Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, ZiS said:

Dakle da sumiramo...sa samo 3 ovakva dana, sa po 300 novozarazenih, nasi kapaciteti pucaju - izjava Brnabicke...znaci 2000 max...al bitno da Nemacko zdravstvo posrce a ne cveta cvece ni u Amerikama...

Poslao je Vucko sad kvasca iz ove nove fabrike u Senti tako da ce biti lakse Americkom narodu.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, CLakiSH said:

I da, ovde su imali jos dodatne dve nedelje kada nisu isli u skolu zbog obicnog gripa mimo ovoga.
Znaci ovo poligodiste se svelo na rekretivno pohadjanje nastave.

Ee kad se setim moje rekreativne nastave, Goč, Rudnik, Bukulja itd... 😥

Behu dani.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, CLakiSH said:

To ja pratim, necu dete da opterecujem tim on je srednja skola, ovo ja onako za svoju dusu.

Sve je to meni jasno ali maturant, 18 godina, zavrsni meseci skole, prolece, ceo svet je tvoj, zavrsio je maturski rad, postuje ovu izolaciju maksimalno i da da peglam jos sad sa on line skolom koja je zbrda zdola. Nemam srca pa kako god.

Brat, mi smo se organizovali tako da mu 2x nedeljno dovezem devojku koja je iz susednog mesta. Ona takođe završava srednju, oboje imaju po 19g. Njen ćale je vrati sutradan pre policijskog časa nazad. Uveče im organizujem porodičnu projekciju nekog novog filma uz kokice i doritos. Nije im baš toliko loše...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ZiS said:

A ovog Nestorovica ce stvarno neko odrobijati...sad izjavi "Pa i nisu nam Kinezi nesto pomogli"...😂

 

Mislim da će Veliki Vođa da ga stavi na lomaču. Dirnuo mu je u bliskog člana porodice 🤣

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Knipex said:

Brat, mi smo se organizovali tako da mu 2x nedeljno dovezem devojku koja je iz susednog mesta. Ona takođe završava srednju, oboje imaju po 19g. Njen ćale je vrati sutradan pre policijskog časa nazad. Uveče im organizujem porodičnu projekciju nekog novog filma uz kokice i doritos. Nije im baš toliko loše...

 

Osećam da u ovoj situaciji umiru od želje da sa ćalcem gledaju filmove... 🙂

  • Like 3
  • Ha-ha 20
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Knipex said:

Naprotiv, njihov predlog. Gledamo nas petoro. 

Da i onda krene sex u filmu i Knipex pocne gledati po zidovima i kaze mogli bi okreciti kucu ovih dana i onda morate kreciti.

  • Like 1
  • Ha-ha 13
Link to comment
Share on other sites

@CLakiSH a probrao sam ja filmove da ne dođe do tog scenarija 😎 imaš tamo na temi o filmovima, poslednji film...

 

Inače zidove sam radio, da sam sam radio, naučio preko youtube, u sahara tehnici pre godinu i malo jače kad smo se uselili u stan, tako da sam miran barem 5-6 godina :smiley53:

 

Sinoć smo gledali The call of the wild.

 

Btw sad sam pitao klinca jel moraju da gledaju nastavu na rts i kaže da ne moraju. Nemaju nikakve informacije na sajtu škole a malopre su 97% njih iz razreda potpisali peticiju koju su, na predlog razredne, prosledili direktoru da 4 profesora koji predaju opšte predmete malo iskuliraju sa domaćim pošto su se primili maksimalno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ZiS said:

A ovog Nestorovica ce stvarno neko odrobijati...sad izjavi "Pa i nisu nam Kinezi nesto pomogli"...😂

 

Ja imam jedno nepopularno misljenje, meni je ovaj Nestorovic super, podize moral gradjanima, pozitivan je, veseo, fino ga slusati,.. ja bi ga pustio na RTS1 24 sata da prica. E, sad, sto to sto on prica malo ima veze i sa cim, a ponajmanje sa epidemjom. jebiga sad, ne moze sve. :lol_2:

