Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

22 minutes ago, freethrow said:

 

 

Sve pet i onda dodju te sankcije, pa otpor prkosnog srpskog naroda istima, kao sto smo imali za vreme vanrednog stanja.

 

Okreni obrni, koren jeste u narodu, ne u drzavi.

 

U krajnjoj liniji, drzava je bas onakva kakva jeste zato sto su ljudi koji zive ovde savrseno predstavljeni SNSom i SPSom.

 

Sad sto to nekome ne prija da cuje, to je sasvim druga prica.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

 
Sve pet i onda dodju te sankcije, pa otpor prkosnog srpskog naroda istima, kao sto smo imali za vreme vanrednog stanja.
 
Okreni obrni, koren jeste u narodu, ne u drzavi.
 
U krajnjoj liniji, drzava je bas onakva kakva jeste zato sto su ljudi koji zive ovde savrseno predstavljeni SNSom i SPSom.
 
Sad sto to nekome ne prija da cuje, to je sasvim druga prica.
Drzava je takva jer je vode isti takvi "ne pismeni primitivci" i kriminalci. Da su to normalni politicari ne bi bilo problema.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Drzava je takva jer je vode isti takvi "ne pismeni primitivci" i kriminalci. Da su to normalni politicari ne bi bilo problema.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

 

Pa ne mogu da budu normalni jer oni koji ih glasaju nisu normalni 🙂 Uzrok i posledica.

 

20 minutes ago, Sunshine State said:

Kokos/jaje rasprava 😄

 

Ne bas. Mada i ta rasprava je glupa, znam da se koristi kao alegorija i filozofski pogled na problematiku uzroka i posledica, ali kao sto je jasno sta je u Srbiji sta uzrok, a sta posledica, ako posmatras objektivno (sad, sto mnogi to iz nekog razloga ne mogu je potpuno druga prica), isto tako ako gledamo bukvalno i tehnicki - jaje je starije.

 

Sa koje god strane da pogledas.

 

Dve ptice koje tehnicki nisu kokoske su se kros bridovale i napravile novu vrstu, pretecu kokoske. Ili je covek ukrstanjem opet dosao do onoga sto se danas zove domaca kokoska.

 

Ili su se te pretece kokosaka izlegle iz nekih drugih jaja. Znaci kako god okrenes, jaje je starije, to je tacan odgovor na tu problematiku.

 

A cak i ako to kazes iz drugog razloga, da je nebitno niti da treba gubiti vreme na to sta je starije, kokoska ili jaje, ne slazem se.

 

Od sustinske je vaznosti da vecina gradjana Srbije shvati sta je uzrok a sta posledica kada se bavi krupnim pitanjima i problemima ove zemlje. Jer cemo samo tako uspeti da resimo nesto.

Edited by McLeod
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

 

Pa ne mogu da budu normalni jer oni koji ih glasaju nisu normalni 🙂 Uzrok i posledica.

 

 

Ne bas. Mada i ta rasprava je glupa, znam da se koristi kao alegorija i filozofski pogled na problematiku uzroka i posledica, ali kao sto je jasno sta je u Srbiji sta uzrok, a sta posledica, ako posmatras objektivno (sad, sto mnogi to iz nekog razloga ne mogu je potpuno druga prica), isto tako ako gledamo bukvalno i tehnicki - jaje je starije.

 

Sa koje god strane da pogledas.

 

Dve ptice koje tehnicki nisu kokoske su se kros bridovale i napravile novu vrstu, pretecu kokoske. Ili je covek ukrstanjem opet dosao do onoga sto se danas zove domaca kokoska.

 

Ili su se te pretece kokosaka izlegle iz nekih drugih jaja. Znaci kako god okrenes, jaje je starije, to je tacan odgovor na tu problematiku.

 

Ok, ko je u "srpskoj" jednacini  kokos, a ko jaje?

 

Sorry, ja se samo povremeno ubacim u politicke vesti Srbije, vidim iste face kao 2001-e kad sam odlazila iz Srbije i dalje ne pratim

Link to comment
Share on other sites

Jaje smo mi, a kokoska je Vucic. I svi ostali Vucici koji pretenduju na tron. To su sad nijanse, jedan hoce da bude car, drugi stecajni upravnik Srbije, treci je tehnokrata, nije ni da su svi isti, ali kokoska je kokoska, a mi smo mucak jaje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se licno vise ne slazem nego slazem sa onim sto McL pise. Ovde je 100% upravu. Drzava je dozvolila da se odrzava derbi. Da li cu ja otici na derbi samo zato sto je dozvoljeno ili cu ukljuciti mozak i zakljuciti da to nije sigurno. Drzava je ukinula vanredno stanje. Da li cu ukljuciti mozak i odbiti poziv na zurku/okupljanje? 20x su menjali misljenje: te idi da se testiras kad osetis i najmanje simptome, te idi tek kad poplavis... Ne treba mi drzava da shvatim da ako odem da se testiram a dobio sam temperaturu jedan dan, rizikujem da fasujem taj isti virus za koji se testiram? Da  li mi treba Brnabicka da mi kaze da ne cekam kuci da se ugusim da bi otisao kod doktora. 

