Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 hours ago, wrach said:

Kakva bre infrastruktura za SMSove? To funcionise kao VAS(value added servis) ili ti parking, posaljes SMS da dobijes dozvolu za napolje u roku od 2 sata i cao. Veruj mi, infrastruktura nasih operatera lagano to podrzava.

 

Nisam mislio da podrži u smislu da li može da izvede nego da li može da izdrži opterećenje, mora da bude dostupan servis 24/7, a ne da ne možeš da pošalješ sms nekad(recimo, nekad je problem bila Nova godina jer se mreža optereti).  

9 hours ago, urosg3 said:

u virginalnom periodu bilo je neko telo vlade gde je ideja bila da se okupe zajednice IT i da pomognu u nekim rešenjima,
Tu smo na toj jednoj i nikad nastavljenoj konferenciji bio baš taj predlog, sa rešenjem, imamo ogromno iskustvo i isporučili bi radno rešenje jako brzo.

Naravno da nije bilo odziva.

Promeni ime u uros5G, definitivno. 😛

 

Šteta što se to nije uvelo, bilo bi lakše progura ovaj period, sigurno. Al dobro, da se me vraćam na meta-snajper-top priču, i suštini je to to. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, urosg3 said:

"Dr Kon u borbi protiv elementarne logike za dobro naših baka i deka."
Vilerov goblen, uramljen i zastakljen.
Ima držač za kandilo.
cena po dogovoru u privatne poruke

 

Meni je zao sto su dobri gosti u sustini protraceni. Pita ljude iz kriznog staba politicka pitanja i onda se celu emisiju nateze zasto oni kazu da nemaju veze s tim. To je sve moglo da se anticipira:

- manjak opreme? nema veze s nama

- vanredno stanje? nismo mi proglasili

- ponasanje ljudi? ne mozemo da uticemo

- izbori? mi smo samo lekari

 

Moras da procitas goste. Radovanovic jedini sme nesto da kaze pa pitaj njega. Ovu drugu dvojicu bih pitao korisne stvari oko virusa. Perspektive vakcine, testovi na antitela, konkretni primeri ponasanja sta je bezbedno, nova saznanja o simptomima, kako prepoznati tihu hipoksiju...o tome bi bar govorili i bilo bi korisno. Sve ostalo je besciljno ventiliranje s pitanjima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa i Radovanovic je rekao da bi se maltene isto ponasao da je bio clan kriznog staba. 

 

Jbg, jasno je da ima mnogo stvari koje nisu uradjene kako treba u celoj ovoj situaciji i da ima brdo brljotina. Mada isto tako mozemo da kazemo i da su lekari (do sada) uspeli da postignu u najvecoj meri ono sto su oni zeleli, a to je da se sacuvaju zivoti. 

 

I Kon i Jankovic su pametni ljudi, mislite da nisu znali u sta se upustaju kada je sve ovo krenulo i sa kim ce imati posla? Ajde Kon verovatno nije ni mogao ovo da izbegne, ali Jankovic je jos i sam trazio da ga ukljuce. 

 

Kad se sve ovo zavrsi oni nece, poput dr Kisic, krenuti da grade svoju politicku karijeru, i od svega ovoga ce dugoročno imati samo stetu i narusenu reputaciju. 

 

Ja nemam sumnju da su obojica usli u celu pricu kako bi spasavali zivote i hvala im sto su odabrali da se isture i rade najbolje sto mogu. Da nisu tu bili oni bio bi neko drugi, mozda manje strucan i jos manje spreman da neke stvari iznese javno kao sto je to Kon uradio. 

 

Zameranje njima za sve ovo oko odluke za gradski prevoz je po meni potpuno promaseno. Pa u tom kriznom stabu sa razlogom ne sede samo lekari, vec i predstavnici vlasti. Lekari mogu da predlazu odredjene mere imajuci u vidu samo jedno merilo koje je njima bitno, ali ostali clanovi kriznog staba tu treba da budu neki korektiv i da kazu koliko je sprovodjenje neke mere moguce.

 

Da li vi stvarno ocekujete da lekari znaju koji procenat ljudi ima personalizovane bus plus kartice i da li ce se napraviti redovi zbog toga. Ili da znaju koliko imamo autobusa, koliki je protok putnika na odredjenim linijama, koliko ljudi generalno putuje na posao svakog dana itd. 

