Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, 12Laki said:

Ubice me predsetnik...Ovaj sef...

tako ljudski, vedro, nasmejano, optimistično...

Još od doba kad je mali Joža skuvao svinjsku glavu da nahrani braću i sestre dirljiviju priču nisam čuo.

predivno...

  • Like 3
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dl91 said:

Cemu toliko negativnosti, Srbija je ipak po populaciji duplo veca od Hrvatske, pritom je u Srbiji u poslednjih tridesetak dana uslo 300 000 ljudi iz Evrope. Dobro je sto nema drastičnog rasta, svaki dan gde ne dolazi do velikog rasta pomaze zdravstvenih radnicima. 

 

U Svedskoj nema nikakvih mera pa vidimo sta im se desava. 

 

Pre nego sto resis da ponovis nebulozu sa TVa, digitron u sake. 300.000/30 = 10.000 ljudi dnevno. Svako neka se zadrzi 5 minuta to je ukupno 50.000 minuta dnevno... ili ti 833 sata DNEVNO. Racunaj da imamo 6 granicnih prelaza (5 + aerodrom, ostalo je boranija) jer se za zapada tuda i ulazi, dakle svaki radi 138h DNEVNO da bi dobio tu masu u mesec dana. 

 

Prvo razmisli pre nego sto ponovis glupost koju cujes na TVu. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sreta-steta said:

 

Pre nego sto resis da ponovis nebulozu sa TVa, digitron u sake. 300.000/30 = 10.000 ljudi dnevno. Svako neka se zadrzi 5 minuta to je ukupno 50.000 minuta dnevno... ili ti 833 sata DNEVNO. Racunaj da imamo 6 granicnih prelaza (5 + aerodrom, ostalo je boranija) jer se za zapada tuda i ulazi, dakle svaki radi 138h DNEVNO da bi dobio tu masu u mesec dana. 

 

Prvo razmisli pre nego sto ponovis glupost koju cujes na TVu. 

I nije Srbija duplo veća od Hrvatske, nedostaje samo milionče...

Link to comment
Share on other sites

Ceo trend u zadnjih 2-3 dana je generalno pozitivan.... da nije USA, rekao bih da smo presli preko peak-a, ali ovo gore je pitanje koliko ce lose zapravo da izgleda... Dakle, USA, UK + FRA (sa Belgijom i Holandijom) i dalje idu na gore. Mislim da cemo sledeceg utorka uveliko pricati o popustanju mera. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sreta-steta said:

 

Pre nego sto resis da ponovis nebulozu sa TVa, digitron u sake. 300.000/30 = 10.000 ljudi dnevno. Svako neka se zadrzi 5 minuta to je ukupno 50.000 minuta dnevno... ili ti 833 sata DNEVNO. Racunaj da imamo 6 granicnih prelaza (5 + aerodrom, ostalo je boranija) jer se za zapada tuda i ulazi, dakle svaki radi 138h DNEVNO da bi dobio tu masu u mesec dana. 

 

Prvo razmisli pre nego sto ponovis glupost koju cujes na TVu. 

Ne ide to baš tako matematički. Čim si napisao 10000 ljudi dnevno pomislio sam kako je to smešno mala cifra. Poenta je da ljudi ne prelaze granicu 1 po 1 nego grupama. Da ne lupam gluposti evo tekst od 01.07.2018.

 

https://www.ekapija.com/news/2178362/horgos-batrovci-i-gradina-najfrekventnije-tranzitne-tacke-u-evropi-od-jula-do

 

Evo najbitniji izvod iz teksta

Dosadašnja praksa je pokazala da tokom jednog vikenda granicu sa Mađarskom na Horgošu pređe i 100.000 putnika

Dakle samo na Horgošu a gde su ostali granični prelazi...

Link to comment
Share on other sites

Eating and selling bat and pangolin meat has been banned by officials in Gabon. The decision was made over fears related to the global coronavirus pandemic, which is thought to stem from wild animal meat sold at a market in Wuhan, China.

"Gabon has signed a law to stop trade in bats and pangolins as a precaution,"  - Lee White, Minister of Forests, Oceans, Environment and Climate Change, Gabonese Republic

 

market-where-pangolin-other-bushmeat-are

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, sreta-steta said:

 

Pre nego sto resis da ponovis nebulozu sa TVa, digitron u sake. 300.000/30 = 10.000 ljudi dnevno. Svako neka se zadrzi 5 minuta to je ukupno 50.000 minuta dnevno... ili ti 833 sata DNEVNO. Racunaj da imamo 6 granicnih prelaza (5 + aerodrom, ostalo je boranija) jer se za zapada tuda i ulazi, dakle svaki radi 138h DNEVNO da bi dobio tu masu u mesec dana. 

 

Prvo razmisli pre nego sto ponovis glupost koju cujes na TVu. 

