Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Image

 

opcija 1, lekar kupuje novu mečku a Kosmajac (ko ne zna ko je u pitanju, neka gugla) se ne budi

opcija 2, dolazi izvesni Z.L. "ajde sestro, pustite mene da lečim čoveka, da vidim da li i dalje imam taj rad hehe....boc-boc biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"

opcija 3 (najrealnija), "novinara" iz ALO baciti u septičku jamu

 

 

Edited by NMX
  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sreta-steta said:

 

 

No elem o broju slucajeva ex SFRJ, probao sam da napravim neku analizu, ali mislim da ne moze... previse su mali uzorci i previse osciliraju, bilo kakav zakljucak je pogresan. Jedino sto se vidi 3x vise testova, 20% vise slucajeva na 1m, a duplo manje preminulih od Srbije... Prema Sloveniji 5x manje testova, 70% manje slucajeva i 3.5x manje preminulih... Nidje veze... 

 

vas Nebojsa

Danas smo pričali u statisci, napenalio se statističar da uradi "kako treba".

Brzo je digao ruke zbog varijabli kojih je previše. Doduše hteo je domaću da analizira.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, NMX said:

 

 

opcija 1, lekar kupuje novu mečku a Kosmajac (ko ne zna ko je u pitanju, neka gugla) se ne budi

opcija 2, dolazi izvesni Z.L. "ajde sestro, pustite mene da lečim čoveka, da vidim da li i dalje imam taj rad hehe....boc-boc biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"

opcija 3 (najrealnija), "novinara" iz ALO baciti u septičku jamu

 

 

 

This gonna be Jeffrey Epstein didn't kill himself, Serbian edition

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Valensija said:

Da ne bude zabune, u pitanju je Vlada CG. Zaista ne znam odakle narod da im pomogne?! Ljudi ne znaju da li ce uopste imati posao kada se ovo zavrsi, da ne pricamo o nekim normalnim platama i sl. Kao sto rekoh, prvo neka prodaju ona 2 majbaha, pa redom...

Pa svako po savesti I mogucnosti.

Ne mogu svi kao Djokovici da pljucnu milion, neko da evro, neko evro svakog drugog dana, neko 10, neko 50. U ovakvim vremenima (I ne samo u njima, naravno) treba gledati siru sliku. Jasno je I da nisu svi u prilici da doniraju, ali svako kome je prece da popije kafu ili kupi cigarete nego da pokaze trunku solidarnosti, morao bi dobro da se zamisli o svojim prioritetima I o tome da ce I njemu ili nekom njegovom trebati neka pomoc nekada.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, djura.net said:

e, jbg ako cemo o tome da pricamo.
(na stranu sto sam siguran da ce SNS vrlo naci svoje donatore za predizbornu kampanju, bukvalno se guraju ko ce vise da se "isprsi")

dajte malo solidarnosti i ljubavi prema sopstvenoj zemlji i sugradjanima. 

Solidaran sam ja evo preko 50 godina i pamtim razne fore na koje su.nas pecali da pomazemo da bi na kraju te pare otisle u privatne dzepove. Placam poreze i doprinose, sve dazbine koje pristizu takođe. Od mene običnog smrtnika sasvim dosta. Ako imam mogucnost da.pomognem pronaći ću neku ugrozenu porodicu i uplatiti im pomoć. Preko drzave i raznih fondacija neću dati ni dinar više nikad. Evo ga.danas je delio "svoje" po NP iako su hiljade gradana NP odavno preplatili tu opremu.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, djura.net said:

dajte malo solidarnosti i ljubavi prema sopstvenoj zemlji i sugradjanima. 

Moze, kad zaraženi dokaže da nije do ovih što su išli da roštiljaju i da se korziraju ničim izazvani, samo da bi doakali zlom vučiću.

 

59 minutes ago, CLakiSH said:

Direktor instituta na Dedinju Milovan Bojic sere nesto kako su se zarazili na institutu.

Direktor bilo cega Milovan Bojic???