 

Kada se sve ovo zavrsi bilo bi odlicno kada bi se napravila ozbiljna analiza i izdvojilo sve sto je uradjeno pogresno u ovoj pandemiji. Ovo skoro sigurno nece biti poslednja pandemija i takva saznanja su nam vazna zbog buducnosti. 

 

Isto tako je i kritika mera u ovom trenutku korisna stvar, a mislim i da lekari u kriznom stabu ne beze od iste. Medjutim neke stvari koje im se zameraju ovde i sirom interneta su po mom misljenju deplasirane.

 

Oni nisu politicari, oni su lekari. Nisu verzirani da se snalaze u javnom zivotu i da plivaju kroz sve te stvari. I da su ih u nekim situacijama iiskoristili i namagarcili sigurno da jesu. 

 

Ali na kraju dana se sve svodi na jednu stvar koju je Kon rekao. Oni su imali ili opciju da daju ostavku i ne prihvate ucesce u stabu, ili da rade najbolje sto mogu. Sigurno je da su bili svesni u kojoj drzavi zive, ali su preuzeli odgovornost i sve ove ostale stvari koje uz to idu i za to im hvala.

 

A vreme i nadam se neke objektivne studije ce pokazati koliko su na kraju bili uspesni. 

 

 

  • Like 13
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

@Honey Badger U Srbiji sam, ali slusam britanske radio stanice. Nema na njima politicara, apeli idu u pauzama za reklame. Ono ne treba to meni ili tebi, ali treba utuviti u glavu plonkerima i wally-jima.

Da, slazem se da je Absolute radio odlican. 

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo samo za zdravstvene radnike?
Neka nova vest?
Hvala!

Poslodavac odlučuje možeš li putovati ili ne.
S obzirom da bih po povratku bio u kućnom karantinu 10 dana (a to mi kači radne dane) onda nemam dozvolu da odsustvujem sa posla.
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, melankolic said:


Poslodavac odlučuje možeš li putovati ili ne.
S obzirom da bih po povratku bio u kućnom karantinu 10 dana (a to mi kači radne dane) onda nemam dozvolu da odsustvujem sa posla.

 

Hvala!

....jos jedna prednost rada od kuce - karantin ili ne karantin 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, urosg3 said:

 

Zapao mi je za oko jedan deo intervjua:

 

Quote

 

Govorio je i o tome da je molitva lekovita.

"Sveštenici su se molili za jednu grupu ljudi koji su bili bolesni. Nisu znali ništa o njima, samo imena i dijagnozu. Ispostavilo se da su 40% njih izlečili."

 

 

Šta na ovo kažu dr Žeks i dr Jelena Đoković?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

Govorio je i o tome da je molitva lekovita.

"Sveštenici su se molili za jednu grupu ljudi koji su bili bolesni. Nisu znali ništa o njima, samo imena i dijagnozu. Ispostavilo se da su 40% njih izlečili."

 

Pa i nije im neki procenat suta za pohvaliti se 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nemanjaol said:

 

Zameranje njima za sve ovo oko odluke za gradski prevoz je po meni potpuno promaseno. Pa u tom kriznom stabu sa razlogom ne sede samo lekari, vec i predstavnici vlasti. Lekari mogu da predlazu odredjene mere imajuci u vidu samo jedno merilo koje je njima bitno, ali ostali clanovi kriznog staba tu treba da budu neki korektiv i da kazu koliko je sprovodjenje neke mere moguce.

 

 

 

Ali na kraju dana se sve svodi na jednu stvar koju je Kon rekao. Oni su imali ili opciju da daju ostavku i ne prihvate ucesce u stabu, ili da rade najbolje sto mogu. Sigurno je da su bili svesni u kojoj drzavi zive, ali su preuzeli odgovornost i sve ove ostale stvari koje uz to idu i za to im hvala.

 

 

Posto im odluku za GSP bas zameram... Zanimiljivo je da su tu odluku za GSP podrzali i politicari i predstavnici struke, i da sus e svi oko nje slozili, da je odluka doneta, vazila par dana, dok se licno Vucic nije dosetio da predlozi njeno ukidanje. I dalje mi niko nije odgovorio kako smo dosli od toga da je po recima Kona na KZS to jedna od kljucnih mera koja je doneta u razgovoru i dogovoru sa svim strukturama, do toga da je ta mera nebitna. Kako napravis kompromis za kljucnu meru i koja je to cena? Po svim dostupnim informacijama cena je bila rejting vladajucih struktura, sa tim ne mogu da se pomirim i ne mogu da opravdam. 

