Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

41 minutes ago, wwww said:

na CNN ide reportaza o americkim verskim "talibanima" kojima "nece neko vekovne verske obicaje menjati" zbog tamo nekog virusa kad ih sve Bog cuva.

 

:classic_biggrin: malo su ih uznemirili jer su hapsili pa sad podnose peticiju da se izuzmu iz pravila.

Ali lepo si navela, radi se o talibanima, tj verskim extremima sto uopste nije main stream stav.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

:classic_biggrin: malo su ih uznemirili jer su hapsili pa sad podnose peticiju da se izuzmu iz pravila.

Ali lepo si navela, radi se o talibanima, tj verskim extremima sto uopste nije main stream stav.

Bio je posle i neki popa koji je to i lepo rekao. Posebno mi se svidela opaska o sebicnosti doticnih "talibana", da ne misle na druge i da drugima ugrozavaju zivot.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, wwww said:

Bio je posle i neki popa koji je to i lepo rekao. Posebno mi se svidela opaska o sebicnosti doticnih "talibana", da ne misle na druge i da drugima ugrozavaju zivot.

Naravno, mi svaki dan cujemo kako je policija negde razbila takav skup ili pokrenula istragu.

Interesatno je da su, svi ti "talibani" sad nasli zajednicki cilj, iako su obicno na suprotnim stranama, da izuzmu religiju iz pravila. Ne vidim neku podrsku u javnosti za to, srecom. To mozes videti u relativno izolovanim da ne kazem zatucanim, zajednicama. I da pohvalim, iako obicno kudim organizovane religije, vecina main stream religijskih zajednica je pozvala vernike na postovanje trenutnih pravila

Link to comment
Share on other sites

Gledam sad Australiju i brojevi su, cini mi se, zacudjujuce dobri.

Prvi slucaj 25 Januara a do danas oko 5500 zarazenih, 140 novih slucajeva danas ,3 umrla pacijenta,ukupno 28. Mere su da nema vise od 2 zajedno ako nisu iz iste kuce/porodice. Restorani/coffe shops samo isporuka ili za poneti. Ko god moze radi od kuce. Manje vise standardno ko i drugde. 

Da li je razudjenost ili to sto stvarno 99% postuje pravila da se ne izlazi ako ne mora/ svi se jako trude da drze rastojanje . Setnje/vezbanje su dozvoljene ali ne grupne. Radnje rade do 20. 

U odnosu na nas apsolutna sloboda a resultati bar za sada fantasticni. 

I da kaznjavaju sve koji se skupe u parku ali cak i policija to radi bez nervoze(na svom sajtu objavili slucaj kako su nasli neke da piju u parku i napravili salu. Praznjenje konzervi piva nije vezbanje) 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=04&dd=03&nav_category=78&nav_id=1672358
 

Ovo je otprilike ono o cemu sam i sama ovde pisala poslednjih dana, ali fascinantno je kako ista vest u balkanskoj verziji dobije neku katastroficnu notu. Pazi molim te, rekao premijer Löfven da cemo mrtve brojati u hiljadama. Tacno, ali je i rekao da ovo nije nesto sto ce trajati do peak-a, tamo za neke dve nedelje, a onda netragom nestati, vec da valja racunati s vise meseci vece ili manje krize. I ako je na samom njenom pocetku, svega mesec dana od pocetka, broj umrlih 358, kako onda da se racuna s manje od nekoliko hiljada do kraja, koji je ocigledno vrlo, vrlo daleko?

Ali fascinantno je kakav bombastican naslov ovog gore teksta na b92: ”U Svedskoj rade kafici i skole; Brojacemo mrtve u hiljadama” 🤪. Löfven nije pominjao pretrpana groblja i smak sveta, ponajmanje je nekom pretio i punoletnim ljudima citao lekcije. Samo je konstatovao da je to prosta cinjenica i zakljucio da nam je, kad je vec tako, najbolje da se za to pripremimo. I nista nije sakrio ili precutao. Jer da je dobro - nije. Ali da ce biti gore - hoce. 

 

Vidim u onom tekstu i da se pominje velik broj obolelih i mrtvih po starackim domovima. I to je tacno, ali i to je stvar percepcije. Sticajem okolnosti mi je to posao, pa sam jucer prosla listu onih smestenih po domovima u delu Stockholma u kojem radim. Opstina Stockholm ima oko milion stanovnika i podeljena je na 14 gradskih uprava. U mojoj zivi oko 45000 ljudi i od toga je njih oko 230 u domovima za stare. Standardno umre 3-4 osobe mesecno i toliko novih dobije mesto u domu, pa se broj od oko 230 stalno odrzava. U martu ih je umrlo nesto vise nego obicno, tacnije njih 9. Nikakva posebna katastrofa, ali ozbiljnoj vlasti dovoljan znak za uzbunu. No kad se procita onaj gore tekst, covek s nasih prostora odmah dobije sliku totalnog pomora, gde se mrtvi danima raspadaju, a nema ko da ih pokupi. Pri tome je moja opstina sam epicentar epidemije u Svedskoj,  da ne bude zabune.

