Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, urosg3 said:

Nemaju policijski čas, međugradska putovanja kontrolišu. Drži distancu napolju.

nema potrebe za ovakvim tonom, zaista. Ukoliko insistiramo @Azazelkg možemo nije problem, ali mislim da možemo bolje. Ne sumnjam da smo informisani kako je kod komšija i koje su mere uveli, a vidimo da imaju bolji rezultat

Ja mislim da njihova država ima samopoštovanja, npr Plenković ne zove Milanovića "šefe"

Generalno sve je to slično kao kod nas, samo ga drugačije zovu i krste, ne samo kod nas nego u velikoj većini zemalja... To hoću da kažem.... Socijalna distanca, što manje da tako kažem mešanja, zatvaranje svih mesta koje bi omogućilo okupljanje većeg broja ljudi i zaštitna sredstva... Tako da ne vidim da smo mi nešto posebno inovativni po pitanju mera i da nešto naše mere drastično utiču na neke brojke i statistiku...

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, handys said:

 

Bogami, Boris Dzonson se najozbiljnije kandidovao da Darvinova nagrada u kategoriji korona virusa nosi njegovo ime, s obzirom da se onomad svesno rukovao sa zarazenima. 

A ovog coveka mi je jako zao, samo se nadam da ce bar sada ljudi koji misle da su zasticeni jer su verujuci malo bolje da se cuvaju.

 

Jbg, nije mi ga žao uopšte. 

 

Žao mi je lekara, mediciskog osoblja, random ljudi koji su ne zna se kako zakačili ovo sranje pa im je život o koncu. To su žrve a ne verujući™.

 

Evo mogu sad ja jako da poverujem da sam jači od šlepera i prošetam se do auto puta s tim poverenjem.

 

No na sahrani niko neće reći da jako žali za mnom zbog moje vere već će reći pogibe budala.

 

A oba verovanja su potpuno identična. Pa ti sad vidi treba li žaliti ove što ne samo da dovode u opasnost sebe (ko ih jebe), već na žalost ugrožavaju i gomilu drugih, zaista nedužnih ljudi.

Edited by Laki21
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, urosg3 said:

Srbija danas 247 novih slučajeva, Hrvatska danas 60 novih.

Pozdravio nas policijski čas i mere.

 

22 minutes ago, Azazelkg said:

U Hrvatskoj svi mogu slobodno da šetaju, parkovi puni, tržni centri rade, sve je krcato ljudima napolju ili...? Šta oni rade drugačije od nas?

 

19 minutes ago, Dl91 said:

Mozda Hrvati razmisljaju i o letnjoj sezoni pa malkice modifikuju brojke. 

 

19 minutes ago, urosg3 said:

Nemaju policijski čas, međugradska putovanja kontrolišu. Drži distancu napolju.

nema potrebe za ovakvim tonom, zaista. Ukoliko insistiramo @Azazelkg možemo nije problem, ali mislim da možemo bolje. Ne sumnjam da smo informisani kako je kod komšija i koje su mere uveli, a vidimo da imaju bolji rezultat

Ja mislim da njihova država ima samopoštovanja, npr Plenković ne zove Milanovića "šefe"

 

steta da se ti Hrvati nalaze na Marsu, a i jezik im ne razumijemo, pa ih ne mozemo nista pitati.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Azazelkg said:

Generalno sve je to slično kao kod nas, samo ga drugačije zovu i krste, ne samo kod nas nego u velikoj većini zemalja... To hoću da kažem.... Socijalna distanca, što manje da tako kažem mešanja, zatvaranje svih mesta koje bi omogućilo okupljanje većeg broja ljudi i zaštitna sredstva... Tako da ne vidim da smo mi nešto posebno inovativni po pitanju mera i da nešto naše mere drastično utiču na neke brojke i statistiku...

e jesu u tom i jeste kvaka:

Građani kod komšija nisu frustrirani, nemaju ovu vrstu zabrana. Administrativna zabrana, mogu da elaboriram, ali mislim da razumeš - stvara posebnu vrstu frustracija, i neophodne poslove koje građani mora da obavi na dnevnom nivou sabija u kraće vreme, što neminovno vodi u gužve u strašno osetljivoj prostoriji nap u prodavnici i apoteci. Flattening the curve kupaca znači da isti broj ljudi može da obavi svoje poslove u dužem vremenu, eto da se poslužim sintagmom. Imamo pikove u prodavnicama.

Odnos i komunikacija nadležnih prema javnosti meni izgleda profesionalnije, odgovornije i smirenije. Nije na bolestan način autoritativna, fokus je na problemu i rešavanju, nije fokus na tome KO rešava problem, čija je volja tu ključna.

lokalne samuoprave na nivou Županija imaju svoje uloge i rešavaju specifična pitanje koja se tiču tog regiona, nije sve centralizovano na jednom mestu. Ima nečeg i u tome. Nije ista mera za Slavoniju i za Dalmaciju, kao što ne može biti ista mera za Srem i za Zlatibor.

 

  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

e jesu u tom i jeste kvaka:

Građani kod komšija nisu frustrirani, nemaju ovu vrstu zabrana. Administrativna zabrana, mogu da elaboriram, ali mislim da razumeš - stvara posebnu vrstu frustracija, i neophodne poslove koje građani mora da obavi na dnevnom nivou sabija u kraće vreme, što neminovno vodi u gužve u strašno osetljivoj prostoriji nap u prodavnici i apoteci. Flattening the curve kupaca znači da isti broj ljudi može da obavi svoje poslove u dužem vremenu, eto da se poslužim sintagmom. Imamo pikove u prodavnicama.

