Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

A ko ga tera da učestvuje u celom cirkusu za medije? Ima mnogo ljudi koji jednostavno rade svoj posao i ne pojavljuju se na konferencijama za štampu promotivnim skupovima SNS-a.

Malo bi bilo cudno da se neko ko vodi krizni stab ne pojavljuje na konferencijama. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

A ko ga tera da učestvuje u celom cirkusu za medije? Ima mnogo ljudi koji jednostavno rade svoj posao i ne pojavljuju se na konferencijama za štampu promotivnim skupovima SNS-a.

Ne znam da li ga iko tera ili ne, ali kakve to veze ima sa mojim pitanjem zasto se od njega ocekivalo da bude perjanica opozicone borbe protiv AV?

Link to comment
Share on other sites

Zbog odnosa sa javnoscu, zbog toga da neko ko je kompetentan odgovara na pitanja novinara, inace bi se desilo da Kisicka, koja je objektivno najtanja od njih u svakom smislu, pravi drustvo Gojkovicu i Loncaru jer nikog drugog nemaju, pa bi se bas onako sirilo to poverenje i u struku onoliko.

 

Kad je sad ovako, kad se jedan doktor Kon predstavlja kao podguzna muva SNSa, siguran sam da bi drugacije teklo med i mleko.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, todorovic said:

Malo bi bilo cudno da se neko ko vodi krizni stab ne pojavljuje na konferencijama. 

 

Ne znam ni čemu služe tzv. konferencije kada se ionako ne mogu postaviti nezgodna pitanja, režimski mediji pišu kako im se kaže, a za celim cirkusom nema potrebe jer se podaci ionako mogu objaviti na internetu.

 

31 minutes ago, CLakiSH said:

Ne znam da li ga iko tera ili ne, ali kakve to veze ima sa mojim pitanjem zasto se od njega ocekivalo da bude perjanica opozicone borbe protiv AV?

 

Ja to nikada nisam ni rekao. Pošto je moj stav o aktuelnoj opoziciji sasvim jasan, od nekoga ko je juče ili prekjuče priznao da je lagao za opremljenost ili bio umešan u one skandale od ranije nikada ne bih ni očekivao da bude perjanica opozicije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ne zna se ko je ljigaviji, ili vlast kada u ovom trenutku spominje opoziciju ili opozicija koja kao kritikuje sta radi vlast, kao oni bi to sve bolje.

Cak sta vise potpuno isto se desava i u drugim drzavicama nastale iz ex-Yu, borba za vlast ne bira vrijeme, mjesto, okolnosti. Isti mentalitet.

Link to comment
Share on other sites

...malo bih samo prokomentirao današnje brojke koje je naveo Vjeko:

   -broj novozaraženih i umrlih u Splitu je 25/2 tako da ostatak Hrvatske

    ima 6 novozaraženih.Novozaraženi u Splitu su većinom iz staraćkih

domova(Split,Makarska,Dicmo)

  -prvi puta nakon 25.2. u gradu Zagrebu i široj okolici(Zagrebačka županija)

   nema novozaraženih

   

  

   

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ne znam ni čemu služe tzv. konferencije .........

Da podguzne muve tzv.novinari režimskih medija postavljaju pitanja o drugim medijima....

Ono kad slučajno ostaviš poslednje pitanje za DJV...pa se on kao iznazahvaljuje od preCednika do DariJe svima za požrtvovanost i oplete po Šolaku i ovom Đilasu....

Da Rada iz Jedinstva napomene kako njima "dole" teško pa ne kukaju...

Da Uzelac i slični brabonjci postave pod obavezno bar jedno pitanje koje počinje sa "Kako komentarišete to....."

Da Ministar iz Šilerove na pitanje jasno i prosto "Koliko imamo respiratora" sere 10 minuta i zaključi sa konstatacijom da je proces u toku...

...i takoooo

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nakon dosta nagadjanja o tome koliko je stvarno zarazenih u Svedskoj, posebno u Stockholmu, i zbrke koju je uneo onaj matematicar sa svojim krajnje nategnutim procenama prema kojima bi trebalo da smo vec sasvim blizu imuniteta krda, na danasnjoj kzs je iznesena nesto realnija slika. Po njoj je oko 26% stanovnika Stockholma do sada zarazeno, sto bi znacilo (ako je procena tacna) otprilike jedan potvrdjen slucaj na oko 75 nepotvrdjenih. Na jucerasnjoj kzs rekose 1 na 1000 i ja samo sto nisam pala sa stolice, ali od prisutnih novinara nikakve reakcije. Valjda su kasnije ipak reagovali jer im se ovi iz zavoda za javno zdravlje danas zahvaljuju na uocenoj nelogicnosti. Mene ipak malo brine vrhunski strucnjak koji na kzs izgovara tu glupost i ne primecuje koliko je to nemoguce. Cak nisu pokusali da kazu da je bio lapsus, nego jednostavno greska. Kao moze svakom da se desi da bubne da na jedan potvrdjen slucaj ide jos 1000 nepotvrdjenih, jaoooo.... Znaci oko 7 hiljada potvrdjenih, puta jos hiljadu, u gradu od dva miliona stanovnika.

