Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nakon Beograda, a prema podacima od pre dva dana, najgora slika viđena je u Nišu, gde je 90 zaraženih, a jednako alarmantno je u Novom Sadu (86), Ćupriji (83) i Valjevu (59).

 

Odgovarajući na pitanje novinara,  Darija Kisić Tepavčevićje je rekla da je u Nišavskom okrugu do juče testirano 280 zaposlenih u zdravstvenim ustanovama, nakon čega je ustanovljeno da je njih 54 bilo pozitivno na korona virus, pri čemu je od tog broja 29 lekara i 18 medicinskih sestara, dok njih sedam nisu zdravstveni radnici ali rade u zdravstvenim ustanovama.

 

Da li to znači da je u Nišu od zaraženih, 60% zdravstvenih radnika,a ostatak su "civili"  ???

 

edit: molio bih da mi neko pojasni ???

 

 

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

Današnja konferencija je pored sumornih brojki ipak imala jednu pozitivnu stvar.


Darija Kisiće je rekla, hajde da verujemo da je tačno, da je svih 1000 i kusur testova urađeno u poslednjih 24h i da je podatak o ovih 200 i kusur novozaraženih podatak za poslednja 24h.

 

Tako da će ipak moći da se prati neka dinamika i vidi trend krive. 

 

Naravno, pod uslovom da se ovo nastavi i dalje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inace, cisto sa naucne strane da napomenem da menjanje programa testiranja u sred programa cini rezultate "nevalidnim". Pravilna procedura je da se nastavi sa programom testiranja utvrdjenim na pocetku, a ako se steknu uslovi da se pokrene novi program testiranja paralelno.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, momohyoideus said:

 

 

Odlicno, hajde da maksimalno skratimo vreme kad ljudi mogu da kupuju tako da ih u prodavnici (i u redu ispred) bude sto vise, i tako maksimizujemo broj mogucih kontakata izmedju ljudi.

Nisam mislio svi u isto vreme , nego grad bude podeljen po zonama. Svako kupuje u svojoj zoni. A svaka zona da se opet deli: tako da ti imas vremena da obavis kupovinu  recimo od 8 do 9 ujutru; tvoj komsija od 9-10 itd. Moze se time-frame za svakog odrediti po azbucnom redu ili nekako drugacije, tako bi se smanjile guzve. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Smisao lockdowna je - da se broj ljudi koji se krecu smanji na ispod 20%! Tada krece ona "flattening the curve". Ako je ispod 80% ljudi u kuci a preko 20 % napolje - onda se kriva nece uravniti.

Ok. flattening the curve košta sa druge strane kroz pojavu produženog vremena do cilja. Znači da će - duže da traje, složićeš se.
Ali, tada već zalazimo u drugu temu, ekonomija. 

Kakva god da je "curve" ravna ili sa peak-om, vidim da se istovetno završava, sa najmanje 70% populacije koja je zaražena, prebolela i stekla imunitet. Možda grešim, ali nisam siguran da zagovornici lockdown tu prostu činjenicu vide, u mom okruženju najzagriženiji "flattening the curve" fanovi veruju u teoriju:

"eh da smo disciplinovani kao Kinezi ne bi bilo zaraženih, samim tim bi i mene poštedelo"

 Kakva god da je "curve" tih 70% ostaje konstanta, ne znam kako to ne vide. I kad im kažeš vidi se po govoru tela, po mimici da ne žele da poveruju. Inače sasvim razum svet, par programera, i ostatak što čini urednu IT firmu.

Ono što hoću da ti kažem, od šetkanja po parkovima i oko zgrada teško da će iko da se zarazi, naprosto je mala verovatnoća. Ona se pojačava ukoliko imaš više ljudi u zatvorenom prostoru,
prosečna prodavnica je veći rizik od bilo kog parka, ili Ade, Košutnjaka. 

Na kraju ravne krive i na kraju svakog lockdown stoji da imaš 80% ljudi koji nemaju imunitet, a ti si ukinuo lock down. Šta onda sprečava virus da se dalje širi? I da krenemo u novi krug?
Osim ukoliko si tokom lockdown uradio nešto. Pitanje je: šta? 
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Nisam mislio svi u isto vreme , nego grad bude podeljen po zonama. Svako kupuje u svojoj zoni. A svaka zona da se opet deli: tako da ti imas vremena da obavis kupovinu  recimo od 8 do 9 ujutru; tvoj komsija od 9-10 itd. Moze se time-frame za svakog odrediti po azbucnom redu ili nekako drugacije, tako bi se smanjile guzve. 

