Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

40 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:


 

 


Pa valjda neko vozi te kamione. Mozda je neko zarazen prosao pored kamiona na nekom parkingu i kunuo na kamion, a znamo da moze par dana virus da prezivi na tim nekim povrsinama.



Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

Transport kamiona kroz Srbiju je isao sa policijskom pratnjom: tacno odredjena mesta odmaranja i vozaci nisu  smeli da napustaju vozila tokom istovara, a i na odmaralistima su mogli, jedan po jedan, da se olaksaju, :default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Novo u lokalu je da su se dva counties otvorila. Novinar je uradio interview sa restorandzijama. "Jedan im jasno kaze da nije normalno ocekivati da stanje bude kao sto je bilo. Da bi stanje bilo kao pre, morali bi da zaposle vise ljudi, a: 1) Niko nece da radi, posto primaju unemployment a plase se da ce zakaciti coronu. 2) Market se promenio i profil klientele je drugaciji, znaci i usluga mora da se menja."

Gde su borci za pravo radnika, da zastite ove neranike koji drze restorane?

U svakom slucaju cini se da ce se otvoriti. Na plaze se moze ici, ali ne kolima.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

Jel mi se to učinilo, ili poštovani predsednik reče da je on doveo sina u bolnicu?

svakom dobronamernom je jasno da jeste, kao što je i svakog izlečenog On spasio.
Od Njegove pravovremene, brze i beskompromisne odluke zavisio je život mladog čoveka, ali Predsednik je brzo reagovao, kao i uvek kada je neko od sugrađana u opasnosti, i preduzeo mere koje su na najbolji način pokazatelj mudrosti i odlučnosti.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

svakom dobronamernom je jasno da jeste, kao što je i svakog izlečenog On spasio.
Od Njegove pravovremene, brze i beskompromisne odluke zavisio je život mladog čoveka, ali Predsednik je brzo reagovao, kao i uvek kada je neko od sugrađana u opasnosti, i preduzeo mere koje su na najbolji način pokazatelj mudrosti i odlučnosti.
 

 

Ja pitam zbog one price oko njegovog testiranja onomad, posto mi se cini da je tada receno da nije bio medju kontaktima. A danas pred doktorima mi se ucini da rece da ga je on odveo u bolnicu. Ne znam, mozda gresim.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Cro

6/1820/2
2 umrla su muskarci 1963. i 1977. godiste

...

kod mene
1/173/0
novozarazeni je dijete

...

  • U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo počelo je serološko testiranje građana na uzorcima prikupljenima iz cijele Hrvatske. S pomoću 1.100 tzv. testova ELIZA provjerit će se koliko je ljudi bilo u kontaktu s koronavirusom i ima antitijela, odnosno kolika je imunost opće populacije. Na prvih 100 obrađenih uzoraka, potvrđena su dva pozitivna.

Ekskluzivno objavljujemo prve rezultate serološkog ispitivanja

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Don Laki Juan said:

Sada čitam Slovenija, koja je prva proglasila kraj epidemije i dalje ne odustaje od mera. Karantin 14 dana po ulasku u zemlju, obavezna maska u zatvotenom prostoru....Šta mi znamo što oni ne znaju?

 

Pa šta ćeš, mi imamo struku, a oni nemaju. Sigurno su to Slovenci isparanoisali jer naša struka to inače nikada ne bi dala čak ni po cenu ostavke. Nama je struka lično otvorila sezonu kafića, zna naša struka najbolje! Haug!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ali, u cem je problem? Eno bila vest kako su Francuzi otvorili plaze, pa ljudi ne postuju mere. Pa onda Holandjani izdaju upozorenje za Nemce da ne dolaze na more kod njih juce, bio neki katolicki praznik, da se ne stvara guzva, ali inace je otvorena granica.  Kako Nemci mogu u Holandiju i obrnuto, a da ne idu u karantin? ili da moraju imati test? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, NMX said:

 

Pa ko to nece da se zameri jebenim hilbilijima kojima je crkva vaznija od zdravlja, samo jer racuna na njihove glasove?

