Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, urosg3 said:

onda da mi od 8.5 razmatramo rukavice?
 

Ako imas sve beskontaktno i ne koristis linijski prevoz (ne koristim ga ni ja posto radim od kuce) onda da. Ako bilo sta otvaras ili dodirujes sto su drugi dodirivali preporucljivo je da imas rukavice.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Taj ko se pipa po licu, ce to raditi i sa rukavicama, videla ja u praksi. Cak to rade vise jer imaju osecaj da su "zasticeni".

Ja sam bas smanjila ceskanje, doduse pomaze sto mi je kosa vezana ali imam one male kose oko lica koja leluja i iritira :classic_biggrin:

 

9 minutes ago, urosg3 said:

jao @zoe Bg ja kad se nisam slupao sa rukavicama nekoliko puta dok nisam batalio neću nikad.
Ko može da vozi normalno sa rukavicama svaka mu čast.

Valjda vozaci autobusa moraju da nose, to mi ne deluje bas pametno, moze se volan dezinfikovati povremeno, svakako ne smeju da izdaju karte. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Da nastavim tvoj niz:

Ne otvaras vrata koja je dodirivalo X ljudi pre tebe, ne dodirujes rukohvate koje su drugi dodirivali, ne drzis se za rukohvate u gradskom prevozu koje su drugi dodirivali,  ne pritiskas dugmice u liftu koje su drugi dodirivali, ....

Pa valda ce svako da opere ruke prvom prilikom nakon toga bilo da su nosili rukavice, ili nisu. Dodirivati lice (ili bilo koje predmete koje ces posle da korstis) s rukavicama ili bez njih je isto.
Stoga, po meni, rukavice su delotvorne jedino ako se pranjem ruku ne ubije/sapere virus.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ako imas sve beskontaktno i ne koristis linijski prevoz (ne koristim ga ni ja posto radim od kuce) onda da. Ako bilo sta otvaras ili dodirujes sto su drugi dodirivali preporucljivo je da imas rukavice.

razumem, preferiram da operem ruke, kao ceo život. Moje ruke moj izbor 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

razumem, preferiram da operem ruke, kao ceo život. Moje ruke moj izbor 🙂

I ja preferiram da operem ruke, ali sta ako si napolju sat vremena (npr. u kupovini) i pri sebi nemas nikakvo sredstvo za "suvo pranje"?  Bez obzira što ćeš se uzdržavati da dodiruješ lice i oči.

Link to comment
Share on other sites

Da ponovo presecem diskusiju:

prikazali prilog o jednoj porodii: roditelji i dva sina (mladji i stariji tinejdzer, recimo osnovci 5. i 7. razred), bili na skijanju u Ischglu. Roditelji i jedan sin navratili na kratko u cuveni kafic, kazu nisu bili duze od 5min jer je bila bas guzva, vazduh pun vlage, konobari zongliraju posluzavnicima dok prolaze kroz masu. (da li su jos negde imali bliski susret trece vrste s virusom - ne kazu, verovanto (naravno) ni ne znaju). Elem, otac je osetio simptome na putu kuci, samoizolovali su se kod kuce, svi su dobili virus osim najmladjeg sina iako su svi bili u medjusobnom kontaktu (cak su mu proverili i antitela - nista). Dete se uopste nije zarazilo (nije ni asimptomatski).

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tomas.hokenberi said:

I ja preferiram da operem ruke, ali sta ako si napolju sat vremena (npr. u kupovini) i pri sebi nemas nikakvo sredstvo za "suvo pranje"?  Bez obzira što ćeš se uzdržavati da dodiruješ lice i oči.

Šta ću? Tačno isto ono kao da imam rukavice na rukama. Uzdržavati se, kao da rukavice štite od kontakta sa licem i očima.
Ili ih dodirnem ili ne, sa rukavicama ili bez, potpuno je svejedno.

