Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Don Laki Juan said:

Zbog čega to misliš? Neki dokaz za te stavove ili samo nagađanje. Policijski čas u martu i aprilu je usporio širemje virusa. Da sam ja sada na Vučićevom mestu, uradio bih isto. Razlika je samo što nikada ne bih dozvolio ono što je on dozvolio i time direktno ugrozio stanovništvo. 

 

Pa moze i da se sve zatvori na 6 dana i onda da se sedmog dana puste svi da nesto kupe i tako ukrug.

 

Prosto, ne moze apsolutni prioritet da bude gusenje epidemije po svaku cenu. To bi bilo kao da nista ne cinis dok ti gori soba i onda kada se prosiri vatra ti srusis kucu, sravnis je sa zemljom i vise nema pozara. Pa nema, ali nema vise ni kuce.

 

Dokle vise sa prozivanjem ljudi koji se kao ne cuvaju jer su idioti ili ih bas briga za druge?

 

Prvo, nakon kraja maja je usledilo sveopste otvaranje, svi su govorili da vise nema nikakvih potreba za ikakvim merama i da virus ni izbliza nije toliko opasan ni da se ni izbliza toliko ne prenosi. Onda, nakon izbora, odjednom, ajde zatvaraj, nema nikakve veze sto smo govorili da nije nista ozbiljno, mi sa tim nemamo nista, to je govorio neko drugi.

 

Drugo, neka vlast sada smisli nacin kako ce da suzbije sirenje epidemije bez zatvaranja ili neka podnesu ostavke. To da je narod glup ili drzak jer nece da se cuva, a ne pazimo na mnogo ozbiljnije stvari i izuzetno nezdravo zivimo nije bitno zbog cega? Zbog toga sto je pandemija na svetskom nivou pa svi o tome pricaju o tome, a prevencija srcanih udara i drugih bolesti je nebitna? Ili, mozda, ljudi treba da misle da ce nekome trebati nega, a bolnice prepune? Pa nece niko da razmislja o tome ni da se stara o tome, nemojmo da smo naivni.

 

Sustina je - neka resavaju to kako znaju i umeju bez zatvaranja. Sami su se upleli, sami neka se cupaju. Ko nikako ne zeli da se zarazi, neka se sam cuva nepotrebnih kontakata, ako je drzava nemocna da uvede red i ako nemamo ko da nas leci. Uostalom, to vazi i za svaku drugu bolest - gledaj da se ne razbolis jer ne zelis da se lecis u nasim bolnicama.

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, goldberg said:

Prvo, nakon kraja maja je usledilo sveopste otvaranje, svi su govorili da vise nema nikakvih potreba za ikakvim merama i da virus ni izbliza nije toliko opasan ni da se ni izbliza toliko ne prenosi. Onda, nakon izbora, odjednom, ajde zatvaraj, nema nikakve veze sto smo govorili da nije nista ozbiljno, mi sa tim nemamo nista, to je govorio neko drugi.

Kon: Kraj epidemije u Srbiji, vreme da se ukinu mere

Šta god ja mislio o tzv. narodu, ovde je kriva vlast, baraba iz vesti sa linka i onaj otpad koji se naziva kriznim štabom. Podsetio bih da je početkom maja ceo skup mera naprasno ukinut, ptičice su počele da pevaju, da sija sunce i da cveta cveće, a sve štp je imalo veze sa epidemijom je svedeno na nivo preporuke. Preporuke imaju snagu isto kao i apeli Nade Macure da se slojevito oblačimo, ne podrazumevaju nikakvu obavezu i zakonski ne znače ništa. Usledili su izbori, pri čemu ne mislim na sam izborni proces i biračka mesta, već na skupove vladajuće bulumente, derbi, koncerte, Njoletovo lupanje loptice, otvorene kafane, kladionice i slično. Ne može se očekivati da average Joe/prosečni Đole kopa po internetu naučne radove o koroni jer svakako da ima pametnijih i bitnijih stvari u životu. Bilo da je izašao na izbore ili ne, video je kako se ostali ponašaju i samo je sledio primer većine, baš kao i u mnogim drugim životnim aktivnostima. Average Joe/prosečni Đole je takav kakav jeste, nije germofob, ima svoj život, može se čak i reći da sluša zakon u nekim stavkama, ali je samo radio ono što su mu rekli da je dozvoljeno. Nije bilo nikakvih zakonskih ograničenja, opšta atmosfera je bila opuštena, a zaista se ne može očekivati da se prosečan čovek koji ima ionako bitnije brige bavi kopanjem po internetu i traženjem informacija. Nema potrebe ni govoriti da je tzv. država u proces odlučivanja ubacila onog što je pozivao u šoping u MIlanu, nafrakanu plavušu koja samo što ne ljubi patos kojim je hodao AV i rezervnog potpukovnika-mizantropa koji je valjao vakcine pre desetak godina, ćutao kao p*** tokom izbora, ali se odmah nakon toga 'slučajno' setio da je narod stoka.