 

 

Nisu imali priliku da odbiju ucesce u stabu jer ih na to obavezujue etika, ali imali su piliku da izadju iz istog na deseto sakrivanje iza struke i donosenja populistickih mera sa sve jednim ciljem odrzavanjem rejtinga druga predsednika. I nemoj da se zezamo i pravimo da ne vidimo ocigledno. To je ono sto im ja zameram i mislim da na to svakako imam pravo, kao i na kritiku koja se ne svodi na trazenje dlake u jajetu nego na konkretne stvari. 

 

 

I samo da se razumemo meni je tvoj stav apsolutno legitiman, i ok, moje misljenje je subjektivno i doneto iz perspektive kako bih se ja ponasao da sam stit za neke zakulisne radnje politickih vampira. Za sve postoji granica. 

Tebi odgovaram posto sam "isprovociran" promasenim fudbalom za GSP a to je pravi primer i vec deseti put da se desava da krizni stab donese neku odluku, struka je obrazlozi, a posle na Pinku ili RTS-u u live programu imamo demantovanje te odluke od strane coveka koji ucestvuje u tom istom kriznom stabu na kome se donose odluke koje on posle demantuje. 

Edited by Tamburinjo
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

Hvala!

....jos jedna prednost rada od kuce - karantin ili ne karantin 

 

Ima li kod tebe kakvih novosti ili mi je promaklo? 

 

Jesi li i dalje u Vucicevom kazamatu ili si se uspjela probiti na slobodnu teritoriju Holandije?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Tamburinjo said:

 

 

Posto im odluku za GSP bas zameram... Zanimiljivo je da su tu odluku za GSP podrzali i politicari i predstavnici struke, i da sus e svi oko nje slozili, da je odluka doneta, vazila par dana, dok se licno Vucic nije dosetio da predlozi njeno ukidanje. I dalje mi niko nije odgovorio kako smo dosli od toga da je po recima Kona na KZS to jedna od kljucnih mera koja je doneta u razgovoru i dogovoru sa svim strukturama, do toga da je ta mera nebitna. Kako napravis kompromis za kljucnu meru i koja je to cena? Po svim dostupnim informacijama cena je bila rejting vladajucih struktura, sa tim ne mogu da se pomirim i ne mogu da opravdam. 

 

 

Nisu imali priliku da odbiju ucesce u stabu jer ih na to obavezujue etika, ali imali su piliku da izadju iz istog na deseto sakrivanje iza struke i donosenja populistickih mera sa sve jednim ciljem odrzavanjem rejtinga druga predsednika. I nemoj da se zezamo i pravimo da ne vidimo ocigledno. To je ono sto im ja zameram i mislim da na to svakako imam pravo, kao i na kritiku koja se ne svodi na trazenje dlake u jajetu nego na konkretne stvari. 

 

 

I samo da se razumemo meni je tvoj stav apsolutno legitiman, i ok, moje misljenje je subjektivno i doneto iz perspektive kako bih se ja ponasao da sam stit za neke zakulisne radnje politickih vampira. Za sve postoji granica. 

Tebi odgovaram posto sam "isprovociran" promasenim fudbalom za GSP a to je pravi primer i vec deseti put da se desava da krizni stab donese neku odluku, struka je obrazlozi, a posle na Pinku ili RTS-u u live programu imamo demantovanje te odluke od strane coveka koji ucestvuje u tom istom kriznom stabu na kome se donose odluke koje on posle demantuje. 

 

 

Legitimne su i meni kritike i sam sam ih kritikovao za mnoge stvari, Kon posebno je na primer nekoliko puta propustio dobru priliku da ćuti. Meni je samo poenta da mi nemamo pojma zapravo šta se sve događa iza zatvorenih vrata, i kako su izgledale te sednice kriznog štaba, i da su se lekari u štabu uhvatili izuzetno važnog i zajebanog posla i da na svojim plećima nose ogromnu odgovornost, a bar Kon i Janković čini mi se bez ideje da od toga na koncu pribave bilo kakvu ličnu korist.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Honey Badger said:

 

Ima li kod tebe kakvih novosti ili mi je promaklo? 

