Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Opet je narod kriv,jer ne slusa vlast!
Sad ne valja ni Loncar? Ajde sto je drzao govor nedaleko od skole koja nosi ime po dvojici lekara poginulih u padu helikoptera 2015,a za sta je i sam objektivno odgovoran..ne valja ni prosvecena Burn-a-Bitch..?
Zar ovakve moralne gromade da budu izvizdane?

Pa,stvarno smo stoka!

 

 

Da glumim Meka malo:s_d:

Edited by Zvezdinho
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

Koga testiraju u Srbiji?

Pise mi sestra, koja je pre neki dan testirana (pozitivna) da su njeni prijatelji, par jedan, bili s njom i njenim muzem jedan dan, pa kaze:

 

"Nasi kumovi imaju simptome gore od nas - temperaturu i dijareju vec 7 dana, kuma ima problema s disanjem. U karantinu su. Jedva su glavu podigli i ja kazem da odu da izvade krv i urade rentgen i da ih testiraju. 2h su cekali, pregledali  ih 1 minut i rekli nije vam nista idite kuci, dali im enterofuril 🙄🙄🙄🙄"

 

 

 

Srećno ti sestri. Ovo je užas

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I samo da dodam - ne znam šta da kažem za Brnabićku. Ne mogu da nađem pravu reč. Ne znam da li sam ikada video onakvo jebanje u mozak, bez trunke blama. Ovo što je urađeno u Novom Pazaru i onaj izgovor za autobus ... pa to je za nepoverovati

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Vojvodine, od početka epidemije u martu pa do danas, u Novom Sadu je registrovano 369 slučajeva koji su potvrđeni PCR metodom, dok su u istom periodu u Vojvodini registrovana ukupno 1.382 slučaja.
U toku je tiho prokužavanje populacije u Vojvodini i "uočljivo pogoršanje epidemiološke situacije", ali je ona je i dalje pod kontrolom, navode epidemiolozi Instituta.
"Dnevno se registruje 20 do 25 novozaraženih u Novom Sadu, što je povećanje u odnosu na period od mesec dana unazad, kada smo dnevno registrovali jednocifrene brojeve obolelih u Vojvodini, pa samim tim i u Novom Sadu. Preko 90 odsto obolelih je bez simptoma ili sa blagom kliničkom slikom, a oboleli sa težom kliničkom slikom su hospitalizovani u Kliničkom centru Vojvodine. Učešće težih slučajeva u strukturi obolelih je prepolovljeno u periodu maj - juni u odnosu na period mart - april. Ova situacija posledica je kretanja kovida-19 na široj teritoriji Srbije i evropskog prostora u celini", navode u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
Kako dodaju u ovoj ustanovi, od početka epidemije do sada urađeno je više od 22.000 PCR analiza na prisustvo SARS CoV2 virusa.
 
Zanimljivo -  broj zarazenih u Vojvodini (od pocetka) iznosi manje od 10 % od ukupnog broja zarazenih u Srbiji.... Po nekoj logici, obzirom da nas ima oko 2 miliona, trebalo bi da je bar cetvrtina zarazenih u Vojvodini (BG ima bar pola od ukupnog broja, pretpostavljam)
 
 
Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:
Kako pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Vojvodine, od početka epidemije u martu pa do danas, u Novom Sadu je registrovano 369 slučajeva koji su potvrđeni PCR metodom, dok su u istom periodu u Vojvodini registrovana ukupno 1.382 slučaja.
U toku je tiho prokužavanje populacije u Vojvodini i "uočljivo pogoršanje epidemiološke situacije", ali je ona je i dalje pod kontrolom, navode epidemiolozi Instituta.
"Dnevno se registruje 20 do 25 novozaraženih u Novom Sadu, što je povećanje u odnosu na period od mesec dana unazad, kada smo dnevno registrovali jednocifrene brojeve obolelih u Vojvodini, pa samim tim i u Novom Sadu. Preko 90 odsto obolelih je bez simptoma ili sa blagom kliničkom slikom, a oboleli sa težom kliničkom slikom su hospitalizovani u Kliničkom centru Vojvodine. Učešće težih slučajeva u strukturi obolelih je prepolovljeno u periodu maj - juni u odnosu na period mart - april. Ova situacija posledica je kretanja kovida-19 na široj teritoriji Srbije i evropskog prostora u celini", navode u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
Kako dodaju u ovoj ustanovi, od početka epidemije do sada urađeno je više od 22.000 PCR analiza na prisustvo SARS CoV2 virusa.
 