 

Mogu da se složim da se tzv. narodu može zameriti mnogo toga, ali ne i to da se ne pazi kada u javnosti praktično nije ni bilo signala da će se desiti ovo što se dešava. Ako su dozvoljene utakmice, kafane, kladionice, tržni centri i slično, average Joe/prosečni Đole ima bolove u predelu imenjaka za preporuke. Naglašavam reč preporuke, jer kao što rekoh, one imaju važnost isto koliko i već pomenuto drljanje iste priče Nade Macure.

 

Kada neku ozbiljnu priču vode tupadžije, dupelisci i partijski vojnici, rezultat neće biti baš dobar. Ionako je čak i grupa na vrhu uspela da dobije koronu, pa su redov Vulin, ljigavi Đurić, Maja sa sto partija i Čeda the Opozicionar dobili svoje.

  • Like 35
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Issey said:

Ko nije osetio ukus govana u ustima tokom obraćanja, sigurno ima koronu... Vučić nam se još jednom posrao u ista...

 

I tu je policijski čas najmanji problem... Poenta je da su šerpe krive za sve... Ako, i treba da nas ovi urnišu kad ne znamo gde udaramo kao narod... I u koga...

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

 

...

 

Izbori su organizovani i na drugim mestima. Izborni dan je rizican koliko i odlazak u prodavnicu i mogli bi da prestanete da pricate o tim glupostima, samo zato sto eto Vucic hteo izbore, Kon dozvolio izbore, poginusmo svi!

 

...

 

Ama bre, dosta više. Naravno da narod snosi veliki deo odgovornosti, prvestveno jer bira Vučića i slične satrape. Ali takođe - ogromnu odgovornost snosi Vučić i takozvani stručni štab, kada je radi izbora bila proglašena pobeda protiv korone, kao što je Slobo nekad proglasio pobedu protiv NATO-a. 

 

Odgovoran je Vučić - jer su mu izbori bili prečniji od zdravlja građana, što je krio (a i dalje krije) pravi broj zaraženih i umrlih.

Odgovoran je stručni štab - jer su davali konflikne informacije, čas jedno čas drugo. 

Odgovoran je Drkon - jer se uhvatio u to kolo i nije stao na put ludilu. 

Odgovoran je narod - što bira majmune na vlasti i što im slepo veruje umesto da misle svojom glavom, što ne nose maske i poštuju druge

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, goldberg said:

 

Pa moze i da se sve zatvori na 6 dana i onda da se sedmog dana puste svi da nesto kupe i tako ukrug.

 

Prosto, ne moze apsolutni prioritet da bude gusenje epidemije po svaku cenu. To bi bilo kao da nista ne cinis dok ti gori soba i onda kada se prosiri vatra ti srusis kucu, sravnis je sa zemljom i vise nema pozara. Pa nema, ali nema vise ni kuce.

 

Dokle vise sa prozivanjem ljudi koji se kao ne cuvaju jer su idioti ili ih bas briga za druge?

 

Prvo, nakon kraja maja je usledilo sveopste otvaranje, svi su govorili da vise nema nikakvih potreba za ikakvim merama i da virus ni izbliza nije toliko opasan ni da se ni izbliza toliko ne prenosi. Onda, nakon izbora, odjednom, ajde zatvaraj, nema nikakve veze sto smo govorili da nije nista ozbiljno, mi sa tim nemamo nista, to je govorio neko drugi.

