Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, Darth Bane said:

Jedno pitanje: a zasto su nagrnuli u Srbiju- najgoru zemlju u Evropi sa najgorim zdravstvenim sistemom? Zar ne bi bili bezbedniji u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji? 

Ja sam takodje gastarbajter, ali kad je ovo izbilo odlozio sam put. 

Prvo - Uglavnom su se vratili sezonci i verovatno neki koji su na crno radili.

Drugo- Ne znam koliko njih se vratilo iz shopinga

Trece- Da li je fizicki moguce da ti na svaki 5s osoba predje granicu?

Cetvrto - Da li si progutao bajku o tome da su neki lekari dosli sa skijanja pa doneli virus?

Peto - Da li mozes da predpostavis scenario u kome zdravstveni radnik nema masku i rukavice i prima pacijente?Kakve bi mogle biti posledice?

 

Ne nabraja mi se dalje, imas internet pa upotrebi zdrav razum, gledaj, citaj(ne kurir, telegraf...), manje ces vremena potrositi nego na ove bezuspesne pokusaje.

 

I steta sto se nisi vratio, dobio bi "stoju" bez da se oznojis 😉

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

možda su njihove "mere" primerenije?

 

Mozda. A mozda samo "kasne" za susedima. Vreme da se podvlaci crta bice tek kad ovaj virus prodje. 

Jel i Nemacka dugo nije imala ni jednog mrtvog (i pored relativno velikog broja zarazenih) pa ovih dana vec imaju ukupno oko 1500 smrtnih slucajeva?!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Ne moraš, ali pristojno bi bilo da pročitaš iskustvo iz mog okruženja

to je moj utisak, često me ne vara

 

Ovog puta te apsolutno vara. Poenta nije u tome da ce neko izbeci zarazu, vec da se ne desi svima istovremeno.

A kako to ljudi percipirajuj e irelevantno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tomas.hokenberi said:

Ovog puta te apsolutno vara. Poenta nije u tome da ce neko izbeci zarazu, vec da se ne desi svima istovremeno.

A kako to ljudi percipirajuj e irelevantno.

pa ja sam i pričao kako doživljavam kako ih percipiraju. i pišem o svom okruženju na poslu. Dobar ti stojim da ih poznajem dugo, i da ne grešim.
E sad irelevantno ili ne, meni jeste, sedim sa njima u istom prostoru meni je relevantno 🙂

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ja poznajem dosta ljudi koji rade u Evropi i niko od njih nije dosao u Srbiju. Svima njima je zajednicko da imaju legalne i stalne poslove i zdravstvena osiguranja.

 

Jako veliki procenat onih koji su se vratili su bili u Evropi na poslovima "na crno", sa turistickom vizom, bez prijave, bez zdravstvenog osiguranja, trajnog smestaja i u trenutku kada je nastupila pandemija. U takvoj poziciji, sa nesigurnim statusom, bez prihoda, sta su mogli da urade?

 

Tu ne racunam naravno dokone "fuzbaljere" i njima slicne koji su se vratili zato sto im je dosadno u karantiniranoj EU.

Ja imam bas jednog takvog u familji. Ostao je u Nemackoj. Viza mu vazi za samo 3 meseca, on je nacuo da ce moci produziti zbog ove situacije. 

Videcemo kako ce proci - jos mu nije isteklo onih 3 meseci. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ridji said:

Je l realno ovo?!

 

 

Ja to dvoje nisam videla - pa negde 15 godina, ono sto mi je neverovatno oni izgledaju kao da su progutali Djanija i Sladju :lol_2: Barem one kojih se ja secam.

 

 

54 minutes ago, Darth Bane said:

Pa vec sam napomenuo: zato treba nositi maske i rukavice - i odrzavati 2m rastojanje! 

Kod nas su u nekim prodavnicama postavili linije, za one sto ne znaju sta je 6 ft apart.

 

Kod nas se vec prica da ce nas pustiti napolje za oko 3 nedelje. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Darth Bane said:

Jedno pitanje: a zasto su nagrnuli u Srbiju- najgoru zemlju u Evropi sa najgorim zdravstvenim sistemom? Zar ne bi bili bezbedniji u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji? 

Ja sam takodje gastarbajter, ali kad je ovo izbilo odlozio sam put. 

Zato što ima gastarbajtera i radnika na tromesečni ugovor. Naravno da ih nije 400000 kako je AV podvalio srpskoj raji da ima koga da psuje. A kad se pogleda rezultat po gradovima tamo gde se najvise ljudi vratilo Pozarevac, SD, Palanka,Kraljevo, Paraćin rezultati nisu uzasni. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

pa ja sam i pričao kako doživljavam kako ih percipiraju. i pišem o svom okruženju na poslu. Dobar ti stojim da ih poznajem dugo, i da ne grešim.
E sad irelevantno ili ne, meni jeste, sedim sa njima u istom prostoru meni je relevantno 🙂

Nijhova (pogresna) percepcija nije relevantna kao mera ocene opravdanosti mera za "uravnjavanje" krive. E sad da li tebe njihova percepcija personalno iritira ili ne to je samo tvoj (i njihov) problem, a ne neki pokazatelj opravdanosti mera.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tomas.hokenberi said:

Nijhova (pogresna) percepcija nije relevantna kao mera ocene opravdanosti mera za "uravnjavanje" krive. E sad da li tebe njihova percepcija personalno iritira ili ne to je samo tvoj (i njihov) problem, a ne neki pokazatelj opravdanosti mera.