Zanimljivo -  broj zarazenih u Vojvodini (od pocetka) iznosi manje od 10 % od ukupnog broja zarazenih u Srbiji.... Po nekoj logici, obzirom da nas ima oko 2 miliona, trebalo bi da je bar cetvrtina zarazenih u Vojvodini (BG ima bar pola od ukupnog broja, pretpostavljam)

ja ti se divim sto pokusavas da nadjes logiku u zvanicnim statistickim podacima (i izjavama ) iz Srbije.

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

ja ti se divim sto pokusavas da nadjes logiku u zvanicnim statistickim podacima (i izjavama ) iz Srbije.

 

Pa nista mi nije jasno! Ja verujem da je situacija u NP onakva kako ljudi opisuju (ne verujem vlastima), ali zasto bas tamo i zasto bas tako ozbiljni slucajevi? U NS ima svaki dan 20-25 novih, pa nema toliko teskih slucajeva.

U mom gradu, koji ima oko 50-ak hiljada, za ova skoro 4 meseca niko nije umro od korone (mali je grad, sve se zna), a u NP za samo  nekoliko dana poumiralo toliko ljudi. Kad, kako i zasto je virus tamo toliko pomahnitao? Sta se desava? I zasto se ne desava u Vojvodini ono sto se desava u Kragujevcu, Vranju, NP...?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

To pokazuje, dodaje on, da je virus oduvek bio tu, da su i mladi osetljivi i podložni infekciji i dodaje da se priča o "slabljenju virusa" pokazala kao netačna.

"To se vidi po bolesnicima i po težim kliničkim slikama... S druge strane, ako se donete mere sprovode, naročito nošenje maski, mi tu situaciju možemo staviti pod kontorolom", zaključio je Tiodorović.

 

Viđu kurca

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Ko bi danas onda bio... Andrei Glukhov?

 

3 hours ago, Klotzen said:

Iskreno mene bi najviše interesovalo ko bi bio onaj rudar što se skidao go 🙂

 

Neki doktor koji dodje iz Kragujevca da izvadi stvar.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McLeod said:

A ako hocete da pricate o izolovanim slucajevima i o tome kako se ko ponasa bilo vlast bilo gradjani obe zemlje, moram da vam kazem da onda moramo i recimo Vuciceve odluke i ponasanje da posmatramo kroz tu prizmu, pa su oni koji vam smetaju, a tvrde pa dobro ima dosta toga loseg u Vucicu, ali on se ipak bori da vodi Srbiju u EU, potpuno u pravu.

 

Ako hocete.


Doslednost je bitna.

 

Zapravo, da si ti sebi dosledan, sam bi tvrdio da Vucic ne radi nista lose i da on nije ni za sta odgovoran, nego je on toliko los da niko ne smatra da je mudro njega otvoreno braniti istim relativiziranjem kao sto ti branis Kona.

 

Tim rezonovanjem ni Jutka nije kriv za svoja nedela, jer je i za njega neko glasao, jer se skoro niko nije bunio, jer i dalje ima onih koji ga podrzavaju. Ne znam da li si svestan, ali tim rezonovanjem bi mogao biti savrsen apologeta bilo koje religiozne grupe - problem zla? Ma kakav problem zla, mi smo zli, sta Bog ima sa tim? Pri cemu je Bog ipak bice koje je definisano van vremena i prostora, pa eto tu mozes da se izvuces sa tim da ne mozemo isto gledati na Boga i ljude.

