Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, Drakaris said:

Moze da mi napise hiljadu kazni. Isus Hrist je umro najgorom smrcu za nas tako sto je morao na svoje zakucane noge ekserom da se dize da bi udahnuo vazduh. Sta meni znace ove kazne u ovom bednom svetu, u svetu gde su golotinje sav ljudski sljam u parovima u direktnom prenosu za vreme vanrednog stanja. Ja verujem da postoji raj i pravda, inace je sve besmisleno. A vrhu SPC-a zelim ujutru ugodno gledanje parova. 

 

Bold: plemenito - za pravdu (lepo bi bilo i da postoji raj i da zavsrim tamo 🙂 (u paklu je ekipa, je l')

Ali, je l' ti za to verovanje neophodna neka gradjevina od cigala? Ili verujes u sebi, u svom srcu?

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

 

Obecavam, od sad samo saljem pare Western Unionima, Money Gramima, i ostalim Transfer wise-ima, i nos ne pomaljam u Srbiji dok svi slepi misOvi ovog sveta ne budu istrebljeni!

 

 

Ne brini, eto foruma u gostima.... Ocemo sadi mi karantin u Olandiji... 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Drakaris said:

Moze da mi napise hiljadu kazni. Isus Hrist je umro najgorom smrcu za nas tako sto je morao na svoje zakucane noge ekserom da se dize da bi udahnuo vazduh. Sta meni znace ove kazne u ovom bednom svetu, u svetu gde su golotinje sav ljudski sljam u parovima u direktnom prenosu za vreme vanrednog stanja. Ja verujem da postoji raj i pravda, inace je sve besmisleno. A vrhu SPC-a zelim ujutru ugodno gledanje parova. 

 

Da, isus Hrist je bas umro da bi ti u nedelju tokom policijskog casa otisao u crkvu...

  • Like 7
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

 

7 minutes ago, Drakaris said:

Moze da mi napise hiljadu kazni. Isus Hrist je umro najgorom smrcu za nas tako sto je morao na svoje zakucane noge ekserom da se dize da bi udahnuo vazduh. Sta meni znace ove kazne u ovom bednom svetu, u svetu gde su golotinje sav ljudski sljam u parovima u direktnom prenosu za vreme vanrednog stanja. Ja verujem da postoji raj i pravda, inace je sve besmisleno. A vrhu SPC-a zelim ujutru ugodno gledanje parova. 

Ma koji su to zli oni? Da li isti oni zlikovci koji vrse zulum tako sto teraju napaceni narod da vezuje pojaseve u kolima? Pa taj sto su ga zakovali za drvo bi prvi motkom rasterao iz crkvi raznorazne koji dolaze tamo da šire zarazu. Što se mene tice, i ranije sam šetao kuče gde nema nikoga, a među široke mase sam išao samo do prodavnice, i to gde je samousluga, da bih što manje imao kontakt sa "svojim narodom". Sad umesto maske ima da nabavim skafander, a igumani neka putuju samo :lol_2: Mada mi je drago što su bar mesec i kusur dana "građani" morali da se ponašaju kao da su u gradu. Razumem ih ja. Teške su to muke.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, marejosip said:

 

Da, isus Hrist je bas umro da bi ti u nedelju tokom policijskog casa otisao u crkvu...

Da, bas zbog toga. Ako mogu televizije da rade, parovi da se prenose uzivo, onda moze i na Liturgiju da se ide. Ne dozvoljavam da me iko pravi ovcom. Kad se sve bude zatvorilo ono sto sam naveo u prvom postu, onda mozda i porazmislim o "alarmantnoj situaciji" koja nas je zadesila. Ovako, ovo je velika sprdnja od svih religioznih ljudi. 