I koji kurac mi da se onda nadamo bilo cemu?

Bar se ne javljaju onaj komrakov i dusan cukic, ako su ta lica uopste jos ziva. Ovaj je bar sad u pozadini, a isto sam i ja odavno zaboravio da taj postoji :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Oh, boy

 

https://www.theguardian.com/world/live/2020/apr/06/coronavirus-live-news-boris-johnson-admitted-to-hospital-as-trump-again-touts-hydroxychloroquine

 

Quote

7m ago20:19

It is understood Johnson was moved to the intensive care unit just short of an hour and a half ago.

The decision was made by his medical team after his condition worsened over the course of Monday. The prime minister is understood to be conscious and to have been moved as a precaution in case he needs ventilation.

10m ago20:16

UK prime minister placed in intensive care

The UK prime minister, Boris Johnson, has been moved to an intensive care unit after his condition worsened, Downing Street has said. A No 10 spokesman said:

Since Sunday evening, the prime minister has been under the care of doctors at St Thomas’ Hospital, in London, after being admitted with persistent symptoms of coronavirus.

Over the course of this afternoon, the condition of the prime minister has worsened and, on the advice of his medical team, he has been moved to the intensive care unit at the hospital.

The PM has asked Foreign Secretary Dominic Raab, who is the first secretary of state, to deputise for him where necessary.

The PM is receiving excellent care, and thanks all NHS staff for their hard work and dedication.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

 

a sto ce ti rukavice? nosis u dzepu tekucinu za dezinfekciju ruku, obratis paznju da ne diras lice dok si vani,  i uz drzanje razdaljine, i malo planiranja, nista drugo ti, ako govorimo o higijeni, ne treba. rukavice bi morao mijenjati nove 100x na dan (kao sto se npr. radi u bolnicama), ako mislis nesto postici sa rukavicama. obuces rukavice, uhvatis kolica na parkingu ispred supermarketa, namjestis naocale... (ops! crveni karton!), ili ti zazvoni mobitel, ti se javis... (ops! crveni karton!), ili te zasvrbi nos... (ops! crveni karton!), ili uhvatis kljuceve od auta... (ops, crveni karton!), itd. itd. crveni kartoni pljuste, a ti jos nisi ni usao u supermarket. skines rukavice (i to naravno tako da inficiras ruke dok ih skidas), i sta radis s rukavicama? u dzep? u kantu za smece, onu vazda prekrcanu, koja stoji ispred supermaketa? di s rukavicama? 

 

ili pak stavljas kirursku masku (koja je nekome uistinu potrebna) na lice sa inficiranim rukavicama. ili pak sa istim tim inficiranim rukavicama namjestas masku svake 2 minute, jer ti ne lezi kako spada, jer ti padaju naocale, jer si se sav uspuvo i uznojio, jer si nervozan, itd. itd. itd. a to se stalno radi, plus koristi se ista maska nekoliko puta u toku dana. dakle sve su to paranoicne idiotarije vusrane raje, koje osim placebo efekta, mogu biti (a najcesce i jesu) kontraproduktivne. dakle kako se zaraziti koronom, prosim lepo? pa nosite maske i rukavice!

 

.

 

Dobro ti je Vjeko ovo s crvenim kartonima...ne pusta me utisak da si sve sam probao ovo))..

 

Post sjajan za procitati ali ja vidim to drugacije, ako se s rukavicama  mogu donekle sloziti s maskom ne mogu, posebno u slucaju  ako to nije obicna hirurska maska, vec one maske koje  do pre dva meseca nisu bile namenjene za borbu protiv pandemije, a sad se citava planeta otima za njih, kao na primer 3M ffp2 ffp3..

Kad nosis rukavice, nista ti ne smeta da u dzepu nosis tekucinu s dezinfekcijom, zapravo mnogo, mnogo je lakse ocistiti rukavice...telefon onda da ne nosimo uopste?..Pa valjda i njega dezinfikujemo?..