 

Drugo, neka vlast sada smisli nacin kako ce da suzbije sirenje epidemije bez zatvaranja ili neka podnesu ostavke. To da je narod glup ili drzak jer nece da se cuva, a ne pazimo na mnogo ozbiljnije stvari i izuzetno nezdravo zivimo nije bitno zbog cega? Zbog toga sto je pandemija na svetskom nivou pa svi o tome pricaju o tome, a prevencija srcanih udara i drugih bolesti je nebitna? Ili, mozda, ljudi treba da misle da ce nekome trebati nega, a bolnice prepune? Pa nece niko da razmislja o tome ni da se stara o tome, nemojmo da smo naivni.

 

Sustina je - neka resavaju to kako znaju i umeju bez zatvaranja. Sami su se upleli, sami neka se cupaju. Ko nikako ne zeli da se zarazi, neka se sam cuva nepotrebnih kontakata, ako je drzava nemocna da uvede red i ako nemamo ko da nas leci. Uostalom, to vazi i za svaku drugu bolest - gledaj da se ne razbolis jer ne zelis da se lecis u nasim bolnicama.

 

Dobro, požar se razbukti, dozovemo se pameti, ili nas frka natera da nešto učinimo, šta onda? Kažemo, nismo gasili kad je gorela jedna soba, jebiga, neka gori sve, ili daj da gasimo, da bar nešto ostane. A, nekad mora i kuća da se ruši da se požar ne bi širio na susedne kuće, da bi se izvukle neke vrednosti iz kuće, i da bi, najvažnije, spasli čeljad, decu.

Imamo vlast kojoj su izbori najvažniji, imamo struku koja ne sme da kaže ni da uradi ništa mimo vlasti, imamo nas koji smo neodgovorni, ništa od toga ne možemo menjati u trenutku, a okolnosti zahtevaju delovanje odmah, onda je najbolje seći, ako prvo tražimo krivce posle bude kasno za bilo kakvu akciju. Izgorelo.
Ne smeta mi ni zaključavanje cele Srbije, i to odmah, ne tek za vikend, pa onda prvo odrediti izuzetke, neko ipak mora da izađe, neko ne ugrožava ni sebe ni druge, neko manje ugrožava, popušta se postepeno, omogući usporeno funkcionisanje, daje vremena za prilagođavanje. 

Kriv je Vučić što je ukinuo one predhodne mere, dozvolio okupljanaj po stadionima, teniskim terenima, splavovima, kafićima, sad kad opet zatvara, okupimo se, hiljade nas, na gomilu da protestujemo, nerazumno. 

 

Link to comment
Share on other sites

E, ne da nam se da pobegnemo iz ove zemlje, pa to ti je. Pokušali smo bekstvo iz ovog ludila i nikako da uspemo.

 

Prvobitno je bio planiran ponedeljak za kretanje put Grčke pa smo nakon informacije u četvrtak da bi Kim Jong Vučić mogao da uvede kompletno zatvaranje Beograda panično ubrzali pripreme, ne samo zbog Vučića već i mogućnosti da Grci više ne mogu da ignorišu stanje kod nas i zatvore granice za nas (što na kraju i uradiše). Pošto je trebalo pripremiti devetomesečno odsustvo na kraju tek uspesmo u subotu uveče da krenemo. I stigosmo do Pirota, tu prenoćili (ako se noćenjem može nazvati nemirno spavanje odnosno nespavanje izazvano nesnosno glasnom turbo-folk žurkom u kafiću preko puta naskupljeg hotela u Pirotu) i nastavili u nedelju put Grčke. I stignemo tako na 24km od Kulata (granice prema Grčkoj) kad nas zvekne bugarski kamion, čiji je vozać na kratko zaspao i uništi nam kola, koja smo tek pre četiri meseca (tik pred lockdown) kupili. Dobro smo i preživeli. Da se nije probudio u zadnji tren i ispravio kamion pa nas samo "očešao", ne bih sada ovde pisao. Čekaj pandure sat i kusur, zapisnik i ostale zezancije još oko dva sata i na kraju savet da šlepujemo kola do prvog servisa (a bila nedelja). A jedini servisi za našu marku vozila nazad u Sofiji. Kao organizovvali su, samo da ostavimo kola tamo pa možemo nekako možda i dalje dok ovi procenjuju i eventualno, ako moguće, urade popravke. 

