Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Da, ako su ti isti uslovi testa, a nisu.

Onda su testirali tek kad su vrlo sigurni u zarazu a sada testiraju široko.

 

Da smo normalno društvo imali bi normalan pristup vlasti ovom problemu u skladu sa našim mogućnostima, ali nismo. 

Mere koje smo imali su besmislene.

Sada ih olabavljuju, nadam se da će poučeni iskustvima ako opet budu zatezali to biti sa više zdravog rezona.

Tek kad prođu izbori videćemo koja je priča sa borbom sa virusom.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, urosg3 said:

kad vidim Srđu Jankovića malo mi krivo što sam par puta dao donaciju za Tiršovu.
 

Gresite, S, Jankovic vec dugo radi izvanrednu emisiju Solaris na radiju Bg 2, sigurna sam da je njegovo ucesce u kriznom stabu iskreno i motivisano strukom. 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Licno iskustvo nakon treceg izlaska iz kuce u 4 h je grozno, jutros je bilo i mracno i hladno i mokro, padala je kisa. Kad ste 65+ smeta vam vlaga da se krecete, da dishete i bez make, ne vidite rupe na asfaltu, tesko vam je da stojite u mestu i 5 minuta a ne pola sata koliko mi je trebalo da udjem u Lidl - da kupim shpargle....sve mi je i baba jela shpargle....a necu ni ja jer ih nije bilo...jutros sam videla shkolsu, vrsnjakinju: mantil a ispod shlafrok a islod vire nogavice pizame, zena bunovna, jedva da zna gde je i zasto je....

 Sta je razlog osim sadistickog izivljavanja nad voljenim "bakama i dekama'"? Kojima ce da pokloni 100 e sto je jedva na nivou kamate za onih, uz krsenje Ustava, otetih penzija. 

U cemu je problem da nam tih 3 sata odredi od 18 do 21 h jednom u 7 dana? 

Javlja mi se da cu od danas biti baba disident, da cu lepo, kao slobodan i odgovoran covek da idem u kupovinu neophodnog kad hocu, za moje vlastite novce. 

Imunitet na nivou krda? Ma jok, gradjanstvo na nivou krda, na to smo svedeni i meni je toga dosta. 

Da spomenem i prodavacice, one dolaze na posao u 3 h da bi sve bilo spremno za nas, dezinfekcija, roba....i ostaju u smeni do 13 h, one su mlade zene, majke, to  nije ni za sta kad se vrati kuci i omrznuce "bake i deke"za ceo zivot.

   

Edited by Pletilja
  • Like 12
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo sto dr Kon prica da je bilo planirano da se zatvori vikend, da bi se penzionerima dozvolilo da izlaze tri dana bez prestanka je imalo logike.

 

Dr Srdja rece sinoc da struka ima uverenje da ce se zadrzati ovaj procenat zarazenih i kada se skinu mere i da su zato odlucili da ih ovako relaksiraju.

 

Opet nekako mi deluje da niko ne postavlja neka od bitnijih pitanja, do kada ce trajati zabrana kretanja posle 18h i do kada planiraju da izoluju slucaje sa blagim simptomima na Sajmu.

 

Edited by BojanaCZV
Link to comment
Share on other sites

Sad idem iz Maksija, već su okačili da je radno vreme u subotu i nedelju od 8 do 17h, znači odluka za ovaj vikend je već doneta i saopštena kome treba.

 

 

 

23 minutes ago, Pletilja said:

Licno iskustvo nakon treceg izlaska iz kuce u 4 h je grozno, jutros je bilo i mracno i hladno i mokro, padala je kisa. Kad ste 65+ smeta vam vlaga da se krecete, da dishete i bez make, ne vidite rupe na asfaltu, tesko vam je da stojite u mestu i 5 minuta a ne pola sata koliko mi je trebalo da udjem u Lidl - da kupim shpargle....sve mi je i baba jela shpargle....a necu ni ja jer ih nije bilo...jutros sam videla shkolsu, vrsnjakinju: mantil a ispod shlafrok a islod vire nogavice pizame, zena bunovna, jedva da zna gde je i zasto je....

 Sta je razlog osim sadistickog izivljavanja nad voljenim "bakama i dekama'"? Kojima ce da pokloni 100 e sto je jedva na nivou kamate za onih, uz krsenje Ustava, otetih penzija. 

