Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, Baby said:

 

@marejosip samo da pitam. Tvom ocu su nasli da je pozitivan i odmah ga smestili u bolnicu jer je imao jake simptome, otezano disanje, temperaturu koja ne moze da se spusti... ili nije bio u teskom stanju pa ga smestili da ne siri dalje?

 

Moj otac nije imamo nikakve simptome. Tj. kašlje, ali kašlje ceo život, pušač čovek. Poslali bi ga na sajam, ali su ga smestili u bolnicu jer ima povišene leukocite, pa ih je to malo brinulo i žele da kontrolišu. 

Svakako ne bi bio vraćen kući. I brat bi sada ako bude pozitivan, trebalo da bude smešten negde, na sajam pretpostavnjam. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marejosip said:

 

Moj otac nije imamo nikakve simptome. Tj. kašlje, ali kašlje ceo život, pušač čovek. Poslali bi ga na sajam, ali su ga smestili u bolnicu jer ima povišene leukocite, pa ih je to malo brinulo i žele da kontrolišu. 

Svakako ne bi bio vraćen kući. I brat bi sada ako bude pozitivan, trebalo da bude smešten negde, na sajam pretpostavnjam. 

 

Ja mislim da je tu greska. Trebalo je da vas pitaju da li imate mogucnosti da ga izolujete, i da se javi ako se stanje pogorsa, a ne da ga stave u bolnicu sa drugim obolelima, a nema simptome za bolnicko lecenje. Pritom se ni ne zna koliko je test tacan. 

Mozda gresim. Ovde kod nas to ne rade tako. U bolnici su samo oni kojima treba pomoc, ali izes ga, ovde je pomor naveliko, pa je moguce da nisam u pravu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Ja mislim da je tu greska. Trebalo je da vas pitaju da li imate mogucnosti da ga izolujete, i da se javi ako se stanje pogorsa, a ne da ga stave u bolnicu sa drugim obolelima, a nema simptome za bolnicko lecenje. Pritom se ni ne zna koliko je test tacan. 

Mozda gresim. Ovde kod nas to ne rade tako. U bolnici su samo oni kojima treba pomoc, ali izes ga, ovde je pomor naveliko, pa je moguce da nisam u pravu. 

 

Rekli su da ne moze, pitali smo. Jos mi imamo jedan stan koji je prazan, gde bi on bio potpuno sam, ali nisu dozvolili...

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, marejosip said:

 

Rekli su da ne moze, pitali smo. Jos mi imamo jedan stan koji je prazan, gde bi on bio potpuno sam, ali nisu dozvolili...

 

Pa ispadne bolje ne testirati se uopste, nego kada ti je bas lose odes na test, pa te smeste u bolnicu. Ja bih se ziva pojela ako nisam sigurna da mi je test 100% pozitivan. Al' necu vise da te nerviram. Drzite se, bice sve ok! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 

Pa ispadne bolje ne testirati se uopste, nego kada ti je bas lose odes na test, pa te smeste u bolnicu. Ja bih se ziva pojela ako nisam sigurna da mi je test 100% pozitivan. Al' necu vise da te nerviram. Drzite se, bice sve ok! 

 

Pa to sam i ja napisao, da razmisljam da je u neku ruku mozda i bolje sto nisam testiran u slucaju da sam pozitivan, je bolje da sam u kuci nego na sajmu, kad se vec osecam dobro. Kada je kod nas tek krenula epidemija svi laksi slucajevi su ostajali kod kuce u izolaciji, ali su valjda zbog sprecavanja sirenja virusa sve zive izolovali na mestima poput sajma itd... Ali ukoliko to praktikuju onda je trebalo i nas da testiraju, a ne izoluju i to bez potvrde itd... Ne znam, ne mogu vise da tumacim ta njihova pravila. Postovacu ono sto mi se kaze i to je to.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, marejosip said:

 

Pa to sam i ja napisao, da razmisljam da je u neku ruku mozda i bolje sto nisam testiran u slucaju da sam pozitivan, je bolje da sam u kuci nego na sajmu, kad se vec osecam dobro. Kada je kod nas tek krenula epidemija svi laksi slucajevi su ostajali kod kuce u izolaciji, ali su valjda zbog sprecavanja sirenja virusa sve zive izolovali na mestima poput sajma itd... Ali ukoliko to praktikuju onda je trebalo i nas da testiraju, a ne izoluju i to bez potvrde itd... Ne znam, ne mogu vise da tumacim ta njihova pravila. Postovacu ono sto mi se kaze i to je to.

