Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 minutes ago, nemanjaol said:

Što se tiče cele ove situacije sa merama koje naša vlast propisuje, delim frustraciju i nerviranje koju vidim da većina forumaša ispoljava. Al razmišljao sam malo o svemu tome i sledeća misao mi je pala na pamet.

 

Naše zdravstvo je toliko ruinirano i generalno je spremnost zdravstvenog sistema da se suoči sa jednim ovakvim izazovom ekstremno niska. Uz to je jasno i da postoji dosta propusta u reagovanju na sprečavanje cele ove situacije, cela priča sa nespremnošću na šire testiranje itd.

 

Kad uzmemo sve to u obzir trenutna situacija, tu prvenstveno mislim na broj mrtvih, nije toliko katastrofalna, a tu verujem i da bi bilo dosta teško sakriti da su stvari zaista otišle skroz u krasni.

 

Imajući u vidu to, iako deluju preterane, ove mere možda i nisu loše, jer ako bismo u Srbiji zaista imali full blown outbreak, kao što se desio u Španiji, Italiji, Njujorku i UK, to bi bio horor neviđenih razmera. Stvarno se bojim i da zamislim kako bi to izgledalo sa našim zdravstvenim sistemom i nivoom organizacije.

 

Tako da mislim da bi sve ove mere trebalo da gledamo kroz prizmu toga šta bi moglo da se desi ako bi kod nas zaraza krenula da se širi nekontrolisano, ili čak ne mora ni da bude skroz nekontrolisano, već samo umereno brže od onoga što imamo sada.

 

Vučić naravno to nikad neće reći, već će da jede govna o 400k gastarbajtera, narodu koji je stoka, neodgovornim pojedincima, kučkarima i ostalim glupostima i da time pravda ovakve mere, ali generalno mi deluje na mi u Srbiji hodamo po mnogo tanjoj oštrici žileta nego što je to slučaj u nekim drugim zemljama i da ne bismo mogli da se izborimo ni sa umereno zajebanom situacijom sa koronom.

 

Ne znam da li je ovo zaista tako, ili je to samo moj utisak i racionalizacija radi lakšeg prihvatanja ovog karantina, ali jbg moramo da izdržimo, a svakako ima i ljudi (tu pre svega mislim na medicinare) koji su u dosta zajebanijoj situaciji od nas običnih ljudi i koji ovu igricu moraju da igraju na impossible težini i raspaloj krntiji od kompjutera, tako da jbg.

 

 

 

 

 

Sve ovo stoji i te kako, nemoj da misliš da sad kontriram ti nešto, al ovde se na ovim merama vidi sva šupljina ove države.

 

Odokativnom metodom vidim da se kod mene mere poštuju, nema guzvi, frke i što nam koji krasni ukidas nedelju i subotu? Zato što nemaš mehanizam da iskontrolišeš onih 5% koji su u fazonu CIA MASONI VATIKAN LAŽNI VIRUS ZNAM JA!!

 

Ove mere su bukvalno u fazonu može mi se pa šta... a onda dođe @Constantin i okači vest kako čoveka sa uputom da je zaražen neće u bolnicu da prime. Da ne ulazimo u represalije prema poljoprivrednicima s jedne strane, a s druge imaš pogone stranih investitora sa nekih 200 ljudi u smeni... i to je skroz ok, samo da se ne šetkaju vikendom... i naravno, ništa od rokova država još uvek nije produžila... a ukinula vikend.

 

Sve u svemu sranje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nemanjaol said:

 

Ne znam da li je ovo zaista tako, ili je to samo moj utisak i racionalizacija radi lakšeg prihvatanja ovog karantina, ali jbg moramo da izdržimo, a svakako ima i ljudi (tu pre svega mislim na medicinare) koji su u dosta zajebanijoj situaciji od nas običnih ljudi i koji ovu igricu moraju da igraju na impossible težini i raspaloj krntiji od kompjutera, tako da jbg.

 

Brojke govore drugačije, naprosto policijski čas/dan/vikend ne daje ama baš nikakav rezultat. Stvari koja porodica MORA da obavi da bi preživela MORAJU da se obave. Mogu par primera da navedem:

1. zarade za život
2. kupe hranu
3, kupe neophodne lekove
4. bace đubre

to je neki minimum, ne postoji način da se ne zarade pare i kupi hrana. I da preživiš kao organizovano društvo.

