Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

14 hours ago, Sunshine State said:

 

Jesu tvoji ok? 

Ti jos u samoizolaciji?

Svako dobro!

 

Krenuh da ti odgovaram, al nesto morao hitno da zavrsim, pa prekide na pola.

Ok smo svi manje vise, hvala na pitanju. :)

 

Istekla mi je izolacija pre dva dana. Naravno, i na samom kraju se dogodilo to da nisamo bili sigurni sta da radimo. Majka je zvala broj koji smo dobili na papiru gde je obavestenje za samoizolaciju da pita da li smo sada slobodni, gde joj je receno da jesmo i da sto se drzave tice vise nema nikakvih problema da budemo napolju. Medjutim, ja sam, posto sam znao da su mi u Covid ambulanti pre dve nedelje rekli da dodjemo nakon isteka tog perioda,  zvao ambulantu da pitam da li treba da dodjemo da se testiramo ili ne, gde mi je receno da obavezno dodjemo. I onda koga slusati na kraju?

 

Nakon toga je krenula celodnevna svadja u kuci, jer su svi sem mene bili protiv da majka i ja idemo da se testiramo (moji zbog svega sto se desavalo vise ne veruju testovima, plus nam je svima dobro), jedini sam ja insistirao da bi trebalo nas dvoje da odemo, jer do sada nismo testirani, da bismo bili sigurniji. Na kraju, ipak je majka(mada skroz nevoljno) pristala da odemo, bili smo juce, cekali naravno sto godina, testirali su nas i rekli su rezultati 2-7 dana. Tako da, ja zvanicno nemam vise zabranu, izasao sam juce da prosetam, ali gledam da barem izbegavam kontakte sa vecim brojem ljudi u zatvorenom prosotru.

Imacu verovatno 23. za mene jedan vrlo bitan seminar i sad pojma nemam ako mi ne stignu rezultati do tada da li da odem ili ne.Nosio bih masku i sve, ali opet ne znam koliko bi tako nesto bilo ok. Moji su u fazonu da idu svuda sada, uz zastitu kao i do sada, pre nego sto je tata bio zarazen.

Edited by marejosip
  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, zoe Bg said:

100/6198/1

 

JUtros se pojavila informacija da juče nisu uključili 30 i kusur novih iz Vranja (zato je onako malo juče bilo, valjda kasno stigli rezultati). Pa su danas uključeni. 

 

Bilo bi lepo ako ima zvanična vest negde. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

 

JUtros se pojavila informacija da juče nisu uključili 30 i kusur novih iz Vranja (zato je onako malo juče bilo, valjda kasno stigli rezultati). Pa su danas uključeni. 

 

Bilo bi lepo ako ima zvanična vest negde. 

Vranja juce sigurno nije bilo u ukupnom broju 

IMG_20200519_172653.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zanimljiva anketa na pokojnom B92.
Pitanje da li razmišljamo o putvanju van Srbije ovog leta:
 

Razmišljate li ove godine ipak o odlasku na odmor van zemlje?
Da, u svakom slučaju  (1,251 glasova) 
 
 
Da, ako se stanje vrati "u normalu"  (946 glasova) 
 
 
Ne, ne želim da rizikujem  (576 glasova) 
 
 
Još uvek ne znam  (306 glasova) 
 
 
Ne, nije ni bilo u planu  (208 glasova) 
 
 
 
Broj glasova: 3,287
 
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Zanimljiva anketa na pokojnom B92.
Pitanje da li razmišljamo o putvanju van Srbije ovog leta:
 

Razmišljate li ove godine ipak o odlasku na odmor van zemlje?
Da, u svakom slučaju  (1,251 glasova) 
 
 
Da, ako se stanje vrati "u normalu"  (946 glasova) 
 
 
Ne, ne želim da rizikujem  (576 glasova) 
 
 
Još uvek ne znam  (306 glasova) 
 
 
Ne, nije ni bilo u planu  (208 glasova) 
 
 
 
Broj glasova: 3,287
 

Pratim ovih dana fb grupe za turiste, broj onih koji su spremni da krenu maltene sutra mi je neverovatan. Ne osudjujem vec sam iznenadjena, kako tako brzo kao da se poslednja 2 meseca nisu desila, licno sam jos uvek u ovom fazonu

spacer.png

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Da. Sa druge strane sve popularne destinacije, Grčka, CG, pa i Hrvatska imaju bolje brojeve samim tim manje šanse nego da ostaneš u Beogradu.

p.s. Nestor danas pobedio, on mora da na kraju bude u pravu. Ipak je sve moguće scenarije valjda do sad izjavio, tako da na kraju jedan će da ubode i kaže - bio sam u pravu!

:)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, zoe Bg said:

Pratim ovih dana fb grupe za turiste, broj onih koji su spremni da krenu maltene sutra mi je neverovatan. Ne osudjujem vec sam iznenadjena, kako tako brzo kao da se poslednja 2 meseca nisu desila, licno sam jos uvek u ovom fazonu

spacer.png

Dobro je nisam jedini, juče sam otkazao putovanje za kraj juna. Nije bilo lako, ali jebiga, zdravlje na prvom mestu.

