Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

To bi trebalo javiti "braci Kinezima" koji  savetuju nase strucnjake

 

edit: u Hrvatskoj  dosad testirano 11 464, zarazenih 1222, umrlih 16 - znaci nesto preko 11 %  testiranih zarazeno; u Srbiji testirano preko 8000, zarazenih 2200 

 

 

U odnosu na Sloveniju: 1000 zarazenih, 30 umrlih, na 3.5x manje stanovnika. 

Link to comment
Share on other sites

Ove naše bitange na vlasti imaju još samo dva poteza koje mogu da povuku:

  1. Da uveku 24h lockdown, samo kad bi znali kako da ljudima omoguće snabdevanje. Ako ih puste u prodavnice, ništa uradili nisu, a ako žele zabrane i to, nemaju blage veze kako da organizuju logistiku snabdevanja
  2. Kad mera pod 1. spektakularno propadne (a hoće), mogu još samo da lažu da više nemaju slučajeva i preminulih i proglase istorijsku pobedu

Tako da će in my humble opinion to i biti redosled poteza: udariće 24h blokadu negde pred Uskrs, ali će pustiti do prodavnica i apoteka u 1km od kuće, sačekaće da prođu termini kad se ljudi okupljaju (Prvi maj i Đurđevdan) i proglasiti pobedu, pustiti škole i sve ostalo vratiti u normalu.

 

A sve zaražene i mrtve posle tog termina će iskusno gurnuti pod tepih, Russian style.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Stiletto said:

 a ako žele zabrane i to, nemaju blage veze kako da organizuju logistiku snabdevanja

ne postoji način da se održivo organizuje snabdevanje u beogradu a da ne podrazumeva armiju ljudi koji takođe poništavaju osnovnu ideju lockdown-a
To što veliki broj ljudi imaju dozvolu za kretanje i radnu obavezu veselo zabole virus i neće ih poštedeti. Dakle, ideja je nemoguća, neodrživa i samim tim verovatni scenario.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Green23 said:

Nama je užasna statistika 10% zvanično zaraženih je na respiratorima, 58 preminulih. 

Mozda je ne vidim to tako, 5% a ne 10% na respiratorima. Broj mrtvih po broju stavnovnika je tu negde kao i kod ostalih u nasem okruzenju. Jedino sto je statisticki lose je broj mrtvih u odnosu na broj zarazenih, sto je direktna posledica malog broja testova pa oni bez simtoma nisu uhvaceni i evidenrirani. Aj videcemo kad sve ovo prodje al nece tu biti neke veliki razlike, zemlje bivse Juge, Rumuni Bugari , bice to tu negde

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Stiletto said:

Ove naše bitange na vlasti imaju još samo dva poteza koje mogu da povuku:

  1. Da uveku 24h lockdown, samo kad bi znali kako da ljudima omoguće snabdevanje. Ako ih puste u prodavnice, ništa uradili nisu, a ako žele zabrane i to, nemaju blage veze kako da organizuju logistiku snabdevanja
  2. Kad mera pod 1. spektakularno propadne (a hoće), mogu još samo da lažu da više nemaju slučajeva i preminulih i proglase istorijsku pobedu

Tako da će in my humble opinion to i biti redosled poteza: udariće 24h blokadu negde pred Uskrs, ali će pustiti do prodavnica i apoteka u 1km od kuće, sačekaće da prođu termini kad se ljudi okupljaju (Prvi maj i Đurđevdan) i proglasiti pobedu, pustiti škole i sve ostalo vratiti u normalu.

 

A sve zaražene i mrtve posle tog termina će iskusno gurnuti pod tepih, Russian style.

Kakve prodavnice druze?Danas u Bg pun grad ljudi koji setaju,ogroman broj dece itd...prodavnice su nuznost a setnja i igranje po parkovima luksuz 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Green23 said:

Nama je užasna statistika 10% zvanično zaraženih je na respiratorima, 58 preminulih. 

Statistika je uzasna jer nije reprezentativna. Kao sto @djurava rece, ceo region ce biti manje vise jednak, mada ja ni ne razumem tu potrebu da se u svemu takmicimo sa nekim, pa i u virusu.

Edited by momohyoideus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Matador said:

Nastavljamo losim tempon, nazalost 😕

najmanje testiramo a najvise zarazenih u okruzenju (Ex-Yu)  😞

 

Mi skoro svaki dan na oko 1:4 odnos zarazeni/testirani, ako sam dobro video.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

ne postoji način da se održivo organizuje snabdevanje u beogradu a da ne podrazumeva armiju ljudi koji takođe poništavaju osnovnu ideju lockdown-a
To što veliki broj ljudi imaju dozvolu za kretanje i radnu obavezu veselo zabole virus i neće ih poštedeti. Dakle, ideja je nemoguća, neodrživa i samim tim verovatni scenario.

Ljudi,nije toliki problem kretanje, vec je problem ljudi koji izlaze se ne pridrzavaju principa: izlazis samo za osnovne potrebe; u prodavnicama obavezni maska i rukavice; izlazak pojedinacno ili najvise dvoje u grupi. 