Znaš šta je najgora pretnja, otkad brice ne rade narasla nam kosa, posledično nervira me na glavi, pa nesvesno stalno sklanjam dlake sa mesta na kojima ne bi smele da budu.
A tu rukavice ne da ne pomažu nego nisu faktor.

Just now, wwww said:

Da ponovo presecem diskusiju:

prikazali prilog o jednoj porodii: roditelji i dva sina (mladji i stariji tinejdzer, recimo osnovci 5. i 7. razred), bili na skijanju u Ischglu. Roditelji i jedan sin navratili na kratko u cuveni kafic, kazu nisu bili duze od 5min jer je bila bas guzva, vazduh pun vlage, konobari zongliraju posluzavnicima dok prolaze kroz masu. (da li su jos negde imali bliski susret trece vrste s virusom - ne kazu, verovanto (naravno) ni ne znaju). Elem, otac je osetio simptome na putu kuci, samoizolovali su se kod kuce, svi su dobili virus osim najmladjeg sina iako su svi bili u medjusobnom kontaktu (cak su mu proverili i antitela - nista). Dete se uopste nije zarazilo (nije ni asimptomatski).

i to je početak i kraj svake priče o profilaksi i lockdown.
Pa kako pa kako 🙂

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, zoe Bg said:

93/4550/4

 

5/956/1

...

kod mene

4/83/0

...

 

i ajd sad, u Osijeku 4 novozarazena, a u ostatku Hrvatske, ukljucujuci i Zagreb, samo jedan? pa i taj jedan nije iz Zagreba, vec iz Splita? ne znam, ili je Kronos uistinu poceo koristiti onu svoju haubicu, ili tu neko malkic mulja i s testovima i s brojevima.

 

...

 

nego jedan info, vezan za topik, ali se tice sahrana u ovo osajdareno vrijeme. umro stari od mog frenda u petak, nije od covida, umro covjek od starosti. i sutra, dakle u utorak  sahrana. u krugu najuze obitelji, uz mjere socijalne distance, na sluzbenim stranicama groblja nema datuma, itd. itd. ok, sve to smo znali i ranije. medjutim, lijes ce biti zatvoren. zasto? takvi su propisi. ali zasto su takvi propisi ako neko nije umro od covida? nista, zvrcnem ja jednog frenda koji radi bas u mrtvacnici, i on srecom dezuran, i evo objasnjenje: nemamo posebne hladnjake za covid umrle, vec samo pregrade, ergo, svi umrli u KBC-u Osijek idu u vrece i zavarene limenke, i onda u lijes. tako rade od samog pocetka epidemije.

 

bas divno.

Edited by Vjekoslav
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

 

5/956/1

...

kod mene

4/83/0

...

 

i ajd sad, u Osijeku 4 novozarazena, a u ostatku Hrvatske, ukljucujuci i Zagreb, samo jedan? pa i taj jedan nije iz Zagreba, vec iz Splita? ne znam, ili je Kronos uistinu poceo koristiti onu svoju haubicu, ili tu neko malkic mulja i s testovima i s brojevima.

 

...

 

nego jedan info, vezan za topik, ali se tice sahrana u ovo osajdareno vrijeme. umro stari od mog frenda u petak, nije od covida, umro covjek od starosti. i sutra, dakle u utorak  sahrana. u krugu najuze obitelji, uz mjere socijalne distance, na sluzbenim stranicama groblja nema datuma, itd. itd. ok, sve to smo znali i ranije. medjutim, lijes ce biti zatvoren. zasto? takvi su propisi. ali zasto su takvi propisi ako neko nije umro od covida? nista, zvrcnem ja jednog frenda koji radi bas u mrtvacnici, i on srecom dezuran, i evo objasnjenje: nemamo posebne hladnjake za covid umrle, vec samo pregrade, ergo, svi umrli u KBC-u Osijek idu u vrece i zavarene limenke, i onda u lijes. tako rade od samog pocetka epidemije.

