Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

23 minutes ago, Ozu said:

Ma kakvog nasladjivanja, samo mi je neverovatno da se pitas zasto ne jenjava. Odgovor je vise nego jasan


Ja sam se potrudila da objasnim koji deo mi nije jasan. Ne broj umrlih, ne cak ni broj novoobolelih, nego to sto izgleda da virus slabi tamo gde je prosao kroz manji deo populacije i zarazio manji procenat stanovnistva, a jaca, ili bar zadrzava snagu, tamo gde je sirenje infekcije bilo intenzivnije. Prema onom sto su eksperti u pocetku tvrdili, valjda na osnovu iskustva s drugim virusima, trebalo bi da je obrnuto.

Ali dobro, nebitno, vazno da je tebi sve jasno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:


Ja sam se potrudila da objasnim koji deo mi nije jasan. Ne broj umrlih, ne cak ni broj novoobolelih, nego to sto izgleda da virus slabi tamo gde je prosao kroz manji deo populacije i zarazio manji procenat stanovnistva, a jaca, ili bar zadrzava snagu, tamo gde je sirenje infekcije bilo intenzivnije. Prema onom sto su eksperti u pocetku tvrdili, valjda na osnovu iskustva s drugim virusima, trebalo bi da je obrnuto.

Ali dobro, nebitno, vazno da je tebi sve jasno.

 

Na to ne zna niko odgovor, mozda tamo gdje je vise ljudi zarazeno, vise mutira i razvija se. Sve u svemu, vidi se da mjere izolacije i socijalnog distanciranja donose bolje rezultate nego teorija imuniteta krda. Slicno je bilo i u Engleskoj sto he rezulturalo katastrofom. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

 

Eto da je u necemu Svedska gora od Balkana. U stvari cijela EU je gora od Balkana po ovom pitanju. :smiley33: 

 

To ćemo tek da vidimo. Uspeh će se meriti tek kada ova epidemija stane. Švedska je izabrala put imuniteta krda i relativno spore infekcije stanovništva. Ima smisla. 

 

Opšti karantin ne može da traje beskonačno, pre ili kasnije će morati da prestane i i drugim zemljama. A šta će onda biti, to ćemo tek da vidimo. Na primer, pogledaj šta mi radimo - protesti, gužve, itd itd. Možda ćeš promeniti mišljenje za mesec dana ili tako nešto kada ponovo bukne. Nažalost  

Link to comment
Share on other sites

Čitam danas neko istraživanje iz Italije gde piše da tridesetak posto obolelih ostaju hronični bolesnici zbog nečega što je virus oštetio u telu. Ako bi se to ispostavilo kao tačno, to je bukvalno katastrofalan podatak na X nivoa.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, vilhelmina said:

Ja sam se potrudila da objasnim koji deo mi nije jasan. Ne broj umrlih, ne cak ni broj novoobolelih, nego to sto izgleda da virus slabi tamo gde je prosao kroz manji deo populacije i zarazio manji procenat stanovnistva, a jaca, ili bar zadrzava snagu, tamo gde je sirenje infekcije bilo intenzivnije. Prema onom sto su eksperti u pocetku tvrdili, valjda na osnovu iskustva s drugim virusima, trebalo bi da je obrnuto.

Ali dobro, nebitno, vazno da je tebi sve jasno.

Nema dokaza da virus slabi, to su samo pretpostavke. 

Međutim, sprečeno je da se virus slobodno širi kroz populaciju i ostala su pojedina žarišta, što opet ne znači da neče ponovo početi da cirkuliše populacijom sada kada su manje više sve mere ili ublažene ili potpuno ukinute. To ćemo videti u narednih destak dana što se tiče Srbije. Vrlo je moguće da se krajem maja - početkom juna vrate restriktivne mere, pa i da se pooštri kaznena politika što se tiče nošenja zaštite na javnim mestima. 

Švedska je izabrala drugi i duži put, i to su znali u startu, a to je taj sada već legendardni "imunitet krda". Da bi se to postiglo potrebno je vreme, tako da će i epidemija u Švedskoj verovatno da se produži do jeseni. Opet, to je jako hazarderski, pošto može sa sobom da povuče višu stopu smrtnosti, a opet ne postoje dokazi da će imunitet krda zaista i dati neke rezultate, obzirom da se tačno ne zna da li su ljudi sa antitelima zaštićeni i koliko dugo su zaštićeni.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, urosg3 said:

meni je uzgred super kako je brzo zamrla ona kampanja doniranja krvne plazme oporavljenih zaraženih.

Svako čud za tri dana, 🙂

Bas vala. Sta je sa tim nacinom lecenja bilo? Ima li nekih vesti na tu temu?

I ona prica o nikotinu kao odlicnom braniocu organizma?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki21 said:

Čitam danas neko istraživanje iz Italije gde piše da tridesetak posto obolelih ostaju hronični bolesnici zbog nečega što je virus oštetio u telu. Ako bi se to ispostavilo kao tačno, to je bukvalno katastrofalan podatak na X nivoa.