 

Jesi li i dalje u Vucicevom kazamatu ili si se uspjela probiti na slobodnu teritoriju Holandije?

 

Hvala na interesovanju - tu sam i dalje 😞

Kako stvari stoje tu sam bar do 15 juna, jer do tad su EU granice zatvorene.

 

Kako kod tebe?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Tamburinjo said:

 

 

Posto im odluku za GSP bas zameram... Zanimiljivo je da su tu odluku za GSP podrzali i politicari i predstavnici struke, i da sus e svi oko nje slozili, da je odluka doneta, vazila par dana, dok se licno Vucic nije dosetio da predlozi njeno ukidanje. I dalje mi niko nije odgovorio kako smo dosli od toga da je po recima Kona na KZS to jedna od kljucnih mera koja je doneta u razgovoru i dogovoru sa svim strukturama, do toga da je ta mera nebitna. Kako napravis kompromis za kljucnu meru i koja je to cena? Po svim dostupnim informacijama cena je bila rejting vladajucih struktura, sa tim ne mogu da se pomirim i ne mogu da opravdam. 

 

 

Nisu imali priliku da odbiju ucesce u stabu jer ih na to obavezujue etika, ali imali su piliku da izadju iz istog na deseto sakrivanje iza struke i donosenja populistickih mera sa sve jednim ciljem odrzavanjem rejtinga druga predsednika. I nemoj da se zezamo i pravimo da ne vidimo ocigledno. To je ono sto im ja zameram i mislim da na to svakako imam pravo, kao i na kritiku koja se ne svodi na trazenje dlake u jajetu nego na konkretne stvari. 

 

 

I samo da se razumemo meni je tvoj stav apsolutno legitiman, i ok, moje misljenje je subjektivno i doneto iz perspektive kako bih se ja ponasao da sam stit za neke zakulisne radnje politickih vampira. Za sve postoji granica. 

Tebi odgovaram posto sam "isprovociran" promasenim fudbalom za GSP a to je pravi primer i vec deseti put da se desava da krizni stab donese neku odluku, struka je obrazlozi, a posle na Pinku ili RTS-u u live programu imamo demantovanje te odluke od strane coveka koji ucestvuje u tom istom kriznom stabu na kome se donose odluke koje on posle demantuje. 

U Kragujevcu su išli autobusi po toj odluci, a sad takodje ta odluka ne važi. Nedelju dana je u ovom delu epidemije poprilično dugačak vremenski period, parafraziracu doktora Kona - ko jebe nesposobnu beogradsku vlast što dok je nekako uspela da primeni tu odluku prestala je nasušna potreba za istom. I sad će jedan doktor Kon, kojem to niti je u opisu posla, niti u krajnjem slučaju treba da ga zanima šta je bilo posle odluke kriznog štaba, jer se ljudi bave i važnijim stvarima, da bude moralno odgovoran i da trpi napade zbog nekog nesposobnog gradskog SNS kadra. Pazi taj idiotizam. Potpuno promašeno insistiranje na tome a vala i promašena emisija, Beckovicka nikada i nije bila neka voditeljka, ali od kako se vratila igra samo na ime i staru slavu, tragično je na kakvim stvarima insistira i kakav talenat za procerdavanje vremena ima.

A samo da dodam, sinoć je jednom rečenicom oko kritike i predsednika i uopšte situacije sve objasnio - nije svrsishodno da to radimo. I tu svako razuman stavlja tačku.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Hvala na interesovanju - tu sam i dalje 😞

Kako stvari stoje tu sam bar do 15 juna, jer do tad su EU granice zatvorene.

 

Kako kod tebe?

 

 

 

Jedan drug je nasao nacina da se iz Indije vrati u UK u jeku najvece pandemije, prije jedno mjesec dana. Prebacio se u UK preko nekog programa koji su organizovale ambasade hrvatske i irske. Cudi me da bas nista nema da se ti prebacis iz Srbije?

 

Meni je isto kao i prije pandemije; radim od kuce, trcvim na ulici, raduckam po basti. Najgore od svega je sto nisam vidio integralno brasno 3 mjeseca ali prezivljavam nekako. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...