Kada neko dokaže nesumnjivo da policijski čas na bilo koji način ublažava epidemiju, onda ću da se namažem katranom i perjem, ali moja zemlja ima ubedljivo lošije brojke, sa sve policijskim časom/danom/vikendom u odnosu na komšije koji danas ublažavaju daleko slabije restriktivne mere, za isti cilj.

Bem ga, ja sam pristrasan, i mislim da je jednom društvu sloboda najvažniji subjekat, ali nisam pristrasan za brojke.

Koliko ono beše zaraženih u Mišoviću? Kako je njima pomogao policijski čas/dan/vikend da ih ne bude više i zašto nije?

Pa prosto nije policijski čas univerzalni lek za sve! Niti može biti. Može biti da je Kon u pravu, da 14 dana potpunog odsustva kontakta donosi kraj. Ali kako to nije na planetarnom nivou onda je taj kraj istovremeno znači i novi početak, pa gde smo onda?

Pazi @nemanjaol i ostala ekipo, ovo ništa ne valja, pišem o tome od početka, a prvi ću da se zalijem katranom i uvaljam u perje ukoliko nisam u pravu:


Policijski čas služi samo, isključivo, u samopromociji jednog Mesije u Njegovom Mesijanskom zanosu. 
I bojim se, biće brojki koji će potkrepe ovo što pišem, a suočićemo se sa posledicama po društvo tek posle. A biće ih itekako, po bazična prava i slobode.

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam kako oni olako vide da to svetlo bljesti na kraju tunela. Ako virus sam od sebe ne oslabi i izgubi na sposobnosti da se brzo siri i "primi" ,  prakticno uvek taj kao poslednji sa virusom , a da nije imao jake simptome zbog kojih bi bio hospitalizovan, moze postati novi nulti pacijent. Ako se jos otvore granice, onda sve nanovo. Laicki posmatram, naravno.

Edited by berti
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Back to the future:

 

 www.b92.net       

27 Decembar 2020

Udarna vest:

 

Naredne dve nedelje najkriticnije, ako njih preguramo, razgovaracemo o popustanju mera 

Jasno se pokazala 24. nedelja i sad ulazimo u 25.nedelju koja je jako kriticna, vec tamo od 26. i 27. ce se videti svetlo na kraju tunela kako budemo ulazili u 28. i 29.

  • Ha-ha 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, berti said:

Ja ne znam kako oni olako vide da to svetlo bljesti na kraju tunela. Ako virus sam od sebe ne oslabi i izgubi na sposobnosti da se brzo siri i "primi" ,  prakticno uvek taj kao poslednji sa virusom moze postati novi nulti pacijent. Ako se jos otvore granice, onda sve nanovo. Laicki posmatram, naravno.

ne mora čak ni da uđe preko granice, dovoljan je jedan asimptomatski slučaj, sa netipično dugom inkubacijom ili prodromom, i eto početka

Link to comment
Share on other sites

@urosg3 Nemam puno da oduzmem tvojim stavovima po pitanju mogićih posledica ovog vanrednog stanja na naš socijalni i politički život nakon što kriza prođe, i u velikoj meri delim iste bojazni kao i ti.

 

Ono gde se ne slažemo je pitanje učinkovitosti mera, jer ako je jedna stvar poznata to je da ako ograničiš kretanje i smanjiš društvenu interakciju među ljudima na taj način usporavaš širenje virusa. Novozaraženi koji se sada pojavljuju u statistici su zaraženi pre dve nedelje, a dobar deo smrtnih slučajeva je verovatno zaražen pre 3 nedelje ili više.

 

Svakako bi neki pristup poput onog u Južnoj Koreji ili Nemačkoj sa masovnim testiranjem dao bolje rezultate, ali naša država i zdravstvo očigledno nisu sposobni za to. Uz to, lošije brojke čak i pored restriktivnijih mera koje su kod nas preduzete u odnosu na neke druge države su još jedan pokazatelj toga da nam je zdravstvo u lošem stanju i da ne može da kvalitetno leči obolele, kao i da smo kao nacija generalno lošijeg zdravlja.

 

Poenta: Sa labavijim merama u smislu kretanja, a bez nekog drugačijeg pristupa u borbi protiv epidemije (za šta vidimo da nismo sposobni), brojke nikako ne bi mogle bolje od ovoga što imamo sada, samo lošije. A tu se onda ponov vraćam na stvari koje sam izneo u prethodnom postu i moju bojazan kako bi se neko nekontrolisanije širenje završilo kod nas.

