Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, ciao said:

Nema bas 1700 prosecno.

 

Ima prosecno 500-600 umrlih u bolnicama i u poslednjih desetak dana stizu cifre valjda posle obdukcija iz starackih domova, danas je bilo naprimer 924 iz starackih domova - cifra malo popravljena u odnosu na uskrsnji weekend kad je bilo prosecno 300+300)

 

Nazalost svi su izgledi da ce u domovima katastrofa da se nastavi, jednom kad je virus usao nece izaci, jedino osoblje izlazi izgleda, daju otkaz, uzimaju bolovanje.

Tamo ce samo retki u izuzetno dobrom stanju da prezive ovo - mislim na stanovnike domova

Mislio sam da ima 1700 prosečno kada je situacija redovna i nema virusa. A ovaj broj se opasno približio njemu. Nisam se najbolje odrazio 😄

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Opet lapsus Darije...?

4 minutes ago, Constantin said:

U bolnici u Toponici 2 potvrđena slučaja?

Iako je juče saopšteno da je u Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici "Gornja Toponica" 40 osoba pozitivno na virus korona, Nedimović kaže za RTS da su u pitanju 2 slučaja i da je situacija u ovoj ustanovi mirna.

Gornja Toponica koja je bila u jednom trenutku u žiži javnosti, ona je potpuno mirna, potpuno sanirana - tamo imamo samo 2 pozitivna slučaja i mislim da nam to neće biti problem - tvrdi Nedimović.

Quote

Da je u Specijalnu bolnicu za psihijatrijske bolesti "Gornja Toponica" kraj Niša ušao virus korona, potvrdila je zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" Darija Kisić Tepavčević. Ona kaže da je kod preko 40 osoba potvrđen virus i da se radi masovno testiranje zaposlenih i pacijenata.

 

Šta reći ? 

Edited by Constantin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Ok, moje pitanje je ima li karantina kao u Srbiji, kad doputujes odnekud i, ako ima kao sto kazes, koliko je to u Nemackoj i Holandiji?

 

Hvala

 

Norveška je za sve državljane ( ili koji imaju radnu/boravišnu dozvolu) koji se vraćaju iz inostranstva uvela obavezan karantin od 14 dana još sredinom ( ili krajem, mogu da proverim podatak) februara.

 

Nemačka je obavezan karantin od 14 dana uvela pre par dana .

 

Mislim da je i Rusija uvela karantin, ali nisam siguran.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa, recimo, neki ljudi i rade...i to do 5 pm, taman kad pocne policijski cas. Pa onda se raduju vikendu, kad ono "Ochin diko! Sedi u kuci do utorNIka!"

Neki ne mrdaju ni inace iz kuce....drugima je setnja neophodna jer sede 9-10 sati na poslu tokom radne nedelje.

Dakle, stvarno mi (meni) neko brani da setam

 

Bukvalno. Radim do 5 iz stana a posle 5 sedim u stanu, vikend nigde iz kuće. Teška depra. Prošli petak sam uzeo slobodan dan ssmo da izadjem napolje, prošetsm, uhvatim sunca. Izgleda previše tražim.

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

 
Quote

 

SOFIJA - 

Bugarski premijer Bojko Borisov predložio je biznismenima, koji su "navalili na vladin novac za tobožnje spasavanje radnih mesta", da prvo prodaju svoje skupe limuzine, pa da mu se tek onda obrate za pomoć.

 

“U 'bednoj' i 'siromašnoj' Bugarskoj trenutno su, prema policijskim statistikama, registrovana tri bugatija kakve vozi fudbalska zvezda Ronaldo. Postoji i 241 automobil marke bentli, 123 ferarija, 54 majbaha, 22 maklarena, 87 lamborginija, 311 maseratija. Registrovana su i 84 rols-rojsa, 280 hamera, oko 4.000 jaguara i više od 5.000 poršea", naveo je Borisov.

 

"Ako poslodavci prodaju samo po jedan od svojih brojnih automobila, a od nabrojenih nijedan nije jeftiniji od 200.000 evra, to mnogim njihovim radnicima može da osigura zarade barem jedan mesec. A uz to, bogatašima je to kudikamo manja žrtva nego da radnici ostanu bez jedinog izvora egzistencije", objasnio je Borisov.

 

https://www.rtv.rs/sr_lat/evropa/borisov-biznismenima-prodajte-skupa-kola-i-platite-radnike_1114585.html

 

 

 

Evo nešto za @Darth Banepošto se stalno raspituje za Bugare.....

