Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Jbt, je l realno ovo? :79:

 

Quote

LUCKNOW, India (Reuters) - A troop of monkeys in India attacked a medical official and snatched away blood samples of patients who had tested positive for the novel coronavirus, authorities said on Friday.

 

The attack occurred this week when a laboratory technician was walking in the campus of a state-run medical college in Meerut, 460 km (285 miles) north of Lucknow, capital of Uttar Pradesh state.

 

“Monkeys grabbed and fled with the blood samples of four COVID-19 patients who are undergoing treatment ... we had to take their blood samples again,” said Dr S. K. Garg, a top official at the college.

 

Authorities said they were not clear if the monkeys had spilled the blood samples, but people living near the leafy campus feared further spread of the virus if the monkeys carried the samples into residential areas.

 

Garg said it was not clear if the monkeys could contract the coronavirus if they came into contact with infected blood.

“No evidence has been found that monkeys can contract the infection,” Garg told Reuters.

 

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:


Blago sam sablažnjen...

 

Ne znas nastavak. 😄 

 

Otisli smo u NS u deciju bolnicu, voznja od oko 40 minuta, rana se hladi i usli sa uputom. Odveli nas da snime glavu i ostavili da sedimo sat vremena posle. Sestre idu gore dole, mi sedimo. Nigde nikog, sami. Posle sat ja ustanem i odem da pitam sta nije uredu, sestra kaze "nemamo anestetik kremu, a doktor to zna"

Uto izlece doktor i ona se pozali na nedostatak anestetik kreme (sramezljivo i tiho pricajuci jer se boji), a on se izurla na nju da je mogla da se seti da stavi anesteziju iz inekcije na gazu i da anestezira mesto. 

Cirkus. Zakripili su joj glavu na kraju. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Denmark will reopen its borders, closed in the Corona crisis, from June 15 to tourists from Germany, Norway, Iceland and Scandinavia. This was announced by Prime Minister Mette Frederiksen in Copenhagen.

 

 
Quote

 

The governments of Denmark and Norway have agreed to allow entry to each other's tourists from June 15th, in a deal which excludes their neighbour Sweden.
While Denmark has also opened its border to tourists from Germany and Iceland, Norway is for now only opening its borders to tourists from Denmark. 
 
The decision to push ahead without Sweden will come as a blow to Sweden's government which has in recent weeks put diplomatic pressure on its neighbours not to exclude it from a Nordic border deal, despite its higher rate of coronavirus infection. 

 

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, wwww said:

Denmark will reopen its borders, closed in the Corona crisis, from June 15 to tourists from Germany, Norway, Iceland and Scandinavia. This was announced by Prime Minister Mette Frederiksen in Copenhagen.

 

 


Jipiiii, ipak i mi iz Sverige mozemo u Dansku :smiley58:!!!!

E al’ sad mi necemo, naljutili smo se :classic_tongue:.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

One exception to the rule is Kågeskolan in Skellefteå where a teacher died and 25% of the staff (18 people) tested positive. None of the pupils were tested. The school closed for a small while - due to lack of staff, not because of a quarantine.
Another member of school staff died in Danderyd. No one was tested, no one was quarantined.
A 51-year-old member of school staff died in Nacka. I read about it in this Finnish article and have heard about it from the families in the school.
A cleaner in a school in Kungsholmen died of COVID-19. No tests, no quarantine. I've heard about it from a parent.
A 66-year-old teacher died of COVID-19 in Botkyrka. I've read about in Twitter and in FB.
 
Quote

Teachers in Malmö are calling social services and reporting the parents for holding there kids at home because the parents or the kids are in a risk group. Things are smelling bad and I hope they start fixing this kind of shit before they destroy innocent family's for no reason.

 

 

 

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:


Jipiiii, ipak i mi iz Sverige mozemo u Dansku :smiley58:!!!!

E al’ sad mi necemo, naljutili smo se :classic_tongue:.

U tom dodatnom tekstu pise da Danska jos uvek pregovara s Svedskom, da ce mozda dozvoliti samo ljudima iz nekih delova Svedske da dodju u goste (ne znam kako bi ovo izveli).

Link to comment
Share on other sites

 

Quote

About half of the over-70s in Sweden who have died after testing positive for the coronavirus, lived in a care home for elderly people. Another quarter were receiving some form of home care service.

High mortality rates in elderly care homes is not an exclusively Swedish problem; the coronavirus has caused large numbers of victims in care institutions in, for example, France and Spain.

"The point is that Sweden made it so explicit from the get-go: we are going to protect our older population. But how can you claim such a thing without taking any measures to speak of?" says Linde, who is also a member of the Liberal party in the Stockholm region.

