Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

22 minutes ago, Doc Holiday said:

snabdevam se uglavnom na zelenoj pijaci. i  u Vojlovici..  Burjan, Zoki. Dis i inace vrlo retko obidjem, Lidl jos redje... A roda je van mojih pravaca kretanja..  Pijaca je otvorena,  Burjan u Vojlovici tradicionalno besprekorno cist.a i kvalitet mu je uvek vrhunski..  Zoki market uvek dobar sa cenama...

 

Ja odem do Rode u vecu nabavku jednom nedeljno, navika mi ostala od vanrednog stanja. Inace svracam povremeno i u Burjan i kod "Klare" (Zoki), tazbina mi je u Vojlovici 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Maske nemaju vremenski rok trajanja. Masku nosite dok ne postane mokra. Kada postane mokra vise vas ne stiti od nicega. Tako da sad leti neko ko mora da nosi na poslu masku to ce da bude poprilican udarac na novcanik.

 

Maska se ne nosi da stiti tebe, nego da stiti druge od tebe. Tamo da ako ti i ja nosimo maske stitimo jedan drugoga. 

 

Ljudi, svima vam preporučujem da kupite ili sasijete najobicnije pamucne maske, komotnije su od hirurskih, mozete da ih nosite koliko god hocete puta, a na kraju dana rade posao, mozda ne sa istom ucinkovitošću, ali ako se drzi distanca trebalo bi da je dovoljno

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Kronostime said:

Poslali ga kuci: Neje ti nista, nemamo testovi, ama, ako ti se mnogo slosi - t`g dodji.
Ode striko pre 3 dana, stavili ga na respirator i juce skinuli:classic_wacko:

 

Izvinjavam se što kasnim sa odgovorom. Primi moje iskreno saučešće.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JohnnyDragon said:

Nije još uvek, čuva se za oktobar. 

 

Ne znam  kako da ti kažem, ali ove nedelje su u mom hemodijaliznom centru su uveli treću smenu za pacijente iz Dragiše Mišovića. Njih su razmestili po drugim centrima pošto DM prelazi u režim kovid bolnice, tako da je taj oktobar izgleda već stigai.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ne znam  kako da ti kažem, ali ove nedelje su u mom hemodijaliznom centru su uveli treću smenu za pacijente iz Dragiše Mišovića. Njih su razmestili po drugim centrima pošto DM prelazi u režim kovid bolnice, tako da je taj oktobar izgleda već stigai.

Dobro, ja znam da je do juče rečeno da neće DM postati cov do jeseni, tada nas ocekuje krs i lom, iako ja smatram da je krs i lom vec sada. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, JohnnyDragon said:

Dobro, ja znam da je do juče rečeno da neće DM postati cov do jeseni, tada nas ocekuje krs i lom, iako ja smatram da je krs i lom vec sada. 

Znas kako receno je i da ce u julu biti 0 novzaraženih, tako da ...

 

A ima i ovo:

https://nova.rs/drustvo/vucicu-dragisa-misovic-je-kovid-bolnica-vec-tri-dana/

 

Ovo se poklapa sa datumima dolaska HD pacijenata iz DM u moj HD centar.

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, comandante said:

na kosovu vec drugi dan za redom po 150 pozitivnih na 300 i kusur testova dnevno. so, do the math

 

imas li neki izvor za epidemioloske podatke s Kosova? kakvo je stanje po gradovima u bolnicama, koliko je ljudi na respiratorima? ja nista ne znam sto se dole dogadja. ti ako znas budi malo opsirniji, da imamo barem neku (siru) sliku.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Don Laki Juan said:

Zato sam ja i napisao da je 5.000 malo.

-10.000 prva kazna

- 20.000 druga kazna i nedelju dana volonterskog rada u bolnici ili staračkom domu

-30.000 treća kazna, nedelju dana zatvora i 30 dana volonterskog rada

- ako se desi četvrti put, godinu dana zatvora u kućnom pritvoru

 

To bi moglo da prođe da 90% onih koji ne nose masku (ili ne vežu pojas u kolima, vise po krovovima u vreme policijskog časa, svejedno) nemaju jaka leđa, tj. ti njemu napišeš kaznu a za 10 minuta te zove komandir i dere se na tebe "cepaj, budalo, tu prijavu, znaš li ti ko je njemu teča!?" I pojeo vuk magarca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, nemanjaol said:

 

Maska se ne nosi da stiti tebe, nego da stiti druge od tebe. Tamo da ako ti i ja nosimo maske stitimo jedan drugoga. 

 

Ljudi, svima vam preporučujem da kupite ili sasijete najobicnije pamucne maske, komotnije su od hirurskih, mozete da ih nosite koliko god hocete puta, a na kraju dana rade posao, mozda ne sa istom ucinkovitošću, ali ako se drzi distanca trebalo bi da je dovoljno

Mozda gresim, ne znam, ali hirursku masku koristim 2 puta, za 2 izlaska iz kuce: nakon prvog koriscenja, dobro je isprskam alkoholom 75%, bas dobro, da bude natopljena i ostavim na suncu da se osusi do sutradan i opat je koristim. Posle ovog tretmana, maska  ne deluje osteceno. Pamucnu masku dobro operem sapunom i vrucom vodom i susim na suncu. 