 

bas divno.

mislio sam da idu na kremaciju? Što bi bilo logično.
Ali kad se setim samo koliko su moji roditelji čekali kremaciju, razumem...

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Da nastavim tvoj niz:

Ne otvaras vrata koja je dodirivalo X ljudi pre tebe, ne dodirujes rukohvate koje su drugi dodirivali, ne drzis se za rukohvate u gradskom prevozu koje su drugi dodirivali,  ne pritiskas dugmice u liftu koje su drugi dodirivali, ....

Gradski prevoz ne koristim, ni liftove - sve je zatvoreno.

Kad idem u prodavnicu perem ruke nakon toga.

Ako nas delimicno otvore pa budem vise koristila te neke javne povrsine gde nije dostupno uvek prati ruke, trudicu se da ruke dezinfikujem. Posto mrzim one tecnosti, jer stalno imam osecaj da su mi ruke lepljive, kupila sam maramice koje mogu da ubacim u torbu i idu samnom.

22 minutes ago, zoe Bg said:

Ja sam bas smanjila ceskanje, doduse pomaze sto mi je kosa vezana ali imam one male kose oko lica koja leluja i iritira :classic_biggrin:

 

Imam i ja problem sa kosom ali je sad redovno vezujem kad izlazim

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Ja sam razumeo da dovodi u vezu nipodaštavanje aplauza lekarima ovim šerpovanjem. Sa čim nemam problem. 

 

A što se tiče kršenja mera, to je tema za pandure valjda a ne epidemiologe. 

 

 

Oko Kona i onoga sto meni licno smeta kod njega pokusacu da objasnim sto prostije i narodski. 

 

Ti si doktor i pozove te Vucic i kaze doktore taka i taka stvar bice zajebano jel bi hteo da pomognes. Ti kaze ja sam pre svega doktor 

protiv tvoje sam politike to me ne interesuje ali ovo je za visi cilj znam da ce me pljuvati al moje je da spasavam zivote ne da imam ego i sujetu. 

Idemo majstore Srbija ti se zahvaljuje....

 

I  tu kazem sve 5, postujem. Nece sigurno da nam mere odredjuju Brnabicka i polupani Djordjevic...

 

Ali onda dolazimo do toga sto meni i vecini smeta... Sto bas te mere odredjuje polupani Vucic koji se u ovu epidemiju razume malo

vise od tebe i mene. Sto on nosi respiratore, sto Kon cuti u 18h da bi Vucic saopstio meru u 20h na Pinku, sto cuti na kokainskog Mitrovica umesto da kaze ljudi ne slusajte ga, 

ili da izvrsi uticaj preko istog tog Vucica i kaze ako imate pameti regujte i recite mu da ne objavljuje to znate i samo kakav smo narod, sto ne sme da kaze zasto Vucic nije u karantinu 14 dana, sto rec jednu nije smeo da kaze za okupljanja sns bagre a danima su skakali na eventualno rostiljanje za 1.maj tada to nije bila tema za policiju nego je struka razmisljala o tome.

Reci mi znas li jednog lekara koji kaze bas mi znaci aplauz u 20h? Ne znas sigurno jer takvog nema, a ja znam njih 20 bukvalno koji kazu ne aplaudiraj radim svoj posao obezbedite mi uslove i pridrzavajte se mera. (verovatno Mek zna 99% lekara u Srbiji koje ja ili forum ne znamo :-P ).

 

Poenta:

Nije problem sto Kon ne kaze javno na KZS Vucicu pederu to niko od njega ne trazi, ali nemoj me na finjaka prckati, nego ako si vec usao da pomognes Srbiji a ja duboko verujem da jesi,

kada te peti put preglasaju judi koji sa strukom veze nemaju, a isti ti ljudi dva sata posle na Pinku umeju da se sakriju iza struke i tebe, ili na sastanku vrhunskih epidemiologa i "struke" Vucic nipodastavajuci pita koji je kreten ovo smislio, reci hvala nisam fikus nadjite drugog. Nemoj mi servirati kao debilu ne moze vise od troje za vikend ali u ponedeljak mogu trzni centri, teretane i kladionice i onda kazu struka je bila protiv ali...sta ali ne razumem jel se ti pitas ili neko treci?

