Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

52 minutes ago, Angelia said:

Koristim slicno zakljucivanje kao i vecina strucnjaka u procenama. 

Znamo da se uglavnom testiraju oni sa simptomima, first responders, zdravstveni radnici, policija (sad imas i vojsku).

U random testiranju onih bez simptoma imao si razlicite rezultate, Miami je dosao do zakljucka da je oko 6% populacije prelezalo virus a da nikad nisu prijavljeni, NYC je dosao do zakljucka da je to kod njih skoro 25% (a u proseku 14% za NYS)- imas na temi o medicinskim informacijama da smo to iznosili znaci sta je sve uradjeno od testiranja. u Kaliforniji 4-6% su imali antitela.

Oni sa blagim simptomima se ne testiraju.

 

Posto je primetno na slucaju NYC (koji pratim) da svaki put kad povecaju broj testova, imas vise pozitivnih - recimo to je na novou NYS cak 35% u proseku.

Trenutno se sve svodi na predpostavke, koliko je onih bez simptoma a koliko onih sa blagim simptomima.

Ne tvrdim ja da je to bas tacno, ali zakljucivanje uz odredjenu korekciju koja je trenutno X, nije uopste pogresno.

 

Koja to većina stručnjaka koristi tvoj način zaključivanja? Evo da uzmemo NYS, tamo je oko 35% testiranih pozitivno na koronavirus. Treba li to da znači da je onda oko 35% ukupne populacije NYS (blizu 7 miliona) pozitivno? Potpuno je apsurdno baviti se takvim pretpostavkama.

 

Iz studije koja je imala 3000 uzoraka na toliki broj stanovnika, zaista mislim da ne može ništa relevenatno da se zaključi. A ako baš to i želiš, procenat pozitivnih u random testiranju je i u slučaju NYS i u slučaju CA daleko manji od procenta pozitivnih u odnosu na broj stvarnih testova.

 

Edited by djole
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

eto ti ga sad..ne može pošten čovek ni da teoretiše zaverama

 

Quote

DNI believes virus 'was not manmade or genetically modified'

The office of the director of national intelligence has released an unusual statement saying officials do not believe coronavirus was manmade, echoing many health experts.

“The Intelligence Community also concurs with the wide scientific consensus that the COVID-19 virus was not manmade or genetically modified,” the statement reads.

The statement added, “The IC will continue to rigorously examine emerging information and intelligence to determine whether the outbreak began through contact with infected animals or if it was the result of an accident at a laboratory in Wuhan.”

Trump has reportedly asked intelligence officials to investigate whether coronavirus was created in a Chinese government laboratory, even though many public health experts have said they think the virus came about naturally.

 

Ostaje nada da je Gejts dao pare Čin Čan Čunu da u čarapi iznese virus iz laboratorije u Vuhanu i zarazi ceo svet da bi Stojanu iz Donje Bele Reke ugradili čip

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

eto ti ga sad..ne može pošten čovek ni da teoretiše zaverama
 

DNI believes virus 'was not manmade or genetically modified'

The office of the director of national intelligence has released an unusual statement saying officials do not believe coronavirus was manmade, echoing many health experts.

“The Intelligence Community also concurs with the wide scientific consensus that the COVID-19 virus was not manmade or genetically modified,” the statement reads.

The statement added, “The IC will continue to rigorously examine emerging information and intelligence to determine whether the outbreak began through contact with infected animals or if it was the result of an accident at a laboratory in Wuhan.”

Trump has reportedly asked intelligence officials to investigate whether coronavirus was created in a Chinese government laboratory, even though many public health experts have said they think the virus came about naturally.

 
Ostaje nada da je Gejts dao pare Čin Čan Čunu da u čarapi iznese virus iz laboratorije u Vuhanu i zarazi ceo svet da bi Stojanu iz Donje Bele Reke ugradili čip

Danica Grujicic neverue.
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, djole said:

 

Koja to većina stručnjaka koristi tvoj način zaključivanja? Evo da uzmemo NYS, tamo je oko 35% testiranih pozitivno na koronavirus. Treba li to da znači da je onda oko 35% ukupne populacije NYS (blizu 7 miliona) pozitivno? Potpuno je apsurdno baviti se takvim pretpostavkama.