 

Quote

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Nekoliko krivičnih dela za nepun minut....goveda raspala.

Ministar Unutrašnjih Dela, Dr.Nebojša Slina Stefanović je naložio Unutrašnjoj kontroli da istraži slučaj, prenose mediji. Bar nešto...da vidimo da li će do kraja istražiti slučaj ili će, i pored toga što smo svi videli, ispasti da je nos ovog privedenog, nekoliko puta nenamerno naleteo na pesnicu policajca koji je lakše povređen tokom intervencije, a prekršiocu sledi prijava...???

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Znaci plan je za prvi maj, za sada

 

https://www.washingtonpost.com/health/2020/04/14/cdc-fema-have-created-plan-reopen-america-heres-what-it-says/

 

The plan also carries this warning: “Models indicate 30-day shelter in place followed by 180 day lifting of all mitigation results in large rebound curve — some level of mitigation will be needed until vaccines or broad community immunity is achieved for recovering communities.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Procitah sad ce ministar odbrane Izraela traziti da se sto pre otvore predskolske i skolske ustanove za decu 6 - 10 godina. 

A malopre slusao premijera Bavarske, kaze da ce najmladji zadnji nazad u skole, jer ih je najteze naterati da prate uputstva i drze distancu. 

Ide valjda od drzave do drzave. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

Ide valjda od drzave do drzave. 

...ili od budale do budale....ne znam šta da kažem. Ovaj naš drami, onaj "tamo neki" zabranjuje da se pominje reč Corona-kažnjavaju. Nekima je virus "smešan", nekima nisu javili na vreme da je opasan...jedino je kod nas sve to zajedno...ovako ili onako.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Constantin said:

Ministar Unutrašnjih Dela, Dr.Nebojša Slina Stefanović je naložio Unutrašnjoj kontroli da istraži slučaj, prenose mediji. Bar nešto...da vidimo da li će do kraja istražiti slučaj ili će, i pored toga što smo svi videli, ispasti da je nos ovog privedenog, nekoliko puta nenamerno naleteo na pesnicu policajca koji je lakše povređen tokom intervencije, a prekršiocu sledi prijava...???

Prvo - bravo za brata Bojkova.

Drugo - ovo oko hapsenja: jos ne znamo sve detalje. Sta ako je uhapseni pruzao otpor policiji? Sumnjam da ga je policajac udarao bas iz cista mira?! 

2 hours ago, Constantin said:

...ili od budale do budale....ne znam šta da kažem. Ovaj naš drami, onaj "tamo neki" zabranjuje da se pominje reč Corona-kažnjavaju. Nekima je virus "smešan", nekima nisu javili na vreme da je opasan...jedino je kod nas sve to zajedno...ovako ili onako.

Mora se priznati da vlade mnogih zemalja postaju paranoicne kada je u pitanju ovaj virus. Ima u nekim zemljama vac 10- ak dana jednocifren broj novo zarazenih dnevno , a premijeri ponavljaju da od otvaranja granica u skorije vreme nema nista!? 

Ako ovako nastave jos mesec dana, ovo ce imati katastrofalan uticaj na ekonomije vecine zemalja, ako ne i svih zemalja na svetu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vidim da Kon najavljuje kraj epidemije za sredinu maja. Ili bar opadanje broja novozarazenih i mrtvih, za slucaj da su ga novinari pogresno interpretirali. Pitam se koliko ozbiljan epidemiolog treba da budes da tako nesto izjavis, posebno kad znas da ce ogroman broj gradjana to shvatiti bukvalno.

To sto mnoge zemlje najavljuju popustanje nekih mera je samo zato sto se ovako vise ne moze. Verovatno racunaju i na to da su ljudi do sada shvatili ozbiljnost situacije i da ce sami nastaviti da se ponasaju u skladu s tim. I tu ce najveci problem imati upravo zemlje s najvecim restrikcijama, znaci ove kao Srbija. Posebno ako i kad Kon, u skladu s najavama, objavi kraj epidemije. Ili bar vanrednog stanja, sto mnogima znaci isto. Ne smem ni da pomislim sta ce onda da se desi, posebno uz lepo vreme koje mami da se izadje i radi sve ono sto se do tada nije moglo.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

https://www.abc.net.au/news/2020-04-13/how-safe-is-outdoor-exercise-at-the-moment-dr/12145604

 

Ukratko sve moze samo je neophodno voditi racuna o razdaljini.