 

Da li negde ima prikaz ovih 100 novoobolelih po gradovima?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Da. Sa druge strane sve popularne destinacije, Grčka, CG, pa i Hrvatska imaju bolje brojeve samim tim manje šanse nego da ostaneš u Beogradu.

 

Vidjecemo kako ce to sve biti :smiley33:

 

depositphotos_214213578-stock-photo-para

 

06a61755_z.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ne znam za vas, ali mi i dalje dezinfikujemo sve sto kupimo, izuvanje ispred stana, stvari na pranje idu itd.

 

Nisam sigurna da je vise to opravdano i smatram da treba da se vratimo u normalno stanje, kada su namirnice u pitanje, jer ovo vec postaje paranoja.

 

Ali razumem ljude koji nemaju izbora i jednostavno morali su da popuste, tu prvenstveno mislim na roditelje sa malom decom, tinejdzere i ljude koji da kazem traze srodnu dusu.

 

Taj deo drustva zaista nema prostora ni za preteranu socijalnu distancu, jer kad dete izvede napolje, ne znam osim poljane, ne postoji mogucnost da ne dodju u kontakt sa drugom decom. A da ides za detetom i da prskas sve oko sebe sigurno nije ni zdravo.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, zoe Bg said:

Pratim ovih dana fb grupe za turiste, broj onih koji su spremni da krenu maltene sutra mi je neverovatan. Ne osudjujem vec sam iznenadjena, kako tako brzo kao da se poslednja 2 meseca nisu desila, licno sam jos uvek u ovom fazonu

spacer.png

videcu da ovih dana prevedem najzanimljivije crtice iz jucerasnjeg podcasta prof Kekule-a o letovanju u doba corone. Ima vrlo zanimljivih delova (o cemu voditi racuna, a sta nije opasno). Steta sto nema transkript, bilo bi brze.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam za vas, ali mi i dalje dezinfikujemo sve sto kupimo, izuvanje ispred stana, stvari na pranje idu itd.
 
Nisam sigurna da je vise to opravdano i smatram da treba da se vratimo u normalno stanje, kada su namirnice u pitanje, jer ovo vec postaje paranoja.
 
Ali razumem ljude koji nemaju izbora i jednostavno morali su da popuste, tu prvenstveno mislim na roditelje sa malom decom, tinejdzere i ljude koji da kazem traze srodnu dusu.
 
Taj deo drustva zaista nema prostora ni za preteranu socijalnu distancu, jer kad dete izvede napolje, ne znam osim poljane, ne postoji mogucnost da ne dodju u kontakt sa drugom decom. A da ides za detetom i da prskas sve oko sebe sigurno nije ni zdravo.
 
 
Ja dezinfikujem namirnice iz prodavnice. Prebrisem krpom naprskanom hlorom. Cipele ostavim napolju. Ne perem odecu.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BojanaCZV said:

Ne znam za vas, ali mi i dalje dezinfikujemo sve sto kupimo, izuvanje ispred stana, stvari na pranje idu itd.

 

Pa bas da brisem tetrapak mleka asepsolom, to ne. Mislim, da kucnem u drvo, ali koje su sanse? To treba da je bukvalno pre tebe neko uzeo mleko u ruke i ishraknuo se nad njim. Laboratorija i idealni uslovi su jedno, realan zivot drugo. U ovim vecim marketima gde se sve prodaje kao na traci, a radnici su obavezni da nose maske i rukavice, cak i ne redjaju robu (kao u Lidlu), mislim da su vece sanse da te pregazi BG metro nego to. Voce i povrce perem kao i uvek, samo sto ga ostavim i da "odlezi" jedan dan, a kako je "celicna lejdi" napunila 7 meseci i klopa domace kasice kao blesava, toga uvek ima u kuci.

 

Sve ostalo i dalje isto. Veranda je pretvorena u vazdusnu komoru - odmah izuvanje, pravac kupatilo na dezinfekciju, a odeca odmah ide na pranje. Naravno, maska, rukavice i dezinfekciono sredstvo kad se izlazi iz kuce uvek pri ruci, a sem tasta i taste nikog ne vidjam (milinka!).

 

Inace, tek se sad vidi koliko policijski cas nije imao smisla. Ljudi su jurili u prodavnice da sve pokupuju na vreme, a sad su radnje prilicno prazne. Bar je taj stres pravilno skinut sa nasih pleca.

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

Sve tu oko Fruske Gore:

 

"Od početka epidemije korona virusa u Srbiji, prema poslednjim podacima, u Vranju je registrovano 236 zaraženih, što je ovaj grad svrstalo na peto mesto u celoj Srbiji, odmah iza Beograda, Niša, Leskovca i Ćuprije."

