Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, wwww said:

Ja sam malo poredila Holandiju i NRW (Severnu Rajnu Vestfaliju) - uporedivi su zbog slicne velicine, gustine stanovnistva, blizine pa donekle mozda i mentaliteta, Holandski hot spot (ako se ne varam, mada nisam 100% sigurna) je neko mesto u blizini NRW. Teze je porediti broj identifikovanih zarazenih, pa sam poredila broj preminulih. U Holandiji je rast preminulih brzi. Pretpostavljam da je to posledica preduzetih / nepreduzetih mera.

 

...i zdravstvenog sistema

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pazi, mi pricamo o vremenskom okviru od koliko? Mesec dana? Ja sam poslednji put usao u Srbiju 05.03, pre toga 28.2, pre toga 23.2: nijedan put nije bilo guzve. Tj, sve je bilo normalno, jedino kada se videlo da ce shit hit the fan je 5.3 i tada sam skratio boravak da ne bi ostao zaglavljen... dakle da vidimo, Srbija je zvanicno zatvorila granice 20.03, dakle on broji 20.02 - 20.03 da je preslo 300.000 ljudi. 

Zasto mislim da je to glupost? 

- ti nisi mogao da znas pre 01.03 da ce ovoliko sranje da izbije. Ili recimo bolje: nije mogao dovoljan broj ljudi to da zna. 

- Ako kazes da gastosi dolaze zbog uskrsa, uskrs je 21.04. Znaci oni su uzeli po.... mesec ipo slobodno da dodju u Srbiju... u martu, kad je najlepse. 

- Kazes da dolaze ovi sto rade na crno. ok. Opet tvrdim da ti pre 01.03 nisi mogao da znas, pa stoga i nije bilo zatvaranja fabrika. A oni mucenici i rade po nekim boktepitaj kakvim mestima i tu se ne pusta nazad zbog kijavice. 

 

Dakle, taj prozor kad se "nagrnulo" nije mesec dana, vec plafon 15 - 20. Taj broj ljudi je NEMOGUC da dodje, jednostavno ih nema toliko. Sad, svako moze da veruje usta hoce... 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sreta-steta said:

Pazi, mi pricamo o vremenskom okviru od koliko? Mesec dana? Ja sam poslednji put usao u Srbiju 05.03, pre toga 28.2, pre toga 23.2: nijedan put nije bilo guzve. Tj, sve je bilo normalno, jedino kada se videlo da ce shit hit the fan je 5.3 i tada sam skratio boravak da ne bi ostao zaglavljen... dakle da vidimo, Srbija je zvanicno zatvorila granice 20.03, dakle on broji 20.02 - 20.03 da je preslo 300.000 ljudi. 

Zasto mislim da je to glupost? 

- ti nisi mogao da znas pre 01.03 da ce ovoliko sranje da izbije. Ili recimo bolje: nije mogao dovoljan broj ljudi to da zna. 

- Ako kazes da gastosi dolaze zbog uskrsa, uskrs je 21.04. Znaci oni su uzeli po.... mesec ipo slobodno da dodju u Srbiju... u martu, kad je najlepse. 

- Kazes da dolaze ovi sto rade na crno. ok. Opet tvrdim da ti pre 01.03 nisi mogao da znas, pa stoga i nije bilo zatvaranja fabrika. A oni mucenici i rade po nekim boktepitaj kakvim mestima i tu se ne pusta nazad zbog kijavice. 

 

Dakle, taj prozor kad se "nagrnulo" nije mesec dana, vec plafon 15 - 20. Taj broj ljudi je NEMOGUC da dodje, jednostavno ih nema toliko. Sad, svako moze da veruje usta hoce... 

 

 

Naravno da je moguće, eto vidiš, ti si ta 3 od 300000. Samo u periodu od proglašenja vanrednog stanja, pa naredna 3,4 dana ušlo je 70k ljudi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Jeste Sreto, ali baš i nije tako. Na Gradini, za vikend u letnjem periodu zna da prođe i preko 50-60 hiljade ljudi-putnika, a tokom nastupanja vanrednog stanja zatvoreno je 44 granična prelaza, a ostali su da rade samo oni najveći i tome još dodaš dva aerodroma. Mislim da imamo preko 70 graničnih prelaza....

 

Ovo čisto da ti kažem da digitron i nije baš sigurno sredstvo za pobijanje teorije, a podatke je Čićvu dobio od granične policije, pa verujem da su tačni.

 

Pazi, to poredjenje moras da uzmes sa rezervom: to je leto kad je vise od 50% ljudi u tranzitu: Turci, Bugari, etc...Drugo ne mogu ljudi da se sjure mesec dana pre Uskrsa kuci, zna se kad se dolazi. Trece, postoje najvise 3 prelaza koja se koriste kad je navala (tj 2.5), ostalo je boranija....