 

Maska, ona pomaze i ako te zasvrbi nos)...pomaze i ako si bez simptoma da ne zarazis druge ljude, pomaze i da se sam ne zarazis, od samog pocetka pocetka mi je bila suplja prica kako maske ne treba da se nose, verovatno da ne treba ako ih nema..a ako ce se ljudi u zdravstvu zastiti hirurskom maskom u radu s obolelima s koronavirusom onda sve u...

 

Jednostvano postoji par pravila..jednostavnih..Kao sa prezervativom)) , i  on ako se stavi bez malo mozga moze da te ucini najsrecnijim covekom...za devet meseci...nije to paranoicna idiotarija vusrane raje,  ..meni vise lici na zdrav razum...Uostalom , paranoja , ako je umerena je korisna, kao i strah, ljudi bez straha su obicno budale...Panika je ta koja je opasna..

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

 

Ja cenim za tacno 2 nedelje ona tema o parama ce da ima vise upisa od ove. Elem, CRO je ekonomski jedna od retkih zemalja koja stoji losije od Srbije u ovoj krizi - prvenstveno zbog nivoa spoljnog duga koji je jako visok. S druge strane jedna od najteze pogodjenih industrijskih grana im doprinosi oko 30% BDPa. Ako pogledamo unazad, jedina uporediva zemlja koja je bila u slicnoj situaciji je Grcka tamo 2011. Sto ce reci da kada se sve ovo zavrsi, Hrvatska ce imati samo jednu opciju: zaduzivanje i bolesno stezanje kaisa narednih 5-10 godina. To mozete da i vidite po komentarima gde se vec sada najavljuje reforma javnog sektora. 

 

Elem, ako pogledamo konkurenciju: Spanija moze da se oprosti od sezone, Italija slicno, Francuska nije daleko od tog scenarija, ostaju samo Grcka i Hrvatska kao destinacije u Evropi. Dakle, Hrvatska MORA da proba da spasi sta se spasiti moze. 

 

No elem o broju slucajeva ex SFRJ, probao sam da napravim neku analizu, ali mislim da ne moze... previse su mali uzorci i previse osciliraju, bilo kakav zakljucak je pogresan. Jedino sto se vidi 3x vise testova, 20% vise slucajeva na 1m, a duplo manje preminulih od Srbije... Prema Sloveniji 5x manje testova, 70% manje slucajeva i 3.5x manje preminulih... Nidje veze... 

 

vas Nebojsa

Od ove sezone (turisticke) nema nista sta god se desilo!. Prerano je da bi se ljudi opustili i " ladili jaja" na Jadranu. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Constantin said:

Možda sam te boldom skrenuo sa suštinskog pitanja......meni je interesantno da su više od pola zaraženih u Nišu medicinski radnici, što mi je krajnje sumnjivo, a ako oni ne ulaze u statistiku, što ne verujem, onda svi podaci padaju u vodu. Ne znam da li smo se razumeli ?

 

Po meni,  a ne mora da znači ti je ovo pokazazelj kako se kod nas testira i kako se prezentuju rezultati. Pa tako ispade da gradjani maltene nemaju virus i da se zaraza širi iz bolnice jel te, a suštinski kontam da su rezultati ko zna kakvi, a da su morali da izadju sa tačnom cifrom za KC Niš jer je velika verovatnoća da bi ih neko iz KC prijavio Južnim Vestima, a onda bi postalo nacionalno pikriveno, a Aca rekao da je Niš sređen.

 

I naravno, sve se ovo uklapa u priču od pre neko veče kad rekoše da su se doktori manje više svi privatno zarazili, pa doneli virus u bolnice... i naravno, magacini su puni.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Stoned Laki21 said:

 

Po meni,  a ne mora da znači ti je ovo pokazazelj kako se kod nas testira i kako se prezentuju rezultati. Pa tako ispade da gradjani maltene nemaju virus i da se zaraza širi iz bolnice jel te, a suštinski kontam da su rezultati ko zna kakvi, a da su morali da izadju sa tačnom cifrom za KC Niš jer je velika verovatnoća da bi ih neko iz KC prijavio Južnim Vestima, a onda bi postalo nacionalno pikriveno, a Aca rekao da je Niš sređen.