 

Ovde imamo ljude koji vladaju i ljude nad kojima se vlada. I umesto da spoznamo cinjenicu da su i jedni i drugi itekako odgovorni za skoro sve lose stvari koje se desavaju u drzavi, ti si zauzeo suprotnu krajnost od one koja posmatra vlast kao svemocnu - kod tebe je akcenat na narodu i uopste nije ni bitno kako se ponasaju ljudi cija je odgornost da odlucuju u ovakvim situacijama.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darko said:

I samo da dodam - ne znam šta da kažem za Brnabićku. Ne mogu da nađem pravu reč. Ne znam da li sam ikada video onakvo jebanje u mozak, bez trunke blama. Ovo što je urađeno u Novom Pazaru i onaj izgovor za autobus ... pa to je za nepoverovati

 

Kada ju je Psiho postavio na mesto mandatara, očekivao sam da će biti nesnadjeni fikus koji služi da glumi zrno progresivnosti u Srbiji i da će se baviti lokalnom samoupravom digitalizacijama itd.

Međutim, pozorište apsurda u Srbiji ne bi bilo potpuno da prvu ženu i LGBT premijera u Srbiji ne igra osoba četničko-osvetničkog-radikalskog mentaliteta kojoj bi i Šešelj čestitao...

  • Like 17
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Kada ju je Psiho postavio na mesto mandatara, očekivao sam da će biti nesnadjeni fikus koji služi da glumi zrno progresivnosti u Srbiji i da će se baviti lokalnom samoupravom digitalizacijama itd.

Međutim, pozorište apsurda u Srbiji ne bi bilo potpuno da prvu ženu i LGBT premijera u Srbiji ne igra osoba četničko-osvetničkog-radikalskog mentaliteta kojoj bi i Šešelj čestitao...

 

U neku ruku, i ne čudi. Ako se ti kao deo LGBT uhvatiš u kolo sa kobajagi pro-Evropskim radikalima (koji su inače poznati po toleranciji i progresivnosti, to jest u suprotnosti), postoji dobra verovatnoća da imaš sličan mentalitet i "vrednosti". 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:
Kako pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Vojvodine, od početka epidemije u martu pa do danas, u Novom Sadu je registrovano 369 slučajeva koji su potvrđeni PCR metodom, dok su u istom periodu u Vojvodini registrovana ukupno 1.382 slučaja.
U toku je tiho prokužavanje populacije u Vojvodini i "uočljivo pogoršanje epidemiološke situacije", ali je ona je i dalje pod kontrolom, navode epidemiolozi Instituta.
"Dnevno se registruje 20 do 25 novozaraženih u Novom Sadu, što je povećanje u odnosu na period od mesec dana unazad, kada smo dnevno registrovali jednocifrene brojeve obolelih u Vojvodini, pa samim tim i u Novom Sadu. Preko 90 odsto obolelih je bez simptoma ili sa blagom kliničkom slikom, a oboleli sa težom kliničkom slikom su hospitalizovani u Kliničkom centru Vojvodine. Učešće težih slučajeva u strukturi obolelih je prepolovljeno u periodu maj - juni u odnosu na period mart - april. Ova situacija posledica je kretanja kovida-19 na široj teritoriji Srbije i evropskog prostora u celini", navode u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
Kako dodaju u ovoj ustanovi, od početka epidemije do sada urađeno je više od 22.000 PCR analiza na prisustvo SARS CoV2 virusa.
 
Zanimljivo -  broj zarazenih u Vojvodini (od pocetka) iznosi manje od 10 % od ukupnog broja zarazenih u Srbiji.... Po nekoj logici, obzirom da nas ima oko 2 miliona, trebalo bi da je bar cetvrtina zarazenih u Vojvodini (BG ima bar pola od ukupnog broja, pretpostavljam)
 
 

Po teoriji @urosg3 Vojvođani su prestali da Peru ruke 😉

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

 

Zapravo, da si ti sebi dosledan, sam bi tvrdio da Vucic ne radi nista lose i da on nije ni za sta odgovoran, nego je on toliko los da niko ne smatra da je mudro njega otvoreno braniti istim relativiziranjem kao sto ti branis Kona.

