Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, JohnnyDragon said:

Jel pitao neko zasto u Srbiji za jedan dan umre vise ljudi nego komisijama za 3 nedelje? 

Ne?? 

 

Izjavio  je veliki vodja bez da ga je neko pitao, kako mi ne fingiramo broj umrlih kao neki.

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Zizu said:

Izjavio  je veliki vodja bez da ga je neko pitao, kako mi ne fingiramo broj umrlih kao neki.

kad smo kod komšija koliki je je njima policijski čas da imaju toliko manje zaraženih...

Edited by urosg3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Jesam ja dobro skapirao?

1. Sajmište je privremena bolnica za zaražene sa lakšom kliničkom slikom
2. Postoje građani na sajmištu čiji je nalaz negativan
3. Ako i sledeći nalaz (24 sata + čekanje da stigne sa Torlaka) bude negativan biće pušteni na "slobodu"
Ukoliko je sve to tačno, 

1, Osoba x je negativna a živi sa osobama x i y koji su dokazano pozitivni
2. Znamo pouzdano da je osoba x danas negativna
3. mora da čeka 24 do sledećeg testiranja
4. Dok čeka nalaz nekoliko dana može da se

a. zarazi, a u tih nekoliko dana stigne njegov negativni rezultat
b. ne zarazi:

 

Osoba koja prelezi ovu bolest razvija prirodni imunitet i vise se ne moze zaraziti, za potvrdu o ozdravljenju su potrebna dva negativna testa u razmaku od 24 do 48 casova.

 

Ono sto se ne zna jeste koliko taj imunitet traje, pa ima nagadjanja da je za citav zivot, a ima nagadjanja da je u narednih nekoliko godina 4-5, ono sto se slazu jeste da ne bi smjelo biti ispod nekoliko godina (tih 4 ili 5).

 

Osnovna funkcija sajma jeste da zarazeni budu pod nadzorom, jer iako im je laka klinicka slika, i pridrzavaju se svih pravila o izolaciji, opet u kucnim uslovima mogu nekome da prenesu virus, na sajmu ne mogu i tu su skroz izolovani. Druga, bitna stvar jeste sto bolest moze u jako kratkom vremenskom periodu pogorsati (obicno na pocetku), a ako su pod nadzorom na sajmu, moze brzo i da se reaguje i prebaci u pravu bolnicu, u kucnim uslovima se mora ili zvati hitna, ili neko da te vozi, autobusi su ukinuti,.. itd. Sve je mnogo komplikovanije, a neki i nemaju uslove da se to dovoljno brzo izvede, prigradska naselja, sela,.. itd. Pa onda problem papirologije, i tako to, uglavnom sajam je dobro rjesenje za ovaj tip problema.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Atreid said:

 

 

 

Osnovna funkcija sajma jeste da zarazeni budu pod nadzorom, jer iako im je laka klinicka slika, i pridrzavaju se svih pravila o izolaciji, opet u kucnim uslovima mogu nekome da prenesu virus, na sajmu ne mogu i tu su skroz izolovani. Druga, bitna stvar jeste sto bolest moze u jako kratkom vremenskom periodu pogorsati (obicno na pocetku), a ako su pod nadzorom na sajmu, moze brzo i da se reaguje i prebaci u pravu bolnicu, u kucnim uslovima se mora ili zvati hitna, ili neko da te vozi, autobusi su ukinuti,.. itd. Sve je mnogo komplikovanije, a neki i nemaju uslove da se to dovoljno brzo izvede, prigradska naselja, sela,.. itd. Pa onda problem papirologije, i tako to, uglavnom sajam je dobro rjesenje za ovaj tip problema.

Okay, a znamo sigurno i pouzdano da su svi na Sajmu izvesno zaraženi? Da nije kriterijum "pokazuje simptome"?
p.s danas je bilo pitanje na temu, i odgovor je bio:
"svi koji su prebačeni iz bolnice imaju otpusni list" i ...
što implicira da na sajmu nisu samo oni otpušteni iz bolnice, onaj nemušti tekst nešto slično tvrdi. Onako nemušt.

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Okay, a znamo sigurno i pouzdano da su svi na Sajmu izvesno zaraženi? Da nije kriterijum "pokatuje simptome"?

 

Na sajam ides ako si pozitivan. Tako, da tamo su svi zarazeni. Ukoliko se ne zna da l' si zarazen  a sumnja se (imao si kontakt sa zarazenim) a nije te moguce testirati zbog perioda inkubacije (test moze biti lazno negativan) tad ides ili u kucnu izolaciju ili po novom u studentse domove gdje si izolovan od drugih sumnjivih dok se ne utvrdi da l' si zarazen ili nisi. Ukoliko nisi, ides kuci, ukoliko jesi ides na sajam ukoliko ti je klinicka slika laka ili u bolnice ukoliko ti se stvar krene komplikovati.

