Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Klotzen said:

Nestorović ne da nije ograničen na Pink nego je gost na svim režimskim televizijama. Kon je morao da osudi Vučićevu kampanju u NP i NI jer u suprotnom njihov apel na stanovništvo nema nikakvu težinu. Isto tako juče je morao da osudi nadrilekarstvo ove budale na Pinku ali on opet to nije uradio. Dakle čovek, kao što je priznao pre neki dan, govori ono što je korisno za vlast a ne za narod. Mislim da smo mi morali znati da u bolnicama nema opreme a ne da idemo tamo i 1/1 se zarazimo.

 

Kad smo već kod Srđe Jankovića on je danas komotno mogao da pomogne vlasti i da kaže da će inekcija biti na jesen, da mi možemo da je proizvodimo, i da nema šta da brinemo ali je čovek profesionalno odgovorio da od toga nema ništa i time jasno dao svoj profesionalni sud o tome. A ne oće kaki neće kaki kao Kon. Ostale neću ni da komentarišem jer su oni svi članovi stranaka na vlasti.

 

Prvo poredis babe i zabe. Kada sam rekao Pink, tu spada i Studio B i Prva i O2/B92 kako god da se zove i Happy i ostala govna. To je sve isto. I isti ljudi gledaju. Dakle, PINK.

 

Drugo, Kon je priznao da nije bilo opreme. Pa je posle bilo opreme. Kon je pricao da nemamo kadrove. Pa smo se nekako skrpili i pokrenuli, trebalo nam je deset dana, ali jesmo i sad testiramo solidan broj ljudi.

 

To sto je Srdja Jankovic rekao se poklapa sa odgovorima na pitanja Kona u vezi opreme i drugih stvari kada je davao iskrene odgovore i informacije svima.


Da bi to sto ti kazes bilo tacno, odgovor Srdje Jankovica danas je trebalo da glasi, uz izreceno i - pustite vi Loncara i Vucica sto lupetaju gluposti, mi nemamo ni know how da napravimo tu vakcinu niti resurse da to uradimo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

potpore sportskim radnicima

https://sport.hrt.hr/605709/od-ponedjeljka-prijave-za-potpore-sportskim-djelatnicima

 

mjere popustanja karantene za profesionalne sportase

https://radio.hrt.hr/drugi-program/clanak/kresimir-samija-sportasi-ce-dobiti-detaljne-upute-o-uvjetima-za-treniranje/228791/?fbclid=IwAR1K_XtEM9OHqFAfvQqPOjfZ-a6aLKTF3yk3dKcYBfbp8tg6BbAaU2oemak

 

...

 

ja mislim da je to ok. nije mi bilo ok sto su prvi na trening izletili dziberi iz NK Osijeka, umjesto plivaca i vaterpolista, ili gimnasticara, ili veslaca, ili atleticara, ili strelicara, al sta da mu radimo. ipak je to Rvacka. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

 

Dakle, na osnovu ovoga se da zaključiti da mere profilakse u stvari funkcionšu, ukoliko ih se ljudi pridržavaju.

 

Odnosno, da vikend zaključavanja, policijski čas itd, uopšte nisu neophodni da bi se zaraza održavala pod kontrolom.

 

Šta bi u stvari trebalo uraditi?

 

- ostaviti pravilo o fizičkoj (ne i socijalnoj) distanci koje se odnosi i na otvoreno i na zatvoreno

- ostaviti zabranu grupisanja i javnih skupova

- obavezati građanstvo na OBAVEZNU upotrebu zaštitinih sredstava u javnosti (maske/rukavice)

* ujedno država da subvencioniše nabavku istih (obične hirurške 10 din, FFP2/N95 30 din, FFP3 50 (šta ko želi), rukavice 3 din).

- povećati broj vozila u javnom prevozu, a ograničiti broj putnika u njima 

- ostaviti zatvorenim mesta gde je nemoguće slediti mere profilakse, odnosi se uglavnom na uslužne delatnosti (teretane, bazeni i sl)

- za ostale uslužne delatnosti s bliskim kontaktom propisati tačno za svaku pojedinačno način sprovođenja mera

 

i to je ono što mi na prvu pada na pamet

 

Naravno, pratiti situaciju, reagovati u odnosu na uočene probleme kroz dobru analitiku, testirati, testirati, testirati...