 

Ali mozda sam to samo ja, kao sto sam i postupao u situacijama gde sam morao da saradjujem sa nekompetentnim sns kretenima, ok posao je visi cilj, ali 

nikakva vrsta zblizavanja ili sakrivanja iza mog imena ne dolazi u obzir. Mozda sam samo alregican na takve ljude i kivan pa preterujem...ne znam, spreman sam uvek na revidiranje stava

u nekoj diskusiji.

 

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:

Ja ceo dan bio u Novom Sadu prvi put posle nekih 45 dana. Otprilike 10% ljudi nosi masku.
Bio i u sopingu u Univeru. U redu lik i devojka, otprilike u kasnim 30-im i ocigledno dobrostojeci sudeci po stajlingu i markama cigara koje kupuju, drze predavanje svima kako je korona prenaduvana i prehajpovana stvar. Nabrajaju i uporedjuju brojke umrlih po mesecima iz proslih godina sa ovom i sl. Svako ko je imao potrebu da se ubaci je samo davao podrsku i potvrdu tom stavu.
Grad naravno pun ljudi koji setaju kao i uvek. Kako NS za sada prolazi ovako lagano za sada, pojma nemam...

 

 

 

Poštovanje mera...Niš - danas

 

spacer.png

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, urosg3 said:

mislio sam da idu na kremaciju? Što bi bilo logično.
Ali kad se setim samo koliko su moji roditelji čekali kremaciju, razumem...

 

ma jok, to bi samo dodatno iskompliciralo stvari. 

 

1 minute ago, mladenvzz said:

...Vjeko,koliko sam ja čuo,kod tebe  3,Kc 1 ,St 1

 

jucer je bilo 3, danas 4

 

http://www.osijek031.com/osijek.php?topic_id=82516

 

nego, kako ti tumacis da u jednom milijunskom gradu kao sto je Zagreb nema nijednog pozitivnog?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, ras kass said:

Znaci od srede virusa nema.... bum tras gotov rat. 

I treba da propadnemo. Nikada ništa nećemo naučiti

 

https://www.021.rs/story/Info/Region-i-svet/242301/Americka-kompanija-uzorke-krvi-sa-antitelima-prodaje-po-visokim-cenama.html

3 minutes ago, Constantin said:

Poštovanje mera...Niš - danas

 

spacer.png

Zato sam i napisao da je rano. Samo će novo žarište da se otvori kad tad. Nadam se samo da ćemo dogurari do zime, mada po mojim prognozama i jesen je daleko.

Edited by Don Laki Juan
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Laki Juan said:

I treba da propadnemo. Nikada ništa nećemo naučiti

Zato sam i napisao da je rano. Samo će novo žarište da se otvori kad tad.

Ja nisam siguran ni da smo ga kod nas ugasili.....ali će biti da ćemo "ugasiti"..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Poštovanje mera...Niš - danas

 

spacer.png

Toliko o tome da bi ovde u Srbiji sasvim dovoljna bila preporuka 😉...

1 minute ago, urosg3 said:

Logična posledica.
 

Posledica čega? Prvog otvorenog vikenda, nakon nekoliko uzastopno zatvorenih?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Tamburinjo said:

 

 

Sto bas te mere odredjuje polupani Vucic koji se u ovu epidemiju razume malo vise od tebe i mene.

 

 

Brate, prijatelju, odakle ti ideja da se ovaj pajac u išta na ovom svetu razume više od tebe ili mene (ili nekog trećeg). Jedino u čemu je bolji je prodavanje magle.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...