 

Iz studije koja je imala 3000 uzoraka na toliki broj stanovnika, zaista mislim da ne može ništa relevenatno da se zaključi. A ako baš to i želiš, procenat pozitivnih u random testiranju je i u slučaju NYS i u slučaju CA daleko manji od procenta pozitivnih u odnosu na broj stvarnih testova.

 

Nisam uzela za NYS 35%, zato sam uzela prosek za US. I ako si procitao vise analiza svi se bave ili pokusajem da izracunaju preko rezultata za antitela, ili pre % obolelih. Sad bi stvarno imala problem da trazim sve te analize koje su uradjene. Nisam rekla da je ijedna tacna, zato sto za sada ima dosta nepoznatih, vise je procena.

Drugo, normalno je da je procenat pozitivnih u random testiranju manji od stvarnih testova, zato sto se stvarni testovi odnose na specificnu populaciju, a nikako na asimptomaticne. Isto moras da uzmes u obzir da uzorak random testiranih ne ukljucuje one koji imaju blage simptome (zato sto takvi sede izolovani i neces ih naci na ulici).

znaci radilo se o proceni a ne naucnom radu, gde sam se unapred ogradila da je to na osnovu poznatih podataka, a ne precizna racunica. Ne znamo ni koliki je konacan broj umrlih, a ne obolelih da bi imali preciznu racunicu.

 

Edit: populacija NYS je skoro 20 mill, populacija NYC je preko 8 mil, ali kod njih procenat obolelih nije 35%

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

Da bi se statistika odnosila na celu SAD uzorak mora biti reprezentativan. A testirani sigurno to nisu.

Nisu, zato u ovom trenutku pravimo neke pretpostavke - koje ocigledno ne mogu biti komplet tacne. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Constantin said:

Čuh negde vest....Za putovanje avionom biće potreban negativan test....eh zlatna vremena kad sam na granici pokazivao uplatnicu sa plaćenom strujom, umesto izlazne takse..

A te testove ce, razume se, naplacivati...pa ti putuj igumane...

Link to comment
Share on other sites

meni je sasvim sexy da Konu i Jankoviću ipak roštiljanje nije ultimativni greh.
realno da sam ja Kon, i da mi se MP Đukanović ovako usere u karijeru, ja bih dao ostavku.
Ali valjda sam to samo ja potpukovniku je Đukanović - političko a ne pitanje epidemiologije, e moj Predraže...

p.s. ja da se razumemo mislim da Đukonović i mandrili sasvim namerno moraju da imaju slobodu da se kreću, kao i svi građani.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam koliko pratite worldometar, ali vec 10tak dana broj kriticnih slucajeva je oko 55000. Broj novozarazenih konstantno raste, ali ova brojka je dugo otprilike na istom nivou. Cak je i pao, jedno vreme je isao do 59000. Ne znam koje bi objasnjenje bilo da se broj kriticnih tako vidno smanjuje.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, vanjabarsa said:

sta se to sad desava u beogradu ?

 

Jedan deo opozicionara organizovao mini protest ispred skupstine, i usao u dva sata zabrane kretanja, pa su otisli, a Predsednik organizovao kontraskup penzionera koji se raspravljaju sa njima i deru lopovi lopovi itd.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djura.net said:

Sorry, tek sad vidim, pa potrazi na ovom temi ispod, ima svega tridesetak strana, ima slicna studija I za Svedsku

