Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, todorovic said:

offtopic:
Ja u lidl idem iskljucivo sto se kod njih nikad ne ceka na kasama, sto se toga tice neuporedivo su bolji od svih ostalih. 

Ko uzima za keš cash&carry u tc zmaj na autoputu je daleko najpovoljniji od svih, neki proizvodi čak i do 30%

Edited by Green23
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ja u "Lidl" idem jer oni jedini imaju u ponudi jedan musli koji ja volim
(ok,i ono za parking vazi)
 

  Hide contents

giphy.gif


Vidim da je dosta prasine podigao clanak "Indexa" kod nas..ja bih rekao i premalo.

 

1. Gospodja ima odlicnu foru: parkira se na parkingu Lidla pa ode u Dis 🙂 Ovde kod nas su bukvalno jedan pored drugog, tako da mozes fino da obavis soping, ali Dis ima krs od parkinga.

 

2. Cim je krenula spin masinerija znaci da je digao prasinu:

 

B92: "Hrvatska je na putu duboke recesije"

 

http://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2020&mm=04&dd=09&nav_id=1673856

Edited by Laki21 koji lebdi
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Zabrinjavajuće veliki broj ljudi mi danas kaže da  misli da će ovo trajati do sredine Maja meseca, i da će "struka" da prelomi odluku oko ukidanja "mera". 
 

 

Zabrinjavajuce u kom smislu, da je takva prognoza previse optimisticna, ili mislis da bi ovo moglo/trebalo biti gotovo i ranije? Moje neko stanoviste je da od ukidanja mera do poslednje nedelje maja nema nista. Tek ce se od pocetka juna stvari vracati u normalu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Zabrinjavajuce u kom smislu, da je takva prognoza previse optimisticna, ili mislis da bi ovo moglo/trebalo biti gotovo i ranije? Moje neko stanoviste je da od ukidanja mera do poslednje nedelje maja nema nista. Tek ce se od pocetka juna stvari vracati u normalu.

da će struka da odluči... a ne politički razlozi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da provalim koliko dugo im treba da obrade test i dobiju rezultate.

Znam da su u jednom danu na jednom mestu testirali skoro 200 ljudi, a izašao podatak da su tog dana testirali negde oko 800. Nemoguće da je ostatak Srbije bio 600.

I dalje ne testiraju sve. Znam neke koji su imali skoro sve simptome i izneli to kao običnu prehladu, nisu bili ugroženi, niko u njihovoj okolini se nije žalio, nema testiranja onda. 

Ono što zaključujem je da testiraju tamo gde ima više njih i preti da se proširi. I da se ništa ne može izvući iz njihovih podataka, nikakav trend.

Edited by Referent
Link to comment
Share on other sites

Pitanje je koje je stvarno stanje stvari. Ono sto se pomene u novinama + sta se "nacuje" po komsiluku deluje zabrinjavajuce. Medicinsko osoblje oboljeva u velikom broju i bolest je nacela staracke domove. Dakle worst case scenario je da cemo imati neki slom zdravstvenog sistema a to cemo videti po skoku broja obolelih na 400+ dnevno u narednih 5 dana recimo. To znaci da social distancing nije mera koja moze da pomogne. I tada ja ocekujem prolongiranje ovoga do kraja maja. 

Bolja varijanta je da se nastavi ovim tempom, uz blago smanjenje broja obolelih, plus povecanje broja testova. I tom slucaju prvo labavljenje mera nas ocekuje posle uskrsa, vvt policijski cas od 20h, pa onda popustanje jedne po jedne mere. 

 

Kazem, mi ne znamo koliko je lose stvarno. Rodjaka koja je 10 godina provela na reanimaciji bolesnika u urgentnom a inace je ladna ko spricer, prvi put sam cuo da je u panici... Ili je ta smrt mnogo gadna ili je to tamo svuda oko njih...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki John Terry said:

Do kraja aprila vise sigurno nece biti puno novoobolelih, e sad, kraj vanrednog stanja, verovatno sredina maja, kada ocekujem i proglasenje velike pobede nad nevidljivim neprijateljom.