 

Sto se ostatka zemlje tice, izgleda da se zaraza tek sada ubrzano siri van glavnog grada. Danas ukupno 751 novi slucaj. Ne secam se da je ikada bilo toliko u jednom danu. Ako je kriva u Stockholmu zaravnata, u ostatku Svedske igranka tek pocinje.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kon samo treba da radi svoj posao a on se na KZŠ ponasa kao potparol SNS. Da li to radi što mora ili stvarno toliko voli i ceni AV pa reaguje na svaku kritiku upucenu prepodobnom. Vidih ono glupo pitanje glupog novinara sa b93 Dariji "zasto su žene išle u Niš a ne muški da ih zaštite" i njen odličan odgovor "nije mi jasno pitanje" Tako se i Kon mogao ponasati a ne da vodi kampanju za AV.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, vilhelmina said:

Nakon dosta nagadjanja o tome koliko je stvarno zarazenih u Svedskoj, posebno u Stockholmu, i zbrke koju je uneo onaj matematicar sa svojim krajnje nategnutim procenama prema kojima bi trebalo da smo vec sasvim blizu imuniteta krda, na danasnjoj kzs je iznesena nesto realnija slika. Po njoj je oko 26% stanovnika Stockholma do sada zarazeno, sto bi znacilo (ako je procena tacna) otprilike jedan potvrdjen slucaj na oko 75 nepotvrdjenih. Na jucerasnjoj kzs rekose 1 na 1000 i ja samo sto nisam pala sa stolice, ali od prisutnih novinara nikakve reakcije. Valjda su kasnije ipak reagovali jer im se ovi iz zavoda za javno zdravlje danas zahvaljuju na uocenoj nelogicnosti. Mene ipak malo brine vrhunski strucnjak koji na kzs izgovara tu glupost i ne primecuje koliko je to nemoguce. Cak nisu pokusali da kazu da je bio lapsus, nego jednostavno greska. Kao moze svakom da se desi da bubne da na jedan potvrdjen slucaj ide jos 1000 nepotvrdjenih, jaoooo.... Znaci oko 7 hiljada potvrdjenih, puta jos hiljadu, u gradu od dva miliona stanovnika.

 

Sto se ostatka zemlje tice, izgleda da se zaraza tek sada ubrzano siri van glavnog grada. Danas ukupno 751 novi slucaj. Ne secam se da je ikada bilo toliko u jednom danu. Ako je kriva u Stockholmu zaravnata, u ostatku Svedske igranka tek pocinje.

jesi mozda pogledala ovaj clanak:

https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/21/world/coronavirus-missing-deaths.html

ima dijagram za Svedsku:

 

EWTGEKJX0AAsd8q?format=png&name=360x360

 

U principu su pratili smrtnost ranijih godina s onom ove godine i primecuje se drastican skok ove godine, sto se poklapa s eksponencijalnim sirenjem covid-19. A to je onda dokaz da je covid-19 opasniji od obicnog gripa.

 

Ima neko pristup takvim podacima za zemlje bivse yu? Mada bi zbog kasnjenja registrovanj podataka verovatno trebalo sacekati jos koju sedmicu, pa onda videti ima li nekih drasticnih promena.

 

 

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, laki perkos said:

Kon samo treba da radi svoj posao a on se na KZŠ ponasa kao potparol SNS. Da li to radi što mora ili stvarno toliko voli i ceni AV pa reaguje na svaku kritiku upucenu prepodobnom. Vidih ono glupo pitanje glupog novinara sa b93 Dariji "zasto su žene išle u Niš a ne muški da ih zaštite" i njen odličan odgovor "nije mi jasno pitanje" Tako se i Kon mogao ponasati a ne da vodi kampanju za AV.