Edited by Drakaris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Drakaris said:

Da, bas zbog toga. Ako mogu televizije da rade, parovi da se prenose uzivo, onda moze i na Liturgiju da se ide. Ne dozvoljavam da me iko pravi ovcom. Kad se sve bude zatvorilo ono sto sam naveo u prvom postu, onda mozda i porazmislim o "alarmantnoj situaciji" koja nas je zadesila. Ovako, ovo je velika sprdnja od svih religioznih ljudi. 

Kakve tacno parovi imaju veze sa bilo cim?

 

Ako niko ne izlazi iz parova, koga oni konkretno mogu da ugroze, bolje da su svi nagurani tamo gde jesu, tako virus ne moze ni da udje ni da izadje odatle.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Drakaris said:

Da, bas zbog toga. Ako mogu televizije da rade, parovi da se prenose u direktnom programu, onda moze i na Liturgiju da se ide. Ne dozvoljavam da me iko pravi ovcom. Kad se sve bude zatvorilo ono sto sam naveo u prvom postu, onda mozda i porazmislim o "alarmantnoj situaciji" koja nas je zadesila. Ovako, ovo je velika sprdnja od svih religioznih ljudi. 

 

Ispadose svi Katolici, Protestanti, Jevreji, Muslimani ovce, al nas Pravoslavce nece zajebati! 

 

Pod tim izgovorom kako Parovi, onda mogu i ja da kazem a sto ne mogu da igram sutra basket, ako neko ide po parovima. A meni mozda znaci da idem da igram basket, kao tebi da odes u crkvu. Logika ti je mnogo losa.

 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Morate mi malo objasniti kako je moguce da makar ja nisam video nikakve postove o pljuvanju ovakvih olaksavanja mera ( ne pricam o policijskom casu, to nije ni trebalo da se desi).

Mi i dalje imamo oko 400 novih slucajeva po danu sto znaci da smo zaravnali krivu ali ni blizu da drzimo situaciju pod kontrolom i kriva moze krenuti i nagore vrlo lako a oni planiraju da otvore kafice, teretane i salone vec za 15 dana. Pa da li su normalni, jbt nikad nece smiriti virus, kakve su ovo promene u strategiji i na osnovu kojih podataka?

U Ceskoj je pad novozarazenih vec 2 nedelje, zdravstveni sistem je stabilan ( toliko da primaju zarazene iz Francuske kako bi im pomogli), ima dovoljno kreveta i respiratora. Oni su najavili plan slabljenja mera u 5 faza gde kafici nece raditi jos mesec i po dana, teretane ce poceti krajem Maja itd. Otvarace sve postepeno, na svakih 10ak dana po nesto a mere zabrane okupljanja grupa ljudi u javnosti i obaveznog nosenja maski i dalje ostaju na snazi.

Koliko cujem od prijatelja i u Austriji je neka slicna strategija. 

 


Cudim se sam sebi sto sam zapanjen bilo cime sto oni ucine, ali ovo mi je stvarno nejasno na vise nivoa.

Edited by Magia
  • Like 17
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Magia said:

Morate mi malo objasniti kako je moguce da makar ja nisam video nikakve postove o pljuvanju ovakvih olaksavanja mera ( ne pricam o policijskom casu, to nije ni trebalo da se desi).

Mi i dalje imamo oko 400 novih slucajeva po danu sto znaci da smo zaravnali krivu ali ni blizu da drzimo situaciju pod kontrolom i kriva moze krenuti i nagore vrlo lako a oni planiraju da otvore kafice, teretane i salone vec za 15 dana. Pa da li su normalni, jbt nikad nece smiriti virus, kakve su ovo promene u strategiji i na osnovu kojih podataka?

U Ceskoj je pad novozarazenih vec 2 nedelje, zdravstveni sistem je stabilan ( toliko da primaju zarazene iz Francuske kako bi im pomogli), ima dovoljno kreveta i respiratora. Oni su najavili plan slabljenja mera u 5 faza gde kafici nece raditi jos mesec i po dana, teretane ce poceti krajem Maja itd. Otvarace sve postepeno, na svakih 10ak dana po nesto a mere zabrane okupljanja grupa ljudi u javnosti i obaveznog nosenja maski i dalje ostaju na snazi.

