Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, Atreid said:

 

Evo ovdje ukratko o Svedskom modelu:

 

 

ajde? to tako jednostavno?
ma idi...
evo recimo koliko je danas u susednoj Hrvatskoj a koliko u voljenoj nam Srbiji i zašto?
Kida ovaj srpski pristup...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

ajde? to tako jednostavno?
ma idi...
evo recimo koliko je danas u susednoj Hrvatskoj a koliko u voljenoj nam Srbiji i zašto?
Kida ovaj srpski pristup...

 

Hrvatska 2 smrtna slucaja danas, a Srbija 6, i dalje ostaje konstatacija da Svedski model "kida" sa svojih 120 smrtnih slucajeva danas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Crni Bombarder said:


Konacno jedan normalan i uravnotezen medijski pristup svedskom modelu borbe protiv covida, ciju svaku tvrdnju mogu da potpisem i nista ne moram da dodatno pojasnjavam :Hail:.

 

Smorila sam samu sebe demantujuci sve one gluposti koje su se na tu temu mogle procitati, izmedju ostalog i ovde. Ubuduce samo citiram Rudana :05:.

Edited by vilhelmina
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

I srpski model - kida. makar nije sloboda.

 

Kod "srpskog modela" je problem sto ljudi hoce u kafanu i na ulicu. Pa idite. Mislim, ako ti je toliko stalo da blejis okolo, slobodno sto se mene tice, a poslje kad zavrsis na groblju ili neko tvoj blizak nemoj da ti je kriv bilo ko drugi osim samog tebe. Inace, ni meni se citavo ovo vrijeme ne sjedi u kuci, pa opet sjedim, sta da radim, sigurno ne pricam baajke o "svedskom modelu" okolo jer mi crvi rade u guzici..

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Problem sto se zaboravlja da karantin model ima svoje nus pojave, porast drugih oboljenja na primer, alkoholizam, nasilje u porodici, odlaganje operacija....NIje da je SveCki vs KineZki model, samo u broju umrlih od korone.

 

Da stavimo ekonomiju na stranu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Atreid said:

 

Kod "srpskog modela" je problem sto ljudi hoce u kafanu i na ulicu. Pa idite. Mislim, ako ti je toliko stalo da blejis okolo, slobodno sto se mene tice, a poslje kad zavrsis na groblju ili neko tvoj blizak nemoj da ti je kriv bilo ko drugi osim samog tebe. Inace, ni meni se citavo ovo vrijeme ne sjedi u kuci, pa opet sjedim, sta da radim, sigurno ne pricam baajke o "svedskom modelu" okolo jer mi crvi rade u guzici..

U koju kafanu tačno? Koja ne radi otkad, pa daj nemoj nam potcenjivati stvarnost. Na koju ulicu tačno? Molim te pa nismo maloumni, što me potcenjuješ toliko?
Gde ti živiš pa pišeš ovo što citiram???

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni Bombarder said:

Komentar na tekst:

Nemci nikada nisu razmatrali opciju postizanja imuniteta krda. Ne znam odakle mu ovo. Ono sto je Angela rekla da bi se imunitet krda postigao pri 60-70% zarazenih ne znaci da je ikada ovo razmatrano kao opcija. Od pocetka se islo na pronallazenje, pracenje i izolovanje zarazenih. Samo sto su se u jednom trenutku zarazeni pojavljivali svuda i vise nije bilo moguce izolovati ih.

Edited by wwww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:


Šta se promenilo? Kako je ljudski život postao odjednom - ultimativno dobro?
 da li je i moj život ultimativno dobro? I otkad? I kako moj život i njegova dužina odjedared utiče na kvalitet društva?

To se i ja pitam sve vreme. Kad mi neko kaze bolje da sve zatvorimo nego jedan izgubljen zivot....ama to nema logike, i to nikad u istoriji covecanstva nije bilo.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ras kass said:

Problem sto se zaboravlja da karantin model ima svoje nus pojave, porast drugih oboljenja na primer, alkoholizam, nasilje u porodici, odlaganje operacija....NIje da je SveCki vs KineZki model, samo u broju umrlih od korone.