 

 

Edit: Vidim da si dodao pa i to da odgovorim, ukoliko si bio u bolnici zbog teze klinicke slike, a sad si bolje, ili si vec dovoljno ozdravio mogu da te prebace na sajam da bi u bolnici oslobodili krevet za teze pacijente. U svakom slucaju dva negativna testa u razmaku od 24 do 48 casova ti garantuju pustanje kuci. Moze biti i da vise ne pokazujes simptome, a test ti je i dalje pozitivan, ni u tom slucaju te nece drzati u bolnici, vec ce te prebaciti na sajam.

Edited by Atreid
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djurava said:

Oko sajma , mozda sam ja lose skontao, na sajam idu zarazeni, oni koj imaju lakse simtome pa su do sad bili na kucnom lecenju i oni koji su bili u bolnici pa im se stanje popravilo generalno svi sa dokazanim virusom

 

Rekli su da ove koji su vec na kucnom ljecenju nece slati na sajam, oni ostaju kucama, ali svaki naredni za kojeg se utvrdi da je pozitivan (sa lakom klinickom slikom) ide na sajam.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Nemaju ga. 

Ok, ja sam pristrasan, mislim da je policijski čas, i način na koje ga je ovo društvo prihvatilo pokazatelj društva, ali se čini da mi brojevi idu na korist. Mada... malo je rano za zaključak, ipak.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa jedne strane mogu da opravdam policijski čas, jer mnogi misle da su jači od bilo kog virusa, pa se ne pridržavaju socijalnog distanciranja itd, ali ono što poništava efekat policijskog časa su njegove debilne odluke i dizanje panike i neznanje i manjak resursa za sprovođenje određenih mera.

@Green23

Velika sramota vojske i države. Baš me onako sramota. Kodeks mi ne dozvoljava da napišem neke stvari, ali ovo je zaista jadno i bedno.

Link to comment
Share on other sites

Malopre je Banjicom prošlo neko kamionče, prska nešto po ulici. Baš me zanima šta je 🙂 ah ta radoznalost!

@Referent razumem šta hoćeš da kažeš, naravno, nadam se pričaćemo kad se sve završi, ja bih nekako voleo da grešim, da su ovo dobre mere eto.

Link to comment
Share on other sites

 

57 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

Zajebani singapurćani jbte 🙂

Pa da nisu ne bi za 30 godina od rupe mozda i gore nego sto je ovo sad postali vrh čovečanstva i najprviji svet od svih prvih svetova :thumbsup:

 

1 hour ago, handys said:

"Bilo ih je na Košutnjaku, na Ušcu... čak su neki sklanjali trake i koristili sprave za vežbanje. Ja ne mogu da shvatim da posle svega što se dešava neko ne može da shvati da takvim ponašanjem ugrožava ne samo sebe već i druge", rekao je Vesić.

 

Neka izvoli reci Nestorovicu da ne prica kako je virus bezopasan za 85% populacije...

Nikakav Nestorovic nije kriv za to, nego su to jednostavno budale, koje haraju zato sto su 30 godina nečinjenjem države podsticani da se ponašaju po svojoj pravoj prirodi. Država 30 godina tu sveti ognjišta a ne vrši svoju primarnu funkciju, koja je da budale drži u rupama, kao u primeru gore iz Singapura. Menjam prethodnu izjavu u vezi tih idiota u sledece. Ako se utvrdi da se takav zarazio posle proglasenja "vanrednog stanja", ne treba mu uskratiti medicinjsku pomoć, ali ga ne treba ni primati u normalnu bolnicu, nego u šatore i na slična mesta. Takvog primati u pravu bolnicu da tamo smrdi i zauzima mesto nekome ko je poštovao izolaciju pa se zarazio slučajno, to nije humanizam. Nista ovim idiotima ne bi falilo ni u šatoru. Ako im fali... sam pao, sam se ubio. Ali stvarno. kakav je to humanizam da idiot koji sam sebe izlaze opasnosti bude tretiran isto kao normalan građanin? To nije humanizam. To je travestija humanizma. Zato, te idiote kad se uskoro razbole, u šatore, to je prava stvar.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Ok, ja sam pristrasan, mislim da je policijski čas, i način na koje ga je ovo društvo prihvatilo pokazatelj društva, ali se čini da mi brojevi idu na korist. Mada... malo je rano za zaključak, ipak.

Nije u pitanju zabrana kretanja, nego koliko ko ima brljivog naroda u svojim redovima... A kod nas kao da se takmiče iz dana u dan ko će više da se  izglupira... Kao da radimo u inat, i uvek kontra...