Koliko cujem od prijatelja i u Austriji je neka slicna strategija. 

 


Cudim se sam sebi sto sam zapanjen bilo cime sto oni ucine, ali ovo mi je stvarno nejasno na vise nivoa.

Očigledno je da boldovano nosi pitanje, ali ne i rešenje.

Šta je smirivanje virusa? Šta pod tim podrazumevaš? 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Očigledno je da boldovano nosi pitanje, ali ne i rešenje.

Šta je smirivanje virusa? Šta pod tim podrazumevaš? 


Upravo ova situacija u Ceskoj koju sam naveo u pasusu ispod. Znaci virus se drzi pod kontrolom, broj novozarazenih u nekom intervalu opada, bolnice i celokupan zdravstveni sistem moze sve da podnese, postoji jasan plan kada ce se otvarati prodavnice i sta moraju da ispune da bi se otvorile (dezinfekciona sredstva na ulazima, ciscenje radnji na svakih 1h itd). 

Mislim on hoce da promeni strategiju za 180 stepeni a mi smo na i dalje na vrhu krive, ne znam da li postoji ijedna drzava da je to uradila.

Opet kazem, ne mislim na smanjenje policijskog casa i dozvolu setnje penzionerima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Magia said:


Upravo ova situacija u Ceskoj koju sam naveo u pasusu ispod. Znaci virus se drzi pod kontrolom, broj novozarazenih u nekom intervalu opada, bolnice i celokupan zdravstveni sistem moze sve da podnese, postoji jasan plan kada ce se otvarati prodavnice i sta moraju da ispune da bi se otvorile (dezinfekciona sredstva na ulazima, ciscenje radnji na svakih 1h itd). 

Mislim on hoce da promeni strategiju za 180 stepeni a mi smo na i dalje na vrhu krive, ne znam da li postoji ijedna drzava da je to uradila.

Opet kazem, ne mislim na smanjenje policijskog casa i dozvolu setnje penzionerima.

to ti je kao u onim filmovima gde početni nesporazum generiše radnju, tako se i ovde od uvođenja policijskog časa, što je mera koja ne daje rezultat mora nekako prekinuti. Ovo je jedini izlaz.

Policijski čas je neodrživ na dugo, on daje neko vreme da preduzmeš nešto ali je pitanje šta. I tu nastupa društveni problem, moraš da ga ukidaš, a ne smeš da priznaš da si pogrešio.

Sve će to da pokrije kampanja, ionako, pobednički tekstovi, emisije, i ostala mašina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Boujee said:

Možeš da se smeješ koliko hoćeš, to neće promeniti činjenicu da je čovek psihopata.

 

Budući da njegova pisanija čitam cirka 9 godina, dobar ti stojim da nije pshihopata, pa ni sociopata čak, sem ukoliko doslednost poštovanja zdravorazumskih stavova ili homoseksualizam ne smatraš za to.

1 minute ago, urosg3 said:

Sve će to da pokrije kampanja, ionako, pobednički tekstovi, emisije, i ostala mašina.

 

Sve će to, o mila moja, prekriti ruzmarin, zemlja crnica, snjegovi i šaš. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

to ti je kao u onim filmovima gde početni nesporazum generiše radnju, tako se i ovde od uvođenja policijskog časa, što je mera koja ne daje rezultat mora nekako prekinuti. Ovo je jedini izlaz.

Policijski čas je neodrživ na dugo, on daje neko vreme da preduzmeš nešto ali je pitanje šta. I tu nastupa društveni problem, moraš da ga ukidaš, a ne smeš da priznaš da si pogrešio.

Sve će to da pokrije kampanja, ionako, pobednički tekstovi, emisije, i ostala mašina.


Apsolutno se slazem za policijski cas, ali otvaranje kafica, salona i teretana ovako rano je apsolutno bez ikakve logike. 