 

Da stavimo ekonomiju na stranu.

Da , sad malo alkohola u ove teske dane i odma alkoholizam.
Jos ce i mango biti narkomanija.

Znam da ne mislis ovako ras kasse.😜

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Smrtnost kod korone nije jednostavno izračunati, i tek će se znati kolika je na kraju pandemije, na žalost još je veliki broj ljudi na respiratorima, tako da će i cifra biti uvećana. Neka predviđanja je da bi trebalo da bude između 0.5-1.0%, ali opet će zavisiti i od strukture zaraženih, i slično, ali svakako će biti manja od smrtnsoti kod Sarsa iz 2003 ili Mersa. Međutim, upravo ta niža stopa smrtonsoti je najjače oružje ovog virusa. Sars i Mers i ako značajno smrtniji nikada nisu imali potencijal da izazovu veće epidemije ili pandemiju. Korona to ima, lako je prenosiva, jako je dugačak period inkubacije, zadržava se dugo u organizmu, i ima potencijal da zarazi veliki broj ljudi u kratkom vremenskom periodu. Upravo to je ono što je najgore, i što smo imali da vidimo na primeru iz Italije i Španije, pa i USA. Jednostavno zdravstveni sistem nije sposoban da primi toliki broj u jednom trenutku, posebno obih težih slučajeva kojima je potrebna specijalna nega i u krajnjoj liniji respiratori. Ako bi se dozvolilo da se virus slobodno širi za dve godine bi bilo zaraženo između 50-70% posto ljudi. To praktično znači da bi smrtnost bila između 35.000.000 - 50.000.000, ali i to nije sigurno, pošto je smrtnost kod određenih kategorija značajno viša, tako da bi sa slobodnim širenjem virusa i smrtnost bila veća od 1% i približavala bi se 2-3%. To je razlog izolacije i karantina, pošto drugih rešenja jednostavno u ovom trenutku nema. Plus, virus se jako čudno ponaša i treba biti jako oprezan kada se daju neke dugoročne prognoze, oko stope smrtnosti, dužine trajanja pandemije, i slično.

Izolacija ne može da zaustavi epidemiju, niti je cilj da je zaustavi, već da je prolongira koliko je moguće. Epidemije će imati svoj životni ciklus, pa će imati, ali ne sme se dozvoliti udar na zdravstveni sistem.

Dok kod USA je dobro što je izgleda vrh epidemije prošao. ali potrajaće još neko vreme sigutno.

Edited by Don Laki Juan
  • Like 5
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Don Laki Juan said:

Smrtnost kod korone nije jednostavno izračunati, i tek će se znati kolika je na kraju pandemije, na žalost još je veliki broj ljudi na respiratorima, tako da će i cifra biti uvećana.

Hvala Vučiću, mi imamo dovoljno respiratora, $00, ili 4000. od čega smo 1004 imali pre, a koliko je tačno Đilas kupio?

U vreme Đilasa, da napomenem da je jedva par testova za Covid19 taj lopov i tajkun hteo da testira a danas imamo skoro pa 5000 dnevno testova, zahvaljujući Vučiću.

Link to comment
Share on other sites

Ukupan broj obolelih od Covid 19 infekcije u AP Vojvodini i dalje je u opadanju, tvrdi Pokrajinska vlada, ali po podacima centralnog Kriznog štaba Srbije – za samo jedan dan broj zaraženih povećan je za 143 kod kojih je zabeleženo prisustvo korona virusa. To je polovina od ukupnog broja novozaraženih u čitavoj Srbiji (285).

 

Očito je da je Vojvodinu pogodio novi talas epidemije.

 

...

 

 

A be ce ni zajebe ono majanje po Kamenicki.

