Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Don Laki Juan said:

Mi imamo što se tiče studenata rešenje da se prvo testiraju pa pošalju kući, ili pošalju u izolaciju, ili da se domovi izoluju

Da ih sve testiraju trebalo bi im jedno mesec dana koliko su testovi trenutno dostupni. Izolacija bilo studenata bilo domova mora da se organizuje, ovo sto je on rekao - "op, praznimo domove" nije resenje. Pritom fakulteti uredno planiraju rokove, pa ne moze to tako. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zoe Bg said:

Da ih sve testiraju trebalo bi im jedno mesec dana koliko su testovi trenutno dostupni. Izolacija bilo studenata bilo domova mora da se organizuje, ovo sto je on rekao - "op, praznimo domove" nije resenje. Pritom fakulteti uredno planiraju rokove, pa ne moze to tako. 

Da ali se to nije desilo, nego su studenti dali časnu pionirsku da će se pridržavati mera. Dakle piši propalo, a nama je svaki dan dragocen, inače će biti kataklizma, jednostavno bolnice neće moći da izdrže taj udar.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

A sta uopste vi radite sa studentima u beogradu tj srbiji? U francuskoj studenti iskljucivo rade online i predavanja i ispite i sve - videli fakultet nisu od marta pa do sada


Studenti imaju ispite. Hoće da ih polažu jer su pošteno platili školarinu (unapred) i da završe posao. Koliko znam, kod nas online ispiti postoje samo ako je neki predmet akreditovan kao online, što uglavnom ima po sega-mega fakultetima, a neki se ni po prirodi ne mogu polagati online, kao npr. praktični medicinski ispiti. Osim toga, ne verujem ni da fakulteti imaju softver koji bi omogućio online polaganje ispita, a o mogućnostima za varanje da i ne govorimo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ciao said:

A sta uopste vi radite sa studentima u beogradu tj srbiji? U francuskoj studenti iskljucivo rade online i predavanja i ispite i sve - videli fakultet nisu od marta pa do sada

Neki fakulteti održavaju online nastavu. Zakon o visokom obrazovanju nalaže da se ispiti moraju održavati u prostorijama škole. 

Edited by Green23
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Drakaris said:

Mhmm, da im dodju glave... 60% glasova na izborima, sad ih boli uvo i da budemo Severna Koreja 2.0, narod bi blejao.

Ako dosta ljudi počne da gube svoje bližnje - neće im biti svejedno.

 

Ali kao što kažeš - može biti i Severna Koreja 2.0. Ka tome se i ide

Link to comment
Share on other sites

Corona-Partys in den USA: Wer sich zuerst ansteckt, gewinnt Geld

https://www.rtl.de/cms/corona-partys-in-den-usa-wer-sich-zuerst-ansteckt-gewinnt-geld-4571712.html

Corona parties in the USA: whoever gets infected first wins money

 

Authorities are appalled

Students from the US city of Tuscaloosa in Alabama apparently deliberately contract COVID-19 - at corona parties with infected people. The absurd idea: infected people are invited to a corona party, all healthy participants put money together. Then the party starts. Whoever is the first to submit a positive test wins the coal. The authorities are shocked, especially since the USA is in a real crisis due to the increasing number of contagions.

...

The authorities have recently expressed concern that there may be guests at the parties who do not even know that they are at a corona party with infected people.

 

:twak::furious::smiley7:

 

https://abcnews.go.com/US/alabama-students-throwing-covid-parties-infected-officials/story?id=71552514

 

 

Edited by wwww
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

The groom was already sick at his wedding. Probably infected a number of guests, 100 out of 300 guests are now SarsCov positive. He died only two days after the wedding. An example of dangerous super spreaders.

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darko said:

 

Studenti?

 

Pretpostavljam da se zezaš. Ako si ozbiljan, korona-related protesti mogu Vučku doći glave, ali danas sigurno neće.

Studenti su u pitanju. Imaju svoj spisak zahteva. Vucko je cackao mecku sa studentskim domom. 

Ma zezam se, Vucko ce da vlada duze od Tita. 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Iako su se odluke vlasti u CG o zabrani ulaska iz Srbije od starta tretirale kao političke, informacije koje sam ja dobijao od nekih ljudi koji su uključeni u donošenje tih odluka, su bili baš onakve kakve se tek ovih dana javno prikazuju u Srbiji.

I tada mi je to zvučalo nevjerovatno.

Mi sad u CG imamo ozbiljno širenje virusa, prije svega od dvije grupe ljudi, ovih koji su u CG ulazili iz Srbije ali preko Bosne, prijavljujući na granici da su samo u Bosni bili. Tu je i ta derbi priča, nije tako mali broj ljudi bio na utakmici. Ali tu je prije svega država kriva zbog loše kontrole.

I naravno, grad Rožaje kao najveće žarište, koje se otvorilo baš iz Novog Pazara, tu su već ljudi ulazili u CG čuvenim putevima kojima se krijumčari roba.

 

Neodgovornost pojedinica, nespremnost države, generalno opuštanje svih ljudi koji je i sad na snazi, i dobiješ sadašnju situaciju.

Mada mnogo će veći biti ekonomski kolaps od zdravstvenog, kako sad stvari stoje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, SamoFlacko said:

Iako su se odluke vlasti u CG o zabrani ulaska iz Srbije od starta tretirale kao političke, informacije koje sam ja dobijao od nekih ljudi koji su uključeni u donošenje tih odluka, su bili baš onakve kakve se tek ovih dana javno prikazuju u Srbiji.

I tada mi je to zvučalo nevjerovatno.

Mi sad u CG imamo ozbiljno širenje virusa, prije svega od dvije grupe ljudi, ovih koji su u CG ulazili iz Srbije ali preko Bosne, prijavljujući na granici da su samo u Bosni bili. Tu je i ta derbi priča, nije tako mali broj ljudi bio na utakmici. Ali tu je prije svega država kriva zbog loše kontrole.

I naravno, grad Rožaje kao najveće žarište, koje se otvorilo baš iz Novog Pazara, tu su već ljudi ulazili u CG čuvenim putevima kojima se krijumčari roba.

 

Neodgovornost pojedinica, nespremnost države, generalno opuštanje svih ljudi koji je i sad na snazi, i dobiješ sadašnju situaciju.

Mada mnogo će veći biti ekonomski kolaps od zdravstvenog, kako sad stvari stoje.

Imate li turiste iz Srbije?

Ti koji su bili na derbiju su, pretpostavljam, drzavljani CG, ne Srbije?

Jesu li ljudi iz Rozaja, koji su se zarazili, Muslimani? Pretpostavljam da su, kao i ovi u Novom Pazaru i Tutunu, rasirili virus tokom zavrsnih proslava Ramazana (takav smo slucaj mi imali u Göttingenu).

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, wwww said:

Imate li turiste iz Srbije?

Ti koji su bili na derbiju su, pretpostavljam, drzavljani CG, ne Srbije?

Jesu li ljudi iz Rozaja, koji su se zarazili, Muslimani? Pretpostavljam da su, kao i ovi u Novom Pazaru i Tutunu, rasirili virus tokom zavrsnih proslava Ramazana (takav smo slucaj mi imali u Göttingenu).

Nema turista, to su CG državljani, jedino su oni mogli da uđu u CG.

Pa u Rožajama su uglavnom muslimani, tako da vjerovatno jesu, pominjale su proslave kasnije kao razlog brzog širenja virusa.

 

Sezona je pukla dolje, nije da mi je žao zbog ovih derača kože sa primorja, ali osjetiće se kroz budžet, veće je 25000 manje zaposlenih nego prošle godine u ovo doba.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...