Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, RatzenStadt said:

A brt, znam sta oces da kazes, ali ovo nije grebuckanje u grlu posle svadbe zbog iziritiranih glasnih zica. Ovo je textbook upala grla i to samo mesec dana nakon prelezane jace prehlade. Ok, cigare i gomila stresa poslednjih godina su mi urusile imunitet, ali bas mesec dana razmaka mi je bas malo i nesto sto se ne desava bas cesto, pogotovo sad posto sam poslednjih 15 dana izlazio samo do radnje. Mislim da s pravom paranoisem :D. 

Imas jos jedan faktor, posto svi provodimo dosta vremena u kuci, i izlazimo samo povremeno, osetljiviji smo na promene temperature napolju, a i ko zna sta to sve radi imunitetu. U svakom slucaju moras da se pobrines za upalu grla, ali ako nemas visoku temperaturu, preko 38, generalno ce ti reci nisi kandidat.

Ti ocigledno imas problem sa krajnicima koji te prati ceo zivot. Ja imala isto kad sam bila mladja, i onda samo jednog dana primetim da duuugo nisam imala upalu grla, nemam pojma sto samo prestalo, sad se vise i ne secam kad sam zadnji put imala.

Meni je pomagao caj sa limunom i medom, malo ublazi bol u grlu ali sam obicno morala kod lekara po lekove. Toliko puta sam bila kao klinka da su hteli da mi izvade krajnike....

Ne deluje kao korona, ali paranoisanje u ovo vreme je savrseno razumljivo, nije uopste vreme za razboljevanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Ma kakvo dom zdravlja samo su vece sanse  da je  pokupis usput ako je nemas.
Ne izgledaju mi to kao simptomi korone, ali problem je sto i ne moras da imas simptome da bi je imao.
Prati svoju situaciju narednih par dana, ako ode temp preko 37.5 i tako bude par dana to je najcesci indikator da je imas (doduse temp cesto ide preko 38.5).

Pa nece lizati gelendere u domu zdravlja.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, berti said:

Ne smem ni da pomislim sta nas sve ceka kada sve ovo prodje. Ova kolicina njegovog prisustva u.medijima je nula u odnosu na to ste ce biti. Pocasni gradjanin svih gradova, pocasni doktor...Inicijative iz neke Merosine da bude dozivotni predsednik. Crkva ce ga proglasiti za sveca jer ono sto je uradio je nevidjeno cudo. Freske, ikone... Cuce se glas i da treba da bude pocasni patrijarh. Ordenje, ode.... Laza Ristovski jedva ceka da rezira, glumi...

Sve u svemu, sjebali smo se!

Ne znam da li je neka uteha...

ali...

Covid-19 se ne moze potkupiti sendvicima, mestom u upravnom odboru ili necim trecim. Covid-19 ce da se siri dok ne zarazi svakog ili dok se ne pronadje vakcina. Pitanje je samo koliko ce zrtava da odnese. Da li samo one ciji se imuni sistem i onako ne bi izborio ili i one koji bi preziveli uz primenu nekih medicinskih mera (a ova cifra je vrlo varijabilna)? Plus sto i neki s blazim simptomima dobiju ostecenja pluca.

Mrtvi se ne mogu sakriti, ma kakva propaganda bila, uvek ce biti znacajan broj preminulih medju komsijama, prijateljima, familijom. Tj. ne moze se "pobediti corona" kao sto se "pobedio NATO".

 

Po mom misljenju cilj svakog pojedinca (bez obzira na godine) bi trebalo da bude da sto je moguce duze odgodi zarazavanje ovim virusom, po mogucnosti dok se ne pronadje neki preparat koji ce ublazavati tok bolesti, ili jos bolje dok se ne pronadje vakcina. U medjuvremenu se potruditi da se (koliko je god moguce) poboljsa opste zdravlje (da se smanji kilaza, promeni/popravi ishrana, promene neke lose navike).

U Srbiji se narod ne moze osloniti na drzavu ili zdravstveni sistem, ono sto sami uradite za sebe - to vam je.