🙂


Nece naci takvu studiju, jer je nikad nije bilo. Bio je jedan pokusaj matematickog modeliranja iza kojeg je u jednom trenutku stao i drzavni epidemiolog, ali se vec sutradan povukao jer ga je stvarnost demantovala. Od tada pokusava da se opere i elegantno iz svega izvuce, ali mu bas ne ide. To sto neki iz sveta aplaudiraju jer eto nema restriktivnih mera, biznis kao radi, ljudi slobodni kao ptice na grani... Mozda, ali za one koji smatraju da je vredno zrtvovati par hiljada ljudskih zivota za opste dobro i prosperitet drustva u celini. Posebno ako su to zivoti koji, iz takve perspektive gledano, ionako vec predugo traju, pa je red da se vec jednom zavrse. Ali problem je sto za svakim od 2586 do sada izgubljenih zivota zali bar po recimo 15-20 njima najblizih ljudi, a to mu dodje vise desetina hiljada gradjana Svedske. E, pred njima se drzavni epidemiolog Anders Tegnell polagati racune, a ne pred WHO ili ostatkom svetske javnosti. Ovi potonji mogu slobodno da nastavu da mu aplaudiraju, ali oni prvi ce ga kad-rad pitati da li su njihovi najdrazi bas morali da umru.

Zato Tegnell sada prica pricu drugaciju od one optimisticne i nicim potkrepljene, od pre nedelju dana. Danas izjavljuje da je stanje stabilno, ali veoma kriticno (?). I ne deluje nimalo optimisticno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vilhelmina said:


 Mozda, ali za one koji smatraju da je vredno zrtvovati par hiljada ljudskih zivota za opste dobro i prosperitet drustva u celini. Posebno ako su to zivoti koji, iz takve perspektive gledano, ionako vec predugo traju, pa je red da se vec jednom zavrse.

ne znam kako da drugačije citiram, ali moram da se pozovem na istoriju, naime pre 70 i plus (jedva) godina unazad...

Bio je II svetski rat i bitka kod Staljingrada. pre nego što ekspliciram, da napomenem, pre samo 77 godina što je prosečan životni vek, a u istoriji čovečanstva samo blink. Elem...
Šta se promenilo? Kako je ljudski život postao odjednom - ultimativno dobro?
 da li je i moj život ultimativno dobro? I otkad? I kako moj život i njegova dužina odjedared utiče na kvalitet društva?

a ekspliciraću, sa sopstvenim životom u subjektu.

47 minutes ago, BojanaCZV said:

 

Jedan deo opozicionara organizovao mini protest ispred skupstine, i usao u dva sata zabrane kretanja, pa su otisli, a Predsednik organizovao kontraskup penzionera koji se raspravljaju sa njima i deru lopovi lopovi itd.

a predrag Kon i Srđa Janković misle da je sve to političko a ne epidemiološko pitanje? Da.

Link to comment
Share on other sites

 I dalje neki shvataju lično nešto što nije lično. Kako hoće. Samo, ovi takve i vaćare tim pričama. Umesto što se ovde vređaju, bolje bi im bilo da se organizuju, makar na internetu, pa da se bune i da traže da se prestane sa razvlačenjem njihovih idola. A i u vezi divljanja od sinoć, zašto se ne organizuju, pa da iskoriste snimke terasa gde sa pale baklje i petarde, i da podnesu prijavu nadležnim organima, samo da bi ih nervirali ako ništa drugo. To je zabranjeno, eno Čanak čak naveo član zakona.

 

3 hours ago, Kronostime said:

Da li ce za tobom neko osetiti potrebu da te ovekoveci na muralu?

:default_coffee:

 

Evo i ovde, svođenje na lično, i patetisanje. Zašto bi neko hteo da ga nepoznati ljudi crtaju na muralima, da bi im se divila gomila nepoznatih ljudi? U slučaju da je ovaj što ga crtaju mrtav, gde su svi oni bili dok je taj bio živ? Nešto se nisu otimali da tog nekog (bilo kog) crtaju i uzdižu dok je bio živ. A, da, poznato je da nacionalistima (i sličnima, i njihovoj ciljnoj grupi) čak i ne sviđaju živi ljudi, nego samo mrtvi. Verovatno zbog toga što mrtvi ne mogu da se bune kad ih ovi veličaju i iskorišćavaju.

 

Ali dobro, evo. Ako je taj neko jedan od ovih koji neće u NATO, ili više njih, ne moraju da troše boju. Ne zanima me da me takvi crtaju, čak i kad bi se skroz izokrenuli, pa postali najveći fanovi ulaska u NATO ikada. Kasno Marko na Kosovo stiže.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 koji lebdi said:

Ne znam koliko pratite worldometar, ali vec 10tak dana broj kriticnih slucajeva je oko 55000. Broj novozarazenih konstantno raste, ali ova brojka je dugo otprilike na istom nivou. Cak je i pao, jedno vreme je isao do 59000. Ne znam koje bi objasnjenje bilo da se broj kriticnih tako vidno smanjuje.