 

Procitao sam i ja to juce. Koliko sam razumeo odnosi se na pacijente koji su duze bili na respiratorima, a i cela vest mi je "moz' da bidne, ali ne mora". Nemoj da sve primas k srcu, svasta se pise. Ima klikbejtova koliko hoces.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

daj link šta si se sti`o 🙂

 

#1

Quote

Many people think COVID-19 kills 1% of patients, and the rest get away with some flulike symptoms. But the story gets more complicated. Many people will be left with chronic kidney and heart problems. Even their neural system is disrupted. There will be hundreds of thousands of people worldwide, possibly more, who will need treatments such as renal dialysis for the rest of their lives. The more we learn about the coronavirus, the more questions arise. We are learning while we are sailing. That’s why I get so annoyed by the many commentators on the sidelines who, without much insight, criticize the scientists and policymakers trying hard to get the epidemic under control. That’s very unfair.

 

izvor

 

#2

Gordan Lauc i ostali stručnjaci za HRT.

 

Odlična emisija, ako imate vremena pogledajte VIDEO NA DNU  (cca.54 min).

Edited by Asterion
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, djura.net said:

Bas vala. Sta je sa tim nacinom lecenja bilo? Ima li nekih vesti na tu temu?

I ona prica o nikotinu kao odlicnom braniocu organizma?

U New yorku najveci donatori plazme trenutno je zajednica ortodoxnih jevreja koja je inace bila jako pogodjena obolelima ali sad doniraju ogromne kolicine plazme.

I prica o nikotinu je manje vise ista, koliko znam istrazivanje je jos u toku.

Link to comment
Share on other sites

U New yorku najveci donatori plazme trenutno je zajednica ortodoxnih jevreja koja je inace bila jako pogodjena obolelima ali sad doniraju ogromne kolicine plazme.
I prica o nikotinu je manje vise ista, koliko znam istrazivanje je jos u toku.

Šta kažu istraživanja o upotrebi plazme u lečenju obolelih od COVID-19?
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, sasa965 said:

Izgleda da smo svi otanjili sa živcima , sevaju varnice na sve strane.

 

Pitam se zasto. Stajali smo u redovima, ziveli za 5dm mesecno, morali u 3 ujutro pred ambasadu za bilo koje putovanje, slusali sirene svaki dan tri meseca, ziveli sa 18h restrikcijama struje. Nije ovo nista novo.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Eddard said:


Test se uzima uvek iz ždrela, samo se do tog dela ždrela dolazi kroz nos 😄. U principu meni je išla istim štapićem kroz obe nozdrve do zadnjeg zida ždrela (nasopharynx), a onda i kroz usta do zadnjeg zida tog dela ždrela (oropharynx). 

Isto iskustvo ima i moj sin koji je morao da se testira nakon pojave virusa u bolnici u kojoj radi, ne boli ali jeste malo neudobno, nista strasno.

Link to comment
Share on other sites

Testiranje u uzorcima krvi u jednoj grupi od 480 osoba u oblasti oko Osla (6.5.-8.5.2020) je pokazalo da manje od 1 od 50 osoba (ispod 2 %) ima antitela na koronavirus u krvi. Zbog toga je Institut za javno zdravlje preporučio da se vrši testiranje na virus iz uzorka sputuma (pljuvačke).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, melankolic said:


Šta kažu istraživanja o upotrebi plazme u lečenju obolelih od COVID-19?

Mislim da nisu radili sad nikakvo istrazivanje, barem ne da sam ja videla, posto je tretman poznat od ranije.

Znam samo da sklupljaju dosta, a koliko znam to je za teske slucajeve, i radi.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Darko said:

 

To ćemo tek da vidimo. Uspeh će se meriti tek kada ova epidemija stane. Švedska je izabrala put imuniteta krda i relativno spore infekcije stanovništva. Ima smisla. 

 

Ja bih pre rekao da je to neka vrsta kockanja, ali sa zivotima ljudi, da li je to bolje ili nije, je potpuna nepoznanica. Doktori bi morali da se vode iskljucivo dokazanim naucnim cinjenicama.

 

13 hours ago, Darko said:

Opšti karantin ne može da traje beskonačno, pre ili kasnije će morati da prestane i i drugim zemljama. A šta će onda biti, to ćemo tek da vidimo. Na primer, pogledaj šta mi radimo - protesti, gužve, itd itd. Možda ćeš promeniti mišljenje za mesec dana ili tako nešto kada ponovo bukne. Nažalost  

 

Mozda je to bilo previse drasticno, ali poznavajuci nas mentalitet i odsustvo discipline, onda se mozda i nije imalo izbora, sve u svemu statisticki je mnogo bolje od svedske, a sta ce biti u buducnosti, to mozemo da vidimo samo u kristalnoj kugli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/14/2020 at 1:54 PM, ciao said:

 

Pa ukopcali su da su neke koji su umrli u domovima ubrojali dvaput - desava se :smiley2:

 

Jel ima nekih informacija iz prve ruke - citala sam negde da je sam test tj uzimanje uzorka izuzetno neprijatno i bolno, jel to tacno?

Mozda @marejosipmoze da kaze nesto na temu, Ili @vanjabarsa ? izvinjavam se tek sad sam videla post od Eddard -a

@Eddard koliko sam shvatila moze da se uzme iz zdrela i iz nosa? od cega zavisi koji ce biti uzet? Mozda je ovaj iz nosa gori tj bolniji?

 

Kad su vadili mojima uzimali su uzorke i iz ždrela i iz nosa. Rekli su isto da malo dublje idu nego kada je običan bris, ali nisu rekli da im je bilo nešto bolno ili mnogo neprijatno. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...