 

I ovde dolazimo do paradoksa ovih komentara: svi se slazemo da na vlasti sede retardi, ali nekako neki od nas se zale sto se retardi ponasaju u skladu sa svojim kapacitetima - retardirano. Mozemo da kukamo koliko hocemo, ali ova vlast je po meri najveceg broja nas. Ako kazete da je 80% ljudi nepismeno, zasto bi ti na vlasti bili bolji? 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, McLeod said:

 

Pa ne mogu da budu normalni jer oni koji ih glasaju nisu normalni 🙂 Uzrok i posledica.

 

 

 

 

Pa bas zato i glasaju za njih, jer su isti. Nisu normalni. Da su vlasti normalne, i da se vrsi sistemsko obrazovanje stanovnistva za prave vrednosti, ne bi bilo svega ovoga. Posto je vlast ista, tj proizisla iz tog istog i takvog zatucanog stanovnistva, ne spremna da se i sama njihova svest promene, nije ni cudo sto toliki procenat glasa za njih. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa u ovom slucaju je u pitanju sopstveno zdravlje, pa nekako ocekujem(o) da ce ljudi biti malo pazljiviji - ako ne zbog drugih, onda (sebicno) zbog sebe.

Da banalizujem, nije bas najbolja anologija, ali otprilike ovako -  drzava ne stavi rampu na neki pruzni prelaz, i vecina ce se pripaziti, nece hteti da pogine, niti ce cekati da drzava stavi rampu da bi presli prugu....racunam da i u ovoj situaciji (vecina bi trebalo da) primenjuje ovaj pristup 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod nas i na pruznom prelazu gde ima rampa ljudi prelaze prugu , gde su oni polu branici prelaze i sa autima. 

imas seoskih prelaza, preko kojih prelazi "letnji" put, traktorima prelaze sa 2-3 velike natovarene prikolice. Cak je i voz udario nedavno u jedan takav "voz" srecom u zadnju prikolicu. Mi jednostavno uvek radimo sve kontra i gradjani i vlast.

 

Link to comment
Share on other sites

Narod jeste većinski stoka, ja se tu slažem. Izađeš na ulicu i vidiš kako se ljudi ponašaju za mnoge stvari, nevezeno za koronu. Nema tu neke mudrosti. Ali, država i postoji da neke stvari dovede u red, zakonski i kaznama, jer da nije tako imali bi anarhiju, pa da nam je mentalitet Islanda. Nisu zakoni i institucije prinude tu reda radi. 

 

Ali kad država sve odjednom otvori bez ikakvih ograničenja, svesno uz saradnju kriznog štaba sa ciljem da smandrljaju izbore, šaljući buvalno lažne objave da epidemija jenjava (iako je daleko od toga) i da će u junu nestati sama od sebe, ne možeš da kriviš narod. 

 

Ovaj virus je potpuno nova stvar i blokirao je ceo svet. Ne može se problem rešiti (ako hoćeš da ga rešiš) tako što se oslanjaš samo na preporuke koje će kao neko da poštuje, a bez kazni za one koji to ne rade. Dozvoljavaš utakmice i okupljanja za izbore, vraćaš studente u domove, puštaš žurke i noćne izlaske (da bi stvorio utisak normalnosti i motivisao ljude da izađu na izbore)... Naravno da ja neću ići na utakmicu u ovakvoj situaciji, ali ima budala koje hoće. I da time ugrožavaju samo sebe, baš bi me bilo briga. Ali pošto ugrožavaju i druge, tu je uloga država da to spreči. Mi nemamo državu, ona je kidnapovana od strane sekte na vlasti, i zato se ovo i dešava na ovakav način. Nije se sad virus pojavio odjednom kao u januaru (a mi ni u martu nismo bili spremni), nego si već imao neka znanja i iskustva, a dozvolio i si sve ono što ne treba, omogućio virusu da se širi, a pritom svesno lagao narod... i sad ćeš da pljuješ isti i da ga kriviš za sve... pa neće ići...

