Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

 

 

I sada, sa realnim polugama za vanredne situacije, koje su avaj polomljene I deaktivirane,

Vucic ima samo jednu mogucnost, da nas strap u kuce I 

leci svojim balalajkama sa malog ekrana

 

 

 

 

I to nece da pomogne, jer ne može da pomogne. Može da odloži, dan kad izađemo iz kuća biće isto kao i kad nas uterao u kuće. Identično bukvalno. 
manje više svako ko je u fazi inkubacije ili prodrome ima ukućane, koji su mu izloženi, a on nesvestan. i na kraju lock down će njegovi ukućani biti ili u inkubaciji ili prodromi

Edit: o asimptomačnim slučajevima da ne pričam

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, laki perkos said:

Zato što ima gastarbajtera i radnika na tromesečni ugovor. Naravno da ih nije 400000 kako je AV podvalio srpskoj raji da ima koga da psuje. A kad se pogleda rezultat po gradovima tamo gde se najvise ljudi vratilo Pozarevac, SD, Palanka,Kraljevo, Paraćin rezultati nisu uzasni. 

Pametno su sačekali da se svi razbeže, pa da objave da neće važiti 90 dana 

Link to comment
Share on other sites

Najveći broj tih "gastarbajtera" su ovi što su radili na crno ili na ugovore od 3-6 meseci (najviše ih je u Slovačkoj i Rusiji). Oni su odma dobili otkaze i nemaju druge nego da se vrate kući. Tamo ih ionako deru da žive u nekim prikolicama sa 10 drugih ljudi što je krajnje nesigurno u ovoj situaciji a i neizvesno kada će ponovo dobiti posao. Ima ih i na zapadu ali tu su pre svega ljudi koji rade na crno i nemaju papire.

 

To su oni čuveni "zaposleni" po statistici ove vlasti 🙂 . Elem cifre je u vrh glave 100.000 s tim da u tim mestima gde ih najviše ima nema žarišta za sada. Tako da su to priče za malu decu i još jedan alibi ove vlasti da svoju odgovornost sakriju.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Green23 said:

Ko je rekao 1100? Niko nikada nije rekao da smo naručili i platili 1100, NEMOJTE DA LAŽETE! 

 

Daleko bilo da branim ovu bagru ali posle onih vesti iz Bangkoka i Šangaja o bukvalno piratima koji pre poletanja aviona sa kesama para jure kargo tovare sa maskama, opremom i respiratorima i preusmeravaju ih na najboljeg pošiljaoca (pa su tako Holandija i Nemačka odlepile i jebale amerima majk)...ne čudi što nemamo baš precizne podatke o tome šta smo, od koga i za koliko kupili. Pitaj boga ko tu sa kim mulja i kako. Ako iz ovoga ostanu barem ti resipratori po bolnicama...kako god da smo ih obezbedili, super. Ionako kradu na kilo.

 

Da se neko iz ekipe ugradio, to nema sumnje. Da avioni svaki dan lete u Kinu po prazne kutije, naravno da ne. 

 

edit:

 

update:

 

Italija danas 3599-636

 

Ide kriva na dole

Edited by NMX
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

https://www.klix.ba/vijesti/bih/supruga-preminulog-dr-pasagica-moj-muz-je-zrtva-naseg-zdravstvenog-sistema-a-ne-koronavirusa/200406113

 

U ovom tekstu mozete procitati kakve su vam sanse da u BIH dobijete bilo kakvu medicinsku pomoc a sansa za respirator za obicnog gradjanina vjerovatno i ne postoji.Tuzno je u kakvom okruzenje zivimo gdje spodobe sa tv ekraana pricaju jedno a stvarnost je potpuno drugacija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slabo citam, jos slabije pisem.

Evo vrteo od 295 strane.

Da li ste svesni koliko ORIGINALE bot upisa ima??

"Danasnje brojke xxx/xxx. Dobre vesti!!!"

"Ohrabruje ova situacija.."
itd itd...
Rokate tim brojevima, kao tombola da se igra, a to ne znaci preterano mnogo. Nit se zna da je to npr broj novozarazenih od tog i tog br testiranih. Nema testova pa 1 dan moze da bude 222 novozarazena, a sledeci 1222 jer su stigli testovi, a ne zato sto je za dan zarazeno xyz ljudi..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda sam te boldom skrenuo sa suštinskog pitanja......meni je interesantno da su više od pola zaraženih u Nišu medicinski radnici, što mi je krajnje sumnjivo, a ako oni ne ulaze u statistiku, što ne verujem, onda svi podaci padaju u vodu. Ne znam da li smo se razumeli ?