Bahanalije roštiljanja, oblokavanja i valjanja u blatu. I šumski požari na Fruškoj gori.
Priča se po firmi, pa ukoliko je neko odatle da može da potvrdi,  da je onomad kada stoka nije poštovala mere i izbio onaj požar na Fruškoj gori, zgodno na zgarištu osvanulo gradilište?
Nije provereno, ali da se priča - priča se. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Bahanalije roštiljanja, oblokavanja i valjanja u blatu. I šumski požari na Fruškoj gori.
Priča se po firmi, pa ukoliko je neko odatle da može da potvrdi,  da je onomad kada stoka nije poštovala mere i izbio onaj požar na Fruškoj gori, zgodno na zgarištu osvanulo gradilište?
Nije provereno, ali da se priča - priča se. 

 

Vredne sremacke ruke i od zgarista naprave nesto!

 

(nemam pojma, nisam cula, to mora da su Bacvani uradili, ne bi Sremci nikad : D )

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Sve ostalo i dalje isto. Veranda je pretvorena u vazdusnu komoru - odmah izuvanje, pravac kupatilo na dezinfekciju, a odeca odmah ide na pranje. Naravno, maska, rukavice i dezinfekciono sredstvo kad se izlazi iz kuce uvek pri ruci, a sem tasta i taste nikog ne vidjam (milinka!).

 

 

Ovo mi deluje preterano, ali za moje prilike, jednom nedeljno u prodavnici je jedino gde sam u blizini ljudi, tako da ako ce to da mi zaradi virus....a u pm.

A i u prodavnici nema guzve.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Ovo mi deluje preterano, ali za moje prilike, jednom nedeljno u prodavnici je jedino gde sam u blizini ljudi, tako da ako ce to da mi zaradi virus....a u pm.

A i u prodavnici nema guzve.

 

I ja idem jednom nedeljno u prodavnicu i to je to (naravno, setnje na otvorenom ne racunam, ali i tad se ne muvamo gde je guzva). Radim od kuce a Gospodja je na porodiljskom. Da li je preterano ili ne - ne znam, ali imamo bebicu i hocu zbog nje da smanjim rizik na najmanju mogucu meru. Hvala Bogu pa deca prolaze sa blagim siptomima, a i Gospodja i ja nismo matori (33 i 30). Ali uradicu ono sto je na meni. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

I ja idem jednom nedeljno u prodavnicu i to je to (naravno, setnje na otvorenom ne racunam, ali i tad se ne muvamo gde je guzva). Radim od kuce a Gospodja je na porodiljskom. Da li je preterano ili ne - ne znam, ali imamo bebicu i hocu zbog nje da smanjim rizik na najmanju mogucu meru. Hvala Bogu pa deca prolaze sa blagim siptomima, a i Gospodja i ja nismo matori (33 i 30). Ali uradicu ono sto je na meni. 

Beba je druga prica, savrseno te razumem. Verovatno bi i ja u tom slucaju to radila, zato sam i rekla da mi za moje prilike deluje preterano. Mene bi moja "beba" od dva metra izbacila iz kuce da zahtevam takve stvari :classic_biggrin: i ovako se zali "mama, preterujes..."

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

@Laki21 koji lebdiTako je samo peri ruke, nosi masku, kad ides van i stvari koje ti ulaze od spolja odlozi na nego odvojeno mesto neko vreme. Neki kazu 3 dana, neki 7, ja sam za 3. Odrastao sam na skoli da kas ti led padne imas 3 sekunde da ga ubacis u casu i sve je ok.

Opet, iako sam vec milion puta rekao, niko nece da te pazi bolje od tebe samog. 🙂

Pazljivo i sve ima da se desi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mrd said:

@Laki21 koji lebdiOpet, iako sam vec milion puta rekao, niko nece da te pazi bolje od tebe samog. 

🙂

 

Iako sam oprezan i postujem pravila, pozitivan sam i nisam ni upadao u neku veliku paranoju.

 

Nije da se bas svako zarazi, nije da bas svako ko se zarazi razvije simptome, nije da se kod svakog sa simptomima razviju tezi simptomi, nije da svi zavrse u bolnici, nije da bas svi koji zavrse u bolnici zavrse na respiratorima, nije da bas svi koji zavrse na respiratorima zavrse...

 

Mnogi u mojim godinama (rane tridesete, a narocito mladji) i ne razmisljaju o svemu tome. Ali ovako: tast i tasta imaju 59 -mada ni to nije bas crvena zona- ali oni snabdevaju Gospodjinu baku i deku koji su 85+, sto i te kako jeste crvena zona... A sto da ja svojom neodgovornoscu ugrozim nekog.

 

Moji roditelji su 300 km juznije, prilicno vode racuna. Za par nedelja idemo malo kod njih - zivot mora da se nastavi, i ne mozes od svega da se blindiras. Ali jbg, kad idem u radnju nosim masku i perem ruke, kao sto kad vozim auto ne vozim suprotnom stranom i ne vozim duplo brze od ogranicenja. To je ono sto je do mene.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...