  • Like 17
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DownUnder said:

Gledam sad Australiju i brojevi su, cini mi se, zacudjujuce dobri.

Prvi slucaj 25 Januara a do danas oko 5500 zarazenih, 140 novih slucajeva danas ,3 umrla pacijenta,ukupno 28. Mere su da nema vise od 2 zajedno ako nisu iz iste kuce/porodice. Restorani/coffe shops samo isporuka ili za poneti. Ko god moze radi od kuce. Manje vise standardno ko i drugde. 

Da li je razudjenost ili to sto stvarno 99% postuje pravila da se ne izlazi ako ne mora/ svi se jako trude da drze rastojanje . Setnje/vezbanje su dozvoljene ali ne grupne. Radnje rade do 20. 

U odnosu na nas apsolutna sloboda a resultati bar za sada fantasticni. 

I da kaznjavaju sve koji se skupe u parku ali cak i policija to radi bez nervoze(na svom sajtu objavili slucaj kako su nasli neke da piju u parku i napravili salu. Praznjenje konzervi piva nije vezbanje) 

 

 

Dodajmo tome da su uradili do sada oko 300 00 testova.

Cini se da je rano testiranje jedno od odgovora. 

Mislim da se disciplinovano primenjuju mere vezane za social distancing i licne higijene ( pranje ruku itd). 

Treci faktor bi bila ta fizicka izolacija od ostatka sveta. 

Novi Zeland ima takodje jako dobre rezultate: samo 1 smrtni slucaj do sada .

 

Thailand takodje ide silaznom putanjom. U zadnjih nekoliko dana broj novozarazenih: ...143/127/104/103... danas samo 89 uz jedan smrtni slucaj. Ukupno 20 smrtnih slucajeva od korone u Thailandu. Cambodia - 0 (nula) smrtnih slucajeva! 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, wrach said:

Zna doticna i matematiku cetvrtog razreda prilicno dobro da ispredaje 😍

RTS2, 03.04. 13:50

 

Gledam malo te nastavnice, prilicno je jasno koji su kriterijumi zaposljavanja kadrova. Vecina tih lekcija su ispredavane tako da kad bi bila ucenicka izlaganja sledovala bi mrsava trojka. Eno slusah o evoluciji za srednje skole, drugarica nastavnica je jedno deset puta ponovila kako je to samo teorija, sta Darvin nije mogao da objasni. Ni rec o genetici, prirodnoj selekciji...ali cak i to sto je govorila, vrtela je desetak recenica dosta nemusto. Dikcija im je poglavito losa, sintaksa slaba. Ali ovo je odlicna prilika da vidimo na koji nacin se stvara zacarani krug obrazovanja od prvog osnovne do diplomiranja. Btw, ne mislim da je ranije bilo bolje, pa cak ni pre trideset, cetrdeset godina. Kao i za ovu epidemiju, ono sto se desava u trenutku t (da primenim lekcije iz fizike 🙂 ), posledica je onoga sto se desavalo u t-20. Sto rece Gasa Knezevic jednom, svi uspesi se desavaju uprkos obrazovnom sistemu, a ne zahvaljujuci njemu. Da mi je dete skolarac, obrazovao bih ga BBC dokumentarcima.

  • Like 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, handys said:

 

Gledam malo te nastavnice, prilicno je jasno koji su kriterijumi zaposljavanja kadrova. Vecina tih lekcija su ispredavane tako da kad bi bila ucenicka izlaganja sledovala bi mrsava trojka. Eno slusah o evoluciji za srednje skole, drugarica nastavnica je jedno deset puta ponovila kako je to samo teorija, sta Darvin nije mogao da objasni. Ni rec o genetici, prirodnoj selekciji...ali cak i to sto je govorila, vrtela je desetak recenica dosta nemusto. Dikcija im je poglavito losa, sintaksa slaba. Ali ovo je odlicna prilika da vidimo na koji nacin se stvara zacarani krug obrazovanja od prvog osnovne do diplomiranja. Btw, ne mislim da je ranije bilo bolje, pa cak ni pre trideset, cetrdeset godina. Kao i za ovu epidemiju, ono sto se desava u trenutku t (da primenim lekcije iz fizike 🙂 ), posledica je onoga sto se desavalo u t-20. Sto rece Gasa Knezevic jednom, svi uspesi se desavaju uprkos obrazovnom sistemu, a ne zahvaljujuci njemu. Da mi je dete skolarac, obrazovao bih ga BBC dokumentarcima.

Sada je to najvaznije?! A zato je hiljade nasih strucnjaka otislo da radi vani, u najrazvijenijim zemljama sveta, jer nam je skolstvo "nula"!? 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Hamilton said:

Ma eno NASA i Boeing organizovali aukciju pa ko vise ponudi za jednog naseg ‘strucnjaka’...

Pa ima ih koji rade i za NASU i za Boeing. Ima ih!!! 

Koliko je nasih lekara u Nemackoj??? 

To je zato sto je nas skolski sistem sranje???!!!?! 