Link to comment
Share on other sites

Malopre odem kod doktorke da ne pregleda(osećam bol u grlu i kašljem malo).Otvorila mi bolovanje i rekla da se javim ako se pojavi temperatura.Povezujem taj bol od sladoleda nakon što sam ga pojeo znojav posle vožnje bajsom,jer sam odmah osetio bol,ali ko zna...Zajebano je jer sve povezujemo sa Kovidom.Ne zna čovek šta da radi i kako da se ponaša.

 

Čujem sestru kako govori doktorki da se u jednom danu u Čačku javilo 94. osobe sa temperaturom.To je baš mnogo.Čačak je jedan od žarišta.

Link to comment
Share on other sites

Mene tri dana drzalo. Bol u grlu, malaksalost, zacepljen nos... Imao utisak da gorim, a toplomer 36,7. Najvise do 37,3 islo. Jeo limun svakodnevno i prodje nekako. Ne smem ni da pomislim sta ce da bude na jesen kada se svi virusi aktiviraju. Ko ce da razlikuje koronu od ostalih. Bice panike i ogromni redovi za testiranja i preglede.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Treba naci nacina da svi oni koji trlababane da virus nije nista budu pozvani na odgovornost. I ovi mrsomudi koji se nesto pitaju (citaj politika prije svega) a i ovi obicni (posebno fb “otvaraci” ociju). 

Idealisticki i naivno znam.. mozda ponukan cinjenicom da sam saznao za smrt covjeka od 40 godina, bez poznatih oboljenja...za kojeg pouzdano znam da mu je pruzena sva neophodna pomoc i najbolja moguca terapija ali pomoci nije bilo. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, nemanjaol said:

 

Maska se ne nosi da stiti tebe, nego da stiti druge od tebe. Tamo da ako ti i ja nosimo maske stitimo jedan drugoga. 

 

Ljudi, svima vam preporučujem da kupite ili sasijete najobicnije pamucne maske, komotnije su od hirurskih, mozete da ih nosite koliko god hocete puta, a na kraju dana rade posao, mozda ne sa istom ucinkovitošću, ali ako se drzi distanca trebalo bi da je dovoljno

 

Maska štiti i tebe ali je najefikasnija u zaštiti drugih od tebe. Ali kada postane mokra onda čak ima i kontraefekat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, berti said:

Mene tri dana drzalo. Bol u grlu, malaksalost, zacepljen nos... Imao utisak da gorim, a toplomer 36,7. Najvise do 37,3 islo. Jeo limun svakodnevno i prodje nekako. Ne smem ni da pomislim sta ce da bude na jesen kada se svi virusi aktiviraju. Ko ce da razlikuje koronu od ostalih. Bice panike i ogromni redovi za testiranja i preglede.

 

Najgore je sto ce nas sistem i TRECI talas da doceka nespremno.

 

Inace,. ti si dobro prosao. Za one koji imaju simptome, tvoji su blagi.

 

Edited by Laki John Terry
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, berti said:

Mene tri dana drzalo. Bol u grlu, malaksalost, zacepljen nos... Imao utisak da gorim, a toplomer 36,7. Najvise do 37,3 islo. Jeo limun svakodnevno i prodje nekako. Ne smem ni da pomislim sta ce da bude na jesen kada se svi virusi aktiviraju. Ko ce da razlikuje koronu od ostalih. Bice panike i ogromni redovi za testiranja i preglede.

Iskeeno ne liči na koronu. Da li si se testirao?

Moj savet svima kraj oktobra/početak novembra obavezno se vakcinišite protiv gripa. Ali obavezno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Don Laki Juan said:

Iskeeno ne liči na koronu. Da li si se testirao?

Moj savet svima kraj oktobra/početak novembra obavezno se vakcinišite protiv gripa. Ali obavezno.

Samo je pitanje da li će biti dovoljno vakcina protiv gripa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Don Laki Juan said:

Iskeeno ne liči na koronu. Da li si se testirao?

Moj savet svima kraj oktobra/početak novembra obavezno se vakcinišite protiv gripa. Ali obavezno.

Nisam se testirao jer nisam imao temperaturu. Verovatno je neki laksi virus projurio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wrecktangle said:

Treba naci nacina da svi oni koji trlababane da virus nije nista budu pozvani na odgovornost. I ovi mrsomudi koji se nesto pitaju (citaj politika prije svega) a i ovi obicni (posebno fb “otvaraci” ociju). 

Idealisticki i naivno znam.. mozda ponukan cinjenicom da sam saznao za smrt covjeka od 40 godina, bez poznatih oboljenja...za kojeg pouzdano znam da mu je pruzena sva neophodna pomoc i najbolja moguca terapija ali pomoci nije bilo. 
 

Bilo bi dobro druze wrecktangle. 

A ima takvih ohohoho...

https://www.danas.rs/drustvo/kisic-tepavcevic-virus-je-mnogo-blazi-ali-se-prenosi-na-isti-nacin/

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoe Bg said:

289/7872/6

 

Na respiratoru 93

Na direktno.rs sam procitao da je u poslednja 24 casa preminulo 6 osoba u Brusu. Ispade da su samo u Brusu umirali ljudi prema zvanicnim podacima u poslednja 24 casa. 

Edited by Jonathan 1.
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...