Posto nemate simptome (povisena temperatura koju ima tvoj brat ocigledno nije nesto kriticno), a i ne spadate u rizicne (osim oca koji je verovatno procenjen kao rizican) bolje vam je da ste kod kuce nego na sajmu. Po svemu napisanom, savesni ste, pa cete se drzati samoizolacije (sto, naravno, niko od nadleznih nije mogao da zna, pa je to rupa u sistemu). Mozda mozete da obavestite tih nekoliko ljudi s kojima ste bili u kontaktu da obrate paznju i da se samoizoluju na 14 dana dok ne prodje inkubacioni period, da ne bi eventualno sirili virus ako su zarazeni.

 

Kad sistem ne funkcionise kako treba (iz ovih ili onih razloga) sve ostaje na pojedincu da proba da sebe i ljude oko sebe zastiti najbolje sto moze.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@Predrag Kon

 

Imam veliko poštovanje prema čoveku. I veliki naklon za sve što je u životu uradio. I pre i u toku ove epidemije. I par stvari da kažem:

 

- Kon, Pera ili Žika nisu opozicija niti to treba da budu. Tražite opozicione heroje negde drugde. Čovek svoj posao radi najbolje što može. Imajući u vidu kakvo nam je opšte zdravlje, kakve su nam bolnice, kadar u istima i naše opšte životne navike, naši rezultati su prihvatiljivi. Da li su mogli da budu bolji, verovatno. Kad upoređujete sa zemljama regiona, unesite u kalkulaciju broj gastosa iz austrije i italije, direktnu avio liniju iz Bergama do druge polovine marta i posebno: očajan sistem javnog zdravlja (to je posebna priča). I sve to uporedite sa drugima. Da je moglo bolje, moglo je. Da bi bilo gore bez ovih mera, svakako. Pa birajte. 

 

- Kon je vojnik sistema. Ja to ne volim ali mogu da razumem. Nešto slično kao  Aca Vasiljević. Ex yu načelnik vojne obaveštajne službe. Lik koji je bio vojnik sistema a ne pojedinca. Sistem je nakaradan ali je njegov. I on to tako gleda. Isti taj Aca je svedočio protiv Slobe u Hagu jer je to bilo dobro za državu plus 05.10. sa Pavkovićem doneo odluku da se tenkovi ne izvedu na narod jer, opet, nije dobro za državu i društvo. I direktno se suprotstavio Miloševiću i Radetu Markoviću koji mu je doneo spisak ljudi za likvidaciju. Čovek sistema i države. Samo što je nama, nažalost, sistem jednako Sloba, Tadić, Vučić (što nije daleko od istine) a takvim ljudima nije tako. I ko to ne vidi..jbg. Nek traži opozicione heroje na drugom mestu.

 

- Kon i vakcine. Ne znam koliko vas ima decu u uzrastu da su primali vakcine u poslednjih 10-15 godina. Čovek je maltene sam stajao na braniku opšte vakcinacije. Protiv svakojakih imbecila, što van sistema poput Slađane Velkov, što unutar poput Jovane Stojković što protiv idiota koji su imali presudan uticaj na pad imunizacije protiv morbila poput imbecila Nestorovića. Ljudi se smeju šopingu u Milanu, živoj vodi, teslinim tornjevima i sodi bikarboni (ja prvi!) ali to je NIŠTA naspram onoga šta je Nestorović svojim nedogovornim ponašanjem učinio za kolektivni imunitet u vezi sa morbilama i ostalim bolestima koje pokriva MMR vakcina. I jedini je Kon imao muda da se tome otvoreno i javno suprotstavi dok je najveći deo zdravstvenog sistema, pa čak i Srđa Janković koga jako poštujem, uglavnom ćutao jer je, zaboga, Nestorović PROFESOR plus profesor na klinici gde svi radimo pa da ne talasamo. Da ne ulazim u lični aspekt Nestorovićeve borbe protiv vakcine protiv morbila...ko zna o čemu pričam, razumeće. 

 

- Kon i vakcine 2009. Da ne smaram sad sa detaljima, neko je već pisao. Samo ću da pitam. Ako vam je Kon sumnjiv za vakcine 2009 (iako je nonsens). Ako vam je Kon kriv iako nijednog trenutka nije niti osumnjičen niti optužen niti okrivljen niti osuđen....kako vam nisu krivi Đilas jer je lopov, Jeremić jer se bogati preko belosvetskih kriminalaca sa poternica Interpola, Jeremić i Tadić oko ubistva gardista u Topčideru...i sl. Ili kako vam je Vučić lopov kada nije osuđen ni za šta? Kako tačno biramo ko nam je lopov/kriminalac a ko nije ako nemamo presude...tj. ni optužnice? Nego je jako zgodno potegnuti priču od koje nema ništa da bi se poentiralo protiv lika koji nam nije po meri jer, eto, ne govori diktatoru šta treba a ima priliku.