Edited by Issey
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Sam si sebi odgovorio. Slali lazne poruke da smandrljaju izbore, a onda kazes ovaj virus nov nepredvidiv i paralisao ceo svet. Pa cekaj onda, hoces da verujes nekome ko te je sjebao 500 puta i skocis sa litice jer ti prica da ces da prezivis ili imas bar mozak na nivou pecinskog coveka koji ce da kaze cekaj stani ako je svuda haos, mozda ovo bas i nije tacno.

 

A da ne pricamo da izbori sa te epidemioloske strane uopste nisu problem. Pod uslovom naravno da se postuju mere. Odlazak u prodavnicu je mnogo veci rizik. Objektivno.

 

To sto postoji mogucnost za nesto, recimo heroin i spricevi jeftini i dostupni ne znaci da treba da krivis iskljucivo drzavu za to sto bi neko da se bode u venu. I tu roditelji i okolina rade svoj posao, kao i za sekte, znaci ne moze drzava sve ni da resi i odgovornost je u najboljem slucaju podeljena.

 

Ali sve polazi od tebe, mene, Pere, Zike, Laze, Mike i nasih mozgova.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Sam si sebi odgovorio. Slali lazne poruke da smandrljaju izbore, a onda kazes ovaj virus nov nepredvidiv i paralisao ceo svet. Pa cekaj onda, hoces da verujes nekome ko te je sjebao 500 puta i skocis sa litice jer ti prica da ces da prezivis ili imas bar mozak na nivou pecinskog coveka koji ce da kaze cekaj stani ako je svuda haos, mozda ovo bas i nije tacno.

 

A da ne pricamo da izbori sa te epidemioloske strane uopste nisu problem. Pod uslovom naravno da se postuju mere. Odlazak u prodavnicu je mnogo veci rizik. Objektivno.

 

To sto postoji mogucnost za nesto, recimo heroin i spricevi jeftini i dostupni ne znaci da treba da krivis iskljucivo drzavu za to sto bi neko da se bode u venu. I tu roditelji i okolina rade svoj posao, kao i za sekte, znaci ne moze drzava sve ni da resi i odgovornost je u najboljem slucaju podeljena.

 

Ali sve polazi od tebe, mene, Pere, Zike, Laze, Mike i nasih mozgova.

 

I ovo je napredak što se tebe tiče - podeljena odgovornost...

 

Ne može država da reši sve naravno, ali ako te laže i navodi na određeno ponašanje zbog svog interesa, e onda je 100% odgovornost na njoj... a kao što sam već X puta napisao, ovo više nije država... ako za tebe jeste, da odmah batalimo dalju priču...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo dacu vam primer. Imao sam za decu uplacenu letnju skolu jezika u UK. Naravno kako je krenulo ovo, oni to otkazu i kazu javicemo kada bude vise informacija. Sve 5. Zove teta pre neki dan kaze nude alternativu: umesto UK, moze neka Francuska, sve isti setup, cak i daju nesto gratis, ide se sredinom avgusta, tada bi trebala sitacija da bude cista. 

Ja pitam, sta se desava ako se opet razbukta i deca iz nekog razloga ne mogu nazad, ja ne mogu po njih? Pa praticemo sta drzava bude savetovala je bio odgovor. Dakle, ja treba da se uzdam u to da ce Dacic opet da posalje avion po njih? I sta se desava ako se ne daj boze razbole, jer jelte mene nije mrzelo da procitam sta pise na putnom osiguranju? Vratite novce, pa se cujemo sledece godine. 

 

I verujem da ce onim mentolima sto se guze da odu na pefkohori opet drzava nesto da bude kriva ako najebu. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma ne navodi ona nikoga ni na šta. To je bukvalno opravdanje za odredjeno (ne)činjenje. Isti ljudi koji su kukali za 1. maj su poleteli po kafićima žurkama utakmicama, znači na njih preporuka ne utiče, samo zabrana. Eventualno. A nemoj sad da pricamo o tome koliko ljudi ovde i generalno je podržalo potrebnost vanrednog stanja. To je sve povezano i zaključci su očigledni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sreta-steta said:

Evo dacu vam primer. Imao sam za decu uplacenu letnju skolu jezika u UK. Naravno kako je krenulo ovo, oni to otkazu i kazu javicemo kada bude vise informacija. Sve 5. Zove teta pre neki dan kaze nude alternativu: umesto UK, moze neka Francuska, sve isti setup, cak i daju nesto gratis, ide se sredinom avgusta, tada bi trebala sitacija da bude cista. 