Meni nije jasno kako AU ima tako dobre rezultate za sada. Ono sto stoji je a se svi trude da drze distancu (tu i tamo mogu se videti grupice tinejdzera ali obicno 3 ili 4) 

Nisam ubedjen da bi nasi penzioneri bas pravili zurke po parkovima

Edited by DownUnder
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Darth Bane said:

 

Drugo - ovo oko hapsenja: jos ne znamo sve detalje. Sta ako je uhapseni pruzao otpor policiji? Sumnjam da ga je policajac udarao bas iz cista mira?! 

 

Neće ići to tako @Darth Bane....kao što vidimo na ovom snimku, lice koje sedi na zadnjem sedištu policijskog automobila ne pruža nikakav otpor, ni aktivan ni pasivan. To što ga ovaj "retroaktivno" šamara, pesniči zbog nečega je čisto iživljavanje. Budući da je policajac, službeno lice, na službenoj dužnosti i koji ima ovlašćenja da u skladu sa zakonom upotrebi sredstva prinude da bi izvršio neki zadatak, a iz priloženog, na delu je klasično prekoračenje ovlašćenja. U zakonu ne postoji termin, a u paleti ovlašćenja ne postoji šamaranje, kao takvo, jasno je. Ovde ima elemenata i zlostavljanja lica. Ukoliko lice pruža otpor, kad to prestane, prestaju i razlozi za upotrebu fizičke snage i ostalih sredstava prinude. Inače, pod upotrebom fizičke snage se ne smatraju postupci na telu drugog lica koji omalovažavaju lice ili vređaju ljudsko dostojanstvo i lični integritet lica. Prošla su ta vremena odavno.

 

Sreća je, pa je ovo izašlo na društvenim mrežama i Ministar je reagovao u suprotnom "pojeo bi vuk magarca". 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Da, samo je trebalo da izbace zvuk sa snimka, jer mislim da se za zvukom ne priznaje kao dokaz, i cak je prekrsaj ili mozda i krivicno delo snimati nekoga sa snimanjem zvuka, bez njegovog znanja. Video moze, ako je snimana ulica, kao ovde, ali zvuk ne, dok onaj ko se snima nije obavesten da ga snimaju.

 

Dobro, nego u vezi ukidanja mera. OK, ima to sa autoritarnim sistemima gde su uvodjene najrestriktivnije mere, ali ovo nije bas bila situacija sa bezrazloznim uterivanjem strogoce, nego ima veze i sa divljastvom domorodaca na tim teritorijama gde su uvodjene takve mere. I sad kad se ukinu te mere, ako domoroci krenu da po svom obicaju divljaju, da se okupljaju, da se pipaju i drapaju, grle i celivaju, da se unose i dišu jedni drugima u face i tako dalje, kako oni vole, pa naprave masovni talas zaraze 2, ne vidim zbog cega bi drustvo trebalo preterano da se bavi njima.

 

Ako oni nisu nista naucili iz ovoga, zasto bi se drustvo bavilo tom krajnjom nekulturom, koju takvi non stop ispoljavaju u vezi svega, tim iracionalnim i nenormalnim ponasanjem, takvim sebicnjastvom i infantilizmom, da gomila beslovesnih likova koji nista drugo ne znaju osim da se cere kao pecene svinjske glave, zbog sat ili dva zadovoljavanja svoje bezvredne guzice "meracenjem" , opet namece drustvu, i posebno zdravstvenom sistemu, da se preterano bavi njima, i da zbog njih zapostavi lecenje svih ostalih bolesnika i sve ostalo cime bi se inace drustvo bavilo.

 

Dovoljno ce biti takve smestiti u nekakvu "ratnu bolnicu" kao sto su ove hale, i drzati ih u totalnom karantinu tamo, pa kako im bude. Sam pao, sam se ubio.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Da, samo je trebalo da izbace zvuk sa snimka, jer mislim da se za zvukom ne priznaje kao dokaz, i cak je prekrsaj ili mozda i krivicno delo snimati nekoga sa snimanjem zvuka, bez njegovog znanja. Video moze, ako je snimana ulica, kao ovde, ali zvuk ne, dok onaj ko se snima nije obavesten da ga snimaju.

 

Dobro, nego u vezi ukidanja mera. OK, ima to sa autoritarnim sistemima gde su uvodjene najrestriktivnije mere, ali ovo nije bas bila situacija sa bezrazloznim uterivanjem strogoce, nego ima veze i sa divljastvom domorodaca na tim teritorijama gde su uvodjene takve mere. I sad kad se ukinu te mere, ako domoroci krenu da po svom obicaju divljaju, da se okupljaju, da se pipaju i drapaju, grle i celivaju, da se unose i dišu jedni drugima u face i tako dalje, kako oni vole, pa naprave masovni talas zaraze 2, ne vidim zbog cega bi drustvo trebalo preterano da se bavi njima.