 

Da li bih ja jebao Vučiću mater u sred emisije, bih sigurno. Po cenu zatvora. Da li bih iskoristio da sprovedem mere koje sam zamislio po cenu da me pljuju ljudi. Ne bih. Ali to sam ja. Neko drugi to ne gleda iz perspektive rendom forumaša nego epidemiologa i zna bitnost određenih stvari i šta je u određenom trenutku bitnije. 

 

Žao mi je što ljudi imaju više od 15 godina a i dalje veruju u heroje koji žrtvuju nešto što je opšte dobro u tom trenutku zarad sitne pobede. Nešto fazon golu sa 30 metara u rašlje kad moja ekipa već gubi sa 6:0. 

 

Ortak je Kona možda i najbolje opisao, komunjarac, čovek sistema koji neće nikome da se zamera jer poštuje sistem. Sutra ćemo da progutamo da glasamo za liste koje mislimo da će srušiti Vučića, na kojima su ljudi koji se kose sa svim našim životnim nazorima i to je ok ali udri po doktoru koji radi svoj posao (sa svim greškama) jer nije opozicija.

 

Kon svakako nije najbolji epidemiolog ali je najbolji epidemiolog koga imamo. 

  • Like 11
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NMX said:

 

 

Kon svakako nije najbolji epidemiolog ali je najbolji epidemiolog koga imamo. 

Dobar @NMX dobar na temu budimo realisti.
Što je, verovatno, i maksimum jednog društva u ovom stepenu razvoja. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vanjabarsa said:

 jedino sto padne coveku na pamet kad cita ovde kritike na racun med. strucnog staba : sta im je to trebalo? 

 

 

Ja to gledam baš jednostavno. Čovek radi svoj posao kako zna i ume. Vrlo moguće da ne uradi sve kako treba (a ko je uradio u ovoj pandemiji?). I onda drvlje i kamenje, pritom sad ide najjači deo, ne jer nešto nije dobro uradio, nego jer nije opozicionar...pa jebote :lol_2:

 

Ti si Vanja u Španiji..vrteo se snimak onih ljudi (valjda neki španski zavod za javno zdravlje). Sredinom februara. Sprdanje kao Nestorović. Izjave, citiram: "ovaj virus nam ništa ne može, nema brige". Jer nisu znali. Jer su učili kao i mi.

 

Koliko njih je danas razapeto u Španiji na ovaj način?

Link to comment
Share on other sites

niko nije razapet, brojimo mrtve preko 25000 pa je sve sekudarno, tercijarno ...

ali zato sad posle popustanja mera svi postuju preporuke, stavicu slike iz grada kasnije.danas sam posle 6 nedelja videla porodicu i ljude van posla ( i deca bi me zaboravila da je potrajalo jos malo :))

Edited by vanjabarsa
  • Like 5
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Belarus will hold a military parade this week to mark the defeat of Nazi Germany, its president has said, despite having one of the worst coronavirus outbreaks in Europe.

Alexander Lukashenko said in televised remarks that he did not want to cancel the parade in part because people “would say we were scared”.

Russia and other former Soviet countries have cancelled this week’s commemoration to slow the spread of the virus.

Last month, more than 10,000 Russian soldiers who took part in rehearsals were quarantined.

Belarus has almost 17,500 confirmed cases of coronavirus, giving it one of Europe’s highest per capita infection rates.

Lukashenko, president since 1994, has publicly said the danger from the disease was exaggerated and avoided instituting physical distancing guidelines.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, marejosip said:

je bolje da sam u kuci nego na sajmu

Kako nije bolje..tamo ako ne odapnes od virusa,mozes da pogines
https://nova.rs/drustvo/obrusio-se-deo-plafona-na-sajmu-nema-povredenih/

@NMXposto se osecam prozvanim u tvom postu,da kazem da nisam "udario po doktoru" (iako stojim iza toga da je ceo krizni stab debelo podbacio,ali ne iz politickih razloga) vec sam se osvrnuo na pisanje jednog moderatora sa avatarom doktora. Kako bi ti rekao - promasio si gol sa dva metra..u mom slucaju makar..ok,i Mesiju se dogodi ponekad
@vanjabarsatebe to ne bi trebalo (toliko) da dotice..ti svakako nisi u ovoj prici. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Crni Bombarder said:

Kako nije bolje..tamo ako ne odapnes od virusa,mozes da pogines
https://nova.rs/drustvo/obrusio-se-deo-plafona-na-sajmu-nema-povredenih/

@NMXposto se osecam prozvanim u tvom postu,da kazem da nisam "udario po doktoru" (iako stojim iza toga da je ceo krizni stab debelo podbacio,ali ne iz politickih razloga) vec sam se osvrnuo na pisanje jednog moderatora sa avatarom doktora. Kako bi ti rekao - promasio si gol sa dva metra..u mom slucaju makar..ok,i Mesiju se dogodi ponekad
@vanjabarsatebe to ne bi trebalo (toliko) da dotice..ti svakako nisi u ovoj prici. 