 

Ne verujem da bi u sluačaju da se sve ovo primeni imali značajno lošiju situaciju no što je sada.



Naravno. Ceska hvaljena sva usta jer je:

-  prva uvela meru obaveznog nosenja maski u javnosti, makar i home made napravljenih

- zabranila okupljanja vise od dvoje ljudi na ulici

-cistili gradski saobracaj svako vece, a prodavnice na svakih 30 minuta sa raznim zastitnim sredstiva.

I sve ostalo je bilo dozvoljeno od pocetka epidemije. 

Evo od sutra zvanicno otvaraju granice sto mi pricinjava posebno zadovoljstvo :smiley58:

 

 


Sto se tice Kona, apsolutno je nebitno da li on podrzava vlast ili pokusava da radi posao dobar posao iznutra sistema.

Covek je imao sramotne izjave:

- od ostavke preko FB ( zbog komentara na FB sto je na nivou trinaestogodisnjaka kog drma pubertet) pa onda zahvaljivanja predsedniku sto ga je ubedio da ostane
- do kontradiktornih izjava o tome kako ce dati ostavku ako zatvore skole, da bi skole bile zatvorene nakon 2 dana
- do sramotnog pristajanja na konferencije bez novinara i sramotnog odgovaranja tim novinarima.
- do na kraju dozvoljavanja liturgija na Uskrs.

Da ne navodim sad sve gluposti pojedinacno i da ne ostavljam linkove, mrzi me idem da slavim :15:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Laki John Terry said:

Jel realno da ce ladno da zovu ljude da ih pitaju ko hoce 100 evra?

 

Jel realno kakve mazge mi imamo na vlasti?

Ponižavanje građana, sad već mogu da se iživljavaju. Kad smo im predali slobodu, bez reči, čak ih se i pravdalo za to, što da onda ne prose građani.
Slobodnim građanima, u društvu u kojem postoji korektiv elementarne javnosti to naravno ne bi moglo ne da prođe, ne bi nikom palo na pamet da se usudi.

Imam malo godina, pa se sećam, ali ovako nisko ne pamtim da je neko društvo palo na elementarnim ispitima, na bazičnim vrednostima. 
 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Laki John Terry said:

Jel realno da ce ladno da zovu ljude da ih pitaju ko hoce 100 evra?

 

Jel realno kakve mazge mi imamo na vlasti?

Neće...napisah tamo na politici...SNS-šibicari se dosetili kako da se povade...3 miliona ljudi, po 2-3 minuta razgovora...koliko se tarifira minut...muzika sa automata...mobilni pretplatnik nije dostupan-pliz traj leter...zauzeto...odustaneš.....e ako pozivi budu besplatni, skidam kapu....onda su samo stoka bezrepa....i maltretiraju 3 miliona svojih stanovnika minus botovi....oni mazohistički uživaju na poziv iz centrale, a ako se njih na Dan Bezbednosti sete-sete, a neki se "kao" odriču tih 100 €.....

Link to comment
Share on other sites

Japan daje 1,000 dolara svakom stanovniku koji je u zemlji najmanje 3 meseca, uključujući i nas troje. Isplata 15. maja. Ima papirologije, poštom (tiknuti kućice u self-addressed povratnom pismu) ili online. To je više da se potvrdi da si tamo gde oni misle da jesi (mogao sam da budem u Thai ili u Australiji i da ne mogu da se vratim).

 

Svako domaćinstvo ima "house papers" gde stoji ko u njemu živi i na kojoj adresi. Uz svako domaćinstvo je vezan njihov bankovni račun. Isplata ide automatski, na taj račun, bez ikakve daljnje priče. Tako se isplaćuje dečji dodatak i povremeni državni keš pokloni za stimulaciju tražnje (bilo je 400 dolara posle Fukušime).

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ZiS said:

Pa niko ne govori da treba svi da istrcimo na terene i pravimo se da nista nije bilo...Postoje mehanizmi kako bi to moglo da se uradi uz potrebne mere bezbednosti..Mi cemo ovim karantinima, pricam sad o Srbiji, ozbiljno narusiti zdravlje citavoj naciji, u sportu sam 20+ godina i nikad se u zivotu nisam gore osecao, sto psihicki, sto fizicki...tacno mi dodje da izadjem, olizem gelendere i pregrmim ovo...Sport je oblast koja zaposljava jako puno ljudi i nismo svi u onih 1% koji zaradjuju milione...ako ce da otvaraju kafice i kladionice, frizerske i ostale salone, da pustaju ljude da rade po kancelarijama, ne vidim razlog da mi budemo zadnja rupa na svirali, pre svega jer radimo napolju i vecinu stvari vezanih za pravila ponasanja u ovoj situaciji mozemo da ispostujemo...