Ok, mada ne bih bio tako siguran, naprosto ovakav model savršeno odgovara željenom stanju, a izgovor će se naći, dokazano je da ne mora da bude opravdan.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Laki John Terry said:

Do kraja aprila vise sigurno nece biti puno novoobolelih, e sad, kraj vanrednog stanja, verovatno sredina maja, kada ocekujem i proglasenje velike pobede nad nevidljivim neprijateljom.

 

u najboljem slucaju sredina maja, sve pre toga ne bi imalo smisla jer uranak i djurdjevdan mogu da nas razjebu totalno znajuci nebeski narod.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Vanredno stanje (mada Vucko ne haje za procedure) moze biti proglaseno na maksimalno 90 dana, a onda eventualnom novom odlukom produzeno na jos 90.

Kako je vanredno stanje pocelo 15. marta, bez nove odluke moze do najkasnije 15. juna da traje.

Tako da i ja mislim da ce drzati negde do kraja maja / pocetka juna.

Za sada deluje da (u skladu sa resursima) nekako prezivljavamo ovu epidemiju. Novi problem nastaje kada bude trebalo da se odluci sta i kako dalje. Mora se postepeno  popustati pritisak, a opet ne previse da se ne bi mnogo ljudi zarazilo u drugom talasu. Ja ne vidim u ovoj nasoj vlasti dovoljno razuma da se takve odluke donesu.

Tako da moze da usledi popustanje mera preko leta (+ izbori) pa onda na jesen nove restriktivne mere.

Edited by Laki Marvini
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sreta-steta said:

Kazem, mi ne znamo koliko je lose stvarno. Rodjaka koja je 10 godina provela na reanimaciji bolesnika u urgentnom a inace je ladna ko spricer, prvi put sam cuo da je u panici... Ili je ta smrt mnogo gadna ili je to tamo svuda oko njih...

 

ne mora biti. ispretumbali su im klinike u tolikoj mjeri da se i oni vise ne snalaze, svaki dan nesto novo (ergo konstantna neizvjesnost). medicinski radnici mogu biti uplaseni i zato sto se brinu sto ce biti s njihovom djecom ako ih nema po mjesec dana doma. mogu takodjer biti uplaseni i rada na aparatima s kojima nikada dosad nisu radili (a nisu prosli adekvatnu obuku jer nema za to vremena), ili pak dezurstava s ljudima s kojima nikada nisu radili (jer sad ih dovlace sa svih strana u neki odjel, a bitno je u kakvoj ekipi radis), itd. itd. razloga (za strah) je mnogo. pa i onih financijske prirode.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

"Dve najkriticnije nedelje" ce potrajati...

 

ovo su tek trece dve najkriticnije nedeljetm

 

16 minutes ago, Laki Marvini said:

Vanredno stanje (mada Vucko ne haje za procedure) moze biti proglaseno na maksimalno 90 dana, a onda eventualnom novom odlukom produzeno na jos 90.

Kako je vanredno stanje pocelo 15. marta, bez nove odluke moze do najkasnije 15. juna da traje.

Tako da i ja mislim da ce drzati negde do kraja maja / pocetka juna.

Za sada deluje da (u skladu sa resursima) nekako prezivljavamo ovu epidemiju. Novi problem nastaje kada bude trebalo da se odluci sta i kako dalje. Mora se postepeno  popustati pritisak, a opet ne previse da se ne bi mnogo ljudi zarazilo u drugom talasu. Ja ne vidim u ovoj nasoj vlasti dovoljno razuma da se takve odluke donesu.

Tako da moze da usledi popustanje mera preko leta (+ izbori) pa onda na jesen nove restriktivne mere.

 

ma sad odmah odrzati izbore dok smo u izzo modu.

 

od vrata do vrata, dobar dan, treba li vam secera i brasna, a kad smo vec tu mogli biste i obaviti svoju gradjansku duznost i glasati ... koji je vas izbor od ponudjenih:

 

 

1. sns

2. -II-

3. -II-

 

 a ti u dilemi jer ti se jede nesto slatko. 

Edited by kalistenika u rutini
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...