihog gradjanskog rata izmedju dva dela naroda je sve izrazenija i ima samo naznaka da ce biti jos gore raspirivana od strane ovog prevejanog huskaca i njegove klike.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Kosjan Willavić said:

Ova atmosfera tihog gradjanskog rata izmedju dva dela naroda je sve izrazenija i ima samo naznaka da ce biti jos gore raspirivana od strane ovog prevejanog huskaca i njegove klike.

 

Pa, teško je reći koja su to dva dela naroda, čak i da kažeš da jedan deo podržava Vučića, a drugi deo je protiv Vučića, linija razdvajanja nije dovoljno jasna, a podele unutar jednog dela, naročito ovog koji je protiv, su veće nego ta podela  između dva dela. Podela među onima koji ga podržavaju je manje vidljiva, mada ,možda je i jednako duboka.

Ovaj deo koji je izašao na ulice, navodno su svi protiv Vučića, ne vidim šta je njihov cilj, šta mogu da urade i kako, da istaknu samo jedan zahtev, recimo ostavka Vučića, i da on to prihvati, šta bi onda? Možda su pokazali da ima više građana spremnih da izađu na ulice nego što sam ja očekivao, ali opet ne vidim kako će to iskoristiti, šta iko može da ponudi tim građanima? 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@Div

tako nekako. meni onako amaterski po strukturi "odds and ends" sastava protestanata ovo na neki blesav način podseća na početak 90ih, kada se protiv slobe okupi ekipa u dijapazonu od levih intelektualaca do kraljevina pregalaca sve sa najbizarnijim podvarijantama između. 

 

to svakako govori i o rudimentarnoj demokratiji i nakon 30 godina ali verovatno i o gnevu kao jedinom jasnom zajedničkom imenitelju 

 

sinoć sam sa terase primetio da su većinom mladi i klinci,što se uklapa u neka pominjanja odavde. mada, bilo je to u pola 12, pa je možda prosto smena za omladinu. 

 

edit

bio sam ubedjen da sam na vox pops, preselite gi tamo ako smeta

 

 

edit pt2 uticajni fejser kon

 

IMG_3386.jpg

Edited by uini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...