 

U medjuvremenu, Dr Kon neka preuzme mikrofon:

 

 

:Hail:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Atreid said:

Ja imam jedno nepopularno misljenje, meni je ovaj Nestorovic super, podize moral gradjanima, pozitivan je, veseo, fino ga slusati,.. ja bi ga pustio na RTS1 24 sata da prica. E, sad, sto to sto on prica malo ima veze i sa cim, a ponajmanje sa epidemjom. jebiga sad, ne moze sve. :lol_2:

 

U medjuvremenu, Dr Kon neka preuzme mikrofon:

 

Mogao bi AV da izvede striptiz, pa da cirkus bude kompletan.

  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Jos cu i zgotiviti ovog budalu Nestorovica na kraju, znam da nije dobro ali smesno mi svaki put kad ga vidim da razvuce onaj glupavi osmeh dok prica o mrtvo ozbiljnim temama. Crni humor, a svi vole budalu.

Inace sam prepadnut od vikenda, bebi rastu zubi a cerkica mi vileni 24/7. Juce mi se popela na glavu, bukvalno. Ja se proderem sidji!!, a ona pocne da peva Sidji Sidji Ping, uo uo Serbia i nastavi da skace.

Ako se nastavi ovako idem da neko kine u mene.

  • Like 5
  • Ha-ha 21
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NMX said:

Francuska danas +1120 mrtvih...boktemazo :ajme:

 

Pise na sajtu, Francuska je dodala 884 preminulih koje nisu racunali u umrle od virusa, a pronadjeni su u starackim domovima:

 

Quote

On April 2, France reported 884 additional deaths that have occurred in nursing homes over the past days and weeks [source]. The French Government did not include these deaths in their official count, as their count only takes into consideration deaths of hospitalized patients. Following international standards of correct inclusion, our statistics will include these deaths, and will add them to the April 2, 2020 count following the attribution criteria of date of report.

 

1 hour ago, ZiS said:

Dakle da sumiramo...sa samo 3 ovakva dana, sa po 300 novozarazenih, nasi kapaciteti pucaju - izjava Brnabicke...znaci 2000 max...al bitno da Nemacko zdravstvo posrce a ne cveta cvece ni u Amerikama...

 

Oni su, dok je broj zarazenih jos bio trocifren pricali kako lekari padaju na pod od umora i da su iscrpljeni, sta reci o njima.

 

29 minutes ago, Atreid said:

 

Ja imam jedno nepopularno misljenje, meni je ovaj Nestorovic super, podize moral gradjanima, pozitivan je, veseo, fino ga slusati,.. ja bi ga pustio na RTS1 24 sata da prica. E, sad, sto to sto on prica malo ima veze i sa cim, a ponajmanje sa epidemjom. jebiga sad, ne moze sve. :lol_2:

 

U medjuvremenu, Dr Kon neka preuzme mikrofon:

 

 

:Hail:

 

Dr Predrag situacija nije tako ozbiljna Kon:

 

Quote

"Донети одлуку да школе наставе с радом је можда теже него донети одлуку да прекину са радом. Међутим, ако узимамо у обзир ризик и процењујемо ризик, онда могу да кажем да затварати школе у време када апсолутно никаквог ризика нема да се кроз те школе преноси вирус је погрешан потез и пуцањ у празно", рекао је Кон.

Према његовим речима, одлуке се доносе у складу са "медицином заснованом на доказима", те додаје да струка на дневном нивоу прати све појаве акутних респираторних инфекција и сличних обољења.

Он каже и да је ситуција сада "потпуно мирна", с обзиром да је сезонски грип скоро потпуно нестао и због тога ће, додаје, струка све што буде пријављено приписати корона вирусу, без обзира што се тачно не зна да ли јесте или није.