Nisu se setili da mogu ukinuti policijski cas bez otvaranja svega ostalog  :frusty:

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Magia said:


Apsolutno se slazem za policijski cas, ali otvaranje kafica, salona i teretana ovako rano je apsolutno bez ikakve logike. 

Nisu se setili da mogu ukinuti policijski cas bez otvaranja svega ostalog  :frusty:

e to je cena mesijanstva, Mesija mora uvek brže jače bolje.

Mesiji su mali koraci, oprezni, baš nedovoljni, kod Mesije sve mora da bude ogromno, impresivno, najbolje, po prvi put u istoriji, nezabeleženo. Mesijina rešenja su plod zdravorazumskog sagledavanja problema, i hrabrosti, neopterećena tamo nekim procedurama, rokovima, ustavima zakonima, Mesija mora za dobro svih, odmah, da ima svako rešnje.

Umerenost, promišljanje, strategije planovi su za cave. Mesija zna, i to što on zna mora da bude neprikosnoveno, i da svi znaju da je On to dao.

  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

 

Budući da njegova pisanija čitam cirka 9 godina, dobar ti stojim da nije pshihopata, pa ni sociopata čak, sem ukoliko doslednost poštovanja zdravorazumskih stavova ili homoseksualizam ne smatraš za to.

 

Sve će to, o mila moja, prekriti ruzmarin, zemlja crnica, snjegovi i šaš. 

Šta misliš o ovim naslovima od strane dotičnog?

 

Link

 

Zdravorazumski i dosledno, zar ne?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Magia said:

Morate mi malo objasniti kako je moguce da makar ja nisam video nikakve postove o pljuvanju ovakvih olaksavanja mera ( ne pricam o policijskom casu, to nije ni trebalo da se desi).

Mi i dalje imamo oko 400 novih slucajeva po danu sto znaci da smo zaravnali krivu ali ni blizu da drzimo situaciju pod kontrolom i kriva moze krenuti i nagore vrlo lako a oni planiraju da otvore kafice, teretane i salone vec za 15 dana. Pa da li su normalni, jbt nikad nece smiriti virus, kakve su ovo promene u strategiji i na osnovu kojih podataka?

U Ceskoj je pad novozarazenih vec 2 nedelje, zdravstveni sistem je stabilan ( toliko da primaju zarazene iz Francuske kako bi im pomogli), ima dovoljno kreveta i respiratora. Oni su najavili plan slabljenja mera u 5 faza gde kafici nece raditi jos mesec i po dana, teretane ce poceti krajem Maja itd. Otvarace sve postepeno, na svakih 10ak dana po nesto a mere zabrane okupljanja grupa ljudi u javnosti i obaveznog nosenja maski i dalje ostaju na snazi.

Koliko cujem od prijatelja i u Austriji je neka slicna strategija. 

 


Cudim se sam sebi sto sam zapanjen bilo cime sto oni ucine, ali ovo mi je stvarno nejasno na vise nivoa.

 

Dovoljno je da procitas da se planira otvaranje kafica, restorana i kladionica, ali su zato skole zavrsile sa ovom skolskom godinom i djaci u skolu nece ici pre septembra.

 

Ovu bandu na vlasti interesuju samo dve stvari - rejting u zemlji i "saveti" (naredbe) koje dobijaju iz inostranstva.

 

Samo bi idiot ili neko ko je doleteo sa Marsa mogao da proguta pricu da se u petak ne desava nista strasno, a da se u nedelju zatvara sve jer ce nam groblja biti mala.

 

Zvanicno cemo proci sa par stotina umrlih sto je mizerija za uvodjenje ovakvih mera, a onda ce isto tako zvanicno te brojke naprasno poceti da spadaju. Imacemo za nedelju dana 50 slucajeva dnevno i hajde gradjani, razidjite se na svoje radne zadatke, u kafice i kladionice.