 

Edited by wwww
  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

Ma pustite vi ovo, nego mi objasnite kako je onaj vaskrsnuo u Finskoj pre neki dan? Oni su tog dana u koloni "new deaths" imali, pazite ovo: "-1"! Bas bih voleo da cujem kako je moguce da covek tako vaskrsne i zasto u to ne verujete, evo na primer moze kolega @Laki21 da nam objasni jer je on ovde najveci sizmatik 🙂 I nemoj da se vadis na pricu da im Covic apdejtuje eksel tabelu 🙂

 

Čovara prevazilazi moje moći 😞

 

1 hour ago, CLakiSH said:

@RatzenStadtMa nije ti nista.

 

: idem da dezinfikujem telefon😄

 

Sad ću i ja, za koji moment.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

3 hours ago, goldberg said:

Pa i nisu bas slicni.

 

Trump pati od kompleksa vise vrednosti - preterano je samouveren, odaje utisak da je uvek on u pravu, govori da svi koji su protiv njega nemaju pojma, smeje se dok slusa kako ga optuzuju za sve i svasta.

 

Vucic pati od kompleksa nize vrednosti - u dubini duse zna da slika koju pravi o sebi ne odgovora realnosti, burno odgovara na svaki pokusaj kritike, ima potrebu da stalno ubedjuje druge kako je on najbolji, najjaci, najbrzi, najuspesniji, reaguje agresijom na optuzbe.

 

Razlika moze da se vidi na prvi pogled.

 

bold: ovo je upravo opis Trampovog ponasanja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ljudi se polako ali sigurno oslobadjaju straha od gubitka posla, jer primecuju da vlast popusta pod pritiskom medija. Sve se vise cuje glas ugrozenih, jer sve vise ima medija koji slobodno pisu. Bilo je vazno samo da krene odnekud, neka jaka vest koja ce bas eksplodirati (afera Krusik i hrabrost Aleksanda Obradovica )

 

I sam diktator je rekao kako radnici nisu hteli da zapocnu rad u Juri, jer je vest bila u medijima.  Inace, resio bi on taj problem ucenom da ce svi izgubiti posao koji se ne odazovu na poziv za pocetak rada.Vidimo kako se u bolnicama preko noci dostavlja oprema, novinarka pusta iz pritvora pre odredjenih 48h, povlaci uredba o centralizovanju informacija o koronavirusu. 

Nije nas predsednik tek onako drzao u mraku 8 god. Ispekao je on dobro Slobin zanat za vreme obavljanja funkcije ministra informisanja - dok mediji ne objave, nije se ni desilo. Mediji su glavno oruzje u rukama diktatora! Ali polako i sigurno uticaj slabi...

 

Edited by Zizu
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, wwww said:

Ne znam da li je neka uteha...

ali...

Covid-19 se ne moze potkupiti sendvicima, mestom u upravnom odboru ili necim trecim. Covid-19 ce da se siri dok ne zarazi svakog ili dok se ne pronadje vakcina. Pitanje je samo koliko ce zrtava da odnese. Da li samo one ciji se imuni sistem i onako ne bi izborio ili i one koji bi preziveli uz primenu nekih medicinskih mera (a ova cifra je vrlo varijabilna)? Plus sto i neki s blazim simptomima dobiju ostecenja pluca.

Mrtvi se ne mogu sakriti, ma kakva propaganda bila, uvek ce biti znacajan broj preminulih medju komsijama, prijateljima, familijom. Tj. ne moze se "pobediti corona" kao sto se "pobedio NATO".

 

Pa i sad se mrtvi ne mogu sakriti, prosecan zivotni vek je nizak, a opste zdravlje jako lose.

 

Pa Vucic i dalje opusteno vlada.

 

Naravno da ima ljudi koji su nekoga izgubili jer je bio zarazen virusom, bice toga jos, ali toga je bilo i ranije:

 

Quote

U Opštoj bolnici u Čačku danas je preminula pacijentkinja stara 68 godina koja je primljena sa znacima respiratorne infekcije.

Kako je rečeno agenciji Beta, pacijentkinja je u bolnicu primljena u ponedeljak, a umrla je u toku noći.

