Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, ras kass said:

Domaci letovi pretpostavljam 

 

 medjunarodni takodje - pretpostavljam da je posle ulazak u zemlju sletanja tvoj problem - karantin ili sta to sa njima nema veze

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Pominju ovde u Fra da ce uskoro (nije definisano sta to znaci uskoro) biti moguce testiranje u laboratorijama za analizu krvi - mi to imamo na svakom cosku otprilike, tu se generalno analiza krvi radi ujutro za uvece najkasnije sutradan su rezultati gotovi, pominju cenu od 40 eura, ali za sada to jos nije funkcionalno; pretpostavljam da ce to biti ideja - danas se testiras ako sutra ili prekosutra letis

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

cek malo, kod vas su dozvoljena okupljanja gradjana? u HR je i dalje vazeca zabrana odrzavanja svih javnih dogadjaja i okupljanja više od pet (5) osoba na jednom mjestu.

 

nije.

 

kod nas je dozvoljeno okupljanje stoke i goveda, gradjani tj pristojni ljudi i dalje drze distancu i nose maske.

  • Like 9
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, BojanaCZV said:

Zasto je bitno da li ima vanrednog stanja, ako postoje vanredne mere i pravilo o socijalnoj distanci ili kako se vec zove.

 

I nemojte me uplitati u politicke konotacije, molim vas.

 

Izvini, nisam mislio da tebe uplicem u bilo sta. Sve si upravu sto kazes, ali kad su ti ljudi ne ljudi, da ne kazem stoka.

5 hours ago, BojanaCZV said:

Zasto je bitno da li ima vanrednog stanja, ako postoje vanredne mere i pravilo o socijalnoj distanci ili kako se vec zove.

 

I nemojte me uplitati u politicke konotacije, molim vas.

 

Izvini, nisam mislio da tebe uplicem u bilo sta. Sve si upravu sto kazes, ali kad su ti ljudi ne ljudi, da ne kazem stoka.

Link to comment
Share on other sites

Ovako...sad se vratili, bili do Knez Mihajlove, klinki uzeli neke patike. Odlepio sam. Ja, zena i klinka maske i rukavice. Znojim se, jedva disem. Gledam da mimoidjem ljude na metar dva najmanje. A onda...u Knezu ludilo. Kao i bilo koji drugi vikend u mesecu maju. Niko ali niko ne da ne nosi masku nego se ni ne trudi da drzi neku distancu. Jedinu distancu napravio brat Kale dok je prolazio i pevao a ljudi beze od njega. Neverovatno zaista. Da ljude toliko bole qrac...i nemoj da pricamo o porukama kriznog staba, porukama Vucica ili ne znam cega. Ko ima gram mozga ali bukvalno samo gram, ce zeleti ako ne druge a onda sebe da zastiti. Stoka bez trunke empatije. Odlepio sam. Bukvalno sam jedva do daha dolazio pod maskom koliko mi je vruce. A gospoda na gomilama. Mrs. Dajte opet malo o slobodi ljudi i pravu na zivot (bez da iko razmislja da li se ugrozava tudje pravo na zivot).

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Evo i raporta sa Kosmaja. Nigde nikog. Bukvalno videli 3 automobila, sami samcijati. Neko ukrao reflektor kod spomenika, ostale samo žice.

Roštilj - odličan, devojke se ubile od tikvica. Nismo zapalili šumu. 😉
 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Ovako...sad se vratili, bili do Knez Mihajlove, klinki uzeli neke patike. Odlepio sam. Ja, zena i klinka maske i rukavice. Znojim se, jedva disem. Gledam da mimoidjem ljude na metar dva najmanje. A onda...u Knezu ludilo. Kao i bilo koji drugi vikend u mesecu maju. Niko ali niko ne da ne nosi masku nego se ni ne trudi da drzi neku distancu. Jedinu distancu napravio brat Kale dok je prolazio i pevao a ljudi beze od njega. Neverovatno zaista. Da ljude toliko bole qrac...i nemoj da pricamo o porukama kriznog staba, porukama Vucica ili ne znam cega. Ko ima gram mozga ali bukvalno samo gram, ce zeleti ako ne druge a onda sebe da zastiti. Stoka bez trunke empatije. Odlepio sam. Bukvalno sam jedva do daha dolazio pod maskom koliko mi je vruce. A gospoda na gomilama. Mrs. Dajte opet malo o slobodi ljudi i pravu na zivot (bez da iko razmislja da li se ugrozava tudje pravo na zivot).