 

Naravno. O opravdanosti mera imamo brojke - odličan metod za merenje. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, laki perkos said:

Zato što ima gastarbajtera i radnika na tromesečni ugovor. Naravno da ih nije 400000 kako je AV podvalio srpskoj raji da ima koga da psuje. A kad se pogleda rezultat po gradovima tamo gde se najvise ljudi vratilo Pozarevac, SD, Palanka,Kraljevo, Paraćin rezultati nisu uzasni. 

Mozda ima jedna 0 visak

Ovo drugo je tesko dokazivo, jbg mislim da Cuprija krenula od nekod slavlja sto su pravili ljudi st su se vratili

Oko statistike, stvarno mislim da sve drzave to malo stimuju, sad da li sve mrtve vode pod Koronu pa i ono sto nije il obratno, takodje testovi, mislim da su Bugara tipa imali 15k testova jednog dana.

Oko brojeva, meni samo nije jasno sta se desava Belgija i Holandija, izgibose

 

Edited by djurava
Link to comment
Share on other sites

Slovenci razbili sa testiranjem I trenutno su u top 20 po broju testova po glavi stanovnika.

 

Postaju dosta jasnije ove krive, zemlje koje su rano uradile mnogo testova, Norveska, Svajcarska, Australija, Austrija, zatim Nemacka, 

videce ranije svetlo na kraju tunela. Italija je isto uradila mnogo testova ali je sa druge strane bila jako pogodjena vrlo rano.

 

Zemlje koje su manje otkrivale zarazene, poput UK, Francuske, Holandije Svedske ce mozda videti duzi uspon krive zarazenih.

 

Interesantno je da Svedjani su kao lezerni sto se tice ponasanja, ali su uradili dosta testova.

Rusi I Belorusi vise od Francuza po glavi stanovnika.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, djurava said:

Oko brojeva, meni samo nije jasno sta se desava Belgija i Holandija, izgibose

 

Belgijanci i Holandjani su, u pocetku, razmisljali kao Uros3G: "Ma ionako ce svi da se zaraze, nek se osetljivi cuvaju, necemo valjda da zrtvujemo ekonomiju zbog par ljudi".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imunitet krda je nemoguca misija, to je bilo jasno od pocetka. 

Svaki scenario neregulisanog sirenja virusa doveo bi hitro do kolapsa, 

mrtvi na ulicama I sl,

ne bi stiglo da se zarazi ni 3 % populacije.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Našao sam maske u poslednjoj apoteci, rukavica danas nema.

 

a sto ce ti rukavice? nosis u dzepu tekucinu za dezinfekciju ruku, obratis paznju da ne diras lice dok si vani,  i uz drzanje razdaljine, i malo planiranja, nista drugo ti, ako govorimo o higijeni, ne treba. rukavice bi morao mijenjati nove 100x na dan (kao sto se npr. radi u bolnicama), ako mislis nesto postici sa rukavicama. obuces rukavice, uhvatis kolica na parkingu ispred supermarketa, namjestis naocale... (ops! crveni karton!), ili ti zazvoni mobitel, ti se javis... (ops! crveni karton!), ili te zasvrbi nos... (ops! crveni karton!), ili uhvatis kljuceve od auta... (ops, crveni karton!), itd. itd. crveni kartoni pljuste, a ti jos nisi ni usao u supermarket. skines rukavice (i to naravno tako da inficiras ruke dok ih skidas), i sta radis s rukavicama? u dzep? u kantu za smece, onu vazda prekrcanu, koja stoji ispred supermaketa? di s rukavicama? 

 

ili pak stavljas kirursku masku (koja je nekome uistinu potrebna) na lice sa inficiranim rukavicama. ili pak sa istim tim inficiranim rukavicama namjestas masku svake 2 minute, jer ti ne lezi kako spada, jer ti padaju naocale, jer si se sav uspuvo i uznojio, jer si nervozan, itd. itd. itd. a to se stalno radi, plus koristi se ista maska nekoliko puta u toku dana. dakle sve su to paranoicne idiotarije vusrane raje, koje osim placebo efekta, mogu biti (a najcesce i jesu) kontraproduktivne. dakle kako se zaraziti koronom, prosim lepo? pa nosite maske i rukavice!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kido from Junkovac said:

Imunitet krda je nemoguca misija, to je bilo jasno od pocetka. 