Ona je druga žrtva koja je preminula od respiratorne infekcije u čačanskoj bolnici, posle dvoipogodišnjeg deteta koje je umrlo u subotu.

Portparol čačanske bolnice Biljana Kočović nedavno je rekla da je u bolnici smešteno šest pacijenata koji imaju respiratorne infekcije, od kojih je dvoje i dalje životno ugroženo.

U Moravičkom okrugu, koji pored Čačka obuhvata Gornji Milanovac, Lučane i Ivanjicu, od ponedeljka je prijavljena epidemija gripa.

Quote

Leskovčanka Slavica Joksimović moraće da sačeka godinu dana pre nego sazna da li  je sve u redu sa njenom štitastom žlezdom jer su joj ultrazvučni pregled u leskovačkoj Opštoj bolnici zakazali za proleće, ali naredne godine.

 

Ovo je iz 2019.

 

Quote

 

Na ranijem pregledu uočene su joj promene koje bi mogle da ukazuju i na opaku bolest. Da bi znali o čemu se radi lekari su predložili pregled na skeneru. U međuvremenu devojka i njeni najbliži su strepeli, iščekivali… I kada je trebalo da se ta neizvesnost okonča  u KBC su rekli, “vratite se kući, ne radi nam skener”.

Beli mantili su dobronamerno devojci savetovali da “napravi snimak kod privatnika”. Sremica P. je poslušala i donela nalaz iz privatne klinike. Za snimanje je ostavila gotovo dve trećine plate.Pre nego što će otići kod privatnika nazvala je Ministarstvo zdravlja i tada se nanovo razočarala. Iz Ministarstva su joj poručili da se računi za skener ne refundiraju, a oni nemaju saznanja da skener na Bežanijskoj kosi ne radi.

Obavešteni,nema šta.  Na drugom kraju Srbije istog dana žena (M.) srednjih godina je otišla kod specijaliste u užičku bolnicu. Tamo su joj saopštili da bi za određivanje terapije bio neophodan rendgenski snimak, ali “njima rendgen ne radi, ali ima tu privatnik”. Međutim, gospođa M. se seti poznanice koja
radi na pobočnim poslovima, okrene je … i,  posle par minuta  iz sobe za renegen je obaveštena “da ima sreće, jer je aparat baš sad proradio”.

 

 

Ovo iz 2016.

 

48 minutes ago, wwww said:

Po mom misljenju cilj svakog pojedinca (bez obzira na godine) bi trebalo da bude da sto je moguce duze odgodi zarazavanje ovim virusom, po mogucnosti dok se ne pronadje neki preparat koji ce ublazavati tok bolesti, ili jos bolje dok se ne pronadje vakcina. U medjuvremenu se potruditi da se (koliko je god moguce) poboljsa opste zdravlje (da se smanji kilaza, promeni/popravi ishrana, promene neke lose navike).

U Srbiji se narod ne moze osloniti na drzavu ili zdravstveni sistem, ono sto sami uradite za sebe - to vam je.

 

 

Zar nije kod vecine bolesnika slika bolesti blaga i zar nije dosta onih koji cak i ne znaju da su bili zarazeni (pa otud i imamo ovako drakonske mere)?

 

Opste zdravlje treba popravljati zbog mnogo jezivijih problema sa zdravljem, nema to veze sa virusom.

 

44 minutes ago, wwww said:

 

 

bold: ovo je upravo opis Trampovog ponasanja.

 

Trump je vise u "ma sta vi znate, ja znam najbolje" fazonu, Vucic je u "gledaj da se derem i pricam o drugim stvarima da se ne bi pricalo kako sam nesposoban i los".

 

Hocu reci, Vucic svaku kritiku dozivljava kao napad na sebe jer se on citav zivot bori sa predstavom o samom sebi kao gubitniku, Trump je ekstremno samouveren i kod njega nema ni trunke sumnje da je on naj, naj i naj.

 

Naravno, ni sa jednim ni sa drugim tipom licnosti se ne moze voditi ozbiljan razgovor koji bi ukljucivao kritiku onoga sto rade.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, goldberg said:

 

 

 

Trump je vise u "ma sta vi znate, ja znam najbolje" fazonu, Vucic je u "gledaj da se derem i pricam o drugim stvarima da se ne bi pricalo kako sam nesposoban i los".