 

Bukvalno je vajb napolju kao da nema epidemije uopšte. Jedino što primećujem jeste da je gradski prevoz dosta prazan. Ja se danas šetao bez maske, samo sam je stavio kad smo ušli u Knez. Nosim sa sobom onaj zip lock bag i tu držim masku. Kad ima potrebe da je stavim, dezinfikujem ruke, pa je onda tek izvadim i namestim, isto i pred skidanje.

 

Ja sam u fazonu da iskoristim ovaj vikend sad maksimalno, računam još nisu stigli ljudi ponovo da se zaraze 😄 Za sledeći ćemo da vidimo kako će biti, idealno ako se organizujem negde van grada da odem.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Ovako...sad se vratili, bili do Knez Mihajlove, klinki uzeli neke patike. Odlepio sam. Ja, zena i klinka maske i rukavice. Znojim se, jedva disem. Gledam da mimoidjem ljude na metar dva najmanje. A onda...u Knezu ludilo. Kao i bilo koji drugi vikend u mesecu maju. Niko ali niko ne da ne nosi masku nego se ni ne trudi da drzi neku distancu. Jedinu distancu napravio brat Kale dok je prolazio i pevao a ljudi beze od njega. Neverovatno zaista. Da ljude toliko bole qrac...i nemoj da pricamo o porukama kriznog staba, porukama Vucica ili ne znam cega. Ko ima gram mozga ali bukvalno samo gram, ce zeleti ako ne druge a onda sebe da zastiti. Stoka bez trunke empatije. Odlepio sam. Bukvalno sam jedva do daha dolazio pod maskom koliko mi je vruce. A gospoda na gomilama. Mrs. Dajte opet malo o slobodi ljudi i pravu na zivot (bez da iko razmislja da li se ugrozava tudje pravo na zivot).

 

Heinrich Heine je u svom zivopisnom i ironicnom putopisu Die Harzreise (The Harz Journey) zitelje grada iz kog se uputio na pesacenje kroz Harz, podelio u cetiri staleza: studenti, profesori, malogradjani i marva, dodavsi da je marva najznacajniji stalez.

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, RatzenStadt said:

Cak su i teme vezane za koronu utihnule 😄 

Danas je verovatno dan sa najmanje upisa od otvaranja teme. Nestor uticao i na "nas".

da mi se upiše opravdani bili smo na roštiljanju 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NMX said:

Ovako...sad se vratili, bili do Knez Mihajlove, klinki uzeli neke patike. Odlepio sam. Ja, zena i klinka maske i rukavice. Znojim se, jedva disem. Gledam da mimoidjem ljude na metar dva najmanje. A onda...u Knezu ludilo. Kao i bilo koji drugi vikend u mesecu maju. Niko ali niko ne da ne nosi masku nego se ni ne trudi da drzi neku distancu. Jedinu distancu napravio brat Kale dok je prolazio i pevao a ljudi beze od njega. Neverovatno zaista. Da ljude toliko bole qrac...i nemoj da pricamo o porukama kriznog staba, porukama Vucica ili ne znam cega. Ko ima gram mozga ali bukvalno samo gram, ce zeleti ako ne druge a onda sebe da zastiti. Stoka bez trunke empatije. Odlepio sam. Bukvalno sam jedva do daha dolazio pod maskom koliko mi je vruce. A gospoda na gomilama. Mrs. Dajte opet malo o slobodi ljudi i pravu na zivot (bez da iko razmislja da li se ugrozava tudje pravo na zivot).

 

Miki, koji ćete kurac u Knezu, je li to jedino mesto u Bgu gde se mogu pazariti patike? Zaista mi nisi delovao glupo (nemoj se uvrediti).

 

Živiš u Srbiji, krećeš se među Srbima, komuniciraš sa Srbima - šta je još trebalo da bi ti ušlo u tikvu šta te (tj još gore šta vas) očekuje?