 

Ma kakvi. Hteli samo da nas sklone sa auto puta. Te šlepuj kola u Sofiju, gde čuvari servisa nedeljom bez šefova nisu hteli da ih prime (a naravno uopšte nije postojao dogovor sa određenim servisom kao što su nam rekli), te juri neki hotel, koji će uopšte da primi havarisano vozilo na svoj parking te šlepuj vozilo u ponedeljak u Srbiju da bi se dobila iole poštena procena štete. Troškovi dva šlepovanja "samo" oko 750 Ojra. Taman smo imali priliku da uđemo u Grčku pre zatvaranja za Srbe i da tamo budemo mirni do sledećeg marta ili dalje kad nas u*ebe bugarski kamiondžija. Taj sekund, koje je zaspao za volanom uništi nam živote (hvala bogu da ih i ne uze, i to je moglo da se desi da u zadnjem trenutku nije uspeo da ispravi volan).

 

Prokleta je ova zemlja, ne da ti ni da iz nje pobegneš. Sumnjam da će ponovna evaluacija situacije kod nas od strane Grka 15. jula doneti povoljnije rezultate. Jedan dan, koliko smo se vratili, ne vidim da baš svi u hipermarketima nose maske a, koliko god da podržavam demonstracije protiv Kim Jong Vučića, iste predstavljaju savršenu priliku za dalje širenje Corone. Odokativno sa medijskih izveštaja bih rekao da jedno 30-40% učesnika ne nose maske. Tek malo bolje nego derbi. Ne znam iskreno ni da li da navijam za demonstrante ili da navijam da ovaj majmun zavede najgori lockdown ne bi li se statistike u kratkom roku malo poboljšale. Uostalom, samo deo demonstranata je opozicija, a deo desničari, kojima je Kocovo briga, a deo ne želi da se odrekne slobode da se ponaša kao neprosvećena stoka i da zarazi koga i kad god stigne. Hebali ih derbiji i izlasci na splavove i klubove i komfor da se ne muče sa maskom. Jednostavno sumnjam u motive dela demonstranata. Mrzim Vučića ali volim sebe i ne bih da četvorim dlaku šta je starije, kokoška ili jaje, odnosno stoka na vlasti i u tzv. struci ili stoka u narodu, koja poveruje ono što joj baš odgovara. Ispod crte ionako stoji isto.

Edited by Akiro
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Tuzno 15
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vepar said:

Ni ti nisi mnogo bolji cim si toliko zapeo da osolis dupe u Grckoj

Kiss ono što navodno hoću da osolim.

 

Šalu na stranu, ja ne idem na odmor nego da uzmem dugoročni boravak i ostanem tamo uz povremene posete Beogradu. Cilj mi je da pokrenem postupak što ranije da na jesen i zimu, kada će situacija biti još gora, definitivno ne budem ovde. Ionako provodim od tri do šest meseci godišnje u Grčkoj, a sada želim da živim trajno u bezbednijem okruženju i što se tiče Corone i što se tiče političkog okruženja. Sada su se stekli uslovi za boravak. Something wrong with that? Ako to misliš, trk po patriotski sendvič.

 

Nisam solidaran sa narodom ovde i zabole me da li će da se davi u sopstvenom materijalu, od koga se pita ne pravi, jer većinski podržava žvalavog majmuna i većinski se sa epidemiološke tačke gledišta ponaša neodgovorno, t.j. kao stoka. Iskreno mi je žao one manjine, između ostalog na ovom forumu, koja nedužna mora sve to da trpi a nema mogućnost da brisne, ali mi to nije razlog da sebe žrtvujem. Ja nisam mlad i kod mene Corona nosi veliki rizik. A za koga i za šta, moliću lepo?

 

Ako smo se negde pogrešno razumeli, povlačim deo komentara, ali trenutno sam besan i na Vučića (dobro, na njega sam stalno besan) i na narod.

Edited by Akiro
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Klotzen said:

@Vjekoslav

 

Pa za tog Nogu se i sumnja da radi za njega. On uvek pravi incidente koji savršeno odgovoraju vlasti da skrenu pažnju sa samog protesta na te incidente i na taj način napljuju celu opoziciju. I sutra će da pljuju opoziciju u globalu a Nogu neće ni pomenuti.