Odnos i komunikacija nadležnih prema javnosti meni izgleda profesionalnije, odgovornije i smirenije. Nije na bolestan način autoritativna, fokus je na problemu i rešavanju, nije fokus na tome KO rešava problem, čija je volja tu ključna.

lokalne samuoprave na nivou Županija imaju svoje uloge i rešavaju specifična pitanje koja se tiču tog regiona, nije sve centralizovano na jednom mestu. Ima nečeg i u tome. Nije ista mera za Slavoniju i za Dalmaciju, kao što ne može biti ista mera za Srem i za Zlatibor.

 

Iskren da budem, ja sam da se sve zabrane, kao takve ukinu, međutim ako svojim ponašanjem ugrožavaš i sebe i druge na licu mesta milionske kazne...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Azazelkg said:

Iskren da budem, ja sam da se sve zabrane, kao takve ukinu, međutim ako svojim ponašanjem ugrožavaš i sebe i druge na licu mesta milionske kazne...

Naravno, to se podrazumeva. S tim da kriterijumi za kažnjavanje ne mogu da budu arbitarni ili neodmereni.
Verujem da su putovanja između dva mesta izuzetno rizični, i to bi moralo da bude regulisano, za put od a do b treba ti razlog i propusnica.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Naravno, to se podrazumeva. S tim da kriterijumi za kažnjavanje ne mogu da budu arbitarni ili neodmereni.
Verujem da su putovanja između dva mesta izuzetno rizični, i to bi moralo da bude regulisano, za put od a do b treba ti razlog i propusnica.

Ausvajs? 😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, JohnnyDragon said:

Ausvajs? 😂

Nešto poput toga. Ali bez šale to bi bilo važno, migracija iz zajednice u zajednicu jeste opasnost, a ovde je ispod radara.
Pre svega tu mislim na razlog, a ne na regulaciju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ridji said:



Kolikogod to bilo tesko meni je ona odvratnija od njega. 
Vise mi je odvratno kad cesto ne znas sta pricas, sta si poceo da govoris a kako si zavrsio, samo da bi ili opravdao poteze vlasti ili da bi zamenio teze, te skrenuo pricu... 
Posebno mi je odvratno neimanje obraza, casti, kicme, pa kad se na to doda poltronstvo, licemerstvo... Ajde kad to cine mucenici poput Sline, Djurica, Vulina i sl, ali sa pozicije premijera... 

Onaj je lazov, manipulant, psihopata i kriminalac ali i to mi je nekako manje gadno nego sto premijerka radi

 

Ona će se najlakše izvući kad sve ovo pukne, zato se ne uzbuđuje previše. Možda i pre, odmah nakon izbora. Ima premijerski mandat u CV-u, uglaviće se u odbor neke globalne korporacije/institucije i ne verujem da ćemo mnogo čuti za nju... Doduše nije da očekujem neku lustraciju ni za ostale...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stoned Laki21 said:

 

 

@Constantin


Aparat koji testira uzorke n a virus koji su poslali amerikanci stoji u rezervi, al zato pratimo 24/7 neku cisternu koju su poslali rusi sa nekom šećernom vodicom ili čime već i divimo se da su nam poslali kamion i 10 komunalaca fazon...  beda ljudska  nema granice.

Priča se o tom aparatu nedelju dana. To je donacija američke vojske iz oktobra meseca prošle godine. Verujem da od tada stoji zapakovan i da niko nije prošao obuku za korišćenje...

Link to comment
Share on other sites

Quote

Trade Adviser Warned White House in January of Risks of a Pandemic

A memo from Peter Navarro is the most direct warning known to have circulated at a key moment among top administration officials.

 
 
 

merlin_171237021_fb149ca9-c446-4537-97e0

  • Published April 6, 2020Updated April 7, 2020, 7:42 a.m. ET
  • A top White House adviser starkly warned Trump administration officials in late January that the coronavirus crisis could cost the United States trillions of dollars and put millions of Americans at risk of illness or death.

The warning, written in a memo by Peter Navarro, President Trump’s trade adviser, is the highest-level alert known to have circulated inside the West Wing as the administration was taking its first substantive steps to confront a crisis that had already consumed China’s leaders and would go on to upend life in Europe and the United States.

“The lack of immune protection or an existing cure or vaccine would leave Americans defenseless in the case of a full-blown coronavirus outbreak on U.S. soil,” Mr. Navarro’s memo said. “This lack of protection elevates the risk of the coronavirus evolving into a full-blown pandemic, imperiling the lives of millions of Americans.”

 

 

Quote

In one worst-case scenario cited in the memo, more than a half-million Americans could die.

A second memo that Mr. Navarro wrote, dated Feb. 23, warned of an “increasing probability of a full-blown COVID-19 pandemic that could infect as many as 100 million Americans, with a loss of life of as many as 1.2 million souls.”

At that time, Mr. Trump was still downplaying the threat of the virus. The administration was considering asking Congress for more money to address the situation, and the second memo, which circulated around the West Wing and was obtained by The Times, urged an immediate supplemental spending appropriation from Congress of at least $3 billion.

 

https://www.nytimes.com/2020/04/06/us/politics/navarro-warning-trump-coronavirus.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

da se prikljucim diskusiji vezano za "niski aparat", ja sam igrom slucaja u kontaktu sa kolegama otuda i oni kazu da je za njega potreban  odgovarajuci test i sve sto uz to ide, naravno sa edukovanim ljudima ..... ima ovde kompetentnijih kolega da bolje znaju kako to sve funkcionosu pa ce oni bolje da objasne problematiku .

ps. jos uvek smo zivi na odeljenju i negativni 💪

Edited by vanjabarsa
  • Like 23
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...