Kako god da se okrene, poenta je da je doslo 300 000 ljudi iz Evrope, nasih ljudi koji su tamo ziveli. To je maltene populacija Novog Sada. Ako to ne utice na jos veci porast zarazenih onda ne znam. Pritom neki od njih sigurno dolaze iz zarista.

Link to comment
Share on other sites

Makar nece vishe ubijati mucenike pangoline...  Al za malo...

24525438-0-image-a-114_1581297209090.jpg

1 minute ago, Dl91 said:

Kako god da se okrene, poenta je da je doslo 300 000 ljudi iz Evrope, nasih ljudi koji su tamo ziveli. To je maltene populacija Novog Sada. Ako to ne utice na jos veci porast zarazenih onda ne znam. Pritom neki od njih sigurno dolaze iz zarista.

 

Pa nema kako god okreta. Laz je da je doslo 300000 ljudi u metra dana.
Obrni okreni nije istina. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Squabbit said:

Pa nema kako god okreta. Laz je da je doslo 300000 ljudi u metra dana.
Obrni okreni nije istina. 

Zašto je laž? Ja sam gotovo siguran da je taj podatak tačan. Ne ulazim uopšte u to da li su oni odgovorni za pogoršanje situacije ili nisu.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Knipex said:

Ne ide to baš tako matematički. Čim si napisao 10000 ljudi dnevno pomislio sam kako je to smešno mala cifra. Poenta je da ljudi ne prelaze granicu 1 po 1 nego grupama. Da ne lupam gluposti evo tekst od 01.07.2018.

 

https://www.ekapija.com/news/2178362/horgos-batrovci-i-gradina-najfrekventnije-tranzitne-tacke-u-evropi-od-jula-do

 

Evo najbitniji izvod iz teksta

 

Dakle samo na Horgošu a gde su ostali granični prelazi...

 

U pravu si, verovatno sam ubrzao malo... mada kada pogledas tekst i ne bas toliko... 100.000 ljudi od kojih je 55% tranzitnih - dakle pricamo o 45.000 "nasih" za vikend, sto je 22500 dnevno u onoj navali kada imas 6 traka otvorenih na Horgosu. Ja sam u februaru i martu prosao 3x tuda i nijednom nisu radile vise od dve. Inace, propustnost ostalih prelaza je kudikamo manja od ta dva (mislim da svi ostali zajedno i prema Hrvatskoj i Madjarskoj nemaju kao Horgos). 

 

Bilo kako bilo, zna se kada je glavna navala: Bozic, Uskrs, zadnji vikend pred skolu itd (verovali ili ne ima i par mikronavala tipa kupusijada, jedne godine sam cekao 4h zbog nje). Da su sada svi random krenuli jer - pazi sad ovo: jer je kod nas zdravstvo najbolje a dzabe... ili mi stvarno imamo takvu migraciju u Srbiju 300.000 ljudi na prolece... da bi u to poverovao stvarno treba da budes ili lud ili bot. 

Mi nismo imali neke major dogadjaje kojima se epidemija moze pripisati: nije bilo nekog masovnog ljubljenja po utakmicama, nije bila nova godina... ako nesto moze da se izdvoji to je skupljanje potpisa usred epidemije. Sve drugo sto AV prica je trazenje izgovora. Na kraju krajeva mi cemo imati prosecan broj zarazenih za velicinu zemlje i nesto veci broj umrlih - sto je direktna posledica kvaliteta zdravstvene zastite u Srbiji. Da se razumemo, to nema veze sa doktorima, isto kao sto 99 nije imalo sa pilotima. Tada su piloti  bili ludo hrabri, ali su leteli na kantama, imali idiote za staresine i izginuli. Isto tako imamo Bojica kao bilo kakvog direktora, bubasvabe po bolnicama i vrlo pozrtvovane doktore. Rezultat ce biti veca smrtnost.  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Squabbit said:

pa ta matematika ne pije vodu..
Mozda je doslo 300k ljudi al ne za 30 dana

Matematika ne igra ulogu. Eto par postova iznad sam okačio link od vest iz 2018. gde piše da preko Horgoša za vikend u Srbiju uđe 61k ljudi. Za vikend na jedan granični prelaz...

 

Evo link opet

 

https://www.ekapija.com/news/2178362/horgos-batrovci-i-gradina-najfrekventnije-tranzitne-tacke-u-evropi-od-jula-do

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Boujee said:

Italija 3039-604. Definitivno imamo pozitivan trend sa novoobolelim, trebalo bi ubrzo i da počne sa osetnim opadanjem umrlih na dnevnoj bazi. Ajmo Italija 🇮🇹

Kad je ovoliko ljudi odjednom navijalo za Italiju :classic_biggrin:

34 minutes ago, sreta-steta said:

Ceo trend u zadnjih 2-3 dana je generalno pozitivan.... da nije USA, rekao bih da smo presli preko peak-a, ali ovo gore je pitanje koliko ce lose zapravo da izgleda... Dakle, USA, UK + FRA (sa Belgijom i Holandijom) i dalje idu na gore. Mislim da cemo sledeceg utorka uveliko pricati o popustanju mera. 