 

 

Ih kasno se on setio :classic_smile: To je vec na drzavnom nivou uradjeno kod nekih od pocetka a kod mnogih za otvaranje. 

On se zadnji setio.

 

Edit: permutacija, u stvari dosta drzava koje su imale lockdown su ih primenjivale jednako do popustanja, mislim oko 15 je brojao crkve u essential ali su ipak zabranjivali velika okupljanja.

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Ali, u cem je problem? Eno bila vest kako su Francuzi otvorili plaze, pa ljudi ne postuju mere. Pa onda Holandjani izdaju upozorenje za Nemce da ne dolaze na more kod njih juce, bio neki katolicki praznik, da se ne stvara guzva, ali inace je otvorena granica.  Kako Nemci mogu u Holandiju i obrnuto, a da ne idu u karantin? ili da moraju imati test? 

Ne znam kako je bilo s holandske strane, ali s nemacke je do prosle sedmice bilo da onaj ko je duze od 72 sata u inostranstvu mora u 14-dnevni karantin. Dakle, bilo je i tada teoretski dozvoljeno praviti dnevne izlete ili za vikend bez bilo kakvih dodatnih komplikacija. Samo sto su Holandezi bili pozatvarali hotele, restorane plaze, nisu dozvolili ni vlasnicima vikendica da u njih dolaze, plus "prijateljsko" caskanje na granici: "a kud ste vi to posli?". Vec sam pisala o pojedincima koji su se onako "spontano" bili organizovali da voze bicikl po Holandiji itd. pa ih vracali nazad s granice. Sve ovo je verovatno bilo na snazi da bi ljudi koji rade preko/oko granice mogli i dalje da rade bez nekih dodatnih komplikacija.

Posto je trenutno prakticno nemoguce ici na jug Evrope na odmor onda su (u severnoj polovini Nemacke) preostale samo dve raspolozive destinacije za "morski" odmor: severno more / Baltik, ili Holandija. Naravno da Holandezi znaju sta se desava u komsiliku i odgovarajuce reaguju da bi smanjili cirkulaciju ljudi (i virusa).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wwww said:

 

Posto je trenutno prakticno nemoguce ici na jug Evrope na odmor onda su (u severnoj polovini Nemacke) preostale samo dve raspolozive destinacije za "morski" odmor: severno more / Baltik, ili Holandija. Naravno da Holandezi znaju sta se desava u komsiliku i odgovarajuce reaguju da bi smanjili cirkulaciju ljudi (i virusa).

 

Mogu i u Francusku - Francuska je otvorena za Schengen

Imam utisak da je Francuska ostala jedina zemlja kojoj rec Schengen nesto znaci

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Don Laki Juan said:

Sada čitam Slovenija, koja je prva proglasila kraj epidemije i dalje ne odustaje od mera. Karantin 14 dana po ulasku u zemlju, obavezna maska u zatvotenom prostoru....Šta mi znamo što oni ne znaju?

Pa mi znamo da ce oni propasti bez nasih jabuka, nece imati gde da prodaju svoje proizvode itd.

Oni to jos ne znaju ali polako ,strpljivi smo mi.

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, NMX said:

 

 

 


Pa ko to nece da se zameri jebenim hilbilijima kojima je crkva vaznija od zdravlja, samo jer racuna na njihove glasove?