U cemu je problem da nam tih 3 sata odredi od 18 do 21 h jednom u 7 dana? 

Javlja mi se da cu od danas biti baba disident, da cu lepo, kao slobodan i odgovoran covek da idem u kupovinu neophodnog kad hocu, za moje vlastite novce. 

Imunitet na nivou krda? Ma jok, gradjanstvo na nivou krda, na to smo svedeni i meni je toga dosta. 

Da spomenem i prodavacice, one dolaze na posao u 3 h da bi sve bilo spremno za nas, dezinfekcija, roba....i ostaju u smeni do 13 h, one su mlade zene, majke, to  nije ni za sta kad se vrati kuci i omrznuce "bake i deke"za ceo zivot.

   

 

Draga Pletilja, ako će nešto da vam znači, ovde kod mene na Bežanijskoj kosi već ima mnogo gerilaca vaših godina koji najnormalnije kupuju u prodavnicama u ovo doba dana, niti ih ko šta pita niti ih zaustavlja. Zato samo napred!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, BojanaCZV said:

Ovo sto dr Kon prica da je bilo planirano da se zatvori vikend, da bi se penzionerima dozvolilo da izlaze tri dana bez prestanka je imalo logike.

 

Dr Srdja rece sinoc da struka ima uverenje da ce se zadrzati ovaj procenat zarazenih i kada se skinu mere i da su zato odlucili da ih ovako relaksiraju.

 

Opet nekako mi deluje da niko ne postavlja neka od bitnijih pitanja, do kada ce trajati zabrana kretanja posle 18h i do kada planiraju da izoluju slucaje sa blagim simptomima na Sajmu.

 

Veliki Vođa je juče najavio da se vanredno stanje po svoj prilici ukida sledeće nedelje, što podrazumeva i ukidanje policijskog časa.

 

Just now, Stiletto said:

Sad idem iz Maksija, već su okačili da je radno vreme u subotu i nedelju od 8 do 17h, znači odluka za ovaj vikend je već doneta i saopštena kome treba.

 

 

 

 

Draga Pletilja, ako će nešto da vam znači, ovde kod mene na Bežanijskoj kosi već ima mnogo gerilaca vaših godina koji najnormalnije kupuju u prodavnicama u ovo doba dana, niti ih ko šta pita niti ih zaustavlja. Zato samo napred!

Potvrđujem ono što kaže komšija i podržavam starije sugrađane.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Licno iskustvo nakon treceg izlaska iz kuce u 4 h je grozno, jutros je bilo i mracno i hladno i mokro, padala je kisa. Kad ste 65+ smeta vam vlaga da se krecete, da dishete i bez make, ne vidite rupe na asfaltu, tesko vam je da stojite u mestu i 5 minuta a ne pola sata koliko mi je trebalo da udjem u Lidl - da kupim shpargle....sve mi je i baba jela shpargle....a necu ni ja jer ih nije bilo...jutros sam videla shkolsu, vrsnjakinju: mantil a ispod shlafrok a islod vire nogavice pizame, zena bunovna, jedva da zna gde je i zasto je....

 Sta je razlog osim sadistickog izivljavanja nad voljenim "bakama i dekama'"? Kojima ce da pokloni 100 e sto je jedva na nivou kamate za onih, uz krsenje Ustava, otetih penzija. 

U cemu je problem da nam tih 3 sata odredi od 18 do 21 h jednom u 7 dana? 

Javlja mi se da cu od danas biti baba disident, da cu lepo, kao slobodan i odgovoran covek da idem u kupovinu neophodnog kad hocu, za moje vlastite novce. 

Imunitet na nivou krda? Ma jok, gradjanstvo na nivou krda, na to smo svedeni i meni je toga dosta. 

Da spomenem i prodavacice, one dolaze na posao u 3 h da bi sve bilo spremno za nas, dezinfekcija, roba....i ostaju u smeni do 13 h, one su mlade zene, majke, to  nije ni za sta kad se vrati kuci i omrznuce "bake i deke"za ceo zivot.

