Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

mini update...kolega što sam ga pomenuo prošle nedelje da je fasovao Bežanijsku kosu, bolje je, valjda više nije ni na kiseoniku. Rekli mu da do kraja nedelje ide gajbi. 

 

Gledajući njega, otprilike 10 dana će trajati klasični simptomi i posle još jedno dve nedelje recovery. Daleko od običnog gripa i uopšte nije za zajebavanje. 

 

Drugarica fasovala takođe, ne kašlje, ne guši se ali ima zapaljenje jednog plucnog krila. Dobila terapiju i leži gajbi. Za sada dobro. Zanimljivo, ima temperaturu dva dana...pa dan nema...pa dva dana ima..pa nestane pa se vrati. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dropkick Murphys said:

Ne testiraju se samo ljudi sa simptomima, već i svi oni koji bi trebalo da budu primljeni u neku zdravstvenu ustanovu na lečenje ili treba da imaju neki operativni zahvat, bilo iz zdravstvenih ili estetskih razloga. Ne primaju sada nigde bez negativnog testa.

 

Kolika je brojka takvih na dnevnom nivou - ne znam, ali kada se neko iz moje porodice testirao, bilo je 5/5, tj. svi koji su čekali u redu. 

E, meni je to fascinantno. Taj neko ko i de da se testira da bi mogao da bude primljen u bolnicu, mora da ima negativan test u poslednja 72 sata, a rezultate čeka po 4 dana, što znači da bi negde 5,6 dana morao ranije da ode da se testira, a gde je sve mogao da fasuje koronu između testa, i odlaska tamo... Evo, moja majka je posle 14 dana išla da se testira, to je bila sreda, još uvek nije dobila rezultat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, NMX said:

mini update...kolega što sam ga pomenuo prošle nedelje da je fasovao Bežanijsku kosu, bolje je, valjda više nije ni na kiseoniku. Rekli mu da do kraja nedelje ide gajbi. 

 

Gledajući njega, otprilike 10 dana će trajati klasični simptomi i posle još jedno dve nedelje recovery. Daleko od običnog gripa i uopšte nije za zajebavanje. 

 

Drugarica fasovala takođe, ne kašlje, ne guši se ali ima zapaljenje jednog plucnog krila. Dobila terapiju i leži gajbi. Za sada dobro. Zanimljivo, ima temperaturu dva dana...pa dan nema...pa dva dana ima..pa nestane pa se vrati. 

 

Moja komsinica (1977. godiste) je imala slicnu situaciju kao tvoja drugarica. Cas ima-cas nema temperaturu, i tako 10 dana. Sve vreme je bila kuci, i proslo je. Btw, ona je tad imala drugi, rekao bih mnogo tezi problem - posto joj je muz u Sloveniji, a majka takodje imala koronu (pisem ispod), nju nisu hospitalizovali jer ne bi imao ko da joj cuva dve cerkice (prvi razred i pet godina). Kaze da je upala u veliku paranoju (a ko ne bi!) i da je jedva prezivela te dane jer se jako bojala za klinke. Kaze da je slomilo kad je starija prokomentarisala: "Mama, dosadise vise sa ovom koronom na TV" 😞

 

Njena majka, inace zena je 1947. godiste, imala samo 2 dana temperaturu i to je to. Kaze da nisu testirali cerku (koja je inace koronu donela sa posla), ona ne bi ni obracala paznju. E, nju su vec bili smestili u studentski dom u Nisu, ali zeni je tamo bilo dosadno, pa je krckala vreme tako sto je uredjivala prostor 🙂

Link to comment
Share on other sites

Moja sestra od strica, koja radi kao doktorica u Nemackoj, dosla u Srbiju pre 15-ak dana da obidje oca koji zivi sam, i pre povratka u DE, da ne bi isla u karantin po povratku, ode u cetvrtak da se testira (i ona i muz), da bi mogla da pokaze rezultate testa - kad ono oboje pozitivni!! Nemaju simptome, osim sto dva dana nisu imali culo mirisa/ukusa, ali sad je zabrinuta za oca - on je zdrav covek od nekih 65 godina.

 

Nazad u DE ne mogu dok ne budu imali negativan rezultat testa.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

Kad su dobili te simptome, tj kad su ih imali? Da li su dobili virus u Srbiji ili su doneli iz Nemacke?

 

Bili su u Srbiji vec 10 dana kad su osetili simptome. Kaze da se nisu mnogo ni muvali medju ljudima...misli da je njen muz dobio od nekog druga tu u Bg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uradismo juce buduca supruga i ja test na antitela (ja sam bio februara nesto bolestan a ona je jedno 2 nedelje konstantno imala neku malu temperaturu marta, kad je korona krenula), ali nista - skroz smo cisti. Sa jedne strane da se radujes sa druge da ti bude zao sto nema niceg :classic_biggrin: 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Bili su u Srbiji vec 10 dana kad su osetili simptome. Kaze da se nisu mnogo ni muvali medju ljudima...misli da je njen muz dobio od nekog druga tu u Bg

 

Stvarno ne znam, kako bas svi da dobiju ko dodje u Srbiju 😜 

Eno kod mene u Tavankutu, svi se druze, idu na posao, u Suboticu,  idu do Sombora, Apatina,... 

Ko god dodje do Bgd zapasuje virus.

I ja dolazim na BGD aerodrom ako bude bilo leta. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bushman said:

Teško je tu razlučiti koliko su ti testovi pouzdani. 

 

Uostalom u Hrvatskoj i BiH se manipulira rezultatima tih testova, sigurno i u Srbiji(nisam pozorno pratio).


