Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Tramp sad najavljuje da ce da obustavi finansiranje WHO jer su previse Kina-centricni.

 

Evo ga sad: paljba po demokratama.

 

Sad herojska prica o zeni koja je (po Trampovom savetu) uzela lek za malariju: poslala muza u apoteku, on kupio, ona ga uzela i ozdravila, pa se posle zahvalila Trampu jer je zbog njega prezivela!

 

Edited by wwww
  • Ha-ha 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, wwww said:

Tramp sad najavljuje da ce da obustavi finansiranje WHO jer su previse Kina-centricni.

 

Evo ga sad: paljba po demokratama.

 

Sad herojska prica o zeni koja je (po Trampovom savetu) uzela lek za malariju: poslala muza u apoteku, on kupio, ona ga uzela i ozdravila, pa se posle zahvalila Trampu jer je zbog njega prezivela!

 

 

Ovo je uzas. Caka je da on ima neke investicije u Sanofi i gura li gura. Opasan lek koji treba uzimati samo uz prismotru lekara. Sada je federalna agencija kupila neke nenormalne kolicine toge i ne mogu da verujem da su pustili u slobodnu prodaju. Za to je uvek trebao recept. 

Nije dosta sto umiru od virusa, sada jos treba da umiru i od lekova. 

 

https://theconversation.com/a-small-trial-finds-that-hydroxychloroquine-is-not-effective-for-treating-coronavirus-135484

Link to comment
Share on other sites

Tramp i Pussy u stvari jako podsećaju jedan na drugoga. 

 

Umesto Obame i demokrata uzmi Đilasa i Šolaka, neprestano laganje pa i za ono što se desilo pre tri dana i za šta postoje snimci i dokazi i voila. Ko braća rođena.

Edited by Laki21
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

21 minutes ago, Laki21 said:

Tramp i Pussy u stvari jako podsećaju jedan na drugoga. 

 

Umesto Obame i demokrata uzmi Đilasa i Šolaka, neprestano laganje pa i za ono što se desilo pre tri dana i za šta postoje snimci i dokazi i voila. Ko braća rođena.

Samo što je Tramp ušao bogat u politiku, a ovaj naš se obogatio od nje. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

Na BBC rekose da su primetili da je u USA mnogo veca zastupljenost crnaca medju obolelima i umrlim od covid-19 nego u generalnoj populaciji.

Google mi daje ovaj clanak:

https://www.propublica.org/article/early-data-shows-african-americans-have-contracted-and-died-of-coronavirus-at-an-alarming-rate

evo i u NY timesu:

https://www.nytimes.com/2020/04/07/us/coronavirus-race.html

 

A da mozda nema veze sa nekim ponasanjem u odredjenim zajednicama? Posto u NYC to je Latino zajednica.

Recimo da i neki nisu hteli "represivne metode" da im ugroze slobode.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ObiW said:

Kakvo je ponašanje u crnačkoj zajednici?

:classic_smile: Mislila sam na geografske zajednice posto je logicne ako u NYC Latino ima najvise obolelih a u Chicagu to je AA, onda to nema bas veze sa rasom zar ne? 

Link to comment
Share on other sites

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8178159/New-York-City-map-reveals-poorer-neighborhoods-higher-rates-coronavirus.html

 

 

covid-19-data-map%20(1).jpg?width=705

 

Median-Income-2010.jpg

 

 

12 minutes ago, Angelia said:

:classic_smile: Mislila sam na geografske zajednice posto je logicne ako u NYC Latino ima najvise obolelih a u Chicagu to je AA, onda to nema bas veze sa rasom zar ne? 

 

 

Quote

In Illinois, 43 percent of people who have died from the disease and

28 percent of those who have tested positive are African-Americans,

a group that makes up just 15 percent of the state’s population.

 

African-Americans, who account for a third of positive tests in Michigan,

represent 40 percent of deaths

in that state even though they make up 14 percent of the population.

 

In Louisiana, about 70 percent of the people who have died are black,

though only a third of that state’s population is.

 

26532680-8178159-image-a-60_158582347697

26532664-8178159-image-a-63_158582347699

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

:classic_smile: Mislila sam na geografske zajednice posto je logicne ako u NYC Latino ima najvise obolelih a u Chicagu to je AA, onda to nema bas veze sa rasom zar ne? 

 

Kakve veze ima ponašanje crnaca u Čikagu sa brojem obolelih crnaca u Čikagu?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ObiW said:

 

Kakve veze ima ponašanje crnaca u Čikagu sa brojem obolelih crnaca u Čikagu?

Zato sto zive u krajevima u tom gradu koji manje postuju preporuke o izolaciji, da li po izboru ili po pitanju poslova koje obavljaju, ili uslova zivota.

Isto kao sto postoji razlog da je NYC hot spot, a recimo Dayton nije. Ili imas bolje objasnjenje zasto je u NYC broj Latino ljudi disproporcionalno vise oboleo nego recimo...pazi sad AA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bih hteo da cujem od tebe da li su u pitanju siromasni delovi grada u kojima zive svi siromasni, pa i crnci, i da svi oni zajedno oboljevaju zato sto ih ima vise u stanu pa samim tim i ne mogu dobro da se izoluju, ili ima nesto specificno bas za crnce pa siromasni belci manje oboljavaju?

 

Ako ne znas za Cikago ne moras da nagadjas, reci sta znas za Njujork.

 

edit: evo da ne bude da samo pitam a ne doprinosim diskusiji: ja ne znam koliki je broj zarazenih Latinosa u Teksasu u procentu da ukupan broj, ali ako bih cuo da ih ima procenutalno vise nego ostalih mogao bih da navedem 2 pretpostavke zasto je to tako. Prva je da oni, kada idu u kupovinu bilo cega, ide cela porodica, baba, deda, mama, tata, deca. Drugo je da uglavnom rade manuelne poslove po kucama, dolaze u kontakt sa mnogo ljudi, pa se lakse zaraze.

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ObiW said:

Ja bih hteo da cujem od tebe da li su u pitanju siromasni delovi grada u kojima zive svi siromasni, pa i crnci, i da svi oni zajedno oboljevaju zato sto ih ima vise u stanu pa samim tim i ne mogu dobro da se izoluju, ili ima nesto specificno bas za crnce pa siromasni belci manje oboljavaju?

 

Ako ne znas za Cikago ne moras da nagadjas, reci sta znas za Njujork.

 

edit: evo da ne bude da samo pitam a ne doprinosim diskusiji: ja ne znam koliki je broj zarazenih Latinosa u Teksasu u procentu da ukupan broj, ali ako bih cuo da ih ima procenutalno vise nego ostalih mogao bih da navedem 2 pretpostavke zasto je to tako. Prva je da oni, kada idu u kupovinu bilo cega, ide cela porodica, baba, deda, mama, tata, deca. Drugo je da uglavnom rade manuelne poslove po kucama, dolaze u kontakt sa mnogo ljudi, pa se lakse zaraze.

Radi se vise o "kreativnoj" statistici. Recimo kako se prezentuju podaci:

 

New York City is 32.1 percent white, 29.1 percent Latino, 24.3 percent black, and 13.9 percent Asian, according to census data. But averaging out the racial composition of the five New York City zip codes with the highest coronavirus rates shows a significant overrepresentation of Latinos (45.8 percent) and Asians (23.4 percent), and a significant underrepresentation of whites (21.2 percent) and blacks (8 percent) when compared with their citywide populations.

 

Uzmemo broj obolelih, na jednoj geografskoj lokaciji, i onda je primenimo kao da je odnos na siroj lokaciji isti, a nije.

Ako si hteo da kazem da postoje siromasniji delovi, gde ce naravno, zbog vise faktora sirenje virusa biti vece, nemamo sta da raspravljamo. Znaci bice neke zajednice (geografski) koje ce imati veci procenat obolelih.

Isto kao sto NYC nije cela US, a imas veliki uticaj na statistiku.

 

Ne mislim da ima nesto specificno za crnce, barem takav dokaz ne postoji. Nego se radi o selektivnoj statistici.

 

Ne poznajem NYC do takvih detalja da ti kazem zasto bas Latinos. Znam samo da je kraj u kome ja zivim grad duhova vec skoro 3 nedelje, a da iz nekih krajeva grada sa razlicitom populacijom (i ovde ne mislim na rasu vec obrazovanje, vrsta poslova, zarada etc) cujem da prave corona zurke, ili rade u javnim servisima (ima ceo kraj u Filiju odakle dolazi najvise policajaca, vatrogasaca i slicnih javnih sluzbenika), i onda pogledas statistiku, recimo u Filiju najveci broj testiranih su ili preko 50 godina, ili u javnim sluzbama. To ce bas da otvori vrata za kreativnu statistiku.

 

Brojevi koje svi posveceno gledamo sada, nisu tacni. Izvodjenje zakljucaka na osnovu tih brojeva, pogotovo sa malo kreativnosti kad se ignorisu podaci koji ne daju zeljeni rezultat, je jako problematicno

 

 

Edit: obrisala postapalicu "znaci". Nije rasa u pitanju, sta god to znacilo. Znam da mislis da sam ja neki rasista, nisam. Ljudi u "lower pay grade" ce imati vise zarazenih, fact. Ljudi sa razlicitim kulturnim background ce imati razlicitu statistiku, kao sto si rekao, Japan ima drugaciju kulturu. Italijani se ljube...

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Stalno imam osećaj da mi u ovom sranju nešto nedostaje, da nije potpuno...i evo ga. Volimo te otadžbino naša, korona edition, to mi je trebalo.


Znaci nisam jedina kojoj ovo sa umetnicima od starta vuce na JULovsko vreme oko bombardovanja. Cak i ova ‘apsenja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li se sa sigurnošću može reći da mjere u CG daju rezultate ali poslednjih 5,6 dana je odnos testiranih zaraženih bio:

127 -2

54-11

85-9

109-10

104-6

79-2

i jutros 175-7

 

Neko bi možda rekao da se malo testira ali je to više nego ok na broj stanovnika i mislim da iz Instituta prilično dobro zatvaraju sve klastere za sad.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...