A ko će da kontroliše azbučni red pred svakom samiškom i STR-om u kraju u svakom naselju u Srbiji? Da ne pominjem koliko ima Petrovića ili Stankovića u odnosu na recimo Hadžizdravkoviće...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, momohyoideus said:

Statistika je uzasna jer nije reprezentativna. Kao sto @djurava rece, ceo region ce biti manje vise jednak, mada ja ni ne razumem tu potrebu da se u svemu takmicimo sa nekim, pa i u virusu.

 

Ovo ce svakako biti prvorazredno politicko pitanje I treba da bude tako.

Ako ovo nije problem na kome treba da se testira kvalitet poteza vlasti, onda ja ne znam sta je.

 

Istina je doduse da to treba raditi posle svega, kad se podvuce crta, ali svaka svinjarija treba da

bude zabelezena vec sada.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Constantin said:

Nakon Beograda, a prema podacima od pre dva dana, najgora slika viđena je u Nišu, gde je 90 zaraženih, a jednako alarmantno je u Novom Sadu (86), Ćupriji (83) i Valjevu (59).

 

Odgovarajući na pitanje novinara,  Darija Kisić Tepavčevićje je rekla da je u Nišavskom okrugu do juče testirano 280 zaposlenih u zdravstvenim ustanovama, nakon čega je ustanovljeno da je njih 54 bilo pozitivno na korona virus, pri čemu je od tog broja 29 lekara i 18 medicinskih sestara, dok njih sedam nisu zdravstveni radnici ali rade u zdravstvenim ustanovama.

 

Da li to znači da je u Nišu od zaraženih 60% zdravstvenih radnika,a ostatak su "civili"  ???

 

 

 

 

Pod pretpostavkom da su ove brojke tacne za sve gradove, a posebno za Nis jer u nejmu ima najvise sumnjivih slucajeva, ne vidim cemu ovo "najgora slika" za Nis. To je nekih 5% od svih obolelih u Zemlji, a Nis je em veliki grad em cini manje od 5% populacije.  

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Stiletto said:

A ko će da kontroliše azbučni red pred svakom samiškom i STR-om u kraju u svakom naselju u Srbiji? Da ne pominjem koliko ima Petrovića ili Stankovića u odnosu na recimo Hadžizdravkoviće...

Pa to je do pitanje samosvesti samih ljudi:

- prvo, necu izlaziti jer ygrozavam zdravlje, svoje i tudje

- drugo, ako izadjem , mogu biti kaznjen. Neko ce rizikovati i nece biti uhvacen. Neko drugi ce biti uhvacen i zestoko kaznjen. Ostaje stvar necijeg izbora da prihvati rizik ili ne. 

Link to comment
Share on other sites

Skoro sve svjetske vlasti su pale na ovom ispitu. Znajuci kapacitete ovih sa nasih prostora, iznenadjenje je sto se i ovoliko drze. 

Takodje, same mjere i njihova primjena zavise dosta i od samog naroda. Da se ne lazemo, znamo se...

Edited by Valensija
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Darth Bane said:

 

400 000 gastosa! 

 

Ajde zaobidji me s tom pricon o gastosima, odnosno tim podmuklim  skidanjem odgovornosti. Ako ti verujes u bajke, super, ja se spremam da ih citam 😉

Ja ne mogu da verujem da je neko progutao tu pricu

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Danas sam razgovarao sa zenom koja je obolela od korone. Firma saradjuje sa njenom radnjom... Par recenica...  Ona i muz su bili u bolnici, izasli su pre neki dan i jos uvek su u.kucnoj izolaciji. Bolje se osecaju, nema vise temperature ni kaslja, samo velika malaksalost. Smatra da su virus dobili najverovatnije od kupaca koji su bili u njenom lokalu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Ok. flattening the curve košta sa druge strane kroz pojavu produženog vremena do cilja. Znači da će - duže da traje, složićeš se.
Ali, tada već zalazimo u drugu temu, ekonomija. 

Kakva god da je "curve" ravna ili sa peak-om, vidim da se istovetno završava, sa najmanje 70% populacije koja je zaražena, prebolela i stekla imunitet. Možda grešim, ali nisam siguran da zagovornici lockdown tu prostu činjenicu vide, u mom okruženju najzagriženiji "flattening the curve" fanovi veruju u teoriju:

"eh da smo disciplinovani kao Kinezi ne bi bilo zaraženih, samim tim bi i mene poštedelo"

 Kakva god da je "curve" tih 70% ostaje konstanta, ne znam kako to ne vide. I kad im kažeš vidi se po govoru tela, po mimici da ne žele da poveruju. Inače sasvim razum svet, par programera, i ostatak što čini urednu IT firmu.

Ono što hoću da ti kažem, od šetkanja po parkovima i oko zgrada teško da će iko da se zarazi, naprosto je mala verovatnoća. Ona se pojačava ukoliko imaš više ljudi u zatvorenom prostoru,
prosečna prodavnica je veći rizik od bilo kog parka, ili Ade, Košutnjaka. 