"Many tragedies in care homes could have been preventable by exercising some top-down control. How to train health personnel for this particular situation, what requirements to impose on institutions, which protective materials to use, how to consistently test staff for the coronavirus. But a large share of the care facilities simply lacked this control, the means and knowledge."

 

Quote

A major investigation is under way into what went wrong in care homes. Some of the possible causes for the wide spread in these residences have been linked to large numbers of temporary personnel who work on a substitute basis and therefore work in multiple homes. Many temporary staff have no fixed contract and are not paid when they are ill, meaning there is less incentive to stay home from work when feeling ill, something which the government urged all care home staff to do.

 

Quote

In addition to clearer policies for these homes, Linde believes Sweden would probably have benefited from imposing a lockdown – even if only for a month. 

This could have bought some time, enabling the authorities to take measures and develop a clear and outlined strategy, for example on how to protect the elderly in care homes. In the meantime, the virus would have had less of a chance to spread further, Linde says, and as soon as there was more control and overview, Sweden could have slowly reopened, basically to the degree that we are at now.

 

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Greece will begin accepting foreign visitors from 29 countries from June 15 but the UK has not made the cut.

The 29-strong list, announced today (Friday 29), includes: Albania, Australia, Austria, North Macedonia, Bulgaria, Germany, Denmark, Switzerland, Estonia, Japan, Israel, China, Croatia, Cyprus, Latvia, Lebanon, New Zealand, Lithuania, Malta, Montenegro, Norway, South Korea, Hungary, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, Czech Republic and Finland.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

Nije samo UK izuzeta, nema ni Italije, Francuske, Spanije ...


Ni Svedske, ali to vise i nije vest.

 

Btw, pocinje komesanje na svedskoj politickoj sceni. Neki analiticari vec razmatraju kakve bi posledice mogao da ima eventualni pad vlade u ovoj situaciji. Daleko od toga da neko tako nesto ocekuje, ali prozivke su vec pocele. Niko ne osporava dosadasnju strategiju bez restriktivnih mera, ali se govori o potrebi masovnog testiranja, da bi se sistem koliko-toliko odrzao. Posebno sada, kad se najavljuju otvaranje srednjih skola i univerziteta, kao i pocetak sportskih takmicenja.
Broj obolelih i umrlih niko ne pominje, to je tako kako je. Danas je Svedska na drugom mestu u Evropi po oba parametra, odmah nakon 6 puta vece UK, 749 novih slucajeva i 84 preminula. Ali izgleda da nizak nivo testiranja postaje najvaznije politicko pitanje. Za one koji jos uvek zive u zabludi, Svedska po glavi stanovnika testira daleko manje od Srbije. Licno mi je sve teze da poverujem sta nam se ovo dogadja. Posebno cudi cutanje medija, kojima je izgleda sve drugo vaznije od situacije s covidom. Doduse, ne i kada nasi nordijski susedi ispostave racun u vidu zatvorenih granica prema Svedskoj. A ocigledno ce tako i ostati, osim sto ce eventualno Malmö i okolina biti izuzeti, zbog relativno malog broja zarazenih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

Odveli nas da snime glavu

 

Kakvo snimanje glave 🤔?

 

4 hours ago, Baby said:

Uto izlece doktor i ona se pozali na nedostatak anestetik kreme (sramezljivo i tiho pricajuci jer se boji), a on se izurla na nju da je mogla da se seti da stavi anesteziju iz inekcije na gazu i da anestezira mesto. 

Cirkus. Zakripili su joj glavu na kraju. 


Živo me interesuje, jel je bolelo pod takvom “anestezijom”? 
 

troll off/

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:

 

Kakvo snimanje glave 🤔?

 


Živo me interesuje, jel je bolelo pod takvom “anestezijom”? 
 

troll off/

 

Rekli mi da ne mogu da joj zasiju glavu pre nego sto je snima x ray da vide da nije ostetila mozak. 

 

Bolelo ju je, ali je izdrzala uz malu kuknjavu, posle je bilo gore.

 

Sve u svemu dobro je i prosla jer se provlacila ispod neke improvizovane ograde koja stoji na stalcima i svukla je na glavu. Kako je pala dole, razbila je glavu na kamen koji je stajao na asfaltu, i sreca iskrenula glavu u stranu jer su ti stalci na kom je stajala ograda bili taman toliki da je sipka od ograde bila naslonjena na njenu slepoocnicu. Da su ti stalci bili kraci dva santimetra, ne smem ni da zamislim sta bi se desilo. Inace, to je uradila brzinom munje na pola metra ispred mene, nisam stigla ni da reagujem. U pitanju je neka improvizovana ograda koja je stajala na ulazu u dvoriste da kola ne bi prolazila (namenski da se sklanja i vraca, nije bila staticna). 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

Rekli mi da ne mogu da joj zasiju glavu pre nego sto je snima x ray da vide da nije ostetila mozak. 

