Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, Darth Bane said:

Mislim da Srbiji ne gine uvodjenje 24h .

Očigledno je već. Pa i to je valjda demokratija, poštovanje većine.

Imaće i dalekosežne posledice, na društvo, društveno uređenje, ekonomija na drugoj temi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zizu said:

Gospodja Kisic posle pandemije ce biti visokopozicionirani clan, a potom i funkciner SNS- a. Smem da se kladim...

 

Ja mislim da se do pozicije pomocnika direktora BATUT-a ne stize bez debelih veza u vladajucoj stranci. Samo pretpostavka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Decentralizaciju testiranja je pre 10-tak trebalo uraditi. Torlak već tada nije mogao da postigne tadašnji broj uzoraka, ljudi su radili po smenama od 12h i padali na nos od posla. Znam kako treba da funkcioniše akreditovana, sertifikovana dijagnostička laboratorija, a to bi i svi koji su dobili zadatak za testiranje morali da znaju. Danas je rečeno da je problem u popunjavanju obrazaca, što je neverovatno obrazloženje za kašnjenje rezultata. Zna se kako izgleda rezultat ispitivanja i šta mora na sebi da ima. Što se ljudi tiče, mislim da sam i napisala u nekom trenutku da jesu angažovani istraživači iz Instituta, to su biolozi, molekularni biolozi, i verovatno po koji biohemičar kao operativci.

Dr Kisić me je opasno danas nervirala. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Ja mislim da se do pozicije pomocnika direktora BATUT-a ne stize bez debelih veza u vladajucoj stranci. Samo pretpostavka.

 

Tamo gde ima pameti u tragovima do pomocnika se stize.. 

Cesto bivsi direktori nacelnici postaju pomocnici, ili do tog mesta dolazi relativno kvalifikovan kadar.. 

Direktori.. Nacelnici.. To su mesta rezervisana uglavnom za partijske debile.. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Ja mislim da se do pozicije pomocnika direktora BATUT-a ne stize bez debelih veza u vladajucoj stranci. Samo pretpostavka.

 

Ne trebas pretpostavljati, doticnoj je Nela Kuburovic snajka.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Miki28 said:

Jel moguce ovo? Jadni ljudi

Svakako da nije prijatno. I moglo bi biti unaprijedjeno. Tu cu se sloziti. Jadni nisu, ne zali se niko da je hladno ili da su gladni. A da ti kaze neko ko ima iskustva i obuku iz postupaka kad je rijec o epidemijama (i to u mehanizmima jedne mnogo mocne i bogate organizacije, vojne), komfor pojedinca mozes da okacis macku u rep. Kad je rijec o izrazito zaraznim oboljenjima i  necemu sto  je pitanje javnog zdravlja. 
 

Edited by wrecktangle
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se samo pitam zasto svako malo masu sa ta 24 sata. Jel to ono kao da pricaju deci, ako ne budes dobar neces moci napolje? Vidim da bi voleli, ali isto tako vidim da nemaju kapaciteta da to organizuju sa sve kucnim dostavama kao Kinezi. Samo ne razumem bas sta imaju licno od toga, premda vidim u danasnjim izjavama svojevrsnu satisfakciju time kako lepo grad funkcionise kad izgleda kao u filmu '28 dana kasnije'.

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, wrecktangle said:

Svakako da nije prijatno. I moglo bi biti unaprijedjeno. Tu cu se sloziti. Jadni nisu, ne zali se niko da je hladno ili da su gladni. A da ti kaze neko ko ima iskustva i obuku iz postupaka kad je rijec o epidemijama (i to u mehanizmima jedne mnogo mocne i bogate organizacije, vojne), komfor pojedinca mozes da okacis macku u rep. Kad je rijec o izrazito zaraznim oboljenjima i  necemu sto  je pitanje javnog zdravlja. 
 

 

Nije rec o komforu pojedinca nego o neodgovornosti. Pakuju se ljudi koji nisu testirani na isto mesto. Ko ce da odgovara ako neko dodje nezarazen, tamo se zarazi i umre?

Edited by momohyoideus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Čudo jedno kako kineski eksperti nemaju ni najmanju zamerku na rad države, štabova, ministarstava, a imaju na ponašanje građana. 

Zar im nije čudno onako mali broj testiranih, starosna struktura umrlih...