Deo njih umre, deo  se oporavi, ovi novozarazeni mozda nisu u jako velikom broju u kriticnom stanju kao na pocetku pandemije zbig "prolaska" virusa kroz populaciju...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Deo njih umre, deo  se oporavi, ovi novozarazeni mozda nisu u jako velikom broju u kriticnom stanju kao na pocetku pandemije zbig "prolaska" virusa kroz populaciju...


... Ja bih rekla i zbog masovnijeg testiranja, koje onda otkrije i veci broj laksih slucajeva, koji ranije nisu registrovani, jer nisu ni testirani.

Takodjer mislim da se odustalo od te klasifikacije na kriticne i ostale. Nikom vise nije do toga, imaju precis posla. Jednom dnevno izbace brojke novopotvrdjenih i umrlih, i cao zdravo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

26 minutes ago, urosg3 said:

ne znam kako da drugačije citiram, ali moram da se pozovem na istoriju, naime pre 70 i plus (jedva) godina unazad...

Bio je II svetski rat i bitka kod Staljingrada. pre nego što ekspliciram, da napomenem, pre samo 77 godina što je prosečan životni vek, a u istoriji čovečanstva samo blink. Elem...
Šta se promenilo? Kako je ljudski život postao odjednom - ultimativno dobro?
 da li je i moj život ultimativno dobro? I otkad? I kako moj život i njegova dužina odjedared utiče na kvalitet društva?

Ovo moze da se prosiri na onu moju teoriju od ranije, ono, hajde da vidimo kada je to lecenje ljudi postalo najznacajnija stvar na svetu, a primenjena medicina, ili kako se vec zove, najcenjenija drustvena aktivnost . I hajde da proverimo ovo eksperimentom. Na primer, hajde da ne lecimo nikoga nigde ni od cega jedno pola godine, pa da vidimo sta ce biti, a onda hajde da svu tehnologiju iskljucimo na dve - tri nedelje. U prvom slucaju, ja cenim da se na planetarnom nivou nece desiti ama bas nista, a u drugom slucaju, ode mast u propast. Kao sto se pokazalo na primeru ove pandemije. Ne kazem da stvarno nikoga ne treba leciti, samo da mozda treba malo redefinisati prioritete.

 

Npr, zasto niko ne pominje "heroje" koji su onomad po njivama sa onih kamiona sa korpom na dizalici, ne znam kako se stručno zovu, mlateći granjem čistili dalekovode od grafitnih niti da bi se sto pre vratila struja, koja kad je bila iskljucena, odmah je prestalo junacenje po trgovima, i zavladao je jos junackiji muk, a onaj je posle tri dana takvog tretmana skinuo gaće i potpisao sve što mu je tureno pod nos. Sumnjam da je broj onih koji znaju za ova junačka dela veci od par stotina. Doduše, ovi heroji nisu čak ni poginuli, to što jeste jeste. Kakvi metiljavci.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

Inace u Trampovoj Americi veselo:

 

 

Protesters, some carrying firearms, took their demonstration against Gov. Gretchen Whitmer’s stay-home order inside the Michigan Capitol Thursday afternoon as lawmakers considered an expiring emergency declaration.

 

Dozens of protesters gathered outside the House chamber and demanded to be allowed in. As Michigan State Police troopers stood in a line outside the chamber, the protesters chanted, “Let us in.” Some of the demonstrators inside the Capitol openly carried firearms with them.

 

A few signs were more violent in tone. One attached to a truck outside the Capitol said, “Make treason punishable by hanging.” Another person held a sign that said, “Tyrants get the rope.”

 

https://www.joemygod.com/2020/04/michigan-heavily-armed-cultists-storm-capitol-and-menace-reps-from-gallery-reps-in-bulletproof-vests/

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...