 

Ako oni nisu nista naucili iz ovoga, zasto bi se drustvo bavilo tom krajnjom nekulturom, koju takvi non stop ispoljavaju u vezi svega, tim iracionalnim i nenormalnim ponasanjem, takvim sebicnjastvom i infantilizmom, da gomila beslovesnih likova koji nista drugo ne znaju osim da se cere kao pecene svinjske glave, zbog sat ili dva zadovoljavanja svoje bezvredne guzice "meracenjem" , opet namece drustvu, i posebno zdravstvenom sistemu, da se preterano bavi njima, i da zbog njih zapostavi lecenje svih ostalih bolesnika i sve ostalo cime bi se inace drustvo bavilo.

 

Dovoljno ce biti takve smestiti u nekakvu "ratnu bolnicu" kao sto su ove hale, i drzati ih u totalnom karantinu tamo, pa kako im bude. Sam pao, sam se ubio.

 

Slazem se da ljudi u Srbiji nisu Nemci, evo mene prvu milion stvari nervira kad dodjem u SRB,  ali me stvarno zanima gde vi neki zivite ako takve, kao u boldu, vidjate u nekim ogromnim kolicinama?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Slazem se da ljudi u Srbiji nisu Nemci, evo mene prvu milion stvari nervira kad dodjem u SRB,  ali me stvarno zanima gde vi neki zivite ako takve, kao u boldu, vidjate u nekim ogromnim kolicinama?

 

Nisu potrebene "ogromne količine"...dovoljne su ove milion stvari kad dođeš u SRB. Mi ih živimo svaki dan....nije da smo oguglali...:77:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Constantin said:

Nisu potrebene "ogromne količine"...dovoljne su ove milion stvari kad dođeš u SRB. Mi ih živimo svaki dan....nije da smo oguglali...:77:

 

Nisam ni ja, a ni ne treba. Ali, pitam da li stvarno ima tolika kolicina domorodaca, koliko u Puzigacinom postu - zato pitam gde ih toliko ima, jer ih ja kod mene u gradu ,i recimo, Subotici bas i ne vidjam u "ogromnim kolicinama", pa ne bih bas ceo narod/stanovnistvo utamnicila i etiketirala

 

edit: imas autoput, max brzina je 130 km/h..... zbog 10, 15, 50 ludaka koji voze 200 km/h neces zatvoriti autoput, vec ces kazniti ludake. Isto tako, ako imas deonice gde nema ogranicenja (hint: nema policijskog casa), velika vecina ce se zaukati vise od 130 km/h na tim deonicama (izacice napolje iz kuca, prosto jer su bili "usporavani" na nekim deonicama). 

Edited by Sunshine State
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Dobro, nego u vezi ukidanja mera. OK, ima to sa autoritarnim sistemima gde su uvodjene najrestriktivnije mere, ali ovo nije bas bila situacija sa bezrazloznim uterivanjem strogoce, nego ima veze i sa divljastvom domorodaca na tim teritorijama gde su uvodjene takve mere. I sad kad se ukinu te mere, ako domoroci krenu da po svom obicaju divljaju, da se okupljaju, da se pipaju i drapaju, grle i celivaju, da se unose i dišu jedni drugima u face i tako dalje, kako oni vole, pa naprave masovni talas zaraze 2, ne vidim zbog cega bi drustvo trebalo preterano da se bavi njima.

 

Ako oni nisu nista naucili iz ovoga, zasto bi se drustvo bavilo tom krajnjom nekulturom, koju takvi non stop ispoljavaju u vezi svega, tim iracionalnim i nenormalnim ponasanjem, takvim sebicnjastvom i infantilizmom, da gomila beslovesnih likova koji nista drugo ne znaju osim da se cere kao pecene svinjske glave, zbog sat ili dva zadovoljavanja svoje bezvredne guzice "meracenjem" , opet namece drustvu, i posebno zdravstvenom sistemu, da se preterano bavi njima, i da zbog njih zapostavi lecenje svih ostalih bolesnika i sve ostalo cime bi se inace drustvo bavilo.

 

@off topic

Da si ostao na drugom pasusu, sa kojim se uglavnom slazem (sebicnjastvo i infantilizam included) sve bi bilo ok. Ali ne znam cemu ovaj jezivi rasizam u boldu?