 

Hocu reci, Vucic svaku kritiku dozivljava kao napad na sebe jer se on citav zivot bori sa predstavom o samom sebi kao gubitniku, Trump je ekstremno samouveren i kod njega nema ni trunke sumnje da je on naj, naj i naj.

 

Naravno, ni sa jednim ni sa drugim tipom licnosti se ne moze voditi ozbiljan razgovor koji bi ukljucivao kritiku onoga sto rade.

 

Meni ova tvoja teorija ne pravi smisla. Trump uopste ne djeluje samouvjereno, naprotiv; laprda i lupeta bezveze, laze, zamajava i uopste ne podnosi kritiku, proziva novinare i vrijedja se kad ga kritikuju. Ako je ikada bio nesiguran lik, to je Trump.

 

Ja ne gledam i ne slusam AVa pa ne znam bas toliko (znam dovoljno opet) ali sumnjam da je tananih osjecaja toliko kao Trump.

 

Ono, misli sta hoces ali mene nisi ubijedio. 

Edited by Honey Badger
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Zizu said:

Odlican tekst kako u Hrvatskoj vide Vucicevu propagandu i nemoc u borbi protiv korone.

 

Vučić u pandemiji koronavirusa Srbiju vodi u propast

 

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2172945

Oni nek se bore sa svojim problemima, jer njima turisticka sezona gotovo sigurno propada, osim ako se ne desi neko cudo pa se corona povuce u narednih 2-3 nedelje. 

 

2 hours ago, ras kass said:

Inace ne znam da li se nesto promenilo, ali Australija ima bas mali broj slucajeva, 25 danas. 

64 po najnovijim podacima. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Zizu said:

Odlican tekst kako u Hrvatskoj vide Vucicevu propagandu i nemoc u borbi protiv korone.

 

Vučić u pandemiji koronavirusa Srbiju vodi u propast

 

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2172945

 

ljubomorni su, lepo je to kolega @Darth Banesažeo kroz lucidnu opasku o letnjoj ahilovoj peti, šesti, hrvatske. 

  • Like 2
  • Ha-ha 11
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:

Oni nek se bore sa svojim problemima, jer njima turisticka sezona gotovo sigurno propada, osim ako se ne desi neko cudo pa se corona povuce u narednih 2-3 nedelje. 

 

64 po najnovijim podacima. 

 

Njima propada turistička sezona zbog Corona virusa, nama propada zdravstveni sistem, a i država, zbog paranoičnog predsednika i njegovih poltrona.

Oni će, verujem, imati normalnu turističku sezonu naredne godine, mi ćemo imati samo ogromne dugove i razoren sistem.

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Div said:

 

Njima propada turistička sezona zbog Corona virusa, nama propada zdravstveni sistem, a i država, zbog paranoičnog predsednika i njegovih poltrona.

Oni će, verujem, imati normalnu turističku sezonu naredne godine, mi ćemo imati samo ogromne dugove i razoren sistem.

 

zato je goran sicve vizionar, gradi fontane koje ne samo da privlače turiste kao keopsove piramide, nego u ovim neizvesnim vremenima imaju higijensku namenu. samo dodati sapune na svakom fontana punktu a to nije investicija veća od par miliona eur 

 

highresrollsafe.jpg

  • Like 2
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

Danilu zelim brzo i uspesno ozdravljenje pa da jednog dana saznamo za prirodu njegovog prijateljstva sa vidjenijim navijacima,kao sto je Enemiks vec rekao.
Mlad je momak,ne sumnjam da ce ovo prebroditi bez posledica. Osim ako se navukao na koks. Onda bi moglo biti malo komplikovanije..umeju pluca da stradaju od toga (tako kazu)..ali da ne spekulisem. Cekamo da @Knipexda koju informaciju vise.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Jerotije Pantic said:

ImageImage


jebem te zivote!!

