Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

17 minutes ago, mladenvzz said:

...Klotzen,435 eura je bilo za treći mjesec,za četvrti i peti je po 535 eura

Mislim da se uporedjuju pogresne stvari

435 e dobija svaki punoletni stanovnik ili firme dobijaju za svakog zaposlenog?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Miki28 said:

Od cetvrtka nema vise policijskog casa

 

Super, saznali smo nove epidemiološke činjenice - korona radi do srede, i to samo posle 18h, a onda se povlači. Verovatno joj je dosadilo da prati ovaj čudni raspored kada može da napada, a red je i da dr KoNJ i ostala ekipa uzmu neki dinar za testove i tako to jer se bliži vreme tendera.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zvezdarac said:

Mislim da se uporedjuju pogresne stvari

435 e dobija svaki punoletni stanovnik ili firme dobijaju za svakog zaposlenog?

 

Da ne guglam ali mislim da je uvjet bio da firma ima bar 30% manji promet u odnosu na isto razdoblje prošle godine i ostvaruje pravo na 4000 + 1500(doprinosi) kuna po zaposlenome za 4. i 5. mjesec. Za treći mjesec je to bilo 3 250 kn. 

 

Ja od 19.03. ne radim a za ta tri mjeseca imam osiguranu punu plaću, poslodavac će samo pokriti razliku između pune plaće i te subvencije od strane države.

 

Dakle, država će mene i još 400 - 500 hiljada radnika subvencionirati sa neto iznosom od 11 250 kn(1500€). 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Koliko treba da prodje dana do izbora? 45? Ako je tako tipuju na nedelju 21.6, to je tacno 45 dana od planiranog datuma ukidanja vanrednog stanja.

 

Znam, zato su i zurili da ukinu vanredno stanje. Ko ce da ceka prave posledice svega ovoga. No dobro, sve smo to ocekivali.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, vanjabarsa said:

nece biti da vam virus radi do srede posle 18h, koliko citam ukinut je policijski cas ali ne i vanredne mere koje su na snazi tokom epi/pandemije.

Lepo vam je vanja objasnila... Apropo teze: od srede nema virusa...

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, marejosip said:

Evo upravo sam se vratio iz ambulate, isli smo majka i ja.

Dakle, nisu hteli da nas testiraju jer nemamo nikakve simptome. Receno je da se izolujemo svako u svoju sobu svi u kuci(sto donekle i mozemo, ali odakle im ideja da ne zivimo mozda svi u jednoj) na dve nedelje i to je to, pa da onda dodjemo da se testiramo. Obrazlozenje: inkubacioni period traje toliko, mozda bi nalaz bio lazno negativan, plus ako nam je dobro nema potrebe za lecenjem. Sto donekle i ima smisla, ali:

Ja se sad pitam, sta ako je neko od nas negativan, a neko pozitivan, mozda se bas zbog toga neko zarazi za te dve nedelje u kuci...Ili, sta ako sam ja pozitivan i ako sam slucajno zarazio svog druga, koji ne zna da li sam bio pozitivan, pa on ima kontakt sa njegovim ocem i dalje, naredni dan on vidi nekoga itd i mozda zarazi osobu kojoj ce pozliti. Dakle, trebalo bi, po mom misljenju, da rade test i sada i nakon dve nedelje, ali ocigledno da testiranje nije toliko opsirno kao sto se prica. Idiotizam. Osoba sa kojom zivim je pozitina i to ne ispunjava uslov za test.

 

Mogao sam inace da slazem da imam temperaturu i bio bih testiran, posto je to moj brat rekao(koji zaista ima temperaturu) i niko nije proverio da li je to tacno.

 

Da dodam samo, stravicno mi je to, da moj brat recimo kao neko kome je otac zarazen i koji ima simptome sad ide u ambulantu, bez ikakvog nadzora. Takodje, nama niko(!) nije uzeo podatke, pa ne znam kako ce proveravati da li zaista postujemo izolaciju, iako naravno hocemo.

 

to je standardna procedura i u Hrvatskoj. ako slusas vijesti, ovo im je upravo standardna recenica: "Novooboljele osobe kontakti su ranije oboljelih i bile su u samoizolaciji."

+

pisao sam o slucaju dva lijecnika u Os koji su nakon karantene od 14 dana koju su odradili bez simptoma, prije dolaska na posao na testu pokazali da su pozitivni.

 

...

 

to sto je mozda neko od vas pozitivan, i sto ce jedan drugoga u kuci mozda zaraziti, njih u biti ne zabrinjava jer ste u samoizolaciji i imaju vas pod kontrolom. isto tako, oni ne racunaju da si zarazio svog druga, jer si po njihovim ranijim javnim uputama trebao drzati socijalnu distancu. mada bi bilo logicno da su ti rekli da razmislis s kim si sve bio u kontaktu van domacinstva u protekla 2 tjedna, da to (sad) zapises, pa ako se i ti pokazes pozitivan, da im das taj spisak.