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

 

 

Videh jos par klipova, nisam bas najbolje skontao jel Mica predsednik kucnog saveta ispred sns pa dosao da ih pusti na krov? 

 

Svaka cast ovim ljudima, gde ste posli, na koji krov bre? A ovi mamlazi, zovi N1, zovi N1... napolje bre... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 17 hours ago, vilhelmina said:

 

 

Stvarno ne vidim svrhu ovog nadgornjavanja, ali tacno, izbacila sam iz racunice mini drzavice, valjda  ne moram da objasnjavam zasto. 

Sto se regija s potencijalom za sirenje zaraze tice, tek tu nisi u pravu. Bas to i jeste problem u Svedskoj i to sam vise puta ovde napisala. Na okrug Stockholm otpada svega nekih 2% povrsine, a tu zivi vise od 25% ukupnog broja stanovnika Svedske. Vise od polovine svih preminulih je bas tu, u glavnom gradu, oko 1300 na 2 miliona stanovnika. To znaci 650 na milion stanovnika, dok je u Njujorku trenutno oko 800. Znam da zvuci neverovatno, ali brojke su surove i lako proverljive.

 

Ubacio sam mini drzavice jer ako je bas svaki zivot bitan i ako je bitno sto je u Svedskoj umrlo 2 500 ljudi, onda je bitno i da li je u San Marinu umrlo 42 ili duplo manje.

 

Ako je San Marino ili Andorra velicine nekog osrednjeg gradica u Svedskoj, onda je i za te drzave bitno da li imaju 200, 500 ili cak 1 208 smrti po milionu stanovnika kao sto je slucaj u San Marinu.

 

Naravno, svestan sam da ne mozemo stvari posmatrati na mikroskopskom nivou, ali sam zeleo da naglasim da ne mozemo razdvajati smrtne slucajeve na bitne i manje bitne.

 

13 hours ago, Atreid said:

Američki ljudski gubici:

 

* Vijetnamski rat (1965-1975): 58,318

Lindon Džonson, Ričard Nikson, Džerald Ford

 

* COVID-19 (februar-april 2020): 61,504

Donald Tramp

 

U jednoj sezoni je i grip ubio vise ljudi u USA od rata u Vijetnamu.

 

Ne znam zasto je bitno uporedjivati broj smrti sa tim ratom, kada je ocigledno da su Amerikanci imali ogromnu premoc u tehnici, avionima, bombama i obucenosti ljudstva.

 

Zasto je zivot americkog vojnika toliko vazniji od zivota vijetnamskog civila je drugo pitanje.

 

3 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Evo i ovde, svođenje na lično, i patetisanje. Zašto bi neko hteo da ga nepoznati ljudi crtaju na muralima, da bi im se divila gomila nepoznatih ljudi? U slučaju da je ovaj što ga crtaju mrtav, gde su svi oni bili dok je taj bio živ? Nešto se nisu otimali da tog nekog (bilo kog) crtaju i uzdižu dok je bio živ. A, da, poznato je da nacionalistima (i sličnima, i njihovoj ciljnoj grupi) čak i ne sviđaju živi ljudi, nego samo mrtvi. Verovatno zbog toga što mrtvi ne mogu da se bune kad ih ovi veličaju i iskorišćavaju.

 

Nije pitanje zasto bi neko to hteo, nego zasto ljudi to rade?

 

A odgovor je jednostavan - vecina "velikih ljudi" su mnogo vise bili cenjeni nakon smrti nego za zivota. Neki zato sto nisu stigli da pokvare utisak o sebi, neki zato sto su svojom smrcu podsetili sve da ih vise nema i da se nece nikada vratiti.

To je i razlog zasto se o pokojnicima govori sve najbolje (isti ti koji su za zivota pokojnika pricali sve i svasta).