Bundesliga je napravila spisak mera koje su potrebne da, po njihovom misljenju, prvenstvo moze bezbedno da se nastavi u maju pred praznim tribinama. To ukljucuje i oko 20k testova u narednom periodu (mesec-2-3 koliko im treba da zavrse prvenstvo). Nemacka radi 350k testova sedmicno, mozda bi mogli i vise, ali fale hemikalije i jos neka sredstva. Ne znam da li su ove predlozene mere i zaista dovoljne, ali 20k testova odvojiti za njih u situaciji kad ne mogu da se testiraju neki drugi ... Zasto su oni privilegovani? Zasto neka druga osoba x ili y ne moze sada da se testira (a za sada ne moze svako da samo ode i trazi testiranje), a fudbaleri (i mali broj osoblja oko njih) mogu?

Fudbal je kontaktni sport, plus je disanje ubrzano, pa kaplice pljuvacke lete mnogo dalje nego kod normalnog kretanja, sto znaci da ako se jedan fudbaler zarazi velika je verovatnoca da ce manje-vise svi igraci na toj utakmici da budu zarazeni. A onda ce da sire virus dalje. Pri cemu moze da se desi da i sami igraci dobiju neka ostecenja pluca, nije 100% garntovano da njima samima nece nista biti. Ne znam, preveliki je to rizik.

 

U Nemackoj jos uvek nema ni reci o otvaranju kafica, kladionica, fruzerskih salona kao ni mnogih drugih stvari. Trenutno je velika frka jer npr. predsednik vlade NRW insistira na otvaranju nekih oblasti, dok su drugi oprezniji jer je to veliki rizik. Niko ne zna da li ce se time sirenje virusa otrgnuti kontroli (koju potom necemo moci da povratimo) i dovesti do mnogo vise zrtava. Ali u svakom slucaju moramo da naucimo da zivimo s ovim virusom narednih par godina, dok se eventualno ne pronadje vakcina. I moramo da preorganizujemo dnevne rutine (na poslu, van posla, kod kuce, u slobodno vreme). Doci ce vreme i za sport, samo ne mozemo sada sve odjednom i istovremeno da otvorimo. Mora se ici postepeno, ispipavati teren. I mora se nekako postarati za one koji trenutno nisu u stanju da zaradjuju za zivot. Pa i za razne sekretarice, administrativno osoblje, osoblje koje odrzava stadione i sve ostale "nefudbalere" koji nemaju pozamasan bankovni racun, a rade u sportu. Mozda se neki mogu prebaciti (uz adekvatnu obuku) u neke druge oblasti koje sada imaju povecanu potraznju za radnicima: mozda u zdravstvene zavode kojima sada treba ekstra ljudi da ulove sve kontakte onih zarazenih, ili u socijalnu sluzbu kod pomoci ugrozenim zenama i deci itd.

 

4 hours ago, Cavani said:

Sa ovim nasim doktorima korak napred, nazad dva. Kisicka taman dobi plus od mene sto je otkacila onu jadu od novinara na b92, evo sad izjavila da bi umrlo 100k ljudi da nije vlast uvela mere. I kako posle da ima ikakav kredibilitet.

Na trenutak pokaze obraz da bi joj odmah sutradan nogice virile iz Vuckove bulje.

pa vrlo je verovatno da bi do toga i doslo. nije bas da je slagala. evo malo matematike:

trenutno se uzima da je 0,5% generanlo smrtnost, ali ona zavisi od stanja zdravlja nacije i moze biti cak i 0,9% (ako ne i visa). Ako znamo da zdravlje stanovnistva u Srbiji nije bas sjajno, veca je verovatnoca da je ovo blize 0,9%. Koliko bi to bilo na 7 miliona stanovnika?