 

inace, poslodavcu nije dozvoljeno da za vreme strajka stimulise radnike pod uslovom da ne strajkuju (Jura). Kakav raspad jebeni

Evo i za policijski cas se nisu lepo pokrili nego ce to lepo da pada na drugom stepenu da tako kazem. Bolid do bolida tamo sedi. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Neverovatno je kolika se tenzija stvorila, kolika psihoza. Maltene je došlo do toga da se kaže  "aha, dobro je, on nije umro od korone, vec je bio bolestan, od necega drugog je..."  A to da li je taj neko stradao zbog propusta zdravstvenog sistema izazvanog preopterecenošću osoblja, nedostatkom kapaciteta, zakasnelim reakcijama... O tome ćemo saznati iz pojedinačnih tragičnih svedočanstava rodbine ili prijatelja. Ljudski život o kome se toliko priča, paralelno postaje najskuplja i vrlo jeftina reč.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Honey Badger said:

 

Meni ova tvoja teorija ne pravi smisla. Trump uopste ne djeluje samouvjereno, naprotiv; laprda i lupeta bezveze, laze, zamajava i uopste ne podnosi kritiku, proziva novinare i vrijedja se kad ga kritikuju. Ako je ikada bio nesiguran lik, to je Trump.

 

Ja ne gledam i ne slusam AVa pa ne znam bas toliko (znam dovoljno opet) ali sumnjam da je tananih osjecaja toliko kao Trump.

 

Ono, misli sta hoces ali mene nisi ubijedio. 

 

Ne gledas i ne slusas AV (pametan izbore), a ipak znas da je isti kao Trump?

 

Meni to zvuci kao da si gledao mnogo los film, nisi gledao jos veci krs od filma, a ipak nekako znas da su i jedan i drugi podjednako losi.

 

Gledao sam dosta Trumpa i on uvek nastupa sa visine, ne deluje da ga licno pogadja kritika. Kad sam rekao da deuje samouvereno, nisam mislio na to da raspolaze sa faktima, nego da ne haje sta pricaju oni koji ga kritikuju.

 

Vucic, naprotiv, pri svakom skakljivom pitanju deluje kao da mu neko cupa utrobu, po govoru tela se vidi koliko mu to licno smeta i dobar deo konferencija za stampu od sebe pravi jadnika i zrtvu (sto Trump nikada ne radi - kaze on da su mediji protiv njega, ali mu to ne smeta).

 

To su naprosto razliciti kompleksi. Meni Vucicev kompleks daleko vise smeta, jer ne samo sto Trump nema svu vlast u svojim rukama i ne samo sto u USA mediji redovno razapinju Trumpa, a ovde Sarumana glorifikuju, nego je i taj pacenicki stav da se po svaku cenu izbrise svaka kritika jer vladar ne moze psihicki da je podnese i to mu cepa dusu nesto sto je mnogo jadnije i od nadmenosti i stava "ma ko si ti i sta me briga sta govoris, ja sam u pravu".

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

"Danilo Vučić je jedinstven i poseban momak, ali ima i osobine koje deli sa ocem - nikada se ne odvaja od svog naroda, ne misli na sebe i nikada se ne predaje. Drži se velika momčino, kao kada smo bili na Gazimestanu, nema nazad, brzo da pobediš zbog tvoje porodice, zbog tvoje Srbije", istakao je Vulin u poruci podrške, saopštio je sinoć PS.

  • Ha-ha 5
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2020 at 10:51 PM, n4l1m said:

vise ljudi je umrlo i umrece zbog toga sto su isterani iz bolnica, kako bi se napravio prostor za one koji su inficirani covidom..

 

U ovome  ima  istine jer bi se  vjerovatno velika većina izliječenijh u bolnicama samoizliječili a terapiju protiv sekundarne upale pluća mogli su da dobijaju u svojim domovina   od mobilnih timova.Ovako su bolnice pretrpane pacijentima za čiju bolest ne postoji terapija pa je nejasno šta tamo rade.Istovremeno,zdravstevni sistem je sasvim nedostupan za one u početnoj fazi razvoja bolesti kad navodno određena terapija daje neke rezultate.Na taj način zapravo zdravstevni sistem nikome ili skoro nikome ne pomogne.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...