 

vi ste sad troje u kuci, svako za sebe u samoizolaciji, koristite vjerojatno istu kuhinju i isto kupatilo, istu ves-masinu i isti frizider, plus morate pronaci nekoga izvana za dostavu namirnica, odnosno fizicku vezu sa svijetom, plus tata je u bolnici. dakle jedna "fantasticna situacija"! :classic_wacko: kako to uopce izvesti? svakom u lijevu ruku po jedan partvis od 2m, a u desnu megafon, pa kom opanci a kom obojci? ili usred noci, kad te potjera na wc, da trubis u mraku ko brod na Dunavu u magli? jbt, nadrealno. tu je fakat potrebna vojnicka strategija, mada bi i vojska vjerojatno zakazala, jer takve scenarije nemaju na obuci. a bogami ni lijecnici i med. sestre koji lijece covid pacijente, jer oni rade u smjenama po 4 sata, i pod full opremom. mora postojati neki dezurni epidemiolog kojemu se mozes obratiti i koji ce ti preko telefona dati barem neka nacelna uputstva.

 

ako do konca karantene ne posandrcas, imas od mene gajbu piva po izboru + veliki aplauz s mog prozora. i ako je za utjehu (mada sumnjam), pada mi sad na pamet da je posve moguce da si ti svoju koronicu vec odradio.

Edited by Vjekoslav
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da li je nekome poznato da lupanje u šerpe ima uticaj na širenje bilo kakvog virusa? Evo šta kaže SNStruka:


 

Quote

 

Kon je kazao da ga je pogodilo to što ljudi lupaju u šerpe i lonce svako veče.

"Doživeo sam to kao potpuno nerazumevanje zbog čega smo sve ovo radilii. Pogodilo me je, ide se dalje i završićemo ovaj posao", rekao je on kratko.

 

 

Lupanje u šerpe nema veze sa medicinom, bar koliko me uči moje skromno poznavanje ove oblasti, a nije mi poznato da se ljudi bune protiv toga što moraju da se udalje nekoliko metara jedni od drugih, što moraju da peru ruke i slično. Ljudi lupaju u šerpe jer se protive diktaturi, a ne zato što žele da organizuju takmičenje u pljuvanju sa preponama ili u međusobnom lizanju. Računam i da se lupanje u šerpe ne obavlja u džunglama Amazona ili negde u Sahari, pa da ovaj nije baš najbolje obavešten.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

to što nam je ppuk "dožieo nerazumevanje" je verbalni eskpazim očiglednog. Ili..

Ne želi da prizna sam sebi šta je problem, što je u redu. Tačno je da je šerpovanje inicirano "merama" za koje je ppuk zaslužan, pogotovo za traljavo komuniciranje, e pa žao mi je potpukovniče, tako ti je to, činjenje ima reakciju. 
Uostalom šta očekivati od epidemiologa kojem je političko pitanje treba li testirati oca zaraženog. A jel`te, epidemiolog na politička pitanja ne odgovara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav Ja u principu razumem taj nacin razmisljanja, samo mislim da nije idealan. Majka juce prakticno krenula da se raspravlja sa doktorkom sto nece da nas testira, ali sam je i ja malo odvukao, jer nije doktorka nista tu kriva, a i nije da nema smisla to sto se prica. Ipak, moram napomenuti da kada najblizi clanovi porodice ne mogu da se testiraju, to se onda nikako ne moze nazvati prosirenim testiranjem, kao sto se po televiziji prica.

 

Sada kada sam video sta se sve juce desilo, opet moram da navedem nezadovoljstvo sa par stavki, nek i ponovim, ne znam da li je ovako i u Hrvatskoj.

 

1. Nisu testirali mog brata sa simptomom, niti su mu vadili krv, niti snimili pluca (to da svaka ambulanta moze da snima je laz, ova na Zvezdari ne moze)

2. Testirali su mog oca jer kaslje (nije dobio potvrdu), a da mu isto pre toga nisu vadili krv, sto je primarna stavka (u bolnici nisu mogli da veruju kada su to culi, a sto je najludje krvna slika koju su mu radili posle pokazuje povisene leukocite, a Kon je jednom spomenuo da je naznaka za testiranje smanjen broj leukcita...) 

3. Rezultati su stigli brze nego sto su najavavljeni sto je pohvalno Kada su mu stigli rezultati receno mu je kome bi trebao da se obrati. Onda je zvao jedne, pa druge, pa tako u krug jer niko nije mogao da mu kaze lepo koji je sledeci korak. Inace NIKO ga nije pitao sa kim zivi, da li jos neko od ukucana ima simptome, koliko je kontakata imao, da li je radio ili ne.