0,5% smrtnost    -    umrlih na kraju epidemije = 35k    -    umrlih kod "imuniteta krda" od 60% = 21k

0,9% smrtnost    -    umrlih na kraju epidemije = 63k    -    umrlih kod "imuniteta krda" od 60% = 37,8k

 

Ovo su samo oni koji bi umrli zbog loseg imuniteta. Pojavljuje se neka brojka od 2,6% inficiranih kojima je potrebna dodatna medicinska nega. To onda izgleda ovako:

2,6% kojima treba medicinska intervencija  -    na kraju epidemije = 182k    -    kod "imuniteta krda" od 60% = 109,2k

 

Ako se ljudi razboljevaju u kracem periodu mnogi nece imati pristup medicinskoj nezi, pa ce onda dosta ovih ljudi umreti.

Tako da, nije da gresi. Ipak su spreceni neki kontakti i sirenje virusa u nekom stepenu. Druga je stvar da li su ovo bile najbolje moguce mere, da li se nesto moglo uraditi bolje, s stanovista sirenja virusa, kao i nemaltretiranja stanovnistva.

 

4 hours ago, urosg3 said:

naravno, sa nekog gledišta krajnje uopštenog, ali bazično je i neophodno za preživljavanje baš tim ljudima, koji rade u tom sektoru. Ne mogu da zamislim kako bi taj sektor mogao da izgleda uopšte.
Brate konobar mi donosi pivo, dok sedim sam odvojen pleksiglasom u ABHO odelu i prska me nekom vodicom na 15 minuta.

Ma batali kupiću pivo u samiški.

Morace da se smisli kako da se ove privredne grane i poslovi modifikuju, a da se smanji verovatnoca prenosenja i sirenja virusa. U Juznoj Koreji su ugradili panele pleksiglasa i izolovali ljude. Verovatno se mora povesti racuna i o strujanju vazduha/AC i naci neko optimalno resenje. I jos sijaset drugih stvari za koje ce se otkriti da su kriticne kako vreme odmice. A verovano ce i jedan deo ljudi iz tog sektora morati da se prebaci na nesto drugo.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Laki John Terry said:

Jel realno da ce ladno da zovu ljude da ih pitaju ko hoce 100 evra?

 

Jel realno kakve mazge mi imamo na vlasti?

 

Haha kakvi idioti majko, koje ponizavanje. Pa tek sad cu da uzmem tih prokletih sto evra, ako mora da se zove i Vucic licno, pa cu isti dan da uplatim gde je najpotrebnije.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Izgleda dosle do Trampa ideje Zeljka Mitrovica. :twak: Predlozio da se ispita  da li ubrizganje dezinfekcionih sredstava ili UV svetlosti (?!?!?) moze da pomogne ubijanju virusa.  "Ne moze da skodi"

 

Health Dept. Official Says Doubts on Hydroxychloroquine Led to His Ouster

Rick Bright was abruptly dismissed this week as the director of the Department of Health and Human Services’ Biomedical Advanced Research and Development Authority.

https://www.nytimes.com/2020/04/22/us/politics/rick-bright-trump-hydroxychloroquine.html

https://edition.cnn.com/2020/04/22/politics/who-is-rick-bright/index.html

The Trump administration official who oversaw the production and purchase of vaccines before being abruptly dismissed Tuesday after clashing with the administration on coronavirus treatments is an international expert on vaccines with a lengthy work history in the field.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Romantik said:

ako je sport ikad bio potrebniji zarad mentalnog zdravlja ljudi onda je to sad, kad svi moramo biti u kucama ispred televizora, pa da se onda ima sta i videti na tom televizoru.


Postoje i druge metode održavanja, da ne kažem i unapređenja mentalnog zdravlja, a da nije gledanje sportskih događaja. Kao npr. pročitati neku knjigu...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ciao said:

 

Cifre za Francusku koje je izracunao Institut Pasteur ovde sam juce mislim okacila ovde ne ovako sistematicno ali bilo je da je u celoj francuskoj zarazeno 5,7% stanovnistva, s tim da je u pariskoj regiji 12%.

Posle tih cifara koliko sam ja shvatila je komentar bio da je ideja o imunitetu krda napustena jer je to nemoguce postici, nisu se ocekivale ovakve cifre (ovako male), ispostavilo se da je bila greska u ocekivanju da se imunitet krda postigne bilo kada u bilo kojoj drzavi.