Ma ukapirao sam na šta misliš, isto sam se i ja zapitao, nego mi je zapalo za oko način na koji je novinar pomenuo situaciju, a ja sam slušajući Kisic, dok je iznosila podatke, bas pomislio suprotno za Nis.
A tvoje pitanje je sasvim dobro i na mestu.
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Valensija said:

Nasa Vlada otvorila sms donatorsku liniju. Pozivaju da narod pomogne u borbi protiv virusa. Cijena sms poruke 1€.  :ajme:
 


 

A ja mislio da smo "nasli jos para"

Realno, ocekivano.Presiromasna smo mi zemlja

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Valensija said:

Nasa Vlada otvorila sms donatorsku liniju. Pozivaju da narod pomogne u borbi protiv virusa. Cijena sms poruke 1€.  :ajme:
 


 

Ne vidim sta je tu problem?

Svako ko ima trunku solidarnosti treba da pomogne. Vec nam je zdravstvo na kolenima, a bice I mnogo gore. O situaciji u ekonomiji ne vredi ni da pricamo. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, djura.net said:

Ne vidim sta je tu problem?

Svako ko ima trunku solidarnosti treba da pomogne. Vec nam je zdravstvo na kolenima, a bice I mnogo gore. O situaciji u ekonomiji ne vredi ni da pricamo. 

 

Ko da bude siguran da ce taj novac biti uporebljen za nabavku medicinske opreme a ne za predizbornu kampanju sns

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, laki perkos said:

Ko da bude siguran da ce taj novac biti uporebljen za nabavku medicinske opreme a ne za predizbornu kampanju sns

e, jbg ako cemo o tome da pricamo.
(na stranu sto sam siguran da ce SNS vrlo naci svoje donatore za predizbornu kampanju, bukvalno se guraju ko ce vise da se "isprsi")

dajte malo solidarnosti i ljubavi prema sopstvenoj zemlji i sugradjanima. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sasa965 said:

Ako misliš na turističku sezonu sumnjam da tu ima spasa.

 

Ja cenim za tacno 2 nedelje ona tema o parama ce da ima vise upisa od ove. Elem, CRO je ekonomski jedna od retkih zemalja koja stoji losije od Srbije u ovoj krizi - prvenstveno zbog nivoa spoljnog duga koji je jako visok. S druge strane jedna od najteze pogodjenih industrijskih grana im doprinosi oko 30% BDPa. Ako pogledamo unazad, jedina uporediva zemlja koja je bila u slicnoj situaciji je Grcka tamo 2011. Sto ce reci da kada se sve ovo zavrsi, Hrvatska ce imati samo jednu opciju: zaduzivanje i bolesno stezanje kaisa narednih 5-10 godina. To mozete da i vidite po komentarima gde se vec sada najavljuje reforma javnog sektora. 

 

Elem, ako pogledamo konkurenciju: Spanija moze da se oprosti od sezone, Italija slicno, Francuska nije daleko od tog scenarija, ostaju samo Grcka i Hrvatska kao destinacije u Evropi. Dakle, Hrvatska MORA da proba da spasi sta se spasiti moze. 

 

No elem o broju slucajeva ex SFRJ, probao sam da napravim neku analizu, ali mislim da ne moze... previse su mali uzorci i previse osciliraju, bilo kakav zakljucak je pogresan. Jedino sto se vidi 3x vise testova, 20% vise slucajeva na 1m, a duplo manje preminulih od Srbije... Prema Sloveniji 5x manje testova, 70% manje slucajeva i 3.5x manje preminulih... Nidje veze... 

 

vas Nebojsa

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, djura.net said:

Ne vidim sta je tu problem?

Svako ko ima trunku solidarnosti treba da pomogne. Vec nam je zdravstvo na kolenima, a bice I mnogo gore. O situaciji u ekonomiji ne vredi ni da pricamo. 

 

Da ne bude zabune, u pitanju je Vlada CG. Zaista ne znam odakle narod da im pomogne?! Ljudi ne znaju da li ce uopste imati posao kada se ovo zavrsi, da ne pricamo o nekim normalnim platama i sl. Kao sto rekoh, prvo neka prodaju ona 2 majbaha, pa redom...

Edited by Valensija
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...