Pa na pitanje "Da li je normalno da predsednik u toku zabrane okupljanja više od dve osobe na jednom mestu, i kampanje da se ostane kod kuće, u nedelju dana 3 puta sa svojom svitom obilazi razna mesta", ne može da se odgovori sa "Nisam razumeo pitanje". Već je mogao da kaže ono što svako normalan misli, ali to je za njega političko pitanje, a silne pohvale za Vučića, nije politizacija situacije. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mladenvzz said:

  -prvi puta nakon 25.2. u gradu Zagrebu i široj okolici(Zagrebačka županija)

   nema novozaraženih

 

da, to je uistinu dobra vijest. posebno mi je drago za Zagrepcane (oni su i jucer imali dva zemljotresa! :ajme:), međutim kada najveći grad u jednoj malenoj i centraliziranoj državi kakva je Hrvatska ima nula novozaraženih, onda to znači (barem po mom skromnom mišljenju) da je epidemija prošla svoj vrhunac, i da se može početi postepenim popuštanjem epidemioloških mjera karantene. 

 

 

22 minutes ago, Amigo said:

Ne zna se ko je ljigaviji, ili vlast kada u ovom trenutku spominje opoziciju ili opozicija koja kao kritikuje sta radi vlast, kao oni bi to sve bolje.

Cak sta vise potpuno isto se desava i u drugim drzavicama nastale iz ex-Yu, borba za vlast ne bira vrijeme, mjesto, okolnosti. Isti mentalitet.

 

oprosti, ali to nema veze s mentalitetom već s aktualnom vlašću i negativnim (historijsko-geopolitičkim) okolnostima u kojima se Srbija nalazi. ovo o čemu pričaš uopće se ne događa u Hrvatskoj. zašto se ne događa u Hrvatskoj? pa zato što ima relativno normalnu vladu koja je u stanju funkcionirati bez konstantne krize, a za razliku od Vučićeve vlasti. nevezano pak za Vučićevu vlast, Srbija ima tri nivoa krize. onu staru, kosovsku, zatim egzistencijalnu, i na koncu ovu pandemijsku. Hrvatska ima samo pandemijsku (osim nesretnih Zagrepčana koji imaju i pandemijsku i zemljotresnu). Hrvatska dakle nema kosovsku krizu jer je rješila svoja teritorijalna pitanja prije 25 godina, a nema ni egzistencijalnu, barem ne onakvu kakvu ima Srbija. egzistencijalni problemi građana Hrvatske rješavaju se legalnim odlaskom na rad u bogatije zemlje Evropske unije, a tako šta nije moguće u današnjoj Srbiji. dakle Vučića je danas faktički nemoguće skinuti s vlasti demokratskim putem, i mislim da je toga današnja opozicija u Srbiji svjesna. a posebno zato što je Vučić, sam po sebi, krizni politikant, odnosno 4. nivo krize.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

Sto se ostatka zemlje tice, izgleda da se zaraza tek sada ubrzano siri van glavnog grada. 

 

Gospodjina sestra i zet zive u okolini Malmea (ne znam da li se secas, jednom sam ih spominjao) - danas smo se culi jer je zetu rodjendan - svastika ima upalu pluca a badza* temperaturu. Nisu se jos uvek testirali.

 

Edit: "badza" je kod nas muz zenine sestre, mojoj Gospodji je on zet 🙂

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Sad slusam KZS guvernera NY. Ako sam dobro zapamtila testirali su neki uzorak od 3000 ljudi na antitela. To su ljudi koje su nasli napolju na ulici, znaci onih koji su isli u supermarket, ili na neko drugo mesto - znaci uzorak nije totalno reprezentativan, ali recimo da je nekakav uzorak. Nasli su na nivou cele NY drzave nekoj 13,9% pozitivnih (ako me secanje ne vara, mada bi bilo dobro naci neki pisani trag ovog), a u samom NY gradu nekih 21% s pozitivnim testom na antitela, dok je u "seoskim" sredinama bilo nekih 3,9% ili slicno.

Kad su uzeli broj umrlih (zvanicni podatak, onih u bolnicama i starackim domovima) i preracunali smrtnost (u odnosu na ovu procenu zarazenih), dosli su do stope smrtnosti od 0,5%. Ovde nisu uracunati oni koji su umrli kod kuce, a od covid-19. To jos treba da utvrde (imaju neku brojku, ali nisu proverili ko je tacno umro od covid-19, a ko od neceg drugog). Takodje ovih (min) 0,5% je ona "priroda" smrtnost, ne racunajuci one koji bi umrli zato sto im se nije mogla pruziti nega zbog prenatrpanosti bolnica.

 

Sve ovo se poklapa s nekim studijama o kojima je Prof Drosten govorio (odnosi se na Francusku) - videcu da sumiram to kad nadjem malo vremena.