   

 

Moram da vas pitam (i da odmah napomenem da nije provokacija u pitanju), pošto pretpostavljam da kontaktirate sa vršnjacima, i da verovatno ponekad prozborite koju o politici, zanima me kakvo je njihovo raspoloženje, šta misle o svemu ovome i naročito, ukoliko možete da pretpstavite, kako će se postaviti prema predstojećim izborima (izlazak/bojkot) i ako izlaze, za koga će glasati. Naravno, ukoliko posedujete ta saznanja. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, BojanaCZV said:

Nisam to znala, njega ne mogu da gledam.

 

Nego sam procitala sa je dr Kon rekao da ce vanredno stanje biti na snazi jos mesec dana, a to mi je delovalo nemoguce.

 

Ali nije mi isto kad procitam i kad cujem da je izjavio.

 

Evo šta kaže Slobodna Evropa, mada vest možeš da nađeš u više izvora:

 

Quote

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je večeras, 29. aprila, gostujući na Radio-televiziji Srbije, da će on i premijerka Srbije, Ana Brnabić, sutra Kriznom štabu predložiti izmenu policijskog časa tokom prvomajskih praznika, kao i moguće ukidanje vanrednog stanja tokom sledeće nedelje, nakon čega, kako je rekao, više neće biti policijskog časa.

 

Aminuje se sve što Veliki Vođa predloži, tako da računam da je stvar gotova, a vidim i da mu je stalo do izbora i da mu ne prija šerpovanje. Uostalom, celom svetu je zafalilo $$$, a zna se kako se $$$ mogu dobiti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Struka popustila pred snagom Vođe, da se zna ko ovde kreira epidemiološku strategiju.
On naprosto sve zna, od renesanse na ovamo planeta nije imalo tako svestranog čoveka

A Kon i Srđa su Darije.

 

I da, bio sam u pravu, policijski čas je smislio Vučić iz samo Njemu poznatih razloga, koje sa epidemilogojim nikakve veze nemaju.
I ne može se policijski čas braniti zdravstvenim argumentima jer nije ni uveden zbog njih. I veze nemaju sa odbranom ljudskih života

 

p.s. nemojte da se zavaravate, ovo smo otšerpali, da smo ćutali kao kukav... ups Konovi, imali bi najduži policijski praznik u Evropi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Evo ja sam recimo uzela broj slucajeva i testiranih u US, znaci u proseku 17.3% su pozitivni. To znaci da ako testiramo sve, onda bi realno od 330 mil, trebalo da ima 57 mil obolelih (moguce da lockdown usporava sirenje).

Na osnovu danasnjih cifri mortality rate je onda 0.11%, sto je na nivou sezonskog gripa. Posto naravno talas nije zavrsen, iako sad idemo na dole, mozemo samo da nagadjamo koliko ce biti umrlih do kraja ovog talasa, iako u ovih 64k vec ulaze oni "prepostavljeni" za koje se ne zna od cega su umrli.

 

Huh? :smiley13:

 

Da ne ulazimo uopšte u potpuno naopako zaključivanje kojim se došlo do ovoga, pogledajmo šta kažu podaci. 

 

EWxDHkzXYAAIN9X?format=jpg&name=large

U pitanju je ukupni broj smrti ove godine u određenim državama, u odnosu na prosek od prethodnih 5 godina. Pogledajte samo kolika su ovo odstupanja. Da li ikome i dalje ovo izgleda kao običan grip?

 

 

  • Like 6
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

 

https://nypost.com/2020/04/29/who-lauds-sweden-as-model-for-resisting-coronavirus-lockdown/

 

 

WHO lauds lockdown-ignoring Sweden as a ‘model’ for countries going forward

 

"The World Health Organization lauded Sweden as a “model” for battling the coronavirus as countries lift lockdowns — after the nation controversially refused restrictions.

Dr. Mike Ryan, the WHO’s top emergencies expert, said Wednesday there are “lessons to be learned” from the Scandinavian nation, which has largely relied on citizens to self-regulate.

“I think there’s a perception out that Sweden has not put in control measures and just has allowed the disease to spread,” Ryan told reporters. “Nothing can be further from the truth.”

Ryan noted that instead of lockdowns, the country has “put in place a very strong public policy around social distancing, around caring and protecting people in long term care facilities.”