"Ако нема никаквог пораста и померања у свим акутним респираторним инфекцијама, онда је мера затварања школа потпуно бесмислена. Примениће се тачно онда када треба, када почне пораст оболевања од ове болести, нећемо чекати много, већ ћемо одмах применити ову меру", рекао је Кон.

 

Strucnjak koji sada govori da bolest najvise prenose oni koji ne osecaju nikakve simptome, pricao je kako treba sacekati porast broja obolelih.

 

Sramota je sto niko u zemlji ne moze da ih pita sta se to desilo u tih par dana, jer broj obolelih svakako nije mnogo porastao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, NMX said:

 

Pa moguce da jednostavno mi nismo normalni i da smo milili da PCR metodu moze da radi samo Torlak i da ce to biti dovoljno. Na stranu što je Torlak jedno raspalo smeće od instituta u koji se kunemo kao da je Kembridž a, nažalost, odavno to nije, on nema kapacitete za ovo što oni hoće. 

 

I nikome nije palo na pamet da osposobi druge ambulante PRE početka epidemije nego ćemo to U SRED epidemije. I onda kapiram da zato čekaju još 7 dana dok osposobe i ostale. 


Tako da kapiram da je Kon zbog toga malo ispizdeo. Jer ovih 305, ponavljam, bukvalno nama ništa ne govore ako to nije 305 od juče u 15h, a nije. Kumulativnih 305, malo od ponedeljka, malo od utorka, malo od srede i četvrtka a neki i od prošlog vikenda...to nije ništa valjano. 

 

 

Poznajući srpsku birokratiju i administraciju, ja bi sve podatke koji naši plasiraju uzeo baš sa dubokom dozom rezerve.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

e pa to ti kazem. da je po meni, trebao si vec biti testiran, nevezano za bilo kakve simptome

javne sluzbe = prva linija obrane.

 

Ne radim sa gradjanstvom, vec sa 300 radnika najnizeg stepena obrazovanja, takoreci bez :classic_biggrin:

 

U praksi to izgleda ovako, kada se neko nadje pozitivan odmah se intervjuise i jedno od prvih pitanja, posle familijarnih, je gde radi .... i onda krece obavestavanje.

 

Jedna kompanija identicna mojoj, ali u drugoj provinciji, je prekjuce zatvorena zbog pozitivnog radnika. Tek onda testiranje za osobe koje su bile u kontaktu ima smisla.

 

Medjutim, atmosfera je takva da mi ne smemo da stanemo, eventualno neki prekid od 2-3 dana. Trenutno se traze dobrovoljci iz drugih delova agencije i upucen je poziv penzionisanim inspektorima, sto je po meni tek potpuno suludo, ali istinito. Bas me zanima sta su stavili u taj poziv da ih privuku ..... mozda "sahrana je o nasem trosku" :roflmao:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ZiS said:

A ovog Nestorovica ce stvarno neko odrobijati...sad izjavi "Pa i nisu nam Kinezi nesto pomogli"...😂

Pa moraju oni obuhvatiti i pozitivno i negativno, da svako odabere za sebe sta mu se svidja:

- nece nam nista biti, smesan virus, perite samo ruke,

- nece biti dovoljno groblja za sve,

- idite u Italiju, sad su popusti,

- krivi su ovi sto su se sad vratili iz inostranstva,

- necemo da zatvaramo granice,

- zatvoricemo granice,

- imamo nedovoljno respiratora,

- imamo dovoljno respiratora, samo smo se pravili da nemamo, da bi nam poklonili,

- za razliku od Amerike, mi imamo dovoljno testova,

- najveci problem nam je broj testova,

- Kina poklonila maske,

- kupili smo maske od Kine,

- Kinezi najvise pomogli,

- pa i nisu nam Kinezi mnogo pomogli,

- i tako dalje

- i tako blize

 

bice sad dodvoravanja i glasacima kojima je EU bliskija srcu i ovima koji su sa Ruse i Kineze.

Edited by Dropkick Murphys
  • Like 17
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...