 

To zbog čega su nam zdravstvo i zdravlje u ovakvoj situaciji i čija je to odgovornost verujem da je jasna priča oko koje se svi slažemo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

@urosg3 Nemam puno da oduzmem tvojim stavovima po pitanju mogićih posledica ovog vanrednog stanja na naš socijalni i politički život nakon što kriza prođe, i u velikoj meri delim iste bojazni kao i ti.

 

Ono gde se ne slažemo je pitanje učinkovitosti mera, jer ako je jedna stvar poznata to je da ako ograničiš kretanje i smanjiš društvenu interakciju među ljudima na taj način usporavaš širenje virusa. Novozaraženi koji se sada pojavljuju u statistici su zaraženi pre dve nedelje, a dobar deo smrtnih slučajeva je verovatno zaražen pre 3 nedelje ili više.

 

Svakako bi neki pristup poput onog u Južnoj Koreji ili Nemačkoj sa masovnim testiranjem dao bolje rezultate, ali naša država i zdravstvo očigledno nisu sposobni za to. Uz to, lošije brojke čak i pored restriktivnijih mera koje su kod nas preduzete u odnosu na neke druge države su još jedan pokazatelj toga da nam je zdravstvo u lošem stanju i da ne može da kvalitetno leči obolele, kao i da smo kao nacija generalno lošijeg zdravlja.

 

Poenta: Sa labavijim merama u smislu kretanja, a bez nekog drugačijeg pristupa u borbi protiv epidemije (za šta vidimo da nismo sposobni), brojke nikako ne bi mogle bolje od ovoga što imamo sada, samo lošije. A tu se onda ponov vraćam na stvari koje sam izneo u prethodnom postu i moju bojazan kako bi se neko nekontrolisanije širenje završilo kod nas.

 

To zbog čega su nam zdravstvo i zdravlje u ovakvoj situaciji i čija je to odgovornost verujem da je jasna priča oko koje se svi slažemo.

Sve je tačno osim - do sada nemamo nikakav dokaz da ograničavanje kretanja daje rezultat. Čak vidimo da smo iako imamo ograničavanje kretanja imamo lošiji rezultat.
Znam da se protivi logici, ali je činjenica, Hrvatska ima jednu meru koja izgleda daje rezultat - međugradska putovanja su ograničena i kontrolisana, A nemaju policijski čas/dan/vikend.
Danas sam slušao Beroša, parafraziram, ali otprilike ovako: "zemljotres nas nije koštao" dakle SVI građani su izašli ISTOVREMENO i to se nije odrazilo ni na šta...
Policijski čas od 17 do 05 je morao do sada da nam da neku indikaciju da je koristan, osim Vučićevog samozadovoljstva ja ga ne vidim.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mislim da ste obojica upravu... barem donekle. Vise naginjem urosevom stavu, ali ovo sto sada imamo nema pravu alternativu. Opet ja sa matematikom: ako uzmemo ono sto je nova Zorana rekla da imamo 10.000 zarazenih, pa pomnozimo sa dva jer makar toliko lazu, imamo 20.000 zarazenih na 7.000.000 ljudi. Dakle, sansa da sretnem nekog od tih 20.000 je jako, jako mala (jasno mi je kako se virus prenosi, ali ono sto ga stvarno cini opasnim je direktan kontakt). 

Dakle, mi smo taj problem koji se zove 0,3% sanse da se zarazim resili tako sto smo 7 miliona stavili u karantin. I da se razumemo - to nije glupo jer imali smo primer sta se desava ako se gleda na zarazu opusteno. Dakle, sta je AV uradio - pitao struku. Struka rekla mozes da kontrolises zarazu tako sto uzmes i pratis tih 20.000, samo tu imas preduslov da MORAS da testiras mnogo ljudi + da pratis kretanje i isto analiziras, plus mi prvi put vidimo ovako nesto jos od variola vere i nemamo know how kako da se borimo sa tim. 

AV pita, a jel ima nesto jeftinije od toga? Pa mozes da sprecis da se ljudi vidjaju jer onda ne moze da se virus prenese i umre. Jel to znaci da predjemo na ljubimo se 2x u obraz? Ne, nego svi se zakljucamo u kuce. I on je seo i razmislio, shvatio da je to njemu najbolja strategija jer moci ce da kaze struka rekla + ko zna sta bi se zbilo da nisam to uradio (tj zna se: puno Bezanijsko, Centralno, njanjanja). Dakle ova strategija je risk free. 