 

Sada se ide da je Raoult u pravu kada kaze da ce virus sada da napravi pauzu privremenu ili stalnu, ali da sada staje kroz nekih mesec dana  a na jesen-zimu se mozda ali samo mozda vraca, a onda cemo ga sacekati spremniji jer nauka napreduje vrlo brzo, informacija je sve vise, vakcina sve bliza itd

 

Prof Drosten kaze da modeliranje iz ove studije:

https://hal-pasteur.archives-ouvertes.fr/pasteur-02548181/document

predvidja da ce na kraju karantina u Francuskoj 11.5. biti 3,7 miliona zarazenih (sto vec prelezalih, sto aktivnih), odnosno 5,7% stanovnistva. To uopste nije velika cifra, znaci ni reci o imunitetu krda (a toliko se zrtvovalo prethodnih 2 meseca), infekcija ce i dalje da se siri i bude aktivna, narocito ako ne dodje do smirivanja tokom leta (a ne pokazuju se znaci ovog). U Île-de-France (Pariz) i Grand Est (Elzas i "okolina") su dobili 12,3% i 11,8%, respektivno. Znaci u oblastima gde su bolnice bile prepunjene i morali su  teske slucajeve da prebacuju u druge delove Francuske.

 

Profa je potom diskutovao jednu drugu studiju iz koje je proizaslo da 2,6% inficiranih (znaci i onih koje nismo otkrili testiranjem) zavrsi u bolnici, a 0,53% umre (pa izracunajte koliko je to za svaku zemlju i uporedite s kapacitetima bolnica). Kod onih preko 80 godina je smrtnost 8,3%. Ovo je sve bez starackih domova, tamo je procenat drasticno veci.

Elem, brojka za smrtnost varira u zavisnosti od drzave (sto ce reci zavisi od zdravstvenog stanja stanovnistva), kod nekih se uzima 0,6% ili 0,7% pa sve do 0,9%.

 

Drosten misli da je Nemacka imala jedinstvenu sansu da prakticno gotovo sasvim suzbije epidemiju na svojoj teritoriji da se nastavilo jos par sedmica s striktnim pridrzavanjem mera. Doduse, uvek se virus moze vratiti "iz inostranstva". Sada smo u opasnosti da se sve otme kontroli ako sad svi krenu s kreativnim interpretiranjem mera i pritiscima da se sve vrati u relativnu normalu. Mozda se Francuska svojim merama do 11.5. priblizi ovom, plus ako se neki mali efekat oseti zbog toplijeg vremena. Ali virus ce se definitivno vratiti na jesen (jednostavno, virus nece nestati sa lica planete zemlje, te ce naci nacin da se vrati). Ono sto ce se desiti letos je da ce se virus ravnomerno rasporediti po celoj zemlji, pa ce onda na jesen istovremeno krenuti u svim delovima. Do tada bi bilo dobro da se svi bolje pripremimo, da se virus i njegove "mane i vrline" bolje upoznaju, da se nadje neki lek koji ce se koristiti za tretman obolelih. Kazu da ne bi bilo lose da se vakcinisemo protiv gripa pred narednu sezonu, da se makar te komplikacije izbegnu.

Edited by wwww
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da nisam ovoliko popizdio zbog debila koji preskacu red, bio bih sretan jer se nisam vratio praznih ruku.

 

Od 8-9 ujutru supermarket je samo za bakice i one uglavnom pokupe svo brasno, ne trebalo im. U 9 sam usao i ostalo je mozda jos 12-15 pakovanja od 1.5kg. Uzeo sam 4.

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zoe Bg said:

Cak je i prestolonaslednik bio medju prvim musterijama :classic_biggrin:


Pa kud ce cupav da predstavlja zemlju. Potrajace dok se ova kriva frizerska kriva ne popegla. 😂
 

Ja sam primetila da su farbe nestale sa rafova taman koliko i toalet papir (u pocetku) i brasno (ponegde).

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sprivel said:

 

Bas pricam sa ortacima da skupimo na gomilu, uz jos neki discount kupon i ozoniramo krv.

 

Tako je!!!

to je taj preduzetnički duh kod mladih, a i patriotski jer videli mladi da država pomaže privredi u doba korone, pa da i mladi skupe koji dinar i da pazare kod lokalnog preduzetnika/privrednika.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...