 

Njihov problem je sto je ili samo uvodjenje vanrednog stanja i policijskog casa bilo zestoko preterivanje ili ce ukidanje mera biti ubistvo nekoliko stotina ili hiljada ljudi. Ne moze pre petnaest dana pandemija apokalipticna, a da za petnaest dana sve bude kao da je u pitanju obican sezonski grip.

 

Apsolutno ne verujem da je odrziva teza da se svi guramo ispred prodavnica, da se guramo jer se malo - malo pa skracuje policijski cas i da je virus jako opasan. Nesto od te dve tvrdnje nije istina, a u svakom slucaju su dr Kon, ostali u kriznom stabu, kao i ceo drzavni vrh lagali gradjane za sta treba da odgovaraju kada se sve ovo zavrsi.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Boujee said:

Šta misliš o ovim naslovima od strane dotičnog?

 

Link

 

Zdravorazumski i dosledno, zar ne?

 

Deca ponekad teško prihvataju grehe roditelja, naročito ako su ih idealizovali pre toga. Ti znaš pouzdano zašte se ubila, pa stoga izvlačiš zaključke koje si naveo?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sjećate li se korone?

  •  
 Objavljeno: Subota, 18 April 2020 17:20

Dezulovicc

 

Gledano odavde, iz proljeća 2021., vrijeme policijskih satova, kućnih karantena, praznih avenija, nestašica maski, jagme za WC-papirom, policijskih patrola, Vilija Beroša, Alemke Markotić, aplauza u osam, korona partyja i bahatih seoskih župnika izgleda kao neki davno proživljeni tuđi život.

 

Piše: Boris Dežulović

 

U travnju 2020. godine, usred svjetske pandemije Covida-19, napisao sam kolumnu ponešto pretencioznog radnog naslova ‘Izvještaj iz budućnosti’. Tekst koji je sadržavao neka moja razmišljanja o budućoj prošlosti, kao podsjetnik na katastrofalnu historijsku pandemiju pisan u realnom vremenu, trebao je izaći tek ovih dana, travnja 2021., ali je nesporazumom i grubim previdom uredništva na ovom istom mjestu objavljen punu godinu ranije, u broju 1061. od 17. travnja 2020., uz naslov ‘Sjećate li se korone?’ i preporuku da ga – kako je pisalo na kraju prvog pasusa – ‘istrgnete iz novina, spremite na neko vidno mjesto u kući i ponovo pročitate za godinu dana’.

 

Umjesto podsjetnika na buduću prošlost, ogled je tako ispao upozorenjem na prošlu budućnost. Danas, naime, arhivski izvještaji i dramatične snimke najveće svjetske drame nakon Drugog svjetskog rata izgledaju kao požutjeli apokrifi iz jedne davne epohe. Gledano odavde, iz proljeća 2021., vrijeme policijskih satova, kućnih karantena, opustjelih gradova, praznih avenija, nestašica maski, jagme za WC-papirom, policijskih patrola, Vilija Beroša, Alemke Markotić, Kriznog stožera i njihovih legendarnih konferencija za novinare, aplauza u osam, korona partyja, online uskrsnih misa, pape Frane na praznom Trgu svetog Petra i bahatih seoskih župnika – sjećate se pomahnitalog don Josipa Delaša sa splitske Barutane? – izgleda kao neki davno proživljeni tuđi život. Godinu dana kasnije, sjećamo se korone kroz nejasnu izmaglicu potisnute traume, u krhotinama i fragmentima od kojih onda ponovo sastavljamo naša nepouzdana pamćenja, svatko od onoga što mu je od toga zla doba ostalo.