 

Kako si se ti našao prozvanim bokte :smiley33:

 

Nisam baš sve čitao pa sam te možda preskočio. Elem, nije post kritika bilo čijeg posta nego kritika kritike. Koja se provlači baš često i često je neutemeljena i/ili se bazira na pogrešnim osnovama. I na forumu i van njega. 


Da je krizni štab fejlovao...verovatno. Samo što je svaki, više ili manje. Samo je pitanje polaznih osnova rada svakog štaba. Sada je, po meni, em rano em bi bilo kakvi nalazi kritike i analize bili pogrešni zbog nedostatka svih relevantnih podataka. 


Moj post se odnosio na tip čoveka kakav je Kon i nerazumevanje koje se prožima forumom i čini polaznu osnovu za kasnije kritike koje nisu tačne. 

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vanjabarsa said:

nego, jeste li primetili da popustanje mera u vecem delu evrope krenulo,kao da je neko dunuo u pistaljku,maltene istovremeno .

Meni je ovo jako interesantno, još od onog dana kad je svuda i najavljeno popuštanje mera... Nije da je baš svuda sjajno i bajno  i da je za popuštanje, međutim...puste pare... Niko ne voli kad je na gubitku ;)...

Link to comment
Share on other sites

Just now, djole said:

Vojnik sistema! Kažu umro tito pre 40 godina, ja bih rekao da je on još uvek živ i zdrav među nama.

 

Jbg, za mene svakako nije i ogradio sam se da vojnik sistema nikada ne bih mogao da budem. Samo razumem. Kako što ne razumem kako nam vojnici sistema nisu problem kada su deo nekog višeg cilja koji nam je bitan. Kako Koštunica, čovek koji je proklamovano bio najveći antikomunista, ispao najveći vojnik sistema i đubre koje je očuvalo baš taj sistem? A svi sa pravom glasa sa foruma smo glasali za njega. Ko bira te više ciljeve i kako određujemo koji su naši a koji nisu?

 

Pola ljudi koji će sutra biti na glasačkom listiću koji ćemo zaokružiti da bi srušili Vučića su baštinili isti taj titov sistem godinama pa nam nisu smetali jer su naši. I btw, nastaviće da ga baštine. Samo će to biti naši pa je valjda ok.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I da, malo si ti stvari izvrnuo. Nije njemu niko tražio da bude opozicionar. Ali ko ga je pa terao da se izjašnjava oko protesta u 20:05? Dok mu je u isto vreme političko pitanje što mu se šef nije samoizolovao iako je imao kontakt (po soptsvenom priznanju) sa sinom. Ili što ćuti dok fašističke horde besprizornog ljudskog taloga po šefovom naređenju vršljaju gradom, penju se na zgrade, pale baklje i maltretiraju ljude. Verovatno poštuju mere predostrožnosti pa nije frka.

Edited by djole
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Očekuješ da se epidemiolog izjasni oko fašističkih falangi? Zaista? I za 20:05 niđe veze ali može da kaže da je aplauz lekarima iskvaren (nemam bolji termin) jer je početkom lupanja u šerpe zaista pao u zapećak i predstavlja akt reda radi. Što i jeste. Aplauz od 20ak sekundi. Sa čime nemam problem btw, jer je akcija bzvz ali nije tema sada. 

 

Za fašističke falange ima pravo da se oglasi koliko i za bilo koje drugo čisto političko pitanje. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NMX said:

Očekuješ da se epidemiolog izjasni oko fašističkih falangi? Zaista? I za 20:05 niđe veze ali može da kaže da je aplauz lekarima iskvaren (nemam bolji termin) jer je početkom lupanja u šerpe zaista pao u zapećak i predstavlja akt reda radi. Što i jeste. Aplauz od 20ak sekundi. Sa čime nemam problem btw, jer je akcija bzvz ali nije tema sada. 

 

Za fašističke falange ima pravo da se oglasi koliko i za bilo koje drugo čisto političko pitanje. 

 

Pitao sam što ćuti za Đilase lopove, dok mu šerpanje smeta? Pritom ove prve majmunčine krše mere upravo koje je on kao jelte, struka, doneo.

 

Daje izjavu kojom se oni što lupaju u šerpe predstavljaju kao neki nezahvalnici koji ne poštuju šta je sve struka uradila za njih. Al' onako na finjaka. Iako dobro zna šta je problem. Ma serem im se svima u struku.

Edited by djole
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...