 

Znaci mislim da obojica gadjate u metu: primaran cilj AVa da vodi kampanju bez opozicije (znajuci samoubistvu sklonu opoziciju, nisam siguran da je to prednost) plus predstavlja se kao kombinacija cara Dusana, Tita, majke Tereze... Drugo, na njegovom mestu, sa ovim resursima, ne znam da li bi u globalu i ja radio nesto puno drugacije. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Sve je tačno osim - do sada nemamo nikakav dokaz da ograničavanje kretanja daje rezultat. Čak vidimo da smo iako imamo ograničavanje kretanja imamo lošiji rezultat.
Znam da se protivi logici, ali je činjenica, Hrvatska ima jednu meru koja izgleda daje rezultat - međugradska putovanja su ograničena i kontrolisana, A nemaju policijski čas/dan/vikend.
Danas sam slušao Beroša, parafraziram, ali otprilike ovako: "zemljotres nas nije koštao" dakle SVI građani su izašli ISTOVREMENO i to se nije odrazilo ni na šta...
Policijski čas od 17 do 05 je morao do sada da nam da neku indikaciju da je koristan, osim Vučićevog samozadovoljstva ja ga ne vidim.

 

Policijski čas od 17 - 5 je uveden 22.03. Vreme posle kojeg mera kreće da daje rezultate je procenjeno na neke tri nedelje, znači mi bi tek sada trebalo da počnemo da primećujemo neke efekte toga. 

 

Drugi par cipela je to što je cela priča sa testiranjem katastrofalno odrađena tako da će nam biti teško da ispratimo šta se tačno dešava i da deluje kao da se mere donose maltene na slepo.

 

Ne bih da ispadne ovde kao da u potpunosti podržavam sve mere koje su do sada sprovedene i sam imam nedoumice i pisao sam ovde sumnje oko toga koliko zaista neko blago pojačavanje i popuštanje karantina imaju smisla.

 

Poenta mi je samo da je opseg neizvesnosti u kome mi kao Srbija operišemo širi nego za neke druge zemlje, i da je naš loš scenarijo verovatno za red veličina lošiji od najgoreg scenarija Slovenije na primer. Te stoga i ovo preterivanje možda ima smisla.

 

Cela ova situacija je u stvari upravljanje rizikom, ja nisam stručan na tu temu, čitao sam samo tu i tamo ponešto. Ako imamo nekoga ko tu ima više znanja bilo bi zanimljivo da čujemo taj ugao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da rec ne bih rekla da je izasla neka Dusanka Kalanj i procitala profesionalnim glasom odluku o uvodjenju ovih mera.

One dramske predstave mi izazovu glavobolju, mucninu i tahikardiju! Taman i da je izasao da kaze da je sve gotovo!

Edited by Sunshine State
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, urosg3 said:

Policijski čas služi samo, isključivo, u samopromociji jednog Mesije u Njegovom Mesijanskom zanosu. 

 

... i sve govori da su ovo samo pokazne vezbe za spust ka totalnoj diktaturi.

 

Nadam se da ce se obistiniti jedna recenica koju sam procitao pre par nedelja: "korona je njegovo bombardovanje".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja ću još jednom da ponovim, merljivo i tačno:
 

Quote

Danas sam slušao Beroša, parafraziram, ali otprilike ovako: "zemljotres nas nije koštao" dakle SVI građani su izašli ISTOVREMENO i to se nije odrazilo ni na šta...
 

 

Link to comment
Share on other sites

Živimo u procesu najklasičnije moguće konvergencije ka jedinom mogućem ishodu od 2012, jačanja i pravljenja igračke Tomi da se oni sa slabijim intelektom ne ljute i imaju gde da okupljaju sa jedne strane i uvređenog crtanja pišica po glasačkim listićima sa druge strane (dokaz još veće političke nepismenosti, al ajde)...  S te strane gledano, ovo apsolutno ima sve znakove naprednjačkog bombardovanja, mada bih ja čak prestao i da koristim izraz naprednjačko i naprednjaci. Što se više ovo svede na me vs The World fazon, to će se brže završiti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne smem ni da pomislim sta nas sve ceka kada sve ovo prodje. Ova kolicina njegovog prisustva u.medijima je nula u odnosu na to ste ce biti. Pocasni gradjanin svih gradova, pocasni doktor...Inicijative iz neke Merosine da bude dozivotni predsednik. Crkva ce ga proglasiti za sveca jer ono sto je uradio je nevidjeno cudo. Freske, ikone... Cuce se glas i da treba da bude pocasni patrijarh. Ordenje, ode.... Laza Ristovski jedva ceka da rezira, glumi...