 

Zaključani u kućne pritvore, imali smo tada sve vrijeme onoga svijeta za razmišljanje. Većina ga je, naravno, trošila u nešto manje kontemplativne svrhe, dijeleći po Facebooku generičke memeove, kretenske nekakve kvizove, nepojamno glupe izazove i imena zaraženih susjeda s petog kata. Oni pak što su mislili, promišljali su svijet i Hrvatsku kakvi će biti kad jednog dana sve ovo prođe. Malo, naime, historija pamti takvih vremena, kad je bilo posve legitimno u realnom vremenu misliti, znati i naglas govoriti kako svijet više nikad neće biti isti. A ni svijet, ni Europa, ni mala Hrvatska u njenom desnom donjem kutu – govorilo se tada – nakon pandemije koronavirusa više nikad neće biti isti.

 

Danas, recimo, ni vlastitoj memoriji ne vjerujemo kad se sjetimo kako su nam u to nesretno vrijeme ustaše, četnici i partizani izgledali kao junaci neke davne i bajkovite, normalne svakodnevice. Slavni deseti travnja u vrijeme pandemije prošao je bez mise zadušnice za Antu Pavelića. Cijela hrvatska desnica, danas to zvuči nevjerojatno, bila je u mišjoj rupi, odakle je bojažljivo izvirivala tek da na Fejsu ili u Bujančevu studiju upozori kako su koronavirus u svojim laboratorijima proizveli Kinezi, Židovi, masoni i Bill Gates, kako bi nam cjepivom implantirali čipove za kontrolu uma.

 

Na njihov užas, nacija je za to vrijeme svake večeri pobožno na televizorima gledala ljude s akademskim titulama, doktoratima prestižnih sveučilišta i stetoskopima oko vrata, a analitičari i kolumnisti najozbiljnije su pisali kako je jedna od dobrih strana korone to što je trajno začepila usta militantnoj katoličkoj inkviziciji i antivakserskim paraznanstvenim šarlatanima. Sjećate li se potresa koji je usred korone pogodio Zagreb? U to zlatno doba pandemijskog prosvjetiteljstva, u isto dakle ovo vrijeme prije samo godinu dana, teorija da je potres namjerno izazvan kako bi nam montirali antene za 5G naciji je, recimo, bila urnebesno smiješna. Tad je još bilo moguće da danas najveća zvijezda hrvatske imunologije, nekadašnji šef Imunološkog zavoda Srećko Sladoljev, na društvenim mrežama ime Billa Gatesa mrtav ozbiljan numerološki zbroji u 666, ‘broj zvijeri’, a da Hrvati plaču od smijeha.

 

Svijet i Hrvatska više nikad neće biti isti. Kako je lijepo zvučalo! A od sviju novih i nikad više istih svjetova, najviše nam se bio svidio onaj humani i pravedni. Dežurna intelektualna paradigma bila je ona o resetiranju čovječanstva: najveći umovi toga davnog lanjskog proljeća govorili su kako je koronavirus ogolio korporativni kapitalizam i na velika vrata – pače, kroz okićenu glavnu kapiju, uz fanfare i na bijelom konju – uveo historijski rehabilitirane socijalističke ideje. Bilo je jasno, ili je barem tada tako izgledalo, kako zakoni tržišta i profita u uvjetima globalne krize jednostavno ne funkcioniraju. Zaštitne maske, na primjer. Proizvođači i trgovci podigli su cijene zaštitnih maski pedeset ili stotinu puta – stvar je bila savršeno legitimna, jer ponuda i potražnja formiraju cijenu – pa ipak je sveti libertarijanski kanon, po kojemu nešto vrijedi onoliko koliko je netko za to spreman platiti, odjednom, gle čuda, bio stavljen izvan snage. Danas upravo nadnaravno zvuči prisjećanje kako su beskrupulozni crnoberzijanci i šverceri maski po kratkom postupku hapšeni i zatvarani, baš kao u Jugoslaviji četrdeset pete, a u svakodnevni leksik uvedeni dotad omraženi pojmovi općeg dobra i javnog interesa.