Uvede se zabrana kretanja od 13h oni jedva dočekaju sunce da pre 13h napune park... Pa kad bude još duža zabrana, biće jao jadni mi kako ćemo sad i biće im kriv ko zna ko....

Ukinuti zabranu, ali.... Ko pomisli da izađe zatvor i milionske kazne pa izvoli...

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Zizu said:

Izjavio  je veliki vodja bez da ga je neko pitao, kako mi ne fingiramo broj umrlih kao neki.

Jedino sto ima smisla da on izjavi je da smo mi drzava koja ima imbecila sa ozbiljnom dijagnozom na mestu gde treba da bude predsednik, za razliku od nekih(citaj mnogih).

Bednik koji skuplja sitne poene kod nekih(zalim ih) dok ljudi oboljevaju/ umiru.

 

Za brojke - No comment 😡

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

Pa da nisu ne bi za 30 godina od rupe mozda i gore nego sto je ovo sad postali vrh čovečanstva i najprviji svet od svih prvih svetova :thumbsup:

 

Nikakav Nestorovic nije kriv za to, nego su to jednostavno budale, koje haraju zato sto su 30 godina nečinjenjem države podsticani da se ponašaju po svojoj pravoj prirodi. Država 30 godina tu sveti ognjišta a ne vrši svoju primarnu funkciju, koja je da budale drži u rupama, kao u primeru gore iz Singapura. Menjam prethodnu izjavu u vezi tih idiota u sledece. Ako se utvrdi da se takav zarazio posle proglasenja "vanrednog stanja", ne treba mu uskratiti medicinjsku pomoć, ali ga ne treba ni primati u normalnu bolnicu, nego u šatore i na slična mesta. Takvog primati u pravu bolnicu da tamo smrdi i zauzima mesto nekome ko je poštovao izolaciju pa se zarazio slučajno, to nije humanizam. Nista ovim idiotima ne bi falilo ni u šatoru. Ako im fali... sam pao, sam se ubio. Ali stvarno. kakav je to humanizam da idiot koji sam sebe izlaze opasnosti bude tretiran isto kao normalan građanin? To nije humanizam. To je travestija humanizma. Zato, te idiote kad se uskoro razbole, u šatore, to je prava stvar.

 

Sve se slazem. Vise sam naveo ono kao primer drzavnog besmisla da jedan dan doktor izjavljuje kako 85% stanovnistva ne treba da se plasi virusa a sutradan izlazi politicar da se zali na narod sto ne razmislja o virusu. Umesto da naizmenicno grde i kukaju, neka se dogovore medju sobom kakvu poruku salju.

A to sto imamo beslovesnog naroda koji nikog ne slusa i u fazonu je 'jaci smo od sudbine', to zaista u Morovic, ili jos bolje na onu psihijatriju u Kovinu sto su je slikali skoro.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Crni Bombarder said:

Nemaju ga. 

U Hrvatskoj i Sloveniji nema vremenska zabrana kretanja, ali ima izmedju opstina i gradova.

 

Inace, Hrvatska je danas pocela sa drive in testom koji moze da se obavi uz uput nadlezne lekarske sluzbe.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Malopre je Banjicom prošlo neko kamieonče, prska nešto po ulici. Baš me zanima šta je 🙂 ah ta radoznalost!

@Referent razumem šta hoćeš da kažeš, naravno, nadam se pričaćemo kad se sve završi, ja bih nekako voleo da grešim, da su ovo dobre mere eto.

Mislim da prskaju neki rastvor hlora, ali negde sam pročitao da to ima samo psihološki efekat. Jedino kako možeš da se zaraziš sa betona je da poližeš beton gde je neko već zaražen pljunuo. 

Ne znam da li je to stvarno tako.

A što se tiče mera, više ne znam ni šta da mislim, jer svačega sam se naslušao, video i doživeo prethodna dva-tri dana. Toliko propusta se napravi u tom vremenu kada možeš da se krećeš, da policijski čas gubi svaki smisao.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Laki21 said:

Da li donesi.com funkcioniše i sada, za vreme policijskog sata, tj da li se vrši dostava po kućama? Vidim da se neke picerije reklamiraju da vrše dostavu i tada, pa cenim da su kuriri izuzeti? Govorim o Beogadu.

 

(nek mod briše ovo kada neko odgovori, sem ako ne smatra da će info biti koristan još nekome)

 

Funkcionise standardno, sta vise vremena isporuka su kraca nego inace, jedino je nesto siromasnija ponuda jer neki kafici/restorani/brze hrane ne rade.
Donesi nudi i finu akciju, svako trece placanje visa karticom nosi popust, do kraja marta je bio 300din, danas dobih 500.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...