 

Ako preracunam koliko bi onda trebalo da umre ljudi u razlicitim zemljama od covid-19, kao i onih koji bi trebalo da umru dok se ne postigne imunitet krda (60%) zarazenih, to izgleda ovako:

Italija: 301,50k - 181k

Nemacka: 416k - 250k

Francuska: 335k - 201k

Holandija: 87k - 52k

UK: 337,5K - 202,5k

Svedska: 51,5k - 31k

Spanija: 234k - 140k

Svajcarska: 43k - 26k

USA: 1,66 miliona - 1 milion

 

Srbija (ako se uzme da ima 7 miliona stanovnika): 35k - 21k

 

Ovo bi trebalo da je recimo neki minimum ocekivanih preminulih, od toga kako se epidemija bude razvijala u pojedinim zemljama zavisi koliko bi na kraju moglo da bude mrtvih

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SamoFlacko said:

U CG se polako popusta sa mjerama, djeluje da je epidemija pod kontrolom, u poslednjih par dana mali broj zarazenih, veliki oporavljenih.

ef6f7ce0056cdb1f2c335476a8a8d22a.jpg

U stalnom sam kontaktu sa ljudima dolje i mogu ti reci da sam bas zadovoljan kako su reagovali, po meni mnogo organizovanije i odlucnije nego u Srbiji.

Daj Boze da svi izadjemo sa minimalnim posledicama

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Sad slusam KZS guvernera NY. Ako sam dobro zapamtila testirali su neki uzorak od 3000 ljudi na antitela. To su ljudi koje su nasli napolju na ulici, znaci onih koji su isli u supermarket, ili na neko drugo mesto - znaci uzorak nije totalno reprezentativan, ali recimo da je nekakav uzorak. Nasli su na nivou cele NY drzave nekoj 13,9% pozitivnih (ako me secanje ne vara, mada bi bilo dobro naci neki pisani trag ovog), a u samom NY gradu nekih 21% s pozitivnim testom na antitela, dok je u "seoskim" sredinama bilo nekih 3,9% ili slicno.

Kad su uzeli broj umrlih (zvanicni podatak, onih u bolnicama i starackim domovima) i preracunali smrtnost (u odnosu na ovu procenu zarazenih), dosli su do stope smrtnosti od 0,5%. Ovde nisu uracunati oni koji su umrli kod kuce, a od covid-19. To jos treba da utvrde (imaju neku brojku, ali nisu proverili ko je tacno umro od covid-19, a ko od neceg drugog). Takodje ovih (min) 0,5% je ona "priroda" smrtnost, ne racunajuci one koji bi umrli zato sto im se nije mogla pruziti nega zbog prenatrpanosti bolnica.

 

Sve ovo se poklapa s nekim studijama o kojima je Prof Drosten govorio (odnosi se na Francusku) - videcu da sumiram to kad nadjem malo vremena.

 

Ako preracunam koliko bi onda trebalo da umre ljudi u razlicitim zemljama od covid-19, kao i onih koji bi trebalo da umru dok se ne postigne imunitet krda (60%) zarazenih, to izgleda ovako:

Italija: 301,50k - 181k

Nemacka: 416k - 250k

Francuska: 335k - 201k

Holandija: 87k - 52k

UK: 337,5K - 202,5k

Svedska: 51,5k - 31k

Spanija: 234k - 140k

Svajcarska: 43k - 26k

USA: 1,66 miliona - 1 milion

 

Srbija (ako se uzme da ima 7 miliona stanovnika): 35k - 21k

 

Ovo bi trebalo da je recimo neki minimum ocekivanih preminulih, od toga kako se epidemija bude razvijala u pojedinim zemljama zavisi koliko bi na kraju moglo da bude mrtvih

 

 

Cifre za Francusku koje je izracunao Institut Pasteur ovde sam juce mislim okacila ovde ne ovako sistematicno ali bilo je da je u celoj francuskoj zarazeno 5,7% stanovnistva, s tim da je u pariskoj regiji 12%.

Posle tih cifara koliko sam ja shvatila je komentar bio da je ideja o imunitetu krda napustena jer je to nemoguce postici, nisu se ocekivale ovakve cifre (ovako male), ispostavilo se da je bila greska u ocekivanju da se imunitet krda postigne bilo kada u bilo kojoj drzavi.

 

Sada se ide da je Raoult u pravu kada kaze da ce virus sada da napravi pauzu privremenu ili stalnu, ali da sada staje kroz nekih mesec dana  a na jesen-zimu se mozda ali samo mozda vraca, a onda cemo ga sacekati spremniji jer nauka napreduje vrlo brzo, informacija je sve vise, vakcina sve bliza itd

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...