 

Kao i u ostatku svijeta, ulogu i važnost javnog zdravstva iznenada su, sjetit ćete se, shvatili i u Hrvatskoj. Kad je vojska unosila bolničke krevete u velebne i besmislene Sanaderove arene, sagrađene za neko davno svjetsko rukometno prvenstvo, svi su se sjetili obrasle ruševine nikad dovršene, velebne i vrlo smislene zagrebačke Sveučilišne bolnice. Koliko danas, godinu dana kasnije, imamo novih bolničkih kreveta? Kako napreduju radovi na Sveučilišnoj bolnici? Jesu li barem popravljene bolnice na Šalati i Jordanovcu, rastresene onim potresom? Jesu li makar ožbukane sve one trošne i vlažne stare bolnice po provinciji, čije smo očajno stanje vidjeli tek u pandemijskoj apokalipsi?

 

Zdravstvo je, razumljivo, bilo važan dio Nove Hrvatske koju smo izolirani u karanteni planirali, ali ipak samo dio. Mjere izolacije i propusnice za kretanje izvan mjesta prebivališta – sjetit ćete se ausvajsa koji je izdavao Krizni stožer, i koji je vrijedio više od dobitnog lutrijskog listića – čak je i najzadrtije hadezeovce uvjerio kako je teritorijalna organizacija javne uprave u Hrvatskoj ne samo duboko besmislena, već i realno opasna. Prva stvar koju treba napraviti nakon pandemije, govorilo se u to vrijeme – dobro, druga, nakon projekta završetka Sveučilišne bolnice – bilo je ukidanje stotina općina i gradova, te resetiranje županijskog ustroja. Nismo bili sigurni za ostatak svijeta, ali što se nas tiče, koronavirus je bio dar s neba. Konačno smo shvatili neophodnost – ne važnost, nego neophodnost: upravo stvar života i smrti – temeljitih strukturnih reformi. Kad je ono prošle godine turizam prdnuo u čabar, a zajedno s njim i cijela ionako boležljiva i sučijava hrvatska ekonomija, kad smo naučili da je kolaps turizma tek komorbiditet hrvatskog gospodarstva – pamtite, naravno, i riječ ‘komorbiditet’ – i kad je država konačno shvatila da nema novca ni za sebe, a kamoli za posustalo poduzetništvo, prvi put u svih trideset godina slavne hrvatske države počelo se naglas govoriti o redukciji čudovišnog kumovsko-netjačkog javnog sektora.

 

Slučaj onog splitskog doma za stare i nemoćne – sad ste se sjetili i te tragedije – jednom za svagda nam je pokazao kako načelo političke podobnosti čak i vrlo doslovno može biti smrtonosno. Jednom za svagda? Kako smo bili glupi, naivni hipiji! Nagradno pitanje broj jedan: sjećate li se kako se zvao ravnatelj tog doma? Nagradno pitanje broj dva: gdje je danas Ivan Škaričić? Ako mislite da je dirljivi konsenzus o reformi javnog sektora bio ludo naivan, čekajte da vas podsjetim na nacionalni konsenzus o poljoprivredi kao strateškom novom resursu: baš kao nekoć davno o jadranskoj orijentaciji, najnormalnije se i najozbiljnije prije godinu dana govorilo o postpandemijskoj ‘slavonskoj orijentaciji’ kao jedinom putu za spas nacionalne ekonomije.

 

Kako je lijepo izgledala hrvatska budućnost prije godinu dana! Pandemija nije bila samo žuti karton: bila je to, govorilo se, šansa koja se pruža jednom u hiljadu godina. Srca su nam lupala kao luda, bili smo vreli zagrijani za revolucionarne reforme, glave su nam pucale od najfantastičnijih ideja, usta su nam bila su puna solidarnosti, humanosti, pomoći i novca za slabe i nemoćne, grla smo oderali prizivajući novi, pravedni svijet, čije su nam zavodljive slike oduzimale dah. Danas, godinu dana kasnije, znamo da je to bio samo Covid-19: lupanje srca, visoka temperatura, glavobolja, metalni okus u ustima, bol u grlu i kratak dah bili su klasični simptomi.

 

Novosti

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...