 

Verujem ja u Vuciceve cifre, samo da je to broj prelazaka u tom periodu, ne i broj ljudi koji su dosli da ostanu. Dakle verujem da se ja na primer racunam kao x3 u tom periodu. 

Just now, Green23 said:

Naravno da je moguće, eto vidiš, ti si ta 3 od 300000. Samo u periodu od proglašenja vanrednog stanja, pa naredna 3,4 dana ušlo je 70k ljudi. 

 

upravo tako.... blagi spin i eto - imas krivca. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Dl91 said:

Kako god da se okrene, poenta je da je doslo 300 000 ljudi iz Evrope, nasih ljudi koji su tamo ziveli. To je maltene populacija Novog Sada. Ako to ne utice na jos veci porast zarazenih onda ne znam. Pritom neki od njih sigurno dolaze iz zarista.

 

ja sam mislio da je poenta to sto je Srbija duplo veca od Hrvatske

+

Hrvatska za razliku od Srbije nema ekonomsku emigraciju

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sreta-steta said:

Dakle, taj prozor kad se "nagrnulo" nije mesec dana, vec plafon 15 - 20. Taj broj ljudi je NEMOGUC da dodje, jednostavno ih nema toliko. Sad, svako moze da veruje usta hoce... 

Ja verujem da ih ima i više, nego su neki ostali preko jer nisu hteli u krkljanac na granici. Ti očigledno nemaš predstavu koliko ljudi je otišlo iz Srbije zadnjih godina i koliko ih ide da radi na crno jer za 3 meseca u Nemačkoj zarade ono što bi u Srbiji za godinu dana.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

 

Pre nego sto resis da ponovis nebulozu sa TVa, digitron u sake. 300.000/30 = 10.000 ljudi dnevno. Svako neka se zadrzi 5 minuta to je ukupno 50.000 minuta dnevno... ili ti 833 sata DNEVNO. Racunaj da imamo 6 granicnih prelaza (5 + aerodrom, ostalo je boranija) jer se za zapada tuda i ulazi, dakle svaki radi 138h DNEVNO da bi dobio tu masu u mesec dana. 

 

Prvo razmisli pre nego sto ponovis glupost koju cujes na TVu. 

I da, na ovo sam hteo da ti odgovorim, samo na aerodrom Nikola Tesla, dnevno sleti u proseku 16 hiljada ljudi. 

 

A matematika u ovom slučaju ti je svakako loša.

Edited by Green23
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Vjekoslav said:

 

ja sam mislio da je poenta to sto je Srbija duplo veca od Hrvatske

+

Hrvatska za razliku od Srbije nema ekonomsku emigraciju

Dobro, isto je 7 i 4 miliona.

Eto nije duplo, ali razlika je za nas koji smo male zemlje velika. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, sreta-steta said:

 

Pazi, to poredjenje moras da uzmes sa rezervom: to je leto kad je vise od 50% ljudi u tranzitu: Turci, Bugari, etc...Drugo ne mogu ljudi da se sjure mesec dana pre Uskrsa kuci, zna se kad se dolazi. Trece, postoje najvise 3 prelaza koja se koriste kad je navala (tj 2.5), ostalo je boranija....

 

Verujem ja u Vuciceve cifre, samo da je to broj prelazaka u tom periodu, ne i broj ljudi koji su dosli da ostanu. Dakle verujem da se ja na primer racunam kao x3 u tom periodu. 

Samo u martu, dok konačno nije zatvoren za letove, na polovini meseca..marta...imao je 16 210 putnika...znači raćunaj da je 10 000 putnika sletelo u Niš. Na Horgošu se čekalo 7-12 pa i više sati na prelaz. Doduše, odbi to što su Mađari poslovično kilavi ....ali mislim, generalno gledano da to nije problem. Žvalavi je isprva molio naše građane, koji su u inostranstvu, da ne dolaze. Ma 'ajde....i umesto što je držao predizborne skupove po Krušiku i zarazio pola Valjeva, što je pre toga skupljao potpise, bilo je bolje da je spremio da na graničnim prelazima napravi kakvu-takvu trijažu, odnosno kontrolu ljudi. Međutim, tada je eventualni virus bio poprilično smešan za njega i nije ni imao nameru da se sprema za suočavanje s istim.

