Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Issey said:

 

Sve imamo, sa te strane nema nikakvih zamerki. Rukavice (ko hoće, nije obavezno), maske (to sad mora), alkohol za dezinfekciju, fajtalice, tečno pranje ruku. Jedino vizire nemamo, ali niko nije savršen :s_d:  Nije loše ni što se rastojanja tiče, ima više od 3 metra rastojanja od svakog, velika je kancelarija (minimum 20kvm), a sedi nas četvoro tamo. Sreća pa je šef freak što se tih stvari tiče, inače ne bi bilo dobro, jer je većina potpuno opuštena, direktor takođe.

 

To deluje prilicno OK jos ako nema velike frekvencije muvanja drugih zaposlenih. Eto kad nije lose imati OCD higijenicara za sefa.

 

9 minutes ago, Kronostime said:

Kod mene nista - morao sam da psujem ove iz Bezbednosti i zastite na radu.

Cak sam i cistacici doneo Domestos sa zadatkom da njim obrise pod svaki dan.

 

Nije da to ne moze da se organizuje, nego spadnes na to da zavisis kakva je struktura licnosti medju nima koji imaju formalnu moc da nesto odluce. Sta ces, ko se cuva i Bog ga cuva.

 

Treba i stolove brisati za svaki slucaj, ali to bolje sam.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Plavi Golub said:

 

To deluje prilicno OK jos ako nema velike frekvencije muvanja drugih zaposlenih. Eto kad nije lose imati OCD higijenicara za sefa.

 

 

Nije da to ne moze da se organizuje, nego spadnes na to da zavisis kakva je struktura licnosti medju nima koji imaju formalnu moc da nesto odluce. Sta ces, ko se cuva i Bog ga cuva.

 

Treba i stolove brisati za svaki slucaj, ali to bolje sam.

 

I stolovi se brišu redovno, ujutru se dezinfikuju telefoni. Nema neke frekvencije zaposlenih, ali dolaze kuriri i poštari, mahom bez maske, pa se šef mršti. Potpuno si u pravu, bukvalno je sreća što je osoba koja odlučuje o tim stvarima odgovorna, ne smem ni da pomislim šta bi bilo da nije, imajući u vidu reakcije ovih "opuštenih". Njima je sve to preterivanje i besmisleno, ali moraju da ćute i poštuju mere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Plavi Golub said:

 

To deluje prilicno OK jos ako nema velike frekvencije muvanja drugih zaposlenih. Eto kad nije lose imati OCD higijenicara za sefa.

 

 

Nije da to ne moze da se organizuje, nego spadnes na to da zavisis kakva je struktura licnosti medju nima koji imaju formalnu moc da nesto odluce. Sta ces, ko se cuva i Bog ga cuva.

 

Treba i stolove brisati za svaki slucaj, ali to bolje sam.

Naravno da moze da se organizuje, a ne da mi da 2 maske i jedne rukavice  i kaze Zasticen si.-Mrs bre u 3 pizde materine i ti ova zastita....

I nazovem rukovodioca BZR i napusim ga.

Epilog: prvo ciste moju  kancelariju od 3x3m, pa tek onda ostale.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Upravo se vratio iz "Ideje".
Kad sam krenuo, nisam prosao vise od 10 metara od kuce i setim se maske. Pitam komsinicu koja stoji pored sa kerom da li su na vestima rekli da su maske obavezne u prodavnicama? Kaze jesu. Nista, vratim se u kucu po masku i ponovo pravac "Ideja". Na vratima marketa pise da je nosenje maski obavezno unutar objekta. Ulazim kad ono prebrojim 5 ljudi sa maskom od ukupno 20 ljudi u objektu. Cak jedna od dve kasirke ne nosi.

Narod je ovde jako cudan. Nije dan nam fali buntovnosti i revolucionarnog pedigrea. Samo treba da se pronadje nacin da se kanalise kako treba 😄

  • Like 2
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, RatzenStadt said:

Upravo se vratio iz "Ideje".
Kad sam krenuo, nisam prosao vise od 10 metara od kuce i setim se maske. Pitam komsinicu koja stoji pored sa kerom da li su na vestima rekli da su maske obavezne u prodavnicama? Kaze jesu. Nista, vratim se u kucu po masku i ponovo pravac "Ideja". Na vratima marketa pise da je nosenje maski obavezno unutar objekta. Ulazim kad ono prebrojim 5 ljudi sa maskom od ukupno 20 ljudi u objektu. Cak jedna od dve kasirke ne nosi.