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Čovek poznat po tome što ne da ni najgluplje i najgore kriminalce iz svojih redova i posle afera o kojima je pisano i pričano u Evropi i svetu popušta zbog tri dana slabašnog lupanja u šerpe. Sigurno.

malo šerpe, malo dorčolci, malo ilegalci koji su sve više počeli da špartaju između zgrada i procena izbornog štaba je da nezadovoljstvo raste pa je korisno malo popustiti. drugi i mnogo značajniji su ekonomski razlozi. I okolne zemlje popuštaju krenuće transport robe i nemože srbistan jedini to da koči.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

 

Moram da vas pitam (i da odmah napomenem da nije provokacija u pitanju), pošto pretpostavljam da kontaktirate sa vršnjacima, i da verovatno ponekad prozborite koju o politici, zanima me kakvo je njihovo raspoloženje, šta misle o svemu ovome i naročito, ukoliko možete da pretpstavite, kako će se postaviti prema predstojećim izborima (izlazak/bojkot) i ako izlaze, za koga će glasati. Naravno, ukoliko posedujete ta saznanja. Hvala.

Ukrato: ostrasceni bez obzira na stranu koju brane. Imam samo 1 (jednu) vec bivshu kumu koja je radikalka do zardjale kashike. Ovi drugi su brojniji ali ne manje ispunjeni besom, mrznjom cak,  oni lupaju u sherpe, duvaju u pistaljke i kace klipove na FB o svom uradku. Uglavnom su to osobe zenskog pola. Od muskih, nekadasnjih clanova DS, prevladava rezignacija,  nisu aktivni clanovi a i ako jesu, od 2012 su u ilegali jer ih je centrala stavila ad akta, bar kad je provincija u pitanju. Imam sugradjanku koja je vatreni sledbenik DS, od zimus je i u upravnom odboru, pricamo na temu njenog aktivizma i sva sreca, uvazava moj stav da me ta vrsta delovanja ne interesuje, nisam bila niti cu ikad biti clan neke stranke. Nje mi je zao,  trpi grozne napade gradske SNS vrhuske ali je sjajna mlada zena i sigurna sam da sve radi iz uverenja da tako treba. 

Ja vam nisam reprezentativan uzorak, imam vishe prijatelja na gradskom groblju nego u zivotu. Bitno mi je da su mi deca na pravoj strani, tesko mi je da gledam kako placaju cenu svojih izbora ali platila sam je i ja, valjda tako mora da bude ovde, na Balkanu.

Kada mi neko od vrsnjaka tresne u lice da sam oportunista, ne gubim svoj mir na koji imam pravo jer su moje bitke zavrsene. 

  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, laki perkos said:

. I okolne zemlje popuštaju krenuće transport robe i nemože srbistan jedini to da koči.

Transport robe nije uopšta stajao sve ovo vreme. Prvo su išli "konvoji" od po 20-30 kamiona u pratnji policije, a unazad 15-20 dana uobičajeno, kao i pre. Auto-put prema bugarskoj granici mi je tkr ispred nosa, pa vidim. 

Link to comment
Share on other sites

I mi sa ovakvim brojkama planiramo potpuno ukidanje mera i oslanjanje na savest nasih gradjana.

 

 

Sto se jednostavno ne kaze da je svima u tim kriznim stabovima dosadilo da se cimaju i da su na kraju zivaca, da ne mogu da izdrze ovaj pritisak i da im je nalakse da dignu ruke, da skinu odgovornost sa sebe i da stvari same odu u vrazju mater.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

I mi sa ovakvim brojkama planiramo potpuno ukidanje mera i oslanjanje na savest nasih gradjana.

 

 

Sto se jednostavno ne kaze da je svima u tim kriznim stabovima dosadilo da se cimaju i da su na kraju zivaca, da ne mogu da izdrze ovaj pritisak i da im je nalakse da dignu ruke, da skinu odgovornost sa sebe i da stvari same odu u vrazju mater.

 

A ko zna kakve nam brojke serviraju? Imam utisak da će se broj zaraženih odjednom pretvoriti u hiljade ako šerpovanje postane sve glasnije.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Constantin said:

Transport robe nije uopšta stajao sve ovo vreme. Prvo su išli "konvoji" od po 20-30 kamiona u pratnji policije, a unazad 15-20 dana uobičajeno, kao i pre. Auto-put prema bugarskoj granici mi je tkr ispred nosa, pa vidim. 

bogami su prilčno čekali na transport robe, neki i po mesec i više. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...