4. Nakon sto je konacno shvatio sta treba da radi, trebalo je da ode do nekog doma zdravlja, zaboravih gde tacno da mu snime pluca, pa onda nakon toga da sa tim on ide u infektivnu da tunace rezultate i vide sta ce dalje sa njim. Iskreno, meni bi bilo logicno da kada je neko pozitivan dodju neka bolnicka kola po njega, ali mozda previse trazim, ne znam. Dakle on treba zarazen da se seta po gradu sam od klinike do klinike i to niko ne kontrolise.

5. Moj brat ga je odvezao do infektivne, gde je konstatovano da ipak ne ide na sajam zbog povisenih leukocita, vec su odlucili da ga smeste u bolnicu. Inace u izvestaju mu je stajalo da ima temperaturu, iako nema temperaturu. Nakon toga je preko sat vremena sa jos sedam ljudi cekao da dodju kola po njega da ih odvezu do bolnica. Kada je otac pitao da dodje neko od nas po njega, da ne ceka tamo kao budala, receno je da ne moze niko da ga vozi od nas jer je zarazen, a moj brat ga dovezao???

6. Mog brata su testirali nakon sto je potvrdjeno da je otac pozitivan, jer ima temperaturu. Niko mu nije proveravao da li zaista ima temperaturu. Mogao sam i ja izgleda da slazem da imam temperaturu i bio bih testiran,

7. Apsolutno NIKO nije uzeo nase podatke, brojeve telefona, zaveo mene i majku da smo uopste bili u ambulanti ili da smo kontakt od zarazenog, ne znam samo kako misle da proveravaju da li postujemo izolaciju.

8. U bolnici je otac prikljucen na infuziju i dati su mu jos neki lekovi, sto je valjda deo stanardne procedure. Tamo su mu prvo dali izvestaj od neke zene. umesto njegove. Receno mu je da je od prvog maja malo promenjen nacin testiranja. Ranije su, koliko sam shvatio, testirali celu porodicu. Covek koji je sa njim u sobi kaze da je testiran pre prvog maja i da su testirali sve ukucane, pa i one bez simptoma. Pricaju da je mozda to politicka odluka, kako bi broj zarazenih krenuo da opada. Sad vidim da si ti rekao da je tako i u hrvatskoj pa mozda ta teorija i nije bas toliko tacna.

 

Sve u svemu,  covek bi pomislio da se nakon preko 40 dana od pocetka epidemije sistem malo uvezbao, da se zna sta ko radi. Sve je toliko haoticno i lezerno, ne znam  da li zbog toga sto je epidemija na izdisaju, ili je uvek bio ovako. Ako je bilo ovako stalno, mozda i ne treba da cude ove brojke. Meni je Vjekoslave logicno, da kad neko hoce dosta da testira i suzbije epidemiju, da treba da juri kontakte od zarazenih. Dakle da testiraju nas, pa ako je neko od nas nase kontake, pa ako su oni onda njihove itd. Ovako je virus kod neke osobe napolju (koja je nas zarazila ili koju smo mi zarazili), a da pojma nema o tome. Da, mozda bi bio lazno negativan test, ali bitno je videti da li je poztivan, pa nas mogu opet testirati za dve nedelje.

Ovo sto radi drzava je ocajno, ispada da kad neko ima virus se sve vodi na solidarnost i paznju pojedinca, sto mislim da je pogubno, jer nije svaki pojedinac odgovoran.

 

Sto se tice karantina, iskreno sam porpilicno smoren. Sa jedne strane, bolje je ukoliko sam pozitivan da budem kod kuce, ako mi vec nije nista, nego na sajmu. Sa druge strane, malo me boli ta cinjenica da sam u protekih 40ak dana, mozda i vise, jednocifren broj puta izlazio iz kuce i to najcesece na manje od dva sata. Sa terase gledamo komsije iz zgrade kako se svi druze u dvoristu, niko ne postuje mere, i onda se desi da mi fasujemo virus, a toliko toga smo sebi uskratili i pazili. Sad cekam da vidim sta ce biti sa rezultatima od brata, pa cu videti da li cemo ostati samo majka i ja ili ne, ali je svakako tesko drzati distancu, kao sto si i sam naveo. Ja se ne mogu toliko opterecivati time, jer mislim da je prakticno nemoguce se skroz sacuvati ukoliko je zaista neko od nas pozitivan, a neko nije. Hvala na podrci, ja verujem da cemo ovo pregurati bez vecih problema, samo cemo morati jos malo duze da ostanemo kod kuce u odnosu na druge ljude. Mislim i da ce ocu biti ok, a ja taman da spremim dva preostala ispita kako valja.:D

 

  • Like 21
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...