 

 

Make spoon licking great again.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

...ne znam da li je i u Srbiji bilo savjetovanja sa znanstvenicima s područja koji se bave bilo mikrobiologijom,infektologijom.Naime,premijer Plenković je imao za ovo vrijeme dok traje ova kriza nekoliko video konferencija sa stručnjacima iz ovih područja iz zemlje i hrvatskim znanstvenicima iz svijeta koji se bave ovim područjem.Možda su i to razlozi da Hrvatska relativno dobro brodi kroz ovu krizu

Link to comment
Share on other sites

Izadjem jutros u ful opremi, maska, rukavice, sprej u dzepu kolica za pijac...biblioteka ne radi subotom, tu mi vec krene gastritis i kao da to nije dovoljno za propali vikend kad  - evo 2 ispisnice, krenule u kafic na kaficu i trac partiju. Kako su me videle, osmeh do uva, upiru prst u mene i smeju se  - "Pa gde si ti krenula tako maskirana, nema vishe korone, pobogu, gde ti zivis"?  Ne znam da li su mi rekle istinu tek, od samog pocetka pandemije i vanrednog stanja nisu postovale ni jednu meru osim policijskog casa, nista dezifekcija robe unete u kucu, obuce, odece, n]ikad maska, nikad rukavice, nista alkohol, asepsol, u kupovinu 4 izjutra nisu isle iz principa....i tako, gledam ih i osecam se kao budala, ja sam sve to radila i...? 

Dobronamerno mi kazu da osim cestog pranja ruku nista nije potrebno, kakava crna distanca, mere zastite.....odoshe njih 2 vesele kao vrapci. Stojim tako na ulici i osecam se kao budala....da skinem masku i rukavice ili ne? Kao onaj jadni Buridanov magarac.....dokle, bre? 

P.S. Kod kuce sam......u glavi su mi slike iz bolnica diljem planete, brojke umrlih, statistika....sva ta tuga koja je trajala danima, strepnja za mile i drage rasprshene diljem planete u raznim fazama pandemije, kod jednih tek pocinje, kod drugih na vrhuncu....i, sta sa tim sikustvom? Gde da ga smestim na svojoj vremenskoj liniji, kako dalje? Moj svet je mali, dobro poznat a opet, gde je taj 21 vek, sva ta nauka, da mi objasni sta nam se desilo i kako dalje....

 

Edited by Pletilja
  • Like 4
  • Thanks 2
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Pletilja said:

Izadjem jutros u ful opremi, maska, rukavice, sprej u dzepu kolica za pijac...biblioteka ne radi subotom, tu mi vec krene gastritis i kao da to nije dovoljno za propali vikend kad  - evo 2 ispisnice, krenule u kafic na kaficu i trac partiju. Kako su me videle, osmeh do uva, upiru prst u mene i smeju se  - "Pa gde si ti krenula tako maskirana, nema vishe korone, pobogu, gde ti zivis"?  Ne znam da li su mi rekle istinu tek, od samog pocetka pandemije i vanrednog stanja nisu postovale ni jednu meru osim policijskog casa, nista dezifekcija robe unete u kucu, obuce, odece, n]ikad maska, nikad rukavice, nista alkohol, asepsol, u kupovinu 4 izjutra nisu isle iz principa....i tako, gledam ih i osecam se kao budala, ja sam sve to radila i...? 

Dobronamerno mi kazu da osim cestog pranja ruku nista nije potrebno, kakava crna distanca, mere zastite.....odoshe njih 2 vesele kao vrapci. Stojim tako na ulici i osecam se kao budala....da skinem masku i rukavice ili ne? Kao onaj jadni Buridanov magarac.....dokle, bre? 

P.S. Kod kuce sam......u glavi su mi slike iz bolnica diljem planete, brojke umrlih, statistika....sva ta tuga koja je trajala danima, strepnja za mile i drage rasprshene diljem planete u raznim fazama pandemije, kod jednih tek pocinje, kod drugih na vrhuncu....i, sta sa tim sikustvom? Gde da ga smestim na svojoj vremenskoj liniji, kako dalje? Moj svet je mali, dobro poznat a opet, gde je taj 21 vek, sva ta nauka, da mi objasni sta nam se desilo i kako dalje....