 

S obzirom da svakako nisi pao ni s Marsa a ni s Jupitera umesto da naričeš nad glupošću zemljaka stavi prst na čelo i zapitaj se kakva ti je procena bila i jesi li mogao drugačije da reaguješ umesto da izlažeš opasnosti i sebe i svoje.

 

Da ponovim još jednom - JEDINI KOJI MOGU POMOĆI U OVOJ SITUACIJI JESMO MI SAMI.

 

Niko, ali niko drugi. Samo svoja sopstvena pamet, samo use i u svoje kljuse. Ni država ni NIKO DRUGI ti neće pomoći, već će ti samo odmoći. 

 

Iskreno se nadam da niste ništa zapatili, i takđe se iskreno nadam da ti je ovo dovoljna škola.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

izgleda autentično vidi exif. u originalu na tviteru

Preuzeo sam sliku sa ovog foruma, a zaista deluje autentično. Doduše, ako se bezgrešni doca tako ponaša, oprostiće i tebi Nepostojeći na tome što si danas roštiljao 😀. Za kaznu, izgovori sto puta ZdravodrKoNJu, uplati bar 1000 evra SNS-u i napravi im sto sendviča i sve će ti biti oprošteno 😄

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

spacer.png

 

Ako slika nije fotošopirana, izgleda da se plebs samo ugleda na SNStruku...

 

Ovaj desno sve uredno, rukavice, maska.. i cigara. A sto je tim rukavicama ispipao sve moguce okolo pa preneo na cigaru, pa onda skida masku da povuce dim, a valjda i da dune... nema veze, glavno da se on obezbedio. 

 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

Tour de Kafić treći i četvrti deo. Juče stigosmo najzad i do Supermarketa ispod Alonza. Kad ono, sada je to Coffee, Tea i još nešto, što nisam upamtio. Ovaj kafić, to jest njegovu baštu, bi Kon preporučio. Razmak odokativno između tri i pet metara, zavisno gde se sto nalazi. I to pošteno, od izvučenog sedišta, a ne od sredine do sredine stola. Imaju mašinu za sudove, čaše i šolje se cakle, kelner bez naginjanja servira. Nakon odlaska gostiju sa nekog stola kelner isti odmah dezinficira. Supruga videla kelnera da nakon serviranja opere ruke u rukavicama sa dezinficijensom. Veoma mali broj gostiju, nikada više od dva do tri stola zauzeta (a ima ih više od tuce, velika je bašta). To je verovatno zbog konfiguracije: sto je mali 60x60 otprilike plus po dve italijanske dizajnerske plastične stolice. Znači isključena svaka mogućnost bilo kakvog većeg druženja od dve osobe. Možda i zbog stolica, ako nemaš problem sa kičmom, ove su sasvim O.K. i komforne, ali mi smo posle sat vremena imali probleme što nema debelih jastuka. Daleko je to od komfornog ratan nameštaja sa debeli jastucima kakvi su na nekim drugim mestima. Verovatno im je zato bašta veoma slabo zauzeta iako su jedino mesto u kraju na koje i kasno popodne još pada sunce. Mada, mislim da je to ipak do primerno ispoštovane distance (fizičke a time i socijalne). U Pastisu malo dalje u Strahinića Bana i pored znatno goreg, t.j. nekomfornijeg, nameštaja (tvrde male drvene bistro stolice) krcato puno. Valjda zato što ovi nisu ostavili nikakav razmak pa su svi mogli da se osećaju domaće - kao krdo u oboru.

 

Kad smo već kod Strainića Bana, prošetali smo celu ulicu od Rige od Fere do Francuske, nijedan jedini kafić se ne drži propisanog razmaka između stolova. Od malo bolje varijante gde je razmak dva metra ako meriš od sredine stola do sredine stola pa će između sedećih gostiju biti jedva pola metra razmaka preko Dorian Grey-a gde je gotovo uobičajeni raspored (znači u vrh dvadeset do 30 cm između leđa sedećih gostiju do Pastisa gde je krdo gusto nabijeno u oboru da se češaju jedni o druge. Najpunija su ona mesta gde se najmanje poštuje razmak. Bolje da ne komentarišem srpske afinitete. Sa pozitivne strane za Strahinića Bana je da , za razliku od Knez Mihailove, možeš komotno da prošetaš, na trotoarima nema nikakve gužve.