Narod je ovde jako cudan. Nije dan nam fali buntovnosti i revolucionarnog pedigrea. Samo treba da se pronadje nacin da se kanalise kako treba 😄

 

I ovde u francuskoj su obavezne maske, a u prodavnicama pola pola, cak i kasirke ne nose sve maske. Imaju onaj pleksiglas ispred i sa strane.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Doc Holiday said:

 

 Ja nekako razmisljam, ako je sad ovakvo stanje u prvom talasu, mi drugi , jesenji i zimski , necemo ni preziveti.. 

Upravo. 

Ja gledam ova dežurstva bolnica, D Mišović, VMA i jos 1, 2 bolnice su dežurne svaki dan, ostale sve bolnice u Beogradu su Covid. 

Ko zna koliko ima zarazenih ustvari, nisu to mali kapaciti, ovde je potpuni haos. 

Neće vlast pasti na Kosovu, pašće na koroni. Ali bitnije od toga je što će pasti zdravstveni sistem države i postradaće mnogo sveta, i krivi i pravi. 

Dolazi na naplatu slaba ekonomija, laži, odmane, osionost kako građana tako i "elite", što političke što estradni sportske. Teorije zavere koje kod nas vladaju, zamlaćivanje 5G mrežama, te korona je puste na namerno (kao da je bitno na kraju je li ili nije). Smatram da nam sledi propast krajem godine, u kasnu jesen. 

Na kraju, što smo kuvali, to ćemo pojesti. 

I mi, i sva ta elita, je..m  nas sve pametne.. 😠

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Maske nemaju vremenski rok trajanja. Masku nosite dok ne postane mokra. Kada postane mokra vise vas ne stiti od nicega. Tako da sad leti neko ko mora da nosi na poslu masku to ce da bude poprilican udarac na novcanik.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

Maske nemaju vremenski rok trajanja. Masku nosite dok ne postane mokra. Kada postane mokra vise vas ne stiti od nicega. Tako da sad leti neko ko mora da nosi na poslu masku to ce da bude poprilican udarac na novcanik.

`

ispod maske se znojimo do besvesti, tako da nece sastaviti pola sata da se ne oznoji..

Link to comment
Share on other sites

Nazalost bez klime leti treba bar 10 do 20. A ko radi fizicki pitaj boga koliko. Moj vam je savet da kupita 10-tak pamucnih jer njih mozete ponovo da koristite. Kod mene su obicne 70 rsd a ove pamucne su 80 rsd tako da je to no brainer za slucaj da uvedu nosenje na poslu.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stefan81888 said:

Ne razume narod dok ga ne udariš po dzepu. Lepo drmneš kaznu na licu mesta pa da vidiš kako svi nose maske. 

 

pa kada su rekli da su maske obavezne ali ce tolerisati, tj nece kaznjavati nedelju dana

 

narod je blesav onoliko koliko ga zablesavis. 

inace, ja bih na mestu vucica i possea zahtevao od supermarketa da obezbede maske na ulazu, makar za penzose. ti ljudi sigurno ne mogu da priuste sebi maske svako malo

 

al ko ce da razmislja o tome. neka baka i deka furaju istu masku mesec dana, bitno je da izgleda kao da se vodi racuna

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

 Ja nekako razmisljam, ako je sad ovakvo stanje u prvom talasu, mi drugi , jesenji i zimski , necemo ni preziveti..