 

3 hours ago, Milenko Puzigaca said:

  

Ovo moze da se prosiri na onu moju teoriju od ranije, ono, hajde da vidimo kada je to lecenje ljudi postalo najznacajnija stvar na svetu, a primenjena medicina, ili kako se vec zove, najcenjenija drustvena aktivnost . I hajde da proverimo ovo eksperimentom. Na primer, hajde da ne lecimo nikoga nigde ni od cega jedno pola godine, pa da vidimo sta ce biti, a onda hajde da svu tehnologiju iskljucimo na dve - tri nedelje. U prvom slucaju, ja cenim da se na planetarnom nivou nece desiti ama bas nista, a u drugom slucaju, ode mast u propast. Kao sto se pokazalo na primeru ove pandemije. Ne kazem da stvarno nikoga ne treba leciti, samo da mozda treba malo redefinisati prioritete.

 

Pa ako hoces da redefinises prioritete onda sam sebi uskaces u usta.

 

Jer, ako lecenje nije bitno, a tehnologija jeste, zasto ceo taj bes usmeren na setace pasa, grupe koje zapale rostilj i posetioce kafica? Da li jeste ili nije bitno spasavanje zivota?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kaže mi kolega da je sinoć u Krčedinu bio haos u jednoj vikendici. Rođena sestra njegove prve komšinice je otišla tamo pre neki dan sa namerom da ostane do ponedeljka. U vikendici pored njene se neka stoka potukla. Tukli se ašovima i lopatama. Kaže da je čula da ima četvoro mrtvih :classic_unsure::ajme:

 

In the other news, dopisivao se sa majkom na viber i pitam je otkud budna u 1 posle ponoći. Kaže ne može da spava od nekih klinaca koji su se skupili u dvorištu kuće pored mojih. Ima ih desetak, roštiljaju, piju, devojke pevaju, momci zavijaju i tako,...

 

Toliko o merama.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Npr, zasto niko ne pominje "heroje" koji su onomad po njivama sa onih kamiona sa korpom na dizalici, ne znam kako se stručno zovu, mlateći granjem čistili dalekovode od grafitnih niti da bi se sto pre vratila struja, koja kad je bila iskljucena, odmah je prestalo junacenje po trgovima, i zavladao je jos junackiji muk, a onaj je posle tri dana takvog tretmana skinuo gaće i potpisao sve što mu je tureno pod nos.

 

Jeste offtopicarenje na temi, ali pojasnjenje. Nije to radjeno granjem, to su VN dalakovodi,  vec kombinacijom mehanickih (specijalna vrsta stapova) i hemijskih sredstava. Struka, cak partijska (SPS) se ogorceno i javno protivila tome da bi se sacuvala zajednicka imovina (DV infrastruktura to jeste) zbog cega je tadasnji glavni dispecer zglajznuo. (Ima intervjua u tadasnjoj stampi, a bilo je i na TV - Studio B je bio "opozicioni"). I nije jedini

 

To sto je bacano su olovne niti da izazovu kratak spoj, nakon u ms ili u ms reaguje zastita i iskljuci vod. Nema fizickog ostecenja nicega samo prekida u napajanju. Posle par tih epizoda pokazivanja imaginarnog srednjeg prsta, dolo je do fizickog bombardovanja svih kljucnih VN cvorista (Novi Sad, Obrenovac, Kolubara, Bajina Basta, Nis, Rakovica, Lestani i TETO Beograd u Beogradu), i par stotina miliona dolara stete pa i vise (evro dosao malo kasnije), a zimu 00/01 smo preziveli sa restrikcijama, jer nije ni fizicki mogo da se uveze ono sto je bilo potrebno, a zemlja je od devedeset i neke bila izvan tadasnjeg UCTPE (jedinstvene evropske sinhrone zone).

 

PS Mislim dataj kamion nema posebno ime, dizalica u sustini, koriste je i za pranje prozora.

 

Nisqm videla novu temu (vrednost ljudskog zivota) u trenutku pisanja. Mozda bi bilo bolje da se post prebaci na nju

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...