Na kraju ravne krive i na kraju svakog lockdown stoji da imaš 80% ljudi koji nemaju imunitet, a ti si ukinuo lock down. Šta onda sprečava virus da se dalje širi? I da krenemo u novi krug?
Osim ukoliko si tokom lockdown uradio nešto. Pitanje je: šta? 
 

Ovde je u pitanju izbor: ekonomija vs ljudski zivoti. Jesu li UK u Svedska prvo krenuli sa strategijom " herd immunity " - a sada placaju visoku cenu zbog toga. 

Flattening the curve ina za cilj- ocuvanje broja zarazenih da ne predje kapacitet zdravstvenog sistema. Inace sistem puca, nema dovoljno reeursa da svima pomogne , na delu je prirodna selekcija! To je talijanski scenario.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ridji said:

 

 

Pod pretpostavkom da su ove brojke tacne za sve gradove, a posebno za Nis jer u nejmu ima najvise sumnjivih slucajeva, ne vidim cemu ovo "najgora slika" za Nis. To je nekih 5% od svih obolelih u Zemlji, a Nis je em veliki grad em cini manje od 5% populacije.  

Možda sam te boldom skrenuo sa suštinskog pitanja......meni je interesantno da su više od pola zaraženih u Nišu medicinski radnici, što mi je krajnje sumnjivo, a ako oni ne ulaze u statistiku, što ne verujem, onda svi podaci padaju u vodu. Ne znam da li smo se razumeli ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Ovde je u pitanju izbor: ekonomija vs ljudski zivoti. Jesu li UK u Svedska prvo krenuli sa strategijom " herd immunity " - a sada placaju visoku cenu zbog toga. 

Flattening the curve ina za cilj- ocuvanje broja zarazenih da ne predje kapacitet zdravstvenog sistema. Inace sistem puca, nema dovoljno reeursa da svima pomogne , na delu je prirodna selekcija! To je talijanski scenario.

Ja mislio da ozbiljno pričamo? 
A što nismo uzeli Hrvatski scenario?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Matador said:

Ajde zaobidji me s tom pricon o gastosima, odnosno tim podmuklim  skidanjem odgovornosti. Ako ti verujes u bajke, super, ja se spremam da ih citam 😉

Ja ne mogu da verujem da je neko progutao tu pricu

 

Jedno pitanje: a zasto su nagrnuli u Srbiju- najgoru zemlju u Evropi sa najgorim zdravstvenim sistemom? Zar ne bi bili bezbedniji u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji? 

Ja sam takodje gastarbajter, ali kad je ovo izbilo odlozio sam put. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Ok. flattening the curve košta sa druge strane kroz pojavu produženog vremena do cilja. Znači da će - duže da traje, složićeš se.
Ali, tada već zalazimo u drugu temu, ekonomija. 

Kakva god da je "curve" ravna ili sa peak-om, vidim da se istovetno završava, sa najmanje 70% populacije koja je zaražena, prebolela i stekla imunitet. Možda grešim, ali nisam siguran da zagovornici lockdown tu prostu činjenicu vide, u mom okruženju najzagriženiji "flattening the curve" fanovi veruju u teoriju:

"eh da smo disciplinovani kao Kinezi ne bi bilo zaraženih, samim tim bi i mene poštedelo"

 Kakva god da je "curve" tih 70% ostaje konstanta, ne znam kako to ne vide. I kad im kažeš vidi se po govoru tela, po mimici da ne žele da poveruju. Inače sasvim razum svet, par programera, i ostatak što čini urednu IT firmu.

Ono što hoću da ti kažem, od šetkanja po parkovima i oko zgrada teško da će iko da se zarazi, naprosto je mala verovatnoća. Ona se pojačava ukoliko imaš više ljudi u zatvorenom prostoru,
prosečna prodavnica je veći rizik od bilo kog parka, ili Ade, Košutnjaka. 

Na kraju ravne krive i na kraju svakog lockdown stoji da imaš 80% ljudi koji nemaju imunitet, a ti si ukinuo lock down. Šta onda sprečava virus da se dalje širi? I da krenemo u novi krug?
Osim ukoliko si tokom lockdown uradio nešto. Pitanje je: šta? 
 

Mislim da je objasnjeno najmanje 1000 puta. Poenta "zaravnanvanja" krive nije u smanjivanju ukupnog broja zarazenih. Poenta "zaravnavanja" je u smanjivanju broja mrtvih kao posledice preopterecenja zdravstvenog sistema. Ako se pojavi mnogo onih kojima treba intenzivna nega istovremeno umrece mnogi koji bi inace preziveli  zato sto im nije bilo moguce pruziti adekvatnu negu. Npr. da su u Italiji pustili da ide sve "prirodnim tokom" umesto 16.000 imali bi sada 160.000 mrtvih. A da su se na vreme uozbiljili imali bi  mozda 10 puta manje mrtvih.