 

Bolelo ju je, ali je izdrzala uz malu kuknjavu, posle je bilo gore.


Znači u Srbiji se i dalje rutinski radi kraniogram koji nema nikakvu dijagnostičku vrednost, potpuno je prevaziđen i nepotreban i ovde kod nas se viđa samo kad neki lekar dođe iz Srbije i njoj sličnih zemaljai i uradi ga u nekom od prvih dežurstava... to uradi tad i više nikad jer bude iznapušavan i ismejan... 

 

Što se tiče ušivanja pod kremicama i anestetskim oblozima, to je žalosno... ako već ima lokalni anestetik, što ga jebeno ne infiltrira već muči dete.

 

Ježim se na ovakve stvari. Pogotovo kad su deca u pitanju. Dešavalo se i meni ovde da zaheftam neku pijanu budalu heftalicom bez anestezije na brzaka, ali opet...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, zoe Bg said:

54/5215/1

 

to je duplo vise nego jucer. 

...

Cro
0/415/1
4 na respiratoru, 28 u bolnicama 

...

kod mene
0/78/0
1 u bolnici, 9 na kucnom lijecenju
...
u cijeloj Istri testirano 30, u Zadarskoj zupaniji svega 12 :classic_mellow:

...

BiH od 1. lipnja otvara granice za građane Hrvatske, Srbije i Crne Gore

 PXL_110520_28922684.jpg.688x388_q85_crop
  
Autor: B.A./Hina
28. 05. 2020.   prije 1 dan

Bosna i Hercegovina od 1. lipnja otvara svoje granice za ulazak državljana svih susjednih zemalja uključujući Hrvatsku, potvrdio je u četvrtak predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija.


- Donijeli smo odluku da od 1. lipnja otvorimo granice sa susjednim državama bez bilo kakvih ograničenja vezanih za testiranja (na koronavirus), kazao je Tegeltija novinarima u Sarajevu nakon sjednice Vijeća ministara. Dodao je kako su sva ograničenja za putnički promet sa susjedima ukinuta unatoč činjenici da su neke susjedne države, odnosno Hrvatska i Crna Gora, još uvijek zadržale ograničenja za ulazak državljana BiH. - Na žalost (te) susjedne države nisu bile blagonaklone prema BiH na isti način, kazao je Tegeltija. Za međunarodni promet bit će biti otvorene i sve zračne luke pa je od 1. lipnja moguća potpuna obnova zračnog prometa. Za državljane drugih zemalja osim susjednih BiH je za sada zadržala ograničenja a Tegeltija je kazao kako će se liberalizacija graničnog režima s njima razmatrati od slučaja do slučaja, ovisno o tome kako će se u drugim državama razvijati epidemiološka situacija.
Link to comment
Share on other sites

Osijek

0/66/0
1 u bolnici, 9 na kucnom lijecenju

...

dakle (da zakljucim)

 

On 5/14/2020 at 5:07 PM, Vjekoslav said:

0/149/0

vec sesti dan bez novozarazenih

...

btw. ako ovaj virus ima jos ikakve potencijale u ovoj proljetnoj sezoni, obzirom na upravo drasticno nepostivanje propisanih mjera u Osijeku od strane gradjanstva, ocekujem nagli skok u broju zarazenih za nekih tjedan dana.

 

On 5/18/2020 at 9:34 PM, Vjekoslav said:

inace, kod mene u Osijeku, izgleda jedini ja nosim masku i rukavice u trgovinama. barem je takav moj utisak (dakle doslovno nikoga drugog nisam vidio da nosi masku posljednjih nekoliko dana). na ulici da, ali u supermarketima jok. konobari takodjer ne nose ni rukavice ni maske u kaficima (u koje jos uvijek ne idem, samo skicnem u prolazu).

...

jos nekoliko dana pa cemo vidjeti prve rezultate.

 

proslo je 16 dana od tog posta, i punih 40 dana od ukidanja karantene izmedju opcina i gradova u zupaniji, danas je 8. dan bez novozarazenih, mogu dakle na osnovu ovih podataka zakljuciti da je epidemija ovdje kod mene gotova, odnosno da je sv. Irud spasio Slavonce lombardijskog scenarija. ajd neka je, bilo mu je i vrijeme. 8 osoba je smrtno stradalo od covida-19. postotak smrtnosti 6.015. nije bas ni malen, jbg.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...