Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Quote

- To njima (ministrima) tako izgleda, kao što je rekla koleginica psiholog, oni imaju svoje neke sisteme vrednosti, nisu ni malo naivni, ne možete ih pustiti mnogo. Vlada mora biti oprezna, mora imati kamere i dežurnog nastavnika na skrivenim mestima – ispravio se ministar i kao primer naveo svlačionice.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Green23 said:

:lol_2: :lol_2: :lol_2:

 

 

Slusao sam jutros ovu kretencinu, kaze politizacija studenata. 
Tj ovi sto se bune to rade zbog politike i zbog nekih sopstvenih interesa, pozicija u studentskim organizacijama i ostala proseravanja

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Beskrupulozna pojava, posto covek nije sigurno. 

 

@Ridji kad si vec tu, vazi i za ostale Nislije, ko je onaj bucko pr klinickog centra? Uhvatih juce na n1 deo obracanja medijama, ima solidan potencijal da bude ministar jednog dana, bahatost na nivou. 

Link to comment
Share on other sites

Gledam sad jbt, juče rekord u svetu, 208k novozaraženih. Jebeni ameri bukvalno nisu normalni šta im se dešava (a i koliko ih bole falus za to). 2/3 slučajeva su USA, Brazil i Indija.

 

Nego (btw, praštajte ako je bilo)...kako tumačimo ovo...drastičan rast broja novih slučajeva i pad broja umrlih po danu? Time što je vrhunac umrlih bio u aprilu po Evropi koja malo revnosnije vodi te podatke (nemam baš poverenja u Brazil i Indiju) ili je nešto drugo u pitanju?

 

image

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, NMX said:

Gledam sad jbt, juče rekord u svetu, 208k novozaraženih. Jebeni ameri bukvalno nisu normalni šta im se dešava (a i koliko ih bole falus za to). 2/3 slučajeva su USA, Brazil i Indija.

 

Nego (btw, praštajte ako je bilo)...kako tumačimo ovo...drastičan rast broja novih slučajeva i pad broja umrlih po danu? Time što je vrhunac umrlih bio u aprilu po Evropi koja malo revnosnije vodi te podatke (nemam baš poverenja u Brazil i Indiju) ili je nešto drugo u pitanju?

 

image

veliki broj novozarazenih u USA su omladina, a oni po pravilu imaju laksi tok bolesti. I kod nas omladina preuzima primat u novozarazenima. I prenosiocima. S tim sto ce za koju sedmicu oni to sve preneti na rizicne grupe, pa ce onda i kriva smrtnih slucajev za mesec dana da krene na gore.

 

Mada je, cini mi se juce, bio neki prilog iz mozda Floride (nisam vise sigurna) gde lekar kaze da su poceli da im stizu i mladji s tezom slikom, pa je tako imao 10 slucajeva kojima su trebali respiratori a imao je samo 3 kreveta s respiratorima na raspolaganju. Umrlo i neko dete od 11 godina (najmladja zrtva u Floridi).

Edited by wwww
  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro u pocetku nismo znali nista o virusu, osim da mogu da se zaraze svi od 3 -103 godine i da se prenosi na 103 nacina.

 

Sad posle pola godine znamo da mogu da se zaraze svi od 1- 103 godine i da se ustvari prenosi na 101 a ne 103 nacina.

 

Ovim tempom cemo 2037. znati otprilike kao se tacno prenosi i koje su ugrozene grupe.

 

Ocekujem krajem avgusta da izadju strucnjaci i kazu da nema dokaza da virus slabi leti ili tako nesto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za slabljenje leti smo znali jos u januaru, jer je i u Australiji pocela epidemija. Mozda malo pomaze (a mozda malo vise pomaze gustina naseljenosti Australije), ali vec je tada bilo jasno da toplo vreme nece ubiti virus, pa s tim u vezi stvarno je cudno sto su i nasi i strani strucnjaci to potencirali, kada su vec u januaru mogli da pretpostave da nece biti tako.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, McLeod said:

Za slabljenje leti smo znali jos u januaru, jer je i u Australiji pocela epidemija. 