Sve u svemu, sjebali smo se!

  • Like 2
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, urosg3 said:

Ja ću još jednom da ponovim, merljivo i tačno:
 

 

 

Nije baš skroz isto kad svi izadju ispred svoje zgrade i kad se ljudi slobodno šetaju po celom gradu. 

 

Al aj da ne dužimo više ja svakako isto mislim da bismo mogli i bez ovog totalnog karantina i proširenja policijskog časa. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, berti said:

Ne smem ni da pomislim sta nas sve ceka kada sve ovo prodje. Ova kolicina njegovog prisustva u.medijima je nula u odnosu na to ste ce biti. Pocasni gradjanin svih gradova, pocasni doktor...Inicijative iz neke Merosine da bude dozivotni predsednik. Crkva ce ga proglasiti za sveca jer ono sto je uradio je nevidjeno cudo. Freske, ikone... Cuce se glas i da treba da bude pocasni patrijarh. Ordenje, ode.... Laza Ristovski jedva ceka da rezira, glumi...

Sve u svemu, sjebali smo se!

 

sumnjam, kontam da se debelo prehebao sa onim qrcevitim izjavama o zloj Evropi i uvlacenjem u guzu Kinezima, ocekujem pre svega promenu paradigme vezane za umivenog i benignog Vucica koja je vladala diljem zapada, i da polako pocne njegovo busenje spolja pa iznutra

 

naravno, to je proces i nece se desiti preko noci, ali mislim da je neki realan scenario

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, berti said:

Ne smem ni da pomislim sta nas sve ceka kada sve ovo prodje. Ova kolicina njegovog prisustva u.medijima je nula u odnosu na to ste ce biti. Pocasni gradjanin svih gradova, pocasni doktor...Inicijative iz neke Merosine da bude dozivotni predsednik. Crkva ce ga proglasiti za sveca jer ono sto je uradio je nevidjeno cudo. Freske, ikone... Cuce se glas i da treba da bude pocasni patrijarh. Ordenje, ode.... Laza Ristovski jedva ceka da rezira, glumi...

Sve u svemu, sjebali smo se!

Da se menjaju imena gradova ko za vreme Tita....

Da bude :
Acino Uzice...

Acina Mitrovica...

Beogradu bih licno promenio ime u Aleksandrija...

Imam ja tu jos par ideja,cisto ako Krle cita da me ubaci u svoj marketinski tim...:s_d:

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mare80 said:

Da se menjaju imena gradova ko za vreme Tita....

Da bude :
Acino Uzice...

Acina Mitrovica...

Beogradu bih licno promenio ime u Aleksandrija...

Imam ja tu jos par ideja,cisto ako Krle cita da me ubaci u svoj marketinski tim...:s_d:

Tako nekako. Neiscrpno...

6 minutes ago, SunZero said:

 

sumnjam, kontam da se debelo prehebao sa onim qrcevitim izjavama o zloj Evropi i uvlacenjem u guzu Kinezima, ocekujem pre svega promenu paradigme vezane za umivenog i benignog Vucica koja je vladala diljem zapada, i da polako pocne njegovo busenje spolja pa iznutra

 

naravno, to je proces i nece se desiti preko noci, ali mislim da je neki realan scenario

Pa i ja ocekujem da padne na sledecim izborima. Ma koliko bio pristalica bojkota, posle svega mislim da bi to bilo pogresno i da ce mamlaz biti vrlo ranjiv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

svedski eksperiment grupnog imuniteta, bez lockdown-a sa opustenim pristupom izgleda nije odrziv na duze staze. imaju 9tu najvisu stopu smrtnosti po broju stanovnika (gledajuci vece zemlje u svetu) - susedna norveska koja je uvela mere ima 4 puta manju stopu od svedske.

broj umrlih  je skocio sa 76 u jednom na 114 u drugom danu. 

navodno svedski parlament priprema uvodjenje mera.

njihov aco, svedski premijer.

Quote

'We will count the dead in thousands'

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...