 

Svi oni rade za njega. I Djiki i Obradovic...  To jest rade za sluzbu...  S tim da su ovi prihvatili ulogu pljuvanih ...    Jer i oni rade sve sto odgovara vlasti..   prave proteste jedan od 5 miliona su organizovali preko mreza oni koji su organizovali blokade zbog goriva (koje su takodje razbili). A onda su prvo ubacili aktiviste ( ima snimak kako sklanjaju transparente " da ovi odu a da se oni ne vrate) a posle su i samj usli u proteste , napravili sranja sa rtso. Itd i time ugusil proteste koji su se u jednom trenutku rasirili na celu zemlju ..  Slucajnost ? Ne verujem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja gledo sinoc na N1. Neki novinar odgovarao na pitanja voditeljke. Zaboravio sam mu ime. Ali on kaze da je sve tako providno. Da su prvo dosli gradjani sa decom, mladi ljudi, i da su bile mirne demonstracije, kad su se infiltrirali specijalci iz Udbe, i pokusali da probiju u skupstinu. Da je to bio plan da se skrene paznja sa protesta za policijski cas, vec da se predstavi kao pokusaj opozicije da udje u parlament jer je izgubila na izborima. Onda je voditeljka procitala izjave palme, i Dacica, kao i premijerke Brnabic. Kaze novinar da btw Brnabic vise nije premijerka, a da ona sirota ni nezna nista i da sve njene izjave to njoj serviraju, kao i ta sto je ona osudila sinoc da je to kao da je licno Vucic napisao sta ona treba da iznese kao izjavu.

bas je bilo zanimljivo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Don Laki Juan

 

Juče je doneta i jedna dobra mera a to je zabrana okupljanja više od 5 ljudi na svim mestima. Samo neka nedelju dana kažnjavaju, nalupaju par stotina kazni, zatvore par radnji/kafića pa da vidiš disciplinu kod naroda. To su druge zemlje radile i pokazalo se kao dobro rešenje. E ali to vuče par negativnih rejting poena pa on to neće da radi nego ovako, ošineš po svima pa ljudima bude lakše. To je ono što najviše iritira, očigledno ova vlast i štab nisu u stanju da reše ovu epidemiju i onda u svojoj nemoći pribegavaju nagorim rešenjima koja su potpuno bespotrebna. To smo već imali i nije dalo rezultate, jer korona nije počela da pada dve nedelje posle uvođenja tih mera nego tek posle 6-7 nedelja, pod uslovom da su podaci koje su nam davali tačni u šta ja sad sumnjam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Klotzen said:

@Don Laki Juan

 

Juče je doneta i jedna dobra mera a to je zabrana okupljanja više od 5 ljudi na svim mestima. Samo neka nedelju dana kažnjavaju, nalupaju par stotina kazni, zatvore par radnji/kafića pa da vidiš disciplinu kod naroda. To su druge zemlje radile i pokazalo se kao dobro rešenje. E ali to vuče par negativnih rejting poena pa on to neće da radi nego ovako, ošineš po svima pa ljudima bude lakše. To je ono što najviše iritira, očigledno ova vlast i štab nisu u stanju da reše ovu epidemiju i onda u svojoj nemoći pribegavaju nagorim rešenjima koja su potpuno bespotrebna. To smo već imali i nije dalo rezultate, jer korona nije počela da pada dve nedelje posle uvođenja tih mera nego tek posle 6-7 nedelja, pod uslovom da su podaci koje su nam davali tačni u šta ja sad sumnjam.

Bilo koja mera koja se donosi u periodu nakon "opadanja moci virusa" i potpunog otvaranja svega sto se otvoriti moze, a da "ekonomija ne strada" - nije svrsishodna i nema efekat.

O laziranju podataka u vezi broja obolelih/umrlih ne vredi ni polemisati, evidentno je da nisu verodostojni, kao sto bilo kakav kredibilitet nemaju oni koji ih citaju, citaj lazu ovaj napaceni narod...

Ovo je siromasna, nerazvijena i nadasve sumanuta-politikantska drzava, o kom opstanku sistema (zdravstvenog, socio-ekonomskog, bilo kog drugog) uopste mozemo da pricamo...

A cekaju nas vruci dani na svakom planu, ic ovo ne valja.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Doc Holiday said:

Evo ga drKon se oglasio da popusta korona... 

 

Mi ne zivimo u srbiji nego u stripu Alan Forda

 

Ma ovo je za nepoverovati! DrKon juče kaže: "epidemiološka situacija u Beogradu se još pogoršava".

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...