 

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Div said:

Čudo jedno kako kineski eksperti nemaju ni najmanju zamerku na rad države, štabova, ministarstava, a imaju na ponašanje građana. 

Zar im nije čudno onako mali broj testiranih, starosna struktura umrlih...

 

 

Realno, boli ih uvo. Oni su ovde po partijskom zadatku i to je to. Kazu sta imaju i cao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je stanje u karantinu u Banja Luci,vjerovatno je slicno u svim drzavama regije.Uzas,sta drugo reci.
Nije ni priblizno slicno u drzavama regije, ali je ocekivano od Dodika da ovako tretira svoj narod.
Par prijatelja mi je po karantinima u CG, ljudi su smjesteni po hotelima, ima ih i u ski centrima, a u Pg su smjesteni u novi studentski dom, ima ih da su sami u sobi ili sa nekim.
Hotelima je inace zabranjen rad ima i 20 dana, tako da je logicno bilo da se iskoriste kapaciteti.
Uglavnom se koriste oni koje su kroz privatizaciju dobili prijatelji Milovi, za par eura.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, handys said:

Ja se samo pitam zasto svako malo masu sa ta 24 sata. Jel to ono kao da pricaju deci, ako ne budes dobar neces moci napolje? Vidim da bi voleli, ali isto tako vidim da nemaju kapaciteta da to organizuju sa sve kucnim dostavama kao Kinezi. Samo ne razumem bas sta imaju licno od toga, premda vidim u danasnjim izjavama svojevrsnu satisfakciju time kako lepo grad funkcionise kad izgleda kao u filmu '28 dana kasnije'.

 

Svakako da to jeste jedan deo njihove babaroga-strategije, ali svakako da to ne bi mogli niti da organizuju, niti da sprovedu. To što danas objavljuju ovu vest ima samo da napravi gužve ispred prodavnica (eto im kontakta), a ionako su dovoljno zasrali skraćivanjem njihovog radnog vremena i policijskim časom. Nije isto da li u prodavnicu uđe 100 regularnih kupaca za osam sati ili 200 preplašenih za četiri sata, a prodavci sada čak imaju i manje vremena za čišćenje. Ni današnji pokušaj im ne ide od ruke jer čujem da se neki vlasnici pasa rukovode fiziolškim potrebama svog ljubimca, a svaka površina koja nije centar i gde nema mnogo policije se može iskoristiti za kršenje smešnih naredbi. Ne verujem ni da im je svejedno zbog $$$ jer što manje firmi radi, to je manje $$$, tako da neće biti ni onih 100 evra za džeparac, a i gledano na duge staze, ekonomija plaća zdravstvo. Možda će brat Si pokloniti nekoliko pari rukavica i koju stotinu maski, ali za zdravstvo su potrebne i druge stvari jer ljudi boluju od svačega. To drugo se može dobiti samo ako imaju od koga da uzmu pare, a čak je i finansijerima SNS-a slavina dosta zavrnuta.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, momohyoideus said:

 

Nije rec o komforu pojedinca nego o neodgovornosti. Pakuju se ljudi koji nisu testirani na isto mesto. Ko ce da odgovara ako neko dodje nezarazen, tamo se zarazi i umre?

Da li mozes da razumijes da je rijec o ljudima koji su dosli iz najugrozenijih podrucja i nemaju simptome? Kako ih niko pogledao nije pa onaj tvrdi da mu mjere temperaturu sve dok ne bude 36.5. Ne znam samo kako to rade. Super bi bilo da ima testova pa da se svako testira ali nema. Znas li koliko ljudi nije poslusalo instrukciju da se samoizoluju. Mjesta za kritiku uvijek ima. No ovo je nesto drugo. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, SamoFlacko said:

Nije ni priblizno slicno u drzavama regije, ali je ocekivano od Dodika da ovako tretira svoj narod.
Par prijatelja mi je po karantinima u CG, ljudi su smjesteni po hotelima, ima ih i u ski centrima, a u Pg su smjesteni u novi studentski dom, ima ih da su sami u sobi ili sa nekim.
Hotelima je inace zabranjen rad ima i 20 dana, tako da je logicno bilo da se iskoriste kapaciteti.
Uglavnom se koriste oni koje su kroz privatizaciju dobili prijatelji Milovi, za par eura.