Svaki scenario neregulisanog sirenja virusa doveo bi hitro do kolapsa, 

mrtvi na ulicama I sl,

ne bi stiglo da se zarazi ni 3 % populacije.

 

 

Tako je, tačno, to je jasno. Ostaje pitanje kojim merama i kojim  polugama kontrolišemo vreme. to je krajnje merljivo. Za sad se Hrvatska nosi dobro, bolje od nas. Možda su te mere primerenije. 
Ima sigurno i društvenih okolnosti koje su varijabla. Zanimljivo šta Austrija planira, sklon sam recimo takvom rešenju, šta god @tomas.hokenberi mislio o meni 🙂

1 minute ago, Vjekoslav said:

 

a sto ce ti rukavice? nosis u dzepu tekucinu za dezinfekciju ruku, obratis paznju da ne diras lice dok si vani,  i uz drzanje razdaljine, i malo planiranja, nista drugo ti, ako govorimo o higijeni, ne treba. rukavice bi morao mijenjati nove 100x na dan (kao sto se npr. radi u bolnicama), ako mislis nesto postici sa rukavicama. obuces rukavice, uhvatis kolica na parkingu ispred supermarketa, namjestis naocale... (ops! crveni karton!), ili ti zazvoni mobitel, ti se javis... (ops! crveni karton!), ili te zasvrbi nos... (ops! crveni karton!), ili uhvatis kljuceve od auta... (ops, crveni karton!), itd. itd. crveni kartoni pljuste, a ti jos nisi ni usao u supermarket. skines rukavice (i to naravno tako da inficiras ruke dok ih skidas), i sta radis s rukavicama? u dzep? u kantu za smece, onu vazda prekrcanu, koja stoji ispred supermaketa? di s rukavicama? 

 

ili pak stavljas kirursku masku (koja je nekome uistinu potrebna) na lice sa inficiranim rukavicama. ili pak sa istim tim inficiranim rukavicama namjestas masku svake 2 minute, jer ti ne lezi kako spada, jer ti padaju naocale, jer si se sav uspuvo i uznojio, jer si nervozan, itd. itd. itd. a to se stalno radi, plus koristi se ista maska nekoliko puta u toku dana. dakle sve su to paranoicne idiotarije vusrane raje, koje osim placebo efekta, mogu biti (a najcesce i jesu) kontraproduktivne. dakle kako se zaraziti koronom, prosim lepo? pa nosite maske i rukavice!

računam da sam sistematičan i odgovoran, struka me naučila proceduri, pa eto. Rukavice kakva god muka bila za vožnju kola (majkemi slupaću se na kraju koliko mi smeta) odličan su podsetnik da ne dodirujem lice dok ih nosim. Masku nosim zbog drugih, dobili smo od firme N95 

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Tako je, tačno, to je jasno. Ostaje pitanje kojim merama i kojim  polugama kontrolišemo vreme. to je krajnje merljivo. Za sad se Hrvatska nosi dobro, bolje od nas. Možda su te mere primerenije. 
Ima sigurno i društvenih okolnosti koje su varijabla. Zanimljivo šta Austrija planira, sklon sam recimo takvom rešenju, šta god @tomas.hokenberi mislio o meni 🙂

 

Hrvatska je uradila 4 puta vise testova nego mi. 

Sam taj podatak govori o njihovom nivou aktivnosti na svim nivoima od uzimanja uzorka do testiranja I sirenja kruga testiranih.

Kod njih je jasno da hasluju likovi, aktivnost, radi se na tehnickim pitanjima.

 

Kod nas baja najavi pre dve nedelje masovno testiranje za dva dana, a onda se ispostavi da imaju jednu laboratoriju, da nisu organizovali sve

potrebne korake u testiranju, da su jedva uspeli da testiraju deo medicinskog osoblja I gomile svojih drzavnih I partijskih funkcionera,

da grupisu netestirane zajedno po vise dana da came cekajuci.

 

+

Vucic je pritisnuo dugme, ali se nista nije desilo.

Vucic je zaverglao, nista,

povukao polugu - nista

Izasao, obilazio oko minibusa, psovao - nista.

 

I sada, sa realnim polugama za vanredne situacije, koje su avaj polomljene I deaktivirane,

Vucic ima samo jednu mogucnost, da nas strap u kuce I 

leci svojim balalajkama sa malog ekrana

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Vjekoslav said:

polako s tom Hrvatskom, previse ju hvalite. vec su budale pocele ukidati neke mjere, misle da je epidemija gotova.

Meni su hrvatski rezultati u najmanju ruku cudni. Oni toliko odskacu od regiona (slovenija included) da bas nemam neko logicno objasnjenje osim da dr Haus licno radi u svakoj bolnici. 
Ne bih se iznenadio da CRO bude ne prva (jer mi na balkanu smo poznati po prepisivanju) vec druga zemlja koja ce ukinuti/olabaviti karantin. S krajnjim ciljem spasti od sezone sta se spasti moze.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...