Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Četiri ambulante na Voždovcu nisu kovid ambulante..Ne znam da li je i sam DZ za nekovid pacijente...

 

Juče sam zvala ambulantu u koju odlazim po recepte i kad mi eventualno treba pregled ili uput za specijalistu.

 

Kažem da sam dobro i da znam da su kovid ambulanta ali da me zanima gde sada da produžim recepte, pošto prošlog meseca nije radio moj dr.

 

10 puta me je žena pitala da li me boli grlo i da li kašljem. I na kraju mi je rekla u koju ambulantu da idem po recepte..

 

Nisam otišla. Na sajtu sam videla da su još tri ambulante, pored one koje je navela, za "obične pacijente".

 

Zovem ambulantu koja je druga na spisku i bez problema je telefonom samo produžena terapija.

 

*

A što se zaštite tiče, ispiram grlo žalfijom, pijem cink i uzimam propolis sprej. 

 

Ovde na mom kraju svi nose maske u prodavnicama i u mini busu. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

e sad, 7 milijardi krugova od po 10 meteri u prečniku. Nema mesta na planeti za ovu profilaksu.

Zapravo ima. 

 

Ukupna naseljiva povrsina Zemlje je oko 6.4 * 10^13 m2. 

Racunaj da ima 7.8 milijardi ljudi. Svakom moze da sleduje nesto vise od 8000 m2 sto je kvadrat 90m*90m (iliti 90m u precniku ako gledas kao krug).

 

Kad bi svi ljudi stajali u krugu od 10m precnika, mogli bi da stanu u jedan Teksas (ukljucujuci i pustinju). BTW, svidja mi se zakljucak u tekstu "To increase the average quality of life, the number of people on Earth must be reduced."

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Četiri ambulante na Voždovcu nisu kovid ambulante..Ne znam da li je i sam DZ za nekovid pacijente...

 

Juče sam zvala ambulantu u koju odlazim po recepte i kad mi eventualno treba pregled ili uput za specijalistu.

 

Kažem da sam dobro i da znam da su kovid ambulanta ali da me zanima gde sada da produžim recepte, pošto prošlog meseca nije radio moj dr.

 

10 puta me je žena pitala da li me boli grlo i da li kašljem. I na kraju mi je rekla u koju ambulantu da idem po recepte..

 

Nisam otišla. Na sajtu sam videla da su još tri ambulante, pored one koje je navela, za "obične pacijente".

 

Zovem ambulantu koja je druga na spisku i bez problema je telefonom samo produžena terapija.

 

*

A što se zaštite tiče, ispiram grlo žalfijom, pijem cink i uzimam propolis sprej. 

 

Ovde na mom kraju svi nose maske u prodavnicama i u mini busu. 

 

Bas sam neki dan pomislio sta li je sa tobom, jel sve ok, nema te 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sprivel said:

Evo i techa zaglavio sa upalom pluca. Komsija poslat za NS na respirator.

 

Jel ima ideju ako je korona gde je navatao. Sve više čujem priča da ljudi ne znaju kako su mogli da dobiju, ono maska, distanca, nisu isli na slavlja, itd.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, AgroLaki said:

 

Jel ima ideju ako je korona gde je navatao. Sve više čujem priča da ljudi ne znaju kako su mogli da dobiju, ono maska, distanca, nisu isli na slavlja, itd.

 

Verujem da ima i takvih slučajeva i ne mogu naravno nista da tvrdim za konkretne slučajeve koje ti pominješ, ali ako ćemo da budemo realni, do pre dve nedelje se užasno malo ljudi u Srbiji pridržavalo bilo kojih pravila prevencije. 

 

U isto vreme zahvaljujući užasnoj kampanji dezinformisanja od strane vlasti i pojedinih članova kriznog štaba, velika većina ljudi ni ne zna šta su konkretno rizici i kako se pravilno primenjuju mere prevencije. 

 

Na samom kraju, čak i da neko vodi računa i trudi se da neke osnovne stvari ispoštuje, ako se svi oko tebe ponašaju maksimalno ležerno, svakako da postoji velika mogućnost da budes zaražen.

 

Tako da bih uzeo sa velikom rezervom dobar deo tih priča koji su poštovali sve i ne znaju kako su se zarazili.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 
Jel ima ideju ako je korona gde je navatao. Sve više čujem priča da ljudi ne znaju kako su mogli da dobiju, ono maska, distanca, nisu isli na slavlja, itd.

Jeste korona. Radi kao automehnicar, tako da je stalno u kontaktu za ljudima.
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, MetalHead said:

Zapravo ima. 

 

Ukupna naseljiva povrsina Zemlje je oko 6.4 * 10^13 m2. 