24h lockout se moze organizovati tako da npr samo jedan clan domacinstva moze izaci po osnovne namirnice , svakod drugog dana , u odgovarajuce vreme- tj u okviru odgovarajuceg time- frame. I sve moze da funkcionise u tom slucaju. Izlazak u nabavku : sa maskom i rukavicama! 

4 minutes ago, Matador said:

Nastavljamo losim tempon, nazalost 😕

najmanje testiramo a najvise zarazenih u okruzenju (Ex-Yu)  😞

 

400 000 gastosa! 

2 minutes ago, handys said:

 

Mi skoro svaki dan na oko 1:4 odnos zarazeni/testirani, ako sam dobro video.

Juce je bilo 1:3! Smanjuje se. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

24h lockout se moze organizovati tako da npr samo jedan clan domacinstva moze izaci po osnovne namirnice , svakod drugog dana , u odgovarajuce vreme- tj u okviru odgovarajuceg time- frame. I sve moze da funkcionise u tom slucaju. Izlazak u nabavku : sa maskom i rukavicama! 

 

 

Odlicno, hajde da maksimalno skratimo vreme kad ljudi mogu da kupuju tako da ih u prodavnici (i u redu ispred) bude sto vise, i tako maksimizujemo broj mogucih kontakata izmedju ljudi.

  • Like 7
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

Ljudi,nije toliki problem kretanje, vec je problem ljudi koji izlaze se ne pridrzavaju principa: izlazis samo za osnovne potrebe; u prodavnicama obavezni maska i rukavice; izlazak pojedinacno ili najvise dvoje u grupi. 

24h lockout se moze organizovati tako da npr samo jedan clan domacinstva moze izaci po osnovne namirnice , svakod drugog dana , u odgovarajuce vreme- tj u okviru odgovarajuceg time- frame. I sve moze da funkcionise u tom slucaju. Izlazak u nabavku : sa maskom i rukavicama! 

Nije baš tako jednostavno, da probam da zamislim:

Dakle prodavnice snabdevanje rade, apoteke takođe pretpostavljam. Koliko je to hiljada ljudi neobuhvaćenim lockdown, + neki broj ljudi koji imaju radne obaveze, + 1 glava po domaćinstvu dnevno?
Mislim da sa policijom, vojskom, i potrebama SNS da vodi predizbornu kampanju da dođemo do šestocifrenog broja samo u Bgd? 
Gde je onda smisao lockdown?

Danas sam, što se opreme tiče obišao 4 apoteke jedan DM. Našao sam maske u poslednjoj apoteci, rukavica danas nema. Zalihe su mi tanke, imam još za sutra. Za prekosutra nemam. Pretpostavljam da nisam jedini.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, momohyoideus said:

 

 

Odlicno, hajde da maksimalno skratimo vreme kad ljudi mogu da kupuju tako da ih u prodavnici (i u redu ispred) bude sto vise, i tako maksimizujemo broj mogucih kontakata izmedju ljudi.

Pa vec sam napomenuo: zato treba nositi maske i rukavice - i odrzavati 2m rastojanje! 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Nije baš tako jednostavno, da probam da zamislim:

Dakle prodavnice snabdevanje rade, apoteke takođe pretpostavljam. Koliko je to hiljada ljudi neobuhvaćenim lockdown, + neki broj ljudi koji imaju radne obaveze, + 1 glava po domaćinstvu dnevno?
Mislim da sa policijom, vojskom, i potrebama SNS da vodi predizbornu kampanju da dođemo do šestocifrenog broja samo u Bgd? 
Gde je onda smisao lockdown?

Danas sam, što se opreme tiče obišao 4 apoteke jedan DM. Našao sam maske u poslednjoj apoteci, rukavica danas nema. Zalihe su mi tanke, imam još za sutra. Za prekosutra nemam. Pretpostavljam da nisam jedini.

Smisao lockdowna je - da se broj ljudi koji se krecu smanji na ispod 20%! Tada krece ona "flattening the curve". Ako je ispod 80% ljudi u kuci a preko 20 % napolje - onda se kriva nece uravniti.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Pa vec sam napomenuo: zato treba nositi maske i rukavice - i odrzavati 2m rastojanje! 

 

Sve je to lepo, ali kada NEMA maski, rukavica, alkohola, asepsola i slično, ne mogu se ni koristiti. I daj, molim te, prekini da troluješ.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, momohyoideus said:

 

Ja cu pre da umrem od gladi nego da stojim u takvim redovima.

ma brate i ja, ali imam porodicu, a i snabdevam komšije, nosim opremu, šta da ti kažem, sam sebi izgledam kao kreten, voziti sa rukavicama je posebna kazna, ali izdržaću.

I sve bih radio isto, samo ne bih jurio sa posla u samišku zbog policijskog časa - da ga nema, i da mogu da se pouzdam da normalno posle posla odradim samišku. Ovako stalno mi frka da će da zatvore dok stignem sa Nbgd... 

Link to comment
Share on other sites

Nabavka samo što ranije ujutru (ko može). Tad nisu tolike gužve. Ja bio jutros u 7.30h, niti je bio red na ulazu niti na kasi. Prošli put sam otišao oko 11h i čekao sam pola sata samo da uđem... Našao sam čak i rukavice u lokalnoj apoteci, prvi put danas posle nekoliko neuspešnih pokušaja... 50 din po komadu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...