 

Tim rezonovanjem ni Jutka nije kriv za svoja nedela, jer je i za njega neko glasao, jer se skoro niko nije bunio, jer i dalje ima onih koji ga podrzavaju. Ne znam da li si svestan, ali tim rezonovanjem bi mogao biti savrsen apologeta bilo koje religiozne grupe - problem zla? Ma kakav problem zla, mi smo zli, sta Bog ima sa tim? Pri cemu je Bog ipak bice koje je definisano van vremena i prostora, pa eto tu mozes da se izvuces sa tim da ne mozemo isto gledati na Boga i ljude.

 

Ovde imamo ljude koji vladaju i ljude nad kojima se vlada. I umesto da spoznamo cinjenicu da su i jedni i drugi itekako odgovorni za skoro sve lose stvari koje se desavaju u drzavi, ti si zauzeo suprotnu krajnost od one koja posmatra vlast kao svemocnu - kod tebe je akcenat na narodu i uopste nije ni bitno kako se ponasaju ljudi cija je odgornost da odlucuju u ovakvim situacijama.

To nikada nije bio moj rezon nego vaš. 1+1=2 uvek i u svakoj situaciji. Jer ako se raspravlja o krupnim stvarima i ako hoćemo da zaista pričamo o problemima, a ne da samo prebacujemo odgovornost jer je to najlakše, onda mora da se zagleda duboko i na prvom mestu u sebe.

Link to comment
Share on other sites

Igra nerava! Sad mi je muz javio da im se javila koleginica da ce raditi od kuce jer joj sestra od juce ima temperaturu i sinoc je testirana na Covid - rezultati za 3-5 dana!!

Muz je u istom open space s njom, sedeli i juce i prekjuce, klima radila, nemaju maske....posle posla je isao kod moje mame na rucak. Sad, ne bih ni da se on razboli, ali mladji je, zdraviji....mama ima 77 godina i srcani je bolesnik 😞

Treba sad ne paniciti i nadati se da su sanse jako male da se zarazila u tom celom lancu! Zena se redovno vakcinise protiv gripa (i zimus je), ali u ovoj sutuaciji to bas i ne pomaze

 

edit: kaze da im je koleginica rekla da je sa sestrom poslednji put bila u kontaktu prosli cetvrtak...da se nadamo da ova tad jos nije bila zarazena (ako je zarazena).

i zasto se na rezultate ceka 3-5 dana?!

Edited by Sunshine State
  • Like 1
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Igra nerava! Sad mi je muz javio da im se javila koleginica da ce raditi od kuce jer joj sestra od juce ima temperaturu i sinoc je testirana na Covid - rezultati za 3-5 dana!!

Muz je u istom open space s njom, sedeli i juce i prekjuce, klima radila, nemaju maske....posle posla je isao kod moje mame na rucak. Sad, ne bih ni da se on razboli, ali mladji je, zdraviji....mama ima 77 godina i srcani je bolesnik 😞

Treba sad ne paniciti i nadati se da su sanse jako male da se zarazila u tom celom lancu! 

 

Nemoj paniciti, jer velike su sanse da sve bude dobro. Pitanje je uopste i da li je zakacila (prvo se to pitanje postavlja i za tvog supruga), ali i ako se desi - samo hrabro. Pa nije ovo kuga, ne podlezimo masovnoj histeriji; nije banalno, ali ne umire bas svako od korone.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U BiH, vjerovali ili ne, a vjerovat cete ako ste ikad bili u bilo kakvom doticaju sa spomenutom državom navodno namjerno prikazuju pozitivne slucajeve, tj. laziraju testove ne bi li izvukli kakve pare iz raznoraznih fondova.

 

U jednom malog gradicu od 3000-4000 ljudi nedavno izbacili 50 pozitivnih od 116 testiranih. Nitko nije imao simptome, čak ni najblaže... 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...