I ja se to pitam, ali nesto mislim da su testovi na antitela ipak pouzdaniji od testova na koronu. 
Imam i 2 primera, bliskih poznanika, koji su pocetkom epidemije bili bolesni sa klasicnim, ali blazim, simptomima korone a koji se tad nisu testirali. Sada su ovi testovi na antitela pokazali da su bili zarazeni nekim korona virusom.

Inace iznenadjenje za mene je bilo sto putem QR code mozes da posetis i link sa svojim rezultatima testa

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Sunshine State said:

pre povratka u DE, da ne bi isla u karantin po povratku,


Greška u koracima... zdravstveni radnici ne idu u karantin po povratku u Nemačku. Naravno, sad je druga situacija.

 

Nadam se da će oboje biti dobro.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:


Greška u koracima... zdravstveni radnici ne idu u karantin po povratku u Nemačku. Naravno, sad je druga situacija.

 

Nadam se da će oboje biti dobro.

 

Ona je pre bilo cega zvala vec gde treba u DE i receno joj je da ili ima test ili u karantin - ne bi radila da nusu trazili.

Samo prenosim sta mi je receno.

 

Za sad su ok, hvala!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Ridji said:


I ja se to pitam, ali nesto mislim da su testovi na antitela ipak pouzdaniji od testova na koronu. 
Imam i 2 primera, bliskih poznanika, koji su pocetkom epidemije bili bolesni sa klasicnim, ali blazim, simptomima korone a koji se tad nisu testirali. Sada su ovi testovi na antitela pokazali da su bili zarazeni nekim korona virusom.

Inace iznenadjenje za mene je bilo sto putem QR code mozes da posetis i link sa svojim rezultatima testa

Moja majka se testirala na antitela i bila pozitivna na oba ona parametra. Odmah posle toga rađen test na koronu i ništa, negativna je. 

Nije imala bilo kakve simptome ove godine, znači ni da se zakašlje. 

Doktorka reče da je "verovatno došla u kontakt sa virusom iz te grupe", ali stvarno nisam ubeđen u tačnost tih rezultata. 

 

Pritom, dve babe ispred nas takođe bile pozitivne na antitela, a isto tako, "nije ih ni dirnulo", što bi rekao Pikac. 

 

Mislim, teoretski je moguće da su svi bili asimptomatski slučajevi, ali nešto ne verujem našem testiranju. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dropkick Murphys said:

Moja majka se testirala na antitela i bila pozitivna na oba ona parametra. Odmah posle toga rađen test na koronu i ništa, negativna je. 

Nije imala bilo kakve simptome ove godine, znači ni da se zakašlje. 

Doktorka reče da je "verovatno došla u kontakt sa virusom iz te grupe", ali stvarno nisam ubeđen u tačnost tih rezultata. 

 

Pritom, dve babe ispred nas takođe bile pozitivne na antitela, a isto tako, "nije ih ni dirnulo", što bi rekao Pikac. 

 

Mislim, teoretski je moguće da su svi bili asimptomatski slučajevi, ali nešto ne verujem našem testiranju. 

 

Stvarno sam laik ali nekako imam utisak da je veca verovatnoca, kad je u pitanju test na antitela, da test bude lazno pozitivan, kao sto ti sumnjas u tim slucajevima, nego lazno negativan.
Mislim, u mom slucaju je i mnogo realnije bilo da nemam nikakva antitetla nego da imam. Nego rekoh hajde da probam i proverim

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ridji said:

 

Stvarno sam laik ali nekako imam utisak da je veca verovatnoca, kad je u pitanju test na antitela, da test bude lazno pozitivan, kao sto ti sumnjas u tim slucajevima, nego lazno negativan.
Mislim, u mom slucaju je i mnogo realnije bilo da nemam nikakva antitetla nego da imam. Nego rekoh hajde da probam i proverim

Čitao ja malo dok smo čekali posle rezultate tih par dana, bio baš tekst na N1, da je moguće da bude i lažno pozitivan i lažno negativan. Ameri su tvrdili da konkretno ti testovi nekad imaju tačnost 30%. 

 

"U  tekstu koji je objavio "New York Times", tačnost testova opisana je kao prilično niska što je viđeno kod mnogih testova na tržištu, ponekad čak od 20 do 30 odsto.

 

Ne samo da propuštaju infekcije, već i većina testova "otkriva" antitela kod ljudi koji ih nemaju."

 

Jeste tekst iz aprila, nešto se možda promenilo od tad, ali opet... 

http://rs.n1info.com/Zdravlje/a591397/Seroloski-testovi-na-antitela-SARS-CoV-2-mogu-da-budu-opasni-porucuju-strucnjaci.html

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa , sta sad nije uredu? Da li idu preporuke da se ostaene i letuje u Drzavi ( iz koje si )? Ne preporucuje se odlazak u inostranstvo. 

 

 

Pa Slavisa, pogledaj snimak - gomila ljudi! Koja je razlika ako je gomila na plazi, na utakmici, u kafani....?

 

Nisu ljudi nigde disciplinovani sami po sebi, uglavnom ih disciplinuje udar na dzep.

I u Srbiji do pre nekoliko godina niko nije vezivao pojas - sad vezuju (mnogo vise nego pre)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa to i ja kazem, bio sam vise sarkastican. 

Ili su ti svi na plazama ljudi sa Balkana+Rumuni? 😈

 

edit: Ovde kod mene u Francuskoj jos nisam cuo da su nekoga kaznili ako ne nosi masku.

U prodavnicama 70% bez maski. Isto i u apoteku ulaze bez maski, apotekari ne prave problem. Apotekari nose maske.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...