Sam si dao odlican odgovor na kraju. Znaci super je da u Cg (Milovi jarani) daju hotele pa ce poslije od drzave da naplate te boravke ili su vec unaprijed zaradili samo

time sto su stavili sapu na iste. A Dodik je govno jer ne radi isto to? U Bl i na dosta mjesta se koriste ili su ispraznjeni studentski domovi. Logika sljedbenika Stanivukovica i Vukanovica je zapanjujuca. I ako je iko unistio opoziciju to su blogeri i vlogeri koji se namecu ko da su Mesije, samo Dodika da skinu.  A to ti kaze neko ko ne mirise pozciju samo tako!  Izvinjavam se na offu. 

 

Link to comment
Share on other sites

Sam si dao odlican odgovor na kraju. Znaci super je da u Cg (Milovi jarani) daju hotele pa ce poslije od drzave da naplate te boravke ili su vec unaprijed zaradili samo
time sto su stavili sapu na iste. A Dodik je govno jer ne radi isto to? U Bl i na dosta mjesta se koriste ili su ispraznjeni studentski domovi. Logika sljedbenika Stanivukovica i Vukanovica je zapanjujuca. I ako je iko unistio opoziciju to su blogeri i vlogeri koji se namecu ko da su Mesije, samo Dodika da skinu.  A to ti kaze neko ko ne mirise pozciju samo tako!  Izvinjavam se na offu. 
 
Nema zarade, ponudjeni su hoteli besplatno.
Ne hvalim ja njih, ali mogli su isto uraditi kao Dodik, a ljudima je ipak bitno da su u normalnom smjestaju, briga ih ko je i kako dosao do hotela, jer je to za neku drugu pricu.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Spanija, italija, nemacka, svi imaju manje slucajeva danas, verovatno I zato sto je nedelja pa se manje testira. Trebali bi da sacekamo sutrasnje i brojke u utorak da vidimo jel to trend I jel se vidi svetlo ma kraju tunela. 

Sto se nas tice, mislim da tek ulazimo u tunel koji ce biti bas dug I taman. Ocigledno placamo danak malom broju testiranja I tome sto smo zarazene slali od bolnica po principu 'ma nije tebi nista, otkud tebi korona?' 

Pretpostavljam da mi apsolutno nismo u stanju sami sa ovim da se izborimo, nasa jedina sansa je da kad ove razvijene  zemlje izadju na kraj sa epidemijom u svom dvoristu, posalju ekipe, strucnjake, testove I sl I urade sta treba umesto nas za nas.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U Svedskoj nam se upravo obratio kralj, kratkim, odmerenim i istovremeno emotivnim govorom. Inace simpatican covek, ali bez trunke harizme i bilo cega kraljevskog, uglavnom bezlican i malo pogubljen, ovaj put je delovao ubedjeno, iskreno, toplo i nadasve smirujuce. I on je sef drzave, bas kao i Vucic, ali razlika u pristupu - nebo i zemlja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vilhelmina said:

...nadasve smirujuce. I on je sef drzave, bas kao i Vucic, ali razlika u pristupu - nebo i zemlja.

U odnosu na Vučića i tasmanijski đavo deluje odmereno i smirujuće.

 

 

  • Like 9
  • Thanks 3
  • Ha-ha 23
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SamoFlacko said:

Nema zarade, ponudjeni su hoteli besplatno.
Ne hvalim ja njih, ali mogli su isto uraditi kao Dodik, a ljudima je ipak bitno da su u normalnom smjestaju, briga ih ko je i kako dosao do hotela, jer je to za neku drugu pricu.

Ja u sto marke da se kladim da bi onda ovo isti koji pricaju pricali da je Dodik namjestio nekome svome da izvuce koji dinar. Brojke pristiglih u CG (koja je prva zatvorila granice) i u BiH (koja je kasnila s tim mjerama ali samo s tim tj zatvaranjem granica)  se drasticno razlikuju Sem toga, da ponovim dok ti je toplo i nisi gladan uzasa nema. Moze li bolje..moze ali nemoj da budemo djeca.  
Ljudi, bez obzira sta ko tvrdi..oprezno i ne kretati se ako se ne mora. Gadno je sve ovo ali proci ce brze sto smo disciplinovaniji. A onda se moze o svemu drugom. 

Edited by wrecktangle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...