 

I naravno, sve se ovo uklapa u priču od pre neko veče kad rekoše da su se doktori manje više svi privatno zarazili, pa doneli virus u bolnice... i naravno, magacini su puni.

Baš u JV, u komentarima, pa i na lokalnim TV se ljudi žale da ih vrte u krug kada se požale na simptome...doduše ne znam sada kada je uveden COVID CENTAR u Domu Zdravlja kakkva je situacija osim da su 7 zdravstvena radnika iz DZ pozitivni. Grubo rečeno, medicinski radnici testirani broj 280 od toga 54 pozitivno, ostalih, od 90 zaraženih, građanstvo, što znači 36. U komentarima se još kaže da se prikriva stvaran broj na respiratorima i da je sve krcato. E sad, to je ipak u domenu rekla-kazala, što je i, na žalost, uobičajeno u ovakvim i sl. prilikama , ali nešto debelo nije u redu.....

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Od ove sezone (turisticke) nema nista sta god se desilo!. Prerano je da bi se ljudi opustili i " ladili jaja" na Jadranu. 

 

Tako je, a i Srbija je puna lepih banja, jezera, planina; zasto da svoje pare dajemo strancima.

 

Treba da obiđemo Srbiju, da vidimo Gamzigrad, Brestovačku banju, Borsko jezero, da vidimo te lepote, Brzu Palanku, da i ne govorim o našim lepoticama, Tari, Zlatiboru...

 

 

🤣🤣🤣

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Premijer Spanije najavio da ce sutra, utorak, da predlozi parlamentu produzenje mera za sprecavanje sirenja virusa.  Kod nas je parlament raspusten pre proglasenja vanrednog stanja ako se ne varam. Ko odlucuje umesto naroda? imamo izvrsnu i sudsku valst (😅) a zakonodavna vlast - suspendovana? Mislim, pitam onako, cisto da uznemirim botove na temi....😗

Imamo pandemiju i imamo drzavu u kojoj parlament ne zaseda? Ima jos neka takva kombinacija na planeti ili smo opet " najbolji na svetu"?

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, attolini said:

Uostalom , paranoja , ako je umerena je korisna, kao i strah, ljudi bez straha su obicno budale...Panika je ta koja je opasna..

 

Ja koliko razumem, sta god dirao vani, lanac prenosenja se prekida pranjem ruku, samo da se ne dira lice. Onda sve gde si u kuci pipao pre pranja ruku dezinfikujes. Rukavice su stvarno cist visak, maske su ipak dobre ali samo ako lepo nalezu na lice.

Edited by handys
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Pletilja said:

Premijer Spanije najavio da ce sutra, utorak, da predlozi parlamentu produzenje mera za sprecavanje sirenja virusa.  Kod nas je parlament raspusten pre proglasenja vanrednog stanja ako se ne varam. Ko odlucuje umesto naroda? imamo izvrsnu i sudsku valst (😅) a zakonodavna vlast - suspendovana? Mislim, pitam onako, cisto da uznemirim botove na temi....😗

Imamo pandemiju i imamo drzavu u kojoj parlament ne zaseda? Ima jos neka takva kombinacija na planeti ili smo opet " najbolji na svetu"?

Maršal pozove telefonom Fikus, zamoli je ...ona kaže "U redu šefe" i donese odluku.

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, MeanMachine said:

A nesto pre toga saopstenje britanske vlade da ruski drzavni mediji lazu i sire dezinformacije.

 

Rekoh ja jos sinoc, ne bi bas RIA Novosti (njihov Tanjug) to objavila da nisu Rusi znali sta se desava. Sljaka sluzba tamo.

 

Za dezinformacije se koriste drugiji mediji, a vidio sam to od sinoc ih je dosta prenjelo, talijanski RAI, npr je procitao tu kompletnu vijest od RIA Novosti.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...