Racunaj da ima 7.8 milijardi ljudi. Svakom moze da sleduje nesto vise od 8000 m2 sto je kvadrat 90m*90m (iliti 90m u precniku ako gledas kao krug).

 

Kad bi svi ljudi stajali u krugu od 10m precnika, mogli bi da stanu u jedan Teksas (ukljucujuci i pustinju). BTW, svidja mi se zakljucak u tekstu "To increase the average quality of life, the number of people on Earth must be reduced."

 

 

na to ispadne kad umoran pišem, u moje vreme smo iz geosa učili da je površina planete 148.9 miliona km2 ali davno beše 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

na to ispadne kad umoran pišem, u moje vreme smo iz geosa učili da je površina planete 148.9 miliona km2 ali davno beše 🙂

Sto je u metrima 1,489 x 10^14 m2.

Površina kruga prečnika 10m < 80m2. 

7x10^9 x 8 x10^2 m2 = 5,6 x10^12 m2

 

Btw. 148,9 miliona km2 je površina kopna, ne površina planete.

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Sto je u metrima 1,489 x 10^14 m2.

Površina kruga prečnika 10m < 80m2. 

7x10^9 x 8 x10^2 m2 = 5,6 x10^12 m2

tačno tako.
p.s. onda u školi uvek sam mislio, pa majkumu kako nema tih 100k kilometara da zaokružimo na 150 mil, da lakše zapamtimo 🙂

Link to comment
Share on other sites

Cemu ljudi nose maske, ako ih drze spustene ispod nosa? Oni nos ne koriste za disanje, pa virus nece kroz nos?

 

Eno gledam slike u mom gradu, kao pridrzavaju se, velika vecina nosi maske, a od tih nosaca maski jedno 90 % ima spustenu ispod nosa!

 

Moze li na TV-u da se pusta svakih pola sata instrukcija kako se nose maske i zasto? Mozda nekog i "preobrate" u ispravnog maskonosaca!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da smo normalna zemlja do sada bismo imali već kampanju "Ja nosim masku" sa poznatim ličnostima iz najrazličitijih sfera, gde se vrlo jendostavnim i konkretnim rečnikom objašnjava kako se pravilno nosi maska i zbog čega je važno da nosimo masku. I da uz to SVI državni zvaničnici i članovi kriznog štaba pravilno nose maske kada se pojavljuju u javnosti.

 

Al jbg, vlast izgleda nije u stanju toga da se seti. Ali jesu bili u stanju da smisle da stave Cecu na bilborde kako pije mleko kada je bila cela afera aflatoksinom i da ministar pred kamerama uradi isto to.

  • Like 17
Link to comment
Share on other sites

Quote

Kako je rekao, od 12. juna do 4. jula 647 u ljudi je testirano u Studentskoj poliklinici, a 303 je bilo pozitivno. Više od četvrtine bilo je u privatnom smeštaju, četvrtina u domovima, dok ostali imaju stalno prebivalište u Beogradu.

Skoro 50%. Onaj ko je "organizovao" studente, treba žestoko da osgovara. Plaćamo cenu "lako ćemo".

Kon reče ako dođe do kolapsa uvodimi karantin. Pa majku mu, valjda treba nešto da se uradi da se spreči kolaps.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Don Laki Juan said:

Skoro 50%. Onaj ko je "organizovao" studente, treba žestoko da osgovara. Plaćamo cenu "lako ćemo".

Kon reče ako dođe do kolapsa uvodimi karantin. Pa majku mu, valjda treba nešto da se uradi da se spreči kolaps.

Quote

Iako su drugi studenti na sastanku izjavili da pouzdano znaju zaražene koji su izlazili na ispite, sa strane Fakulteta smatraju da su postojeće mere zaštite dovoljne da se spreči prenošenje virusa, i da je to pitanje društvene odgovornosti svih nas.

Imam potrebu da napomenem kako nas je šestoro bilo na sastanku, od čega njih troje nije nosilo maske, uključujući i Prodekana (uz komentar kako se ne oseća ugroženo, ali će je staviti ukoliko se ja osećam nebezbedno).

Evo FON 😄

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Sunshine State said:

Cemu ljudi nose maske, ako ih drze spustene ispod nosa? Oni nos ne koriste za disanje, pa virus nece kroz nos?

 

Eno gledam slike u mom gradu, kao pridrzavaju se, velika vecina nosi maske, a od tih nosaca maski jedno 90 % ima spustenu ispod nosa!

 

Moze li na TV-u da se pusta svakih pola sata instrukcija kako se nose maske i zasto? Mozda nekog i "preobrate" u ispravnog maskonosaca!

FIL_6858-02-1024x683.jpeg

sta reci...

  • Like 2
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...