USA moras da posmatras kao 50 odvojenih drzava, samo sto niko bas ne prati trend po drzavi.

Ovde recimo imas predvidjanje:

https://covid19.healthdata.org/projections

 

Ali nasla sam ove da imaju trend

https://www.kff.org/health-costs/issue-brief/state-data-and-policy-actions-to-address-coronavirus/#casesdeathstrend

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@sreta-steta

Zaboravljaš jednu stvar, mnogo ljudi iz Srbije boravi u zapadnoj evropi po 3 meseca i radi na crno. Ti ljudi su bili prinuđeni da se vrate jer su ostali bez posla a nemaju zdravstveno osiguranje koje bi pokrilo eventualno lečenje u inostranstvu. 

 

Na to dodaj gastose koji imaju državljanstvo ali su pošli u Srbiju pred vaskrs da bi popravili zube, kola,...mislili da će moći da se provode.

 

Pa dodaj turiste koji su zaglavili negde preko usled opšteg sranja.

 

Evo zvaničan podatak za gastose koji žive u zapadnoj evropi

 

Quote

Srbi se najćešće sele u EU, SAD i Australiju. U dijaspori ih ima oko dva miliona, a još toliko ih živi u susednim zemljama. U EU ih najviše ima u Nemačkoj - 450.000 pa u Austriji (300.000) i Švajcarskoj (skoro 200.000). Zanimljivo da u Velikoj Britaniji koja je poznati po strogim procedurama čak i u vezi turističkih viza živi 80.000 Srba.

https://www.blic.rs/a-m-p-article?uuid=e378907b-556e-442f-9c79-25c8d88d91dc&type=article&id=PULS_CMS-Article-e378907b-556e-442f-9c79-25c8d88d91dc&gem_id=ctJAtAeiM8JktN2_8A_G_.UJ7zYpqALmfFI1fRi3Pi3.47&tpv=MOBILE_BIZNIS/VESTI&tdv=BLIC_RS/biznis/vesti/ART

probaću da nađem i procenu za one na privremenom radu i one što idu na 3 meseca pa se vrate u Srbiju 3 meseca pa opet rade 3 meseca...

 



Inače, prema poslednjem zvaničnom popisu, 313.411 građana Srbije nalazi se na radu ili boravku u inostranstvu što je 4,20 odsto od ukupnog broja stanovnika.

 

Edited by Knipex
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Plavi Golub said:


Duplo testiranih na 1 milion stanovnika, priblizno 10:5 plus BSG vakcina obavezna.

 

Mozda bi Holandiju zbog gustine naseljenosti trebalo porediti sa pojedinacnom nemackom drzavom. Spekulisem samo.

 

Edit: Zna li neko zasto su pojedine vakcine obavezne u pojedinim zapadnoevropskim drzavama, a negde postale opcionalne?

 

Ja sam malo poredila Holandiju i NRW (Severnu Rajnu Vestfaliju) - uporedivi su zbog slicne velicine, gustine stanovnistva, blizine pa donekle mozda i mentaliteta, Holandski hot spot (ako se ne varam, mada nisam 100% sigurna) je neko mesto u blizini NRW. Teze je porediti broj identifikovanih zarazenih, pa sam poredila broj preminulih. U Holandiji je rast preminulih brzi. Pretpostavljam da je to posledica preduzetih / nepreduzetih mera.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cinjenica je da nas vlasti lazu i farbaju, pa kada kazu nesto sto je i istina tesko je poverovati. Meni ova brojka deluje istinita, pre svega jer je sigurno dosta njih izgubilo poslove. Druga stvar je zdravstvo. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

 

Pre nego sto resis da ponovis nebulozu sa TVa, digitron u sake. 300.000/30 = 10.000 ljudi dnevno. Svako neka se zadrzi 5 minuta to je ukupno 50.000 minuta dnevno... ili ti 833 sata DNEVNO. Racunaj da imamo 6 granicnih prelaza (5 + aerodrom, ostalo je boranija) jer se za zapada tuda i ulazi, dakle svaki radi 138h DNEVNO da bi dobio tu masu u mesec dana. 

 

Prvo razmisli pre nego sto ponovis glupost koju cujes na TVu. 

Jeste Sreto, ali baš i nije tako. Na Gradini, za vikend u letnjem periodu zna da prođe i preko 50-60 hiljade ljudi-putnika, a tokom nastupanja vanrednog stanja zatvoreno je 44 granična prelaza, a ostali su da rade samo oni najveći i tome još dodaš dva aerodroma. Mislim da imamo preko 70 graničnih prelaza....

 

Ovo čisto da ti kažem da digitron i nije baš sigurno sredstvo za pobijanje teorije, a podatke je Čićvu dobio od granične policije, pa verujem da su tačni.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...