Najveci uspeh kolonijalizma je kada potlaceni prihvate jezik i diskurs kolonizatora.

Edited by Laki Marvini
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa nigde ne pise da neko tvrdi da su tu takvi u ogromnim kolicinama i da su u vecini, ali ih je dovoljno da budu vidljivi, i to veoma vidljivi, u stvari su manje vise uzurpirali drustvo, zato što država decenijama ne vrši svoju primarnu funkciju koja je da takve drži u rupama, i time ih samo podstiče da nastave da se ponašaju kako se ponašaju. Nije to ni vazno, nego mislim da imate problem sa terminom "domoroci" koji uzimate sa znacenjem iz stripova, i iz 19 veka. Jeste da sam ga namerno upotrebio, ali ne sa tom namerom da stanovnistvo te zemlje odredim kao niza bica, pecinske ljude, nego u znacenju "domicilno stanovnistvo" :classic_biggrin:  Ali cinjenica je da svi mediteranci vole sve ove boldovane stvari, pa sta. Niko ne kaze da je to nesto lose, samo da mozda treba da se menja :smiley22:

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Plus, ja se ne osecam kao da sam kolonijalizovan, a ne znam ni sta to znaci u kontekstu ove teritorije. Sto se mene tice, moguce je to da je ona kolonijalizovana, ali od strane azijatskih hordi, pre 500 godina, pa je onda od njih ostalo to sto sad predstavlja kao  "nas nacin". To je meni uvek bilo strano, i nikad se sa time nisam identifikovao,a te horde su otisle odavno, pa mozda i taj "nas nacin" treba da se malo promeni, sta sad, i vreme se promenilo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sad je to malo i pitanje kokoske / jajeta, da li drzava treba da kontrolise ekstremno stanovnistvo (ekstremno kada su u pitanju ovakve stvari koje dovode do opasnosti) ili samo stanovnistvo treba da ima minimum drustvene svesti.  Sad jbg, ekstrema uvek ima, u svakom drustvu. Ali ja mislim da kada se dostigne neki zeljeni nivo drustvene svesti takvih ekstrema ostaje jako malo i lako se kontrolisu. Problem je sto se drustvena svest gradi generacijama. A mi smo vazda (uz par decenija kakvog-takvog intermeca) bili sirotinja koja ne stize ni da se ljudski prehrani, pa je onda tesko razviti tu drustvenu svest. Sve u svemu slazemo se da neodgovornih kretena ima jako puno, ja sam se samo osvrnuo na recnik.

Prosto te reci kao sto su domoroci, divljaci, varvari i sl. su se vekovima koristile od strane kolonizatora (znamo ko su: UK, NL, ES... kasnije USA i sl.). I upravo je takav recnik povezan sa onim kako u svojim glavama dizivljavamo domicilno stanovnistvo. Pa u tom smislu spominjem kolonijalni diskurs. Prosto velikim silama odgovara da se svi drugi dozivljavaju kao manje vredni da bi mogli nesmetano da trose resurse, vrse medicinska ispitivanja i sl.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki Marvini said:

Sad je to malo i pitanje kokoske / jajeta, da li drzava treba da kontrolise ekstremno stanovnistvo (ekstremno kada su u pitanju ovakve stvari koje dovode do opasnosti) ili samo stanovnistvo treba da ima minimum drustvene svesti.  Sad jbg, ekstrema uvek ima, u svakom drustvu. Ali ja mislim da kada se dostigne neki zeljeni nivo drustvene svesti takvih ekstrema ostaje jako malo i lako se kontrolisu. Problem je sto se drustvena svest gradi generacijama. A mi smo vazda (uz par decenija kakvog-takvog intermeca) bili sirotinja koja ne stize ni da se ljudski prehrani, pa je onda tesko razviti tu drustvenu svest. Sve u svemu slazemo se da neodgovornih kretena ima jako puno, ja sam se samo osvrnuo na recnik.

Prosto te reci kao sto su domoroci, divljaci, varvari i sl. su se vekovima koristile od strane kolonizatora (znamo ko su: UK, NL, ES... kasnije USA i sl.). I upravo je takav recnik povezan sa onim kako u svojim glavama dizivljavamo domicilno stanovnistvo. Pa u tom smislu spominjem kolonijalni diskurs. Prosto velikim silama odgovara da se svi drugi dozivljavaju kao manje vredni da bi mogli nesmetano da trose resurse, vrse medicinska ispitivanja i sl.

 

i našem slengu "domorodac" je domaće stanovništvo i nema pežorativni predznak. Milenko je na to mislio.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...