 

Reci mi, gde ides u nabavku? Ja u poslednje vreme idem iskljucivo u Rodu. Veliki objekat, prilicno je komotno, uopste nema guzve sem ovih sa Mise 🙂 Mnogo se covek oseca opustenije nego u Lidlu ili Disu.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, uini said:

 

pa kada su rekli da su maske obavezne ali ce tolerisati, tj nece kaznjavati nedelju dana

 

narod je blesav onoliko koliko ga zablesavis. 

inace, ja bih na mestu vucica i possea zahtevao od supermarketa da obezbede maske na ulazu, makar za penzose. ti ljudi sigurno ne mogu da priuste sebi maske svako malo

 

al ko ce da razmislja o tome. neka baka i deka furaju istu masku mesec dana, bitno je da izgleda kao da se vodi racuna

Slažem se, smešno je ovo sa forom od nedelju dana, i potpuno oslikava naše propise- može, al ne mora da znači. A kad je tako, kod nas važi da ne mora da važi. Što reče @Don Laki Juan, jače kazne odmah, to narod jedino razume. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Issey said:

 

Verovatno misle da na otvorenom ne mogu da se zaraze. Rekla Kisićka jbg. Btw. juče u Tempu, bar 20 ljudi unutra sam video bez maske, čak nekoliko njih koji rade tamo. A u zatvorenom je kao obavezno.

Cula sam jos jedno objasnjenje, bazeni su hlorisani. Medjutim, ono sto oni ne razumeju - je da nisu oni stalno u vodi.

Mene jedna stvar kopka, ajde da se ne brines za svoje zdravlje, to mi je totalno legitiman izbor, ali mi nije jasno da ne razmisljaju da nekog drugog mogu zaraziti.

To je za mene glavna motivacija da se pazim, i to ne pricam samo da zarazim nekog bliskog, nego cisto generalno da nekom ugrozim zdravlje i zivot virusom za koji ne znamo kakve su posledice.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Reci mi, gde ides u nabavku? Ja u poslednje vreme idem iskljucivo u Rodu. Veliki objekat, prilicno je komotno, uopste nema guzve sem ovih sa Mise 🙂 Mnogo se covek oseca opustenije nego u Lidlu ili Disu.

 

snabdevam se uglavnom na zelenoj pijaci. i  u Vojlovici..  Burjan, Zoki. Dis i inace vrlo retko obidjem, Lidl jos redje... A roda je van mojih pravaca kretanja..  Pijaca je otvorena,  Burjan u Vojlovici tradicionalno besprekorno cist.a i kvalitet mu je uvek vrhunski..  Zoki market uvek dobar sa cenama...  mere postuju, mada umeju radnice da skinu maske ali na kasama su uvek pod maskom.. guzve bude ali ne uvek


Btw....  jedna zanimljivost....  kao sto znate.. cesto idem za Madjarsku..  Tompa, Segedin...  elem... tamo je na snazi od pocetka pandemije  da stariji od 65 mogu ici u prodavnice od 9 do 12h  i u to vreme u radnjama samo oni smeju biti..   I dodjem ja zbog toga rano u 6 u Tompu da do 9 zavrsim, pa onda da odem do Segedina na buvljak -racunam on je na otvorenom moci ce se pazariti izmedju 9 i12  medjutim tamo na ulazima stoje cuvari i ne pustaju mladje...  , nista odem prvo u AUCHAN po neke sitnice i posle u ARKAD na rucak..   A u oba shoping centra slobodan ulaz za sve .... smesno

11 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

E, to u Pancevu nema 🙂

 

mislim da ima "potrcko"

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Don Laki Juan said:

Zato sam ja i napisao da je 5.000 malo.

-10.000 prva kazna

- 20.000 druga kazna i nedelju dana volonterskog rada u bolnici ili staračkom domu

-30.000 treća kazna, nedelju dana zatvora i 30 dana volonterskog rada

- ako se desi četvrti put, godinu dana zatvora u kućnom pritvoru

Da se ja pitam kazna za nenosenje maski bi bila 12-casovno volontiranje u kovid bolnici do kraja epidemije. Znam vise ljudi koji su oboleli a jedan clan sire familije je preminuo od kovida. Znaci, 12-casovno volontiranje u kovid bolnici do kraja epidemije (ciscenje, pranje posteljine bolesnika, ciscenje prostorija, wc-a) za svakoga ko je nedisciplinovan i nece da nosi masku u zatvorenom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...