Pa taj sa tvog avatara sad prica da nije znao, jutros za RTS prica kako su se nadali i verovali da ce vrucina uticati

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve su to "stručnjaci"!

Nekad, u davno raspaloj državi, je postojala srednja škola u kojoj se, između ostalog, učilo o biološkom ratu i sl. Kad je sve počelo, 90% đaka iz razreda, sad matori konji, je vrištalo od smeha na mere i izjave na konf. za novinare. Postavilo se jedno pitanje; "jel nas ovi zajebavaju, prodali se za pare ili pojma nemaju?"

U "spremnost" države Srbije, niko nije posumnjao, što se iz sadašnjih dešavanja u zemlji da videti.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Ridji said:

Pa taj sa tvog avatara sad prica da nije znao, jutros za RTS prica kako su se nadali i verovali da ce vrucina uticati

Kamo sreće da samo on nije znao. On se vodi nemačkom "školom" koja je najviše uradila do sad, ali očigledno je da su ovde podbacili. I nije fora u vrućini nego UV zračenju.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Stevapn said:

Sve su to "stručnjaci"!

Nekad, u davno raspaloj državi, je postojala srednja škola u kojoj se, između ostalog, učilo o biološkom ratu i sl. Kad je sve počelo, 90% đaka iz razreda, sad matori konji, je vrištalo od smeha na mere i izjave na konf. za novinare. Postavilo se jedno pitanje; "jel nas ovi zajebavaju, prodali se za pare ili pojma nemaju?"

U "spremnost" države Srbije, niko nije posumnjao, što se iz sadašnjih dešavanja u zemlji da videti.

 

:Hail:

Matora  konjina Kronos  likes this.

3 minutes ago, McLeod said:

Kamo sreće da samo on nije znao. On se vodi nemačkom "školom" koja je najviše uradila do sad, ali očigledno je da su ovde podbacili. I nije fora u vrućini nego UV zračenju.

Zajebali ga meteorolozi i vremenske prilike tokom proleca u prognozi?

:default_coffee:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Evo ja se vratih iz Bugarske nakon 3 nedelje i nakon prepodneva provedenog u Beogradu jasno je da je problem u drzavi.

U Bugarskoj sam prisustvovao sceni izdavanja kazne za nenosenje maske 2 puta. To je imalo efekat na ljude okolo i 99% ljudi nosi maske u zatvorenom prostoru.

U Beogradu od jutros nisam video 10% ljudi sa maskom, video sam komunalne policajce i prasinare kako zmure na to.

 

Prosto i jednostavno, nas najveci problem je izvrsna vlast, ne narod. Cuveni mentalitet stoke koja se valja u blatu nije lokalizovan u Srbiji, ali apsolutna nesposobnost izvrsne vlasti jeste.

 

Sto se tice samog testiranja, ja sam rezultate u Bugarskoj dobio nakon 36 sati (bez simptoma sam bio i negativan je). Moj prijatelj koji nema culo ukusa i mirisa, ima temperaturu i zivi zajedno sa roditeljima koji su u rizicnoj grupi ceka rezultate u Beogradu vise od 48h za sada. Dakle opet, nije narod stoka iz blata.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Svaki bus koji sam video danas, 90% njih je bilo sa maskama.

 

 

njesra protest danas, nisu ni studenti ono sto su bili, postali mekani k'o lebac. 

 

Dovoljno je ovo od sinoc. Ova likusa sto je dovikivala sa ''dole zastava'', a ostali muk...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, SamoFlacko said:

Iako su se odluke vlasti u CG o zabrani ulaska iz Srbije od starta tretirale kao političke, informacije koje sam ja dobijao od nekih ljudi koji su uključeni u donošenje tih odluka, su bili baš onakve kakve se tek ovih dana javno prikazuju u Srbiji.

I tada mi je to zvučalo nevjerovatno.

Mi sad u CG imamo ozbiljno širenje virusa, prije svega od dvije grupe ljudi, ovih koji su u CG ulazili iz Srbije ali preko Bosne, prijavljujući na granici da su samo u Bosni bili. Tu je i ta derbi priča, nije tako mali broj ljudi bio na utakmici. Ali tu je prije svega država kriva zbog loše kontrole.