 

Danas otišli u Savanovu, ostala nam u pamćenju kao pristojno mesto gde na prednjem deku ima i komotnih dvoseda. Kompletan zaheb. Zamenili su nameštaj, samo neki loš ratan (bar na prednjem deku kod ulaza, na strani prema reci čini mi se da je ostalo ono staro). Svaki sto sa četiri stolice. Na prednjem deku ona priča razmaka od dva metra mereno do sredine stola do sredine sledećeg stola, tako da su gosti na stolicama jedni drugima veoma blizu a na deku prema Savi još manji razmak između stolova tako da gosti mogu leđima da se češaju. Očigledno da gledaju da brzo nadoknade gubitke od lockdowna.

 

Postali veoma brzo nervozni zbog blizine sedećih i prolazećih gostiju i pobegli posle pola sata. Struktura gostiju takođe izmenjena. Umesto mladih zaposlenih i onih srednjih godina, uglavnom neka klinčarija tipa 19-25 godina. Plus im svaka čaša izgleda iskrzana i ogrebana, odnosno sa tragovima soli. Ili im je mašina za sudove pred crkavanjem ili koriste najjeftiniji prašak umesto kvalitetnih tableta. Za cenu od 840 dindži za dva kapućina i dve male kisele to je ipak bezobrazluk. Od takvog mesta se očekuju čaše koje se cakle a i ranije su im šolje za kapućino bile malo veće a ne one najmanje, na ivice šoljice za espreso. To mesto nas skoro neće videti ponovo. Rizik zaraze uz lošu uslugu a za velike pare.

 

Saberi-oduzmi, veoma mali broj kafića, koje sam do sada obišao, bilo ušao u njih ili ih video samo sa strane, se drži propisanih mera. Verovatno je svim vlasnicima stalo da što brže nadoknadi štetu. Sa druge strane, izgleda da afiniteti publike idu ka što većoj gužvi, razumljivo obzirom da su uglavnom mladi u pitanju. Treće, ili "vlast" to dopušta da bi ljudi imali izduvni ventil pred izbore ili vlasnici kafića uredno plaćaju reket ili su bliski partiji pa nikom ni ne vredi da im ispiše kaznu. Znam da ću zbog toga u to više poštovati ono jedno mesto za koje znam da su ih odrali još pre vanrednog stanja (i tada je bio neki propis o razmaku na snazi, samo što očigledno gotovo ni za koga nije važio).

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jutros sam otisla (rukavice, maska) do gradske pijace da kupim cvece za sanducice na terasi...neopisiva guzva, kako na delu sa vocem i povrcem, tako i na delu sa rasadom cveca i povrca. Ravno 5 sekundi sam razmisljala da li da se bacim u to more ljudi bez maski, bez rukavica i - bacila se. Pod maskom se zaista tesko dishe, u rukavicama se ruke znoje jer je topao dan a s obzirom da sam u rukavice stavila previshe talka, bilo je bas ljigavo. Malo sam ljuta na sebe sto sam se izlozila tolikom riziku ali u trenutku odluke pomislila sam da u tom mnostvu na pijaci ima i pametnih ljudi, mozda sam ja ta koja preteruje sa svim tim merama predostroznosti a i smucio mi se zivot sa toliko ogranicenja. A mozda je i do sunca, vedrog neba, tolikog obilja na tezgama....ako cu da zivim u strahu od mladih krompirica, tikvica, rotkvica, cveca - nek ide zivot.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://edition.cnn.com/2020/05/07/politics/trump-valet-tests-positive-covid-19/index.html

One of Trump's personal valets has tested positive for coronavirus

 

Quote

 

A member of the US Navy who serves as one of President Donald Trump's personal valets has tested positive for coronavirus, CNN learned Thursday, raising concerns about the President's possible exposure to the virus.

The valets are members of an elite military unit dedicated to the White House and often work very close to the President and first family. Trump was upset when he was informed Wednesday that the valet had tested positive, a source told CNN, and the President was subsequently tested again by the White House physician.
 