 

E sad ima onih kojima ljudski zivoti znace malo ili nista pa ljudske zivote mere izgubljenim novcem i drugim ekonomskim parametrima i smatraju da bi trebalo sve pustiti da tece prirodnim tokom pa kome sta zapadne. Jedino sto ja takve ne uracunavam u pripadnike ljudske vrste.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

Jedno pitanje: a zasto su nagrnuli u Srbiju- najgoru zemlju u Evropi sa najgorim zdravstvenim sistemom? Zar ne bi bili bezbedniji u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji? 

Ja sam takodje gastarbajter, ali kad je ovo izbilo odlozio sam put. 

Da probam da pogodim:
Državljani su Srbije, imaju ovde imovinu?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Ja mislio da ozbiljno pričamo? 
A što nismo uzeli Hrvatski scenario?

Pa mozes uzeti i Slovacki scenario - oni su jos bolji: 1 mrtav! A susedna Ceska: 72 umrla. Znaci li to da je slovacki zdravstveni sistem bolji od ceskog? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, tomas.hokenberi said:

 

 

E sad ima onih kojima ljudski zivoti znace malo ili nista pa ljudske zivote mere izgubljenim novcem i drugim ekonomskim parametrima i smatraju da bi trebalo sve pustiti da tece prirodnim tokom pa kome sta zapadne. Jedino sto ja takve ne uracunavam u pripadnike ljudske vrste.

Ne moraš, ali pristojno bi bilo da pročitaš iskustvo iz mog okruženja

to je moj utisak, često me ne vara

Quote

Možda grešim, ali nisam siguran da zagovornici lockdown tu prostu činjenicu vide, u mom okruženju najzagriženiji "flattening the curve" fanovi veruju u teoriju:

"eh da smo disciplinovani kao Kinezi ne bi bilo zaraženih, samim tim bi i mene poštedelo"

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Stiletto said:

A ko će da kontroliše azbučni red pred svakom samiškom i STR-om u kraju u svakom naselju u Srbiji? Da ne pominjem koliko ima Petrovića ili Stankovića u odnosu na recimo Hadžizdravkoviće...

Pa moze onaj mehanizam sa SMS porukama, u kome bi se svakom random ili redom po prijavi dodeljivao "prozor" za kupovinu. A policija moze da izabere koga ce da "legitimise" i da proveri da li je dobio SMS potvrdu za taj termin i da kaznjava one koji krse.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

Pa mozes uzeti i Slovacki scenario - oni su jos bolji: 1 mrtav! A susedna Ceska: 72 umrla. Znaci li to da je slovacki zdravstveni sistem bolji od ceskog? 

možda su njihove "mere" primerenije?

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

Jedno pitanje: a zasto su nagrnuli u Srbiju- najgoru zemlju u Evropi sa najgorim zdravstvenim sistemom? Zar ne bi bili bezbedniji u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji? 

Ja sam takodje gastarbajter, ali kad je ovo izbilo odlozio sam put. 

Ili privremeni radnici, oni do 90 dana u EU, pa 90 u SRB - takvi sumnjam da imaju neko osiguranje u zemljama u kojima privremeno rade.

 

Ja sam se zajebala, pa dosla na davno planirani put, dok jos nije ni bila frka - frka me zatekla ovde. Imam dodatno privatno nemacko osiguranje, koje me pokriva bilo gde, ali ne daj Boze da mi zatreba lecenje u Srbiji - sasvim sigurno nisam "nagrnula u Srbiju" zbog zdravstvenog sistema.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darth Bane said:

Jedno pitanje: a zasto su nagrnuli u Srbiju- najgoru zemlju u Evropi sa najgorim zdravstvenim sistemom? Zar ne bi bili bezbedniji u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji? 

Ja sam takodje gastarbajter, ali kad je ovo izbilo odlozio sam put. 

Ja poznajem dosta ljudi koji rade u Evropi i niko od njih nije dosao u Srbiju. Svima njima je zajednicko da imaju legalne i stalne poslove i zdravstvena osiguranja.

 

Jako veliki procenat onih koji su se vratili su bili u Evropi na poslovima "na crno", sa turistickom vizom, bez prijave, bez zdravstvenog osiguranja, trajnog smestaja i u trenutku kada je nastupila pandemija. U takvoj poziciji, sa nesigurnim statusom, bez prihoda, sta su mogli da urade?

 

Tu ne racunam naravno dokone "fuzbaljere" i njima slicne koji su se vratili zato sto im je dosadno u karantiniranoj EU.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...