Link to comment
Share on other sites

Kao sto sam juce (tacno) pretpostavio - ludilo jutros. Kola nikad vise u saobracaju od uvodjenja vs,ljudi pustose prodavnice. Drugar mi radi u jednoj mesari. Kaze da su mu vec skoro sve razneli. Bio sam u "mojoj" pekari..nema hleba :classic_ninja: Upisali me za sledecu turu u 10 sati. A ja nosim jednu veknu za sebe + 3 za komsiluk. U principu se ne bih ni vracao da nisam obecao ovim starijim sugradjanima/kama

Ok..jutros je bio taj penzionerski dan,ali svejedno..pun grad.

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darth Bane said:

Pa ima ih koji rade i za NASU i za Boeing. Ima ih!!! 

Koliko je nasih lekara u Nemackoj??? 

To je zato sto je nas skolski sistem sranje???!!!?! 

Ne, nego zato sto se vise ulaze u pancire, migove, kaldrmu i trgove po Beogradu... nego u bolnice, domove zdravlja, stratesku industriju. :default_coffee:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Jutros oko 6 izadjem na trcanje i vec oko 7 kad sam zavrsavao - gomila automobila na ulicama ns. Oko pola 9 otisao do Brika po seme trave i u to vreme gooomila naroda napolju (vecina seta kucice a ostatak vuce kese sa namirnicama). 

Link to comment
Share on other sites

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/berattelser-om-allmanhetens-upplevelser-om-corona-samlas-in
 

Zanimljiva i nadasve lepa inicijativa Nordiska museet, koji je kao uostalom i svi drugi stockholmski muzeji trenutno zatvoren za javnost, ali unutra se radi punom parom. Gradjani su pozvani da na sajtu ostave svoje price o tome kako dozivljavaju ovo vreme, koliko i kako im se zivot promenio, sta misle i osecaju u vezi svega... Kazu da im dnevno stigne oko 200 prica. Sigurno da ima i nepismenih budalastina, ali one normalne se sakupljaju i objavljuju. Klikom na mapu mozes da dodjes do onih iz okruzenja koje te interesuju i da vidis kako je drugima, sta im se dogadja, sta ih plasi, cime se tese, kako provode dane... Price su anonimne, ali su ”ime i adresa poznati redakciji”. Nadasve lekovita stvar u ova losa vremena, a bice jednog dana i veoma vredna istorijska gradja.

Odoh sad da napisem svoju pricu, a naci ce se u njoj mesta i za vox92. U poslednjih godinu dana nisam ovde pisala koliko u poslednjih par nedelja. I to je nacin da se pregrmi sto se pregrmeti mora 😀

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Hamilton said:

Jutros oko 6 izadjem na trcanje i vec oko 7 kad sam zavrsavao - gomila automobila na ulicama ns. Oko pola 9 otisao do Brika po seme trave i u to vreme gooomila naroda napolju (vecina seta kucice a ostatak vuce kese sa namirnicama). 

Ko da sutra ne postoji...

48 minutes ago, Darth Bane said:

Pa ima ih koji rade i za NASU i za Boeing. Ima ih!!! 

Koliko je nasih lekara u Nemackoj??? 

To je zato sto je nas skolski sistem sranje???!!!?! 

A da nije kako tako organizovana nastava bilo bi, jao jadna naša deca kako će oni bez škole... Kako da nadoknade propušteno, ode im školska godina... Narodu nikako ugoditi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Azazelkg said:

...

A da nije kako tako organizovana nastava bilo bi, jao jadna naša deca kako će oni bez škole... Kako da nadoknade propušteno, ode im školska godina... Narodu nikako ugoditi...

 

I, šta je tu problem, da nije organizovana nastava ja bih prvi rekao da je treba organizovati, pošto jeste organizovana reći ću da nije dobro urađena. Treba li da budemo srećni što je ima kakva god da je, a znamo da ne valja, da može i mora mnogo bolje.

_Nisu valjda jedine mogućnosti nikakva i ovakva.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Azazelkg said:

Ko da sutra ne postoji...

A da nije kako tako organizovana nastava bilo bi, jao jadna naša deca kako će oni bez škole... Kako da nadoknade propušteno, ode im školska godina... Narodu nikako ugoditi...

Zaheban smo mi narod ... ko god je na vlast u Srbiji - nije mu lako! 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Div said:

 

I, šta je tu problem, da nije organizovana nastava ja bih prvi rekao da je treba organizovati, pošto jeste organizovana reći ću da nije dobro urađena. Treba li da budemo srećni što je ima kakva god da je, a znamo da ne valja, da može i mora mnogo bolje.

_Nisu valjda jedine mogućnosti nikakva i ovakva.

 

 

 

Ni ja nisam rekao da je ovo dobro organizovana nastava... Ako uzmemo u obzir: da se niko nikad nije sa ovim susretao, da su (što se nastave tiče) imali par dana da bilo šta organizuju, takođe i to da ne žive svi đaci u "krugu dvojke" te da stoga nemaju neke preterane tehničke mogućnosti da bi na neki drugi način pratili nastavu može se i malo progledati kroz prste.... S tim da, kako vreme prolazi treba se poraditi na ispravljanju grešaka i nedostataka i poboljšanju kvaliteta ovoga postojećeg....

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...