Valets assist the President and first family with a variety of personal tasks. They are responsible for the President's food and beverage not only in the West Wing but also travel with him when he's on the road or out of the country. Past presidents have relied on them not only for these matters, but also as confidants. The valets have an inside view to a president's personal life like few others.
A White House source said the valet, a man who has not been identified, exhibited "symptoms" Wednesday morning, and said the news that someone close to Trump had tested positive for coronavirus was "hitting the fan" in the West Wing.
 
Still, the White House has not enforced strict social distancing guidelines for staffers and few people inside the building wear masks during the day, including valets.

 

 
 

Mike Pence's press secretary is second White House staffer to test positive for Covid-19 this week

Quote

Vice-president Mike Pence’s press secretary tested positive for the coronavirus, the White House said Friday, making her the second person who works at the White House complex known to test positive for the virus this week. Katie Miller is married to Stephen Miller, a top Trump advisor. She has been in recent contact with Pence but not with the president.

 

https://www.washingtonpost.com/nation/2020/05/09/coronavirus-update-us/

CDC director, FDA commissioner to quarantine after exposure to people who tested positive for coronavirus

Top health officials self-quarantine after exposure to person with coronavirus

Quote

Anthony Fauci has begun a "modified quarantine" after making a "low risk" contact with a White House staffer who tested positive for the novel coronavirus, the National Institute of Allergy and Infectious Diseases director told CNN and the New York Times Saturday.

 

 CDC director Robert Redfield and Food and Drug Administration Commissioner Stephen Hahn are in self-quarantine after a similar COVID-19 exposure, officials confirmed earlier Saturday. Vice President Mike Pence's press secretary Katie Miller and President Trump's valet tested positive for the virus this week.

 

https://edition.cnn.com/world/live-news/coronavirus-pandemic-05-09-20-intl/h_93c750d3b49668ff94c0c7dcf6603602

Ivanka Trump’s personal assistant has tested positive for coronavirus, source tells CNN

The assistant, who works in a personal capacity for US President Donald Trump’s daughter, has not been around Ivanka Trump in several weeks.

 

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Laki21 said:

Miki, koji ćete kurac u Knezu, je li to jedino mesto u Bgu gde se mogu pazariti patike?

 

Yeap, to je meni palo na pamet jos dok sam citao Akirove pustolovine vol.1. Al rekoh, aj da ne talasam (ima ko ce :classic_biggrin:). 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eh, da Nestorovic vidi ovo:

 

Leadership means telling people hard truths. When this self-imposed quarantine ends, there’s going to be a second spike, because this thing is one of the most contagious things we’ve ever seen. A small but sizeable percentage of people will sit in our ICUs weeks at a time, and the critical care infrastructure will grind to a halt.

Some people will die of the virus, others by overwhelmed emergency services, yet other people will die because they don’t go to the ER in a timely fashion out of fear. The virus will cause collateral deaths, and you won’t be able to trust that the medical safety net will catch the people who need it.

 

https://thefederalist.com/2020/05/08/icu-doctor-what-i-wish-people-knew-about-coronavirus/

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

 

Yeap, to je meni palo na pamet jos dok sam citao Akirove pustolovine vol.1. Al rekoh, aj da ne talasam (ima ko ce :classic_biggrin:). 

 

akiro je, po svemu što sam pročitao, suri profesionalac na temu. izbegava viruse lakoćom nea iz matrixa. plus cenim da mu treba uzbuđenja u životu ponekad 

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Laki21 said:

 

Miki, koji ćete kurac u Knezu, je li to jedino mesto u Bgu gde se mogu pazariti patike? Zaista mi nisi delovao glupo (nemoj se uvrediti).

 

Živiš u Srbiji, krećeš se među Srbima, komuniciraš sa Srbima - šta je još trebalo da bi ti ušlo u tikvu šta te (tj još gore šta vas) očekuje?

 

 

Ajde i ti me još jebi :lol_2:

 

Soon to be teenage dete je našlo jedan model koji je ostao samo u jednoj adidasovoj prodavnici i to baš u Knezu. Misliš da bih inače išao?

 

@Konova fotka

 

Ljudi ga razapeše...al ja ne kapiram zašto? Je l krši neki propis? Je l krši neku preporuku? Moguće da sam nešto propustio ali ne kapiram šta je problem? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...