 

 

 

1. Ja sam radio isto sto i ti, ali ne treba upadati u paranoju - pa ne vreba virus iza svakog ugla, nije pala atomska bomba pa da je kao radijacija on svuda i na svemu oko nas. Treba se cuvati virusa, ali treba se cuvati i straha. Istina je negde na pola puta.

 

2. Veltsmerc. Da ne zaboravimo da su bolnice pune svaki dan i bez korone, da mimo nje ljudi svih doba, od 0 do 100 godina umiru svakodnevno od raznoraznih bolesti mnogo razarajucih od korone, da milioni umiru od gladi...Dobro je ako je ova pandemija u nama probudila empatiju, ako pocnemo da malo vise razmisljamo i brinemo jedni o drugima, ali na zalost - mi ne mozemo da resimo sve probleme sveta.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CLakiSH said:

Pletiljina ispisnica u doba korone

 

Ja sam lepsa!!! I nisam bas tooliiiiikooo matora😊

Nisam se uplasila dijagnoze maligniteta pa tako ni korone. U pitanju sam ja kao gradjanin - zakon, uredba, sta god, kaze - mosi masku, ja nosim. Problem je sto je sad sve okruglo pa na cose, moz da bidne, ne mora da znaci, bukvalmo. Ako je sve tako relativno, zasto nisam mogla da vidjam unuka 2, 5 meseca? To nije bila moja odluka nego preporuka struke .Meni je ovo otvaranje teze palo nego zatvaranje. 

1 hour ago, Laki21 koji lebdi said:

 

 

1. Ja sam radio isto sto i ti, ali ne treba upadati u paranoju - pa ne vreba virus iza svakog ugla, nije pala atomska bomba pa da je kao radijacija on svuda i na svemu oko nas. Treba se cuvati virusa, ali treba se cuvati i straha. Istina je negde na pola puta.

 

2. Veltsmerc. Da ne zaboravimo da su bolnice pune svaki dan i bez korone, da mimo nje ljudi svih doba, od 0 do 100 godina umiru svakodnevno od raznoraznih bolesti mnogo razarajucih od korone, da milioni umiru od gladi...Dobro je ako je ova pandemija u nama probudila empatiju, ako pocnemo da malo vise razmisljamo i brinemo jedni o drugima, ali na zalost - mi ne mozemo da resimo sve probleme sveta.

 

Pitanje: nosite li masku i rukavice, drzite li distancu - danas, sutra...? 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoe Bg said:

68/4415/1

 

nula (0)

 

 

...

 

0/953/0

6 na respiratoru, 121 na lijecenju

 

...

 

kod mene

0/95/0

1 u bolnici, 13 na kucnom lijecenju

 

...

 

Slovenija takodjer nula novozarazenih

 

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 16
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mladenvzz said:

...ne znam da li je i u Srbiji bilo savjetovanja sa znanstvenicima s područja koji se bave bilo mikrobiologijom, infektologijom,

 

i turistologijom, kao temeljnom znanstvenom granom u Hrvata.

 

...

 

7 hours ago, Pletilja said:

evo 2 ispisnice, krenule u kafic na kaficu i trac partiju. Kako su me videle, osmeh do uva, upiru prst u mene i smeju se  - "Pa gde si ti krenula tako maskirana, nema vishe korone, pobogu, gde ti zivis"? 

 

- Danas sam dva puta dobila ponudu da se rukujemo i to od svojih kolega koji bi morali biti svjesni da se to više ne radi

 

https://vijesti.hrt.hr/617679/slovenska-epidemiologija-strahuje-od-popustanja-opreza

 

...

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

nula (0)

 

 

...

 

0/953/0

6 na respiratoru, 121 na lijecenju

 

...

 

kod mene

0/95/0

1 u bolnici, 13 na kucnom lijecenju

 

...

 

Slovenija takodjer nula novozarazenih

 

 

Sjajne vesti. Ovo je prvi korak ka kraju epidemije i samo ke bitno da se ne "opustite" previše.

Koje su mere još na snazi kog vas?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...