Ja pitam, sta se desava ako se opet razbukta i deca iz nekog razloga ne mogu nazad, ja ne mogu po njih? Pa praticemo sta drzava bude savetovala je bio odgovor. Dakle, ja treba da se uzdam u to da ce Dacic opet da posalje avion po njih? I sta se desava ako se ne daj boze razbole, jer jelte mene nije mrzelo da procitam sta pise na putnom osiguranju? Vratite novce, pa se cujemo sledece godine. 

 

I verujem da ce onim mentolima sto se guze da odu na pefkohori opet drzava nesto da bude kriva ako najebu. 

 

DDOR je prošle nedelje počeo da prodaje putničko zdravstveno koje pokriva koronu, verovatno će i druga osiguranja ako već nisu. Doduše sume nisu baš visoke, prilagođene su ovde Balkanu, tako da se treba raspitati za ostatak sveta šta sve pada na teret obolelog a šta država "časti".

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Green23 said:

 

 

 

Ajde slike sa informera i Nestora u spojler.

 

Koliko je on lud danas citam njegovu izjavu cak i da jeste umrelo 600 ljudi to je kao dobar rezlutat.Jbt.I opet ponavlja da je virus slab.Krv ti jebem.:(((

image.png

Link to comment
Share on other sites

Da nasem drustvu nedostaje vise licne odgovornosti i empatije nema spora, ali deo resenja za nedostatak odgovornosti ima drzava i po tome koliko sam danas maski videla rekla bih da su obilato zakasnili da reaguju.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, McLeod said:

Sam si sebi odgovorio. Slali lazne poruke da smandrljaju izbore, a onda kazes ovaj virus nov nepredvidiv i paralisao ceo svet. Pa cekaj onda, hoces da verujes nekome ko te je sjebao 500 puta i skocis sa litice jer ti prica da ces da prezivis ili imas bar mozak na nivou pecinskog coveka koji ce da kaze cekaj stani ako je svuda haos, mozda ovo bas i nije tacno.

 

A da ne pricamo da izbori sa te epidemioloske strane uopste nisu problem. Pod uslovom naravno da se postuju mere. Odlazak u prodavnicu je mnogo veci rizik. Objektivno.

 

To sto postoji mogucnost za nesto, recimo heroin i spricevi jeftini i dostupni ne znaci da treba da krivis iskljucivo drzavu za to sto bi neko da se bode u venu. I tu roditelji i okolina rade svoj posao, kao i za sekte, znaci ne moze drzava sve ni da resi i odgovornost je u najboljem slucaju podeljena.

 

Ali sve polazi od tebe, mene, Pere, Zike, Laze, Mike i nasih mozgova.

Pazi ovako, ako ti država mesec dana prikriva stvaran broj zarazenih i stvaran broj umrlih, potpuno je logično da je najveća odgovornost na njoj.

Održali su izbore, dozvoli fudbalske utakmice sa publikom, organizuje se teniski turnir, kako ti misliš da ljudi ovde epidemiološku situaciju shvate ozbiljno i povedu računa.

 

Ti ovde danima braniš Kona i izuzimaš ga od ikakve odgovornosti, a onda on javno priznaje da nije ni pogledao tu bazu podataka iz koje je BIRN izvlačio podatke, niti ga je ista i insteresovala.

I još govori kako veruje su podaci tu nisu dovoljno dobri i pokušava da prebaci odgovornost na lekare, kako su loše unosili podatke, pa je to Batut sredjivao.

Čovek nema odgovor NI NA JEDNO pitanje, n puta je davao izjave koje su u suštoj suprotnosti, ode na 'godisnji' pa se javi prvi dan posle izbora sa pricom kako je situacija ozbiljna. 

Da ne pričam da i dalje članovi kriznog štaba vrte svako svoju priču i dodatno zbunjuju ljude. 

A mere koje su donošene su tek posebna priča...

 

NIJE podeljena odgovornost, odgovornost je uvek na onom ko postavlja pravila ponašanja, a odgovornost je na pojedincu samo u koliko ta pravila ne poštuje. 

Nakon što je proglašena pobeda nad koronom i zakazani izbori, krizni štab je donosio samo preporuke, koje nisu zakonski obavezujuće, a njih nisu poštovali ni organi vlasti.

Kako onda očekuješ od bilo koga da to radi? Da je bar par puta nedeljno neko iz kriznog štaba bar apelovao da se ljudi uozbilje, da preskoče te utakmice ako je neko već odlučio da ih zakaže sa publikom, nego su se i oni ponašali kao da epidemija više ne postoji.

 

I onda je opet kriv narod, neće da može.

 

  • Like 20
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...