I naravno, grad Rožaje kao najveće žarište, koje se otvorilo baš iz Novog Pazara, tu su već ljudi ulazili u CG čuvenim putevima kojima se krijumčari roba.

 

Neodgovornost pojedinica, nespremnost države, generalno opuštanje svih ljudi koji je i sad na snazi, i dobiješ sadašnju situaciju.

Mada mnogo će veći biti ekonomski kolaps od zdravstvenog, kako sad stvari stoje.

 

Koliko ti lupas covece, to nije normalno. to jest savrseno se uklapas u profil vuciceve narikace u trazenju krivaca... Rozajci su pristojno slavili Bajram, na distanci, a onda je dotrcala stoka iz NP i sve ih izljubila i taman ste postali jedina corona free zemlja, ali zli cetnici vas pokvarise. 

 

Nego jel ista ekipa otrcala do Makedonije, Hrvatske, Bosne... sta cenis?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, sreta-steta said:

 

Koliko ti lupas covece, to nije normalno. to jest savrseno se uklapas u profil vuciceve narikace u trazenju krivaca... Rozajci su pristojno slavili Bajram, na distanci, a onda je dotrcala stoka iz NP i sve ih izljubila i taman ste postali jedina corona free zemlja, ali zli cetnici vas pokvarise. 

 

Nego jel ista ekipa otrcala do Makedonije, Hrvatske, Bosne... sta cenis?

 

kapiram da je danas jedan od najtoplijih dana u tvom gradu.

 

i ipak edit: žao mi te što si ispao glup pa da ti pojasnim.

ljudi iz CG, znači Crnogorci ili ako oćeš građani CG, a ne "zli četnici" su išli u Srbiju pa se vratili u CG zaraženi. 

 

jbg, ja sam pod klimom dok kucam, ti možda nisi, dešava se.

Edited by SamoFlacko
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, wrach said:

Evo ja se vratih iz Bugarske nakon 3 nedelje i nakon prepodneva provedenog u Beogradu jasno je da je problem u drzavi.

U Bugarskoj sam prisustvovao sceni izdavanja kazne za nenosenje maske 2 puta. To je imalo efekat na ljude okolo i 99% ljudi nosi maske u zatvorenom prostoru.

U Beogradu od jutros nisam video 10% ljudi sa maskom, video sam komunalne policajce i prasinare kako zmure na to.

 

Prosto i jednostavno, nas najveci problem je izvrsna vlast, ne narod. Cuveni mentalitet stoke koja se valja u blatu nije lokalizovan u Srbiji, ali apsolutna nesposobnost izvrsne vlasti jeste.

 

Sto se tice samog testiranja, ja sam rezultate u Bugarskoj dobio nakon 36 sati (bez simptoma sam bio i negativan je). Moj prijatelj koji nema culo ukusa i mirisa, ima temperaturu i zivi zajedno sa roditeljima koji su u rizicnoj grupi ceka rezultate u Beogradu vise od 48h za sada. Dakle opet, nije narod stoka iz blata.

 

Upravo tako. Moji primeri u poslednja 24h:

 

1. Najnovije mere Vlade:

 

"Vlada Srbije je na predlog Kriznog štaba donela nove mere koje se odnose na Grad Beograd.
Vlada je odredila kaznu u visini od 5.000 dinara za svako fizičko lice koje bude kršilo meru obaveznog nošenja zaštitne maske u javnom prevozu ili zatvorenom prostoru.
"


Malopre dosao iz TC "Usca" i "Delte" - glavni utisak mi je taj da su svi, ali bukvalno svi, nosili maske. Jeste da nije poseta velika ali svi su se pridrzavali najnovijih mera.

 

2. Potreban mi je PCR test ( zbog putovanja) i juce okrenuh par telefona ( Batut, Torlak i ZZJZ) gde ili se niko ne javlja ili nemaju slobodnih termina... kazu moze da se zakaze i preko emaila... email poslan ali vec duze od 24h nema odgovora... probacu danas/sutra u DZ...

 

 Bold 👍

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...