 

Da ne pričam o "odgovornosti" glupaka poput onog bračnog para iz Pariza, koji je nakon potvrde da su pozitivni na Koronu, seli u avion i došli u Bgd....šta su mislili da je Korona, picajzle ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Angelia said:

Kad je ovoliko ljudi odjednom navijalo za Italiju :classic_biggrin:

USA moras da posmatras kao 50 odvojenih drzava, samo sto niko bas ne prati trend po drzavi.

Ovde recimo imas predvidjanje:

https://covid19.healthdata.org/projections

 

Ali nasla sam ove da imaju trend

https://www.kff.org/health-costs/issue-brief/state-data-and-policy-actions-to-address-coronavirus/#casesdeathstrend

 

Dakle ako pogledas cifre, peak je oko 1.3M zarazenih statewide. Smrtnost ne moze da se oceni jer zavisi od toga da li je doslo do meltdown-a sistema. I to sve u narednih nedelju dana

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Plavi Golub said:


Duplo testiranih na 1 milion stanovnika, priblizno 10:5 plus BSG vakcina obavezna.

 

Mozda bi Holandiju zbog gustine naseljenosti trebalo porediti sa pojedinacnom nemackom drzavom. Spekulisem samo.

 

Edit: Zna li neko zasto su pojedine vakcine obavezne u pojedinim zapadnoevropskim drzavama, a negde postale opcionalne?

 

 

Prica je otprilike da je besmisleno davati BSG jer je tuberkuloza iskorenjena nema je vise tj ima je samo nerazvijenim zemljama a u razvijenim je vise nema a i za slucaj da se pojavi tu su antibiotici kojima se tuberkuloza leci sada bez problema.

U Francuskoj znam da lekari preporucuju roditeljima za decu, besplatna je i pitaju kazu uz nagovaranje da se deca vakcinisu i otprilike 50%  vakcinisu

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sreta-steta said:

 

Dakle ako pogledas cifre, peak je oko 1.3M zarazenih statewide. Smrtnost ne moze da se oceni jer zavisi od toga da li je doslo do meltdown-a sistema. I to sve u narednih nedelju dana

Ako pogledas prvi link tu imas procenu umrlih, i to uzimaju na osnovu postojecih kapaciteta, znaci NY je nagrabusio, pa mozes po svakoj drzavi da vidis.

Njihova procena je izmedju 50k do 140k u meltdownu. i peak se ocekuje za 9 dana, iako se ta cifra vec prethodno menjala tako da nedelju dana je veoma verovatno.

Po njihovoj analizi (a dosta medija ih koristi) mi smo u PA recimo ok, ima i viska kapaciteta.

 

Dobri su za pracenje jer updejtuju analizu redovno na osnovu cifara koje se menjaju. 

Ovi drugi uzimaju od J. Hopkins tako da ocekujem da su i oni dobri ali nisam ih pratila, tek sam ih danas nasla, tako da ne garantujem.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Moje crne slutnje, negde na početku ove priče, u vezi Francuske, se na žalost obistinjuju.....pretekli su Nemce i poprilično je izgledno da će sustići Italiju, ako ne i Španiju...:classic_mellow:

Deluju jako neorganizovano. Nemacka izgleda kao na silaznoj putanji.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ciao said:

 

Prica je otprilike da je besmisleno davati BSG jer je tuberkuloza iskorenjena nema je vise tj ima je samo nerazvijenim zemljama a u razvijenim je vise nema a i za slucaj da se pojavi tu su antibiotici kojima se tuberkuloza leci sada bez problema.

 

 

Nikako ne bih stavio u istu recenicu TBC i bez problema...verujem da negde novci tu igraju vecu ulogu. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, sreta-steta said:

 

Nikako ne bih stavio u istu recenicu TBC i bez problema...verujem da negde novci tu igraju vecu ulogu. 


Ovo je mene zanimalo. Da li se radi o visokoj ceni opste imunizacije koja se radi i u nerazvijenim zemljama (pod moranje zbog opstih uslova zivot) ili su neki medicinski razlozi u pitanju. 
 

Dosta bi bilo vazno da se makar aproksimativno procene brojevi za nerazvijene zemlje koje imaju opstu imunizaciju. Ako su brojevi “umereni” sta god to znacilo onda odustajanje od opste imunizacije neka bogata drustva kostalo ko svetog Petra kajgana. 
 

Na onoj mapi koju sam podelila ranije Italija i Holandija nemaju anti TB vakcinu ni kao opcionalnu.

 

Nemacka da, Austrija da, Portugalija da.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Constantin said:

Sreća je pa imam daljinca i dobro se služim njime...:smiley53:

Imate na jednom sajtu koji se bavi samo ljubavnim filmovima otkljucane premium ljubavne filmove koje